nokid nokid komentáře u knih

Normální a patologická láska Normální a patologická láska Otto F. Kernberg

Poměrně obtížné a těžko srozumitelné čtení

26.09.2014 2 z 5

Golden Kids – 40 let s legendou Golden Kids – 40 let s legendou Antonín Matzner

Chybí mi tu kompletní diskografie když ne všech členů, tak alespoň zmíněné skupiny... Nebylo toho mnoho, tak by se daly přetisknout i obaly alb, co říkáš, nakladateli?

26.09.2014 3 z 5

Venuše a Tannhäuser Venuše a Tannhäuser Aubrey Beardsley

Copak tohle je nějaká erotika...?!

26.09.2014

Mýty o socialistických časech Mýty o socialistických časech Josef Mlejnek

Psi štěkají, karavana kráčí dál. Bynisek teoretizuje, ale praxe ukázala zrůdnost obou socialismů - národního (Hitlerova), i třídního (Marx-Leninova). I tento mafiánský kapitalismus je 100x lepší nežli normalizační socialismus.

14.04.2014 5 z 5

Dějiny ženy Dějiny ženy Stanislav Kostka Neumann

Ufffff...! Tak tahle kniha, to je dřina. 2.500 normostran, to je v praxi nějakých 36 hodin čisté četby. Trvalo mi to bezmála měsíc, celý březen jsem nečetl nick jiného.
Text je sice vskutku erudovaný, propracovaný ale na dnešní úroveň čtenářstva snad až příliš obsáhlý. Je členěn do 4 oddílů podle období dějin: pravěk, starověk, středověk a novověk (s dodatkem od současných autorek). Rozebírá role a postavení žen v nejrůznějších kulturách, např. se dovíme že ve staré Číně bývaly nevěsty vystaveny ve svůj nejvýznamější den v jakési vitríně, kde byly ostatními hosty okukovány. Nebo že zambka je míšenka z černé a indiánské rasy. Také poznáme, že první období kolonizace bývalo provázeno zpravidla uvítáním lodní posádky nahými domorodými ženami...napadá mě, že v těch dobách nebylo tak k zahození být námořníkem! Havajanky prý dokonce vystupovaly až na palubu zaoceánských lodí.
Dávám ale jen 4 body, právě kvůli obsáhlosti textu, jinak se jedná určitě o kladný nakladatelský počin.

01.04.2014 4 z 5

Mýty o socialistických časech Mýty o socialistických časech Josef Mlejnek

A mimochodem, pokud by trval ancient régime dodnes, neexistovala by DK. Určitě ne v této formě, leda jako pokřivená iniciativa nějaké svazácké organizace, zařazující sem předem schválené, vybrané režimní autory s jejich socialistickými paskvily... Ono by ostatně jiného ani nic nevycházelo, taková 1/2 všech polistopadových knih by byla jednoduše ZAKÁZÁNA! Vzpomínám na rozvleklé debaty v novinách rovnost, jednalo se o to zdali vydat Foglara či ne... A přitom jeho dílo je zcela nepolitické, i tak režimu vadil.

25.03.2014 5 z 5

Nehody ctnosti Nehody ctnosti Donatien Alphonse François de Sade

Zajímavé. Tento překlad od MUDr. Pecha neobsahuje jediné sprosté slovo!
Ale postave zlotřilého penězokazce zde je !!!

24.02.2014 3 z 5

11 tisíc prutů aneb Rychtářovy lásky 11 tisíc prutů aneb Rychtářovy lásky Guillaume Apollinaire

Měl jsem si sice jen prezenčně půvčenu v knihovně, ale po nahlédnutí jsem ji vyřadil z poptávky v bazaru. Takovou sbírku nechutností skutečně nehodlám číst, a ani ostatním to nedoporučuji !!! (Podrobnosti se mi ani nechce uvádět...)

13.01.2014

Štatl za Husáka Štatl za Husáka Jana Soukupová

Docela to sedí, v kapitole o modré knížce jsem se docela poznal... I ty doktory jsem viděl osobně.
Hodnotím knihu spíš pozitivně, i když je v ní spousta vynechávek a nepřesností. Kam zmizely například takové rázovité postavy jako Šulináč nebo Tonda Bureš? Rovněž o zhůvěřilém zdravotnictví a úplatky beroucích doktorech ani zmínky.
Jedna osobní příhoda z výstaviště: Konala se Salima (asi 1980?), kdy jsme jako kluci zahlédli mezi stánky kráčejícího majora Zemana (J.Brabce). Seriál byl tehdy velice populární a on před námi utíkal, v rukou 4 nadité kabely igelitky, ve tváři červený jako rak...
Ještě malou připomínku - spíš pro autorku: Je fakt, že u vojenského odvodu jsem tím vyhrožoval, ale ve skutečnosti jsem nikoho nezastřelil! Ostatně, na pravou míru to uvádím zde v blogu:

10.01.2014 4 z 5

120 dnů Sodomy 120 dnů Sodomy Donatien Alphonse François de Sade

puml: A nezdá se Ti, že dobro se skoro vždy projevuje pasivitou ??? A někdy až neskutečnou? Všimni si, jak mě mnozí osočovali, když jsem v blogu popsal svůj postoj k vojenské službě v komunistickém Československu - tehdy jednoznačně jsem se postavil k odporu vůči zlu ohrožujícímu světový mír - protože to jejich vlastní přesvědčení jim říká, že zlu se má ustoupit a dokonce mu ještě posloužit!
Díky a paleček dávám...

21.11.2013

Tunel do pozítří Tunel do pozítří * antologie

No jo, je to tak. Četl jsem ji jako malý kluk a teď znova, jako velký kluk. A pořád dobré.

09.10.2013 3 z 5

Luciferův trůn Luciferův trůn Jeremej Ijudovič Parnov

Myslím si totéž co Eicherik. Akorát jsem ji četl až nyní. Je poznamenána dobou a místy až přílišnou snahou o široký záběr, až nepatřičně. No ale přečíst se dala, i když je většího rozsahu a kupodivu bez ilustrací.

07.10.2013 2 z 5

Příběhy z parní lázně Příběhy z parní lázně Herbert T. Schwarz

Dozvíme se leccos o životě kanadských Indiánů. Jinak kniha není obsáhlá, třebaže dost ilustrovaná, já ji přečet za slabé 2 hodinky.

05.08.2013 3 z 5

Erben parodický Erben parodický Radim Kopáč

Celkem fundovaný výběr textů i kreseb, tištěný na kvalitním chamoix papíře s vyšší gramáží. V rejstříku jsou podrobně uvedeny prameny - včetně webových - spolu s odkazy, které nebyly v knize ani použity. Přehledně členěno do oddílů jako parodie politické, erotické atp.
Dost dobré.

01.08.2013 4 z 5

Slepá bohyně a jiné příběhy Slepá bohyně a jiné příběhy Jan Křesadlo (p)

Rozverná knížka povídek, jimž neschází humor!
Osobně se mi líbila nejvíce "Hra na jelena", pojednávající o anabázi nahého exhibicionisty, který se stal zcela proti své vůli, lovnou zvěří. Nejprve se vydal sám "na lov", tedy předvést svoje mladé tělo ženám pracujícím v lese. Zapomněl však, že v polední pauze jim půjde naproti skupina mužů, takže sotva vyjuknul oděn poze v tenisky, už se musel obrátit na útěk, který se stal dramatickým bojem o přežití. Nejprve skočil nad hlavou rybářovi do řeky, kde ztratil brejle. Vzápětí ukradl vylekanému muži s prutem kolo, na kterém porazil kadibudku zrovna ve chvíli, kdy se na ní transvestita těšil ze svého převlečení se za ženu. Pak se dostal až k náspu a elegantním uklouznutím po kravěnci opsal velký oblouk vzduchem, aby přistál v otevřeném vagóně s polystyrénem. Znaven tam usnul, aby se probudil až za tmy na neznámém nádraží. Tam opatrně vystoupil a hledal kudy dál:

"Trpělivě, plazením vlastně, a občasnými přískoky se propracovával ke světlům nádražních budov. Prolézal pod lavicemi, přiskakoval a krčil se za všelijakými balíky, vozíčky a sudy. Konečně měl poměrně na doběh nízkou boudičku, jejíž celkový charakter naznačoval, že je to záchod. Žlutý, placatý kvádr s nápisem žhnul do šera, ale krátkozraký nahatec nemohl litery rozeznat."

Tady vyděsí k smrti hajzlbábu, ta na něj zavolá příslušníky. Je zahnán do rybníka, kde se střídavě potápí a vynořuje - dle toho, jak je mu smečka policajtů spolu se smečkou psů v patách. Nakonec odtáhnou a náš hrdina dostane hlad. Z grilu na blízkém hausbótu zmizí tučná klobása, což však neušlo kuchaři. S napřaženým nožem pak pronásleduje nahatce setmělými dvory, když tento nakonec, zcela udolán, vleze po okapu až do pokoje jeptišky, která právě před usnutím rozvažuje, má-li či nemá spáchat hřích tím jak si sama udělá dobře...
Doporučuji.

01.08.2013 4 z 5

Ekonomie dobra a zla Ekonomie dobra a zla Tomáš Sedláček

Ekonomie s lidskou tváří. První třetina velmi zajímavá a s několika originálními postřehy, poté však autor jakoby ztrácí dech a rozvolňuje téma ve známých klišé. A s čím nesouhlasím je, že Klausova reforma byla úspěšná; vzpomeňme na jména Kožený, Krejčíř, Čadek... Také zástup bezejmených dlužníků co nikdy nesplatily dluhy, vytunelované banky, fondy... To je podle Sedláčka úspěch?

11.07.2013 3 z 5

Leností k úspěchu : Jak nic nedělat a přitom vše uskutečnit Leností k úspěchu : Jak nic nedělat a přitom vše uskutečnit Fred Gratzon

Hm...to jsem ani nevěděl, že jsem vlastně tak líný.

04.07.2013 4 z 5

Subkultury mládeže: Uvedení do problematiky Subkultury mládeže: Uvedení do problematiky Josef Smolík

Poměrně fundovaný text, vyčerpávající tematiku. Dozvíme se co jsme ještě nevěděli, např. co jsou emo a jakou poslouchají hudbu, nebo proč mají skini vyholenou lebku a nosí bombry...

05.06.2013 3 z 5

Intimity rudých bossů Intimity rudých bossů Rudolf Ströbinger

No...kdo ví? Alespoň víme, že Stalin míval k snídani 2 stakany vodky (1 stakan=2 dcl).

03.06.2013 3 z 5

Za tajemstvím pohádek Za tajemstvím pohádek Bruno Bettelheim

Jen zcela vyjímečně dávám plný počet bodů - ale tato naučná publikace si ji jistě zaslouží! Vyčerpávající rozbor jednotlivých pohádkových příběhů je zde čtivou a srozumitelnou formou podán i neprofesionálnímu psychologovi.

31.05.2013 5 z 5