Morbus kitahara

Morbus kitahara https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/129794/bmid_morbus-kitahara-ukF-129794.JPG 4 7 2

Román z roku 1996 jednoho z předních současných rakouských autorů. Morbus kitahara - záhadná nemoc záhadné epochy, doby po velké evropské válce, období nikoli nové výstavby, ale spíše epochy hříchu, odplaty a pomsty. Podle vůle vítězů se mají poražení vrátit z trosek zpět k půdě, na pole a pastviny minulých století - epochální vize, která možná není tak smyšlená, jak na první pohled působí.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Volvox Globator

Morbus kitahara , 1995

ludek7426
23.03.2023 5 z 5

Po famózním Posledním Světě tu máme další Ransmayrovu alternativní historii. Příběhy poražených i vítězů, ve světě kde šly dějiny jinou cestou. Město, odříznuté a napůl zapomenuté ve vysokých horách, společnost které jsou upřeny všechny výdobytky techniky , lom kde byl za války koncentrační tábor a především lidé. Ať už opravdoví viníci, nebo jen váleční invalidé, jejich potomci a také ti co zde trpěli a vrátili se. Ti všichni zde zdánlivě nekonečně čekají, až přijde změna. Pod dohledem Psího krále, ve stínu hor, naděje má jméno Brazílie. A tam také všechno dospěje až k hořkému a nevyhnutelnému konci.

Nonosbawsut
13.06.2016 4 z 5

Dobrá kniha, ovšem ne pro každého. Kdo se do ní chcete pustit s tím, že je to alternativní historie - chyba lávky, náhledů do alternativní reality je tam sporadicky, Ransmayr se mnohem podrobněji zabývá psychologií postav, popisy a napůl skrytými komentáři k individuálnímu i společenskému. Kniha je dobrá na popřemýšlení, má dobře vybarvenou atmosféru a potenciál budit emoce - mne naštvala i znechutila (v dobrém slov smyslu). Neočekávejte nic příjemného: Atmosféra je ponurá, postavy komplikované a často dost tvrdé, svět silně kontrastní a jazyk nádherně bohatý, podle povahy vás to dostane do ráže, anebo deprese. Doporučuji přečíst (i) v německém originále, překlad je velmi dobrý, ale volbu slov originálu napodobit nedokázal (a ani nemohl dokázat).

alternativní historie rakouská literatura

Christoph Ransmayr