Nonosbawsut Nonosbawsut komentáře u knih

Sláva hrdinům Sláva hrdinům František Lopour

Máte doma mládě a nevíte, co mu dát k narozeninám? A bojíte se, že jazyk verneovek je mu příliš vzdálený a zároveň ho nechcete utápět v bahně alá Harry Potter či Hunger games? Toto je kniha pro Vás! Je to dobrodružné sci-fi a objevitelský "cestopis" zároveň, jazyk je na slušné úrovni, příběh napínavý, postavy jako živé a hromada parádních ilustrací. A nenajdete tam žádnou politickou oblbagendu (hledím na vás, kulturní marxisté a neofeministky!), což je dneska docela vzácné. Ne, toto je kniha ze staré školy, zde je pouze o dobrodružství, napětí a hrdinství! Vaše larva se od toho nedokáže odrthnout, to Vám slibuji.

14.06.2016 5 z 5

Mistr Posledního soudu Mistr Posledního soudu Leo Perutz

Ať už to čtete v jakémkoliv jazyce, NEČTĚTE PRVNÍ KAPITOLU ČI ÚVOD!!! - zkazí Vám to zážitek.

14.06.2016 4 z 5

Prusko: Vzestup a pád železného království Prusko: Vzestup a pád železného království Christopher Clark

Povinně! Všem!

14.06.2016 5 z 5

Kolumbus přišel jako poslední Kolumbus přišel jako poslední Hans-Joachim Zillmer

Je to příšerné, dementní a nepopsatelně zábavné. Fantasta, nebo génius? Nic z obého! Zillmer je idiot, ale jaký! Na rozdíl od umaštěnců a břídilů jako von Däniken nebo parta od Ancient Aliens je schopen vycucat si z prstu překvapivě kompaktní alternativu k veškerému nahlížení na dějiny. Nemít nějaké základy (a tím i schopnost všimnout si, kde... ale co, buďme přímí - vyloženě kecá), měl bych nutkání mu na to skočit, tak dokonalá je jeho mentální gymnastika a tak pěkně mu to do sebe zapadá. Když jste idiot, nepochybně Vás dostane, když ne, taky - jeho nápady o absenci toho kterého období v dějinách, jejich falšování a podobně, jsou nejlepšími náměty na nějakou parádní fantastiku, jaké jsem kdy četl. Příklad: Temný středověk nikdy neexistoval, je to časová vycpávka, pronásledování čarodějnic tudíž není vyvrcholením křesťanské reakce na společenské změny spjaté s bůhvíčím od morových epidemií po malou dobu ledovou, ale likvidací pohanského kněžstva během "skutečné" kristianizace Evropy - není to paráda? VŠEM O DĚJEPIS SE ZAJÍMAJÍCÍM DOPORUČUJI, VÍC SE TĚŽKO LZE POBAVIT!

13.06.2016 odpad!

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Je to dost jednoduché, ale o to autorovi nejde - a to je dobře. Protože si přitom užijete zábavy, jako u máločeho. Tak si představuju dobré sci-fi pro běžného člověka.

13.06.2016 4 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Není nic méně zábavného než americký patos. Všechno jsme to už někde viděli nebo četli, je to takový klon, že jsem nejen úspěšně předvídal, co bude následovat, ale dokonce i to, jak vše skončí. To by se dalo odpustit, kdyby autorovi o to nešlo a zaměřoval se na nějaké "poselství", psychologii a vzájemné vztahy postav nebo do toho narval akce, kolik se do knihy vleze, ovšem bohužel - je to plytké, postavy jsou všechny jak přes kopírák a vztahy konstantní a až na chvilky se to táhne jak med. NEPODLÉHEJTE REKLAMĚ, je to škoda peněz - raději počkejte na film, je to tak jednoduché, že ho čekám do pěti let.

Vladař Vladař Niccolò Machiavelli

Velmi užitečné čtení.

13.06.2016 5 z 5

Země prázdných domů Země prázdných domů P. D. James (p)

Kašlete na to, toto je jeden z mála případů, kdy je film mnohem lepší než kniha. Snad proto, že se film nepozastavuje nad každým prolétávájícím opeřencem a nerozplývá se ve vlně estrogenu. A taky protože všechny postavy v knize jsou labilní (a debilní) jako banda školaček v hledišti hřiště nebo tak. Kdož máš kritické oko, nasměruj jej jinudy.

Grónské mýty a pověsti Grónské mýty a pověsti Knud Rasmussen

Čtení to je opravdu zajímavé, byl by hlupákem ten, kdo by to zavrhl. Jednu hvězdu jen pro ty NAPROSTO PŘÍŠERNÉ ILUSTRACE, které, jak věřím, odradí obrovské množství lidí od této knihy.

Svět bílého boha Svět bílého boha Tomáš Ryška

Dolů s křížem!

Vlak Sunset Limited Vlak Sunset Limited Cormac McCarthy

Poprvé po hodně dlouhé době skutečně sympatická postava. Pro cynika spása.

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Jakoby na nás hodil jen talíř a pepřenku - sotva to lze považovat za pokrm. Struktura dobrá a atmosféra zřejmě jedna z nejsilnějších, jakou jsem kdy přečetl, při příběhu hlad-žrát-jít dál-repete to ale nestačí. McCarthy je ale kavalír a nenatáhl to na několik set stran, takže to člověka nezačne mučit.

13.06.2016 3 z 5

Kaňte, mé slzy, řekl policista Kaňte, mé slzy, řekl policista Philip K. Dick

Má nejspíš nejoblíbenější Dickova kniha. Konec je pravda slabší, svět jako vždy trochu vyšinutý, postavy a dialogy ale naprosto dechberoucí. VŘELE DOPORUČUJI (ovšem ne jako vstup do autorovy tvorby).

13.06.2016 5 z 5

Země zaslíbená. Mystifikované dějiny národa českého Země zaslíbená. Mystifikované dějiny národa českého Jan Drnek

Hrát si s kauzalitou, to ano, hrát si se zdroji, to je hloupost. Bájit si alternativy událostí po Turky dobyté Vídni je fajn, hledat v Češích a Moravanech Iránce nebo Skýty, či o co se to autor pokoušel, je vyloženě otravné.

Druhý dech habsburské monarchie Druhý dech habsburské monarchie Jan Drnek

U dobré alternativní historie buď očekáváte silný příběh, v němž je svět prostředkem vytvoření volnosti s jeho zacházením, anebo takovou míru plauzibility, že během čtení nepoznáte místa, v nichž se časové linky začínají vychylovat a vše se nádherně spojuje a propojuje, až se nakonec s překvapení octnete zmatení a dezorientovaní a neskutečně zvědaví na místě, které vůbec nepoznáváte, bez zjevné konstrukce lešení autorových zbožných přání. Tady je jen to lešení. Čtivé, pravda.

Žáby v mlíku Žáby v mlíku Jan Drnek

Moc pěkná premisa a zábavné čtení, ale taky urážlivě naivní a politicky podbarvené, rozplizlé a těžkopádné. Když si napíšu a přeberu dějinnou časovou osu prvních Žab, nemám problém (s přivřeným okem) uznat, že je to slušně vystavěná fikce - ovšem jen do chvíle, kdy si uvědomíte, že prezentované Československo je neuvěřitelně zidealizované a nepřítel tupější než jeho obdoba z amerického filmu. Pro vlastence a nadšence dobré, pro trošku náročnější moc naivní, pro ty jednodušší moc těžkopádné.

Žába a škorpion Žába a škorpion Jan Drnek

Lepší než první díl, stále ale naivní, politicky motivované a především neskutečně natáhnuté a nafouknuté. To samé by šlo předvézt s polovinou stran. Autor se jako vždy snaží pozornějšího čtenáře umlátit údaji.

13.06.2016 2 z 5

Žáby v bouři - Operace Barbarossa naruby Žáby v bouři - Operace Barbarossa naruby Jan Drnek

Stále zajímavé, stále čtivé, ale taky stále zaseknuté na jedné konstantní průměrné úrovni. Drnek se utápí v detailech a vše ostatní pod tím trpí, jako vždy. Postavy jsou stále všechny stejné, autor sází na to, že si k nim emoce vytvoříme sami na základě znalostí dějin, pořád má své politické růžové brýle nemilosrdně ovlivňující veškeré předpoklady, s nimiž pracuje, a než se něco začné dít, je kniha v podstatě u konce. Doporučuju pouze v případě, že jste zvědavi, co se děje po dvou předchozích knihách, tedy jestli máte nervy na dalších X stran pepíčiny.

Morbus kitahara Morbus kitahara Christoph Ransmayr

Dobrá kniha, ovšem ne pro každého. Kdo se do ní chcete pustit s tím, že je to alternativní historie - chyba lávky, náhledů do alternativní reality je tam sporadicky, Ransmayr se mnohem podrobněji zabývá psychologií postav, popisy a napůl skrytými komentáři k individuálnímu i společenskému. Kniha je dobrá na popřemýšlení, má dobře vybarvenou atmosféru a potenciál budit emoce - mne naštvala i znechutila (v dobrém slov smyslu). Neočekávejte nic příjemného: Atmosféra je ponurá, postavy komplikované a často dost tvrdé, svět silně kontrastní a jazyk nádherně bohatý, podle povahy vás to dostane do ráže, anebo deprese. Doporučuji přečíst (i) v německém originále, překlad je velmi dobrý, ale volbu slov originálu napodobit nedokázal (a ani nemohl dokázat).

13.06.2016 4 z 5