nithiel nithiel komentáře u knih

Divoké karty I Divoké karty I George R. R. Martin

Rozhodně zajímavě vytvořený svět s výbornými paralelami se skutečnými dějinami (pokud se tedy aspoň trochu orientujete v historii USA po II. světové). Tenhle typ povídek z jednoho světa, kde se prolínají postavy mám rád a přestoýe některé byly slabší, stojí za přečtení.

20.03.2016 4 z 5

Hon na lovce Hon na lovce George R. R. Martin

Ramon sice není hrdina, kterého byste si oblíbili, do svého prostředí ale výborně zapadá a jeho vnitřní vývoj je zachycen perfektně.

08.04.2015 4 z 5

Planeta, která neexistovala (II) Planeta, která neexistovala (II) Philip K. Dick

Zajímavé a neotřelé povídky, které zaujmou i 60 let po napsání, což u sci-fi není jednoduché.

08.04.2015

Soumrak světů Soumrak světů Miroslav Žamboch

Drtivá většina povídek nezaujme a není nijak nápaditá, navíc časovým zařazením kamsi před před dlouhý černý úsvit ani neumožňuje se ponořit do děje. Těžko budeme soucítit s postavou a jejím bojem, když stejně víme, že je to ve výsledku k prdu.

08.04.2015 2 z 5

Živly Calderonu Živly Calderonu Jim Butcher

Zajímavý svět s neobvyklou a celkem fungující mytologií (magií). Příběh zábavný ale nijak nevybočující. Hrozně mi ale vadily občasné extrémní alogičnosti v chování postav a nakteré pseudozvraty, které ve výsledku neměly žádný vliv na zápletku.

15.02.2015 3 z 5

Roboti úsvitu Roboti úsvitu Isaac Asimov

Kniha dobrá, pěkně promyšlená, vše pěkně spěje ke galaktickému impériu a navzdory nechronologičnosti psaní se asimovovy serié propojují celkem logicky. Tohle ale bylo příšerně ukecané a Eliáš zdatně kandiduje na jednu z nejnesnesitelnějších kladných literárních postav v dějinách.

03.02.2015 3 z 5

Neschopnost Neschopnost Rob Grant

Skvěle napsané, humorné, občas se bohužel nepříjemně blížící realitě, která se nebojí pozitivně diskriminovat kohokoli. Ku prospěchu je také detektivní zápletka, která by se nejspíše neztratila ani ve vážném podání.

03.02.2015 5 z 5

Nana Nana Émile Zola

Zdlouhavý popisný úvod a desítky různorodých a všemožně skrytě provázaných postav mnohého čtenáře odradí, když se však člověk prokouše za třetinu, tak rozhodně nelituje. Skvělý popis naprostého morálního úpadku francouzské šlechty, kdy se jednotlivá hrabata předhánějí v tom, kdo rozfofruje své majetky za největší poklesky. Toho skvěle využívá Nana, esence všeho zla, které na tehdejší společnost padlo - ne však vinou Nany, nýbrž společnosti.

19.02.2014 4 z 5

Vteřinu poté Vteřinu poté William R. Forstchen

Nebezpečí EMP asi opravdu stojí za pozornost a jen kvůli tomu, že se skrz tuto knihu trochu rozšíří mezi lidi je pozitivní. I popis úpadku společnosti a s tím spojenými jevy je vecelku reálný ale tím pozitiva končí. Patos, amerikanismus a militarismus z textu přímo čiší, takže pokud nepatříte k těm 300 milionům lidí z teho nejdokonalejšího národa na světě a nemáte erekci při hymně o bombách a krvi, tak budete dost možná fandit těm lidožravým feťákům :D

24.01.2014 2 z 5

Plochozemě Plochozemě Edwin A. Abbott

Spíše matematicko-filozofické než vědecko-fantastické, ale k zamyšlení to rozhodně nutí. Škoda jen příliš polopatického vysvětlování, které stále omílalo to samé.

24.01.2014 4 z 5

Malé krůčky Malé krůčky Louis Sachar

Díky své jednoduchosti přímočaré a čtivé a s jednoznačným pozitivním posláním, hlubší přesah však logicky chybí.

29.12.2013 4 z 5

Zhubni Zhubni Richard Bachman (p)

Jako vždy pod pseudonymem dějově a tematicky slabší, je to však vcelku vyváženo naturalistickým pojetím a výborným koncem. Dobrá úvaha o tom, jak dnešní člen západní (ne)spravedlivé společnosti v podstatě nedokáže přijmout premisu, že za své činy by měl nést následky.

29.12.2013 4 z 5

Dlouhá země Dlouhá země Terry Pratchett

Osvěžující, čtivé, fenomén Dlouhé Země sice není vykreslen úplně konkrétně, je však asi úmyslem autoru, že se čtenář podrbnosti dozvídá až spolu s hrdiny. Asi mi chybělo více humoru, třeba Pratchettovy typické poznámky pod čarou. Rozpačitě na mě působil závěr, lépe řečeno jeho absence, mám pocit, že to pánové dopsali najednou a nakladatelství jim to rozpůlilo.

11.12.2013 5 z 5

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

Rozjezd je trochu rozvláčný a náčelníkovy halucinace mě také až tak nebraly, ale zhruba od třetiny je plyn neustále na podlaze, přestože už dávno vidíte tu zeď, do níž na konci narazíte. Neuvěřitelně lidský příběh o kamrádství a nezlomnosti vůle.

08.10.2013 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Naprosto dokonalý sled směšných situací spolu s výborně vykreslenými postavami dávají dohromady snad nejlepší českou humoristickou knihu. Jinak snad v životě jsem se u knížky tak nerozesmál jako tady při poslední větě.

30.11.-0001 5 z 5

Ostře sledované vlaky Ostře sledované vlaky Bohumil Hrabal

Pokud chcete číst něco od Hrabala a naprosto se v tom neztrácet, tak ostře sledované vlaky jsou pro vás jasná volba. Tady se ještě Hrabal svým stylem tak nevzdálil normálním spisovatelům, občas je na jedné straně i víc než jeden odstavec. Navíc děj navzdory mnoha odbočkám do minulosti svižně ubíhá a nezadržitelně míří k výbornému konci.

30.11.-0001 5 z 5

Taneční hodiny pro starší a pokročilé Taneční hodiny pro starší a pokročilé Bohumil Hrabal

Navzdory tomu, jak obtíže se pepinovo pábení čte, jsem se docela bavil, problém nastal, jen když jsem musel čtení kvůli ničemu přerušit, protože najít pak na padesáti stranách bez odstavce kde jsem skončil je úkol takřka nemožný.

30.11.-0001 4 z 5