Planeta, která neexistovala (II)

Philip K. Dick, mnoha fajnšmekry považovaný za nejlepšího sci-fi spisovatele v dějinách naší sluneční soustavy, v tomto reprezentativním výboru z rané tvorby přenáší čtenáře do alternativních světů na své verzi zeměkoule, planetě Terra. Zápletky buduje na tématech, jimiž zůstal věrně posedlý i po zbytek svého neobyčejně tvořivého života: cesty časem, hrátky s realitou, svár člověka a technologií, definice lidskosti, komunikace s obyvateli paralelních vesmírů, geneze světa, vývoj lidstva po nukleární katastrofě, kontrola společnosti, telepatie a paranoia. Kromě několika vydařených horůrků a humorných hříček výbor obsahuje zejména chmurně ironické antiutopie, ve kterých Dick varuje především před ztrátou lidskosti, touhou po moci, ekologickou bezohledností a konzumem závislým na technickém pokroku. Jeho nápadité a překvapivě pointované povídky jsou často i jakousi imaginativní metafyzikou, literárně filozofickými tezemi o možné povaze naší reality. Sbírka vychází ve dvou svazcích....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/8799/planeta-ktera-neexistovala-ii-8799.jpg 4.482
Literatura světová, Povídky, Sci-fi
Vydáno, Argo

Second Variety, 1989

Kniha Planeta, která neexistovala (II)

TERRORDROME
11.02.2018

Druhý diel neexistujúcej planéty je určite podarená zbierka, kde väčšina poviedok má dobrý nápad a dokonca aj záver niekam zaklapne. Za nepríliš podarené by som označil len tri ( Mestečko, O planej jabloni a James P. Crow ), takže celkovo nadpriemer.

lord-artoo
02.09.2016

Myslím, že z Dickových povídek člověk tak nějak přirozeně odrůstá. Co mi ve čtrnácti připadlo neuvěřitelně překvapivé a super, je dnes odhadnutelné a lehce nadprůměrné. Nebo je to tím, že s každým dalším přečteným kusem pronikám autorovu mysl stále víc a již vím, co mi bude chtít sdělit? Možná že obé. Každopádně mi tento povídkový soubor zpříjemnil každodenní cestu vlakem.

zimela
11.07.2016

Dickovy povídky, hlavně ty kratší, jsou často dosti neumělou, leč nefalšovanou, až dětinsky milou touhou po sdělení. A jako takové jsem je dosud vždy bral.
Tady to ale až na čestné vyjímky nějak nefungovalo. Nevím, možná už jsem se jich přejedl, nebo co, ale prostě ne.
Z dialogů v uspěchané Snídani za soumraku, mi bylo stydno.
Nebýt vtipného Dárku pro Pat, zábavně reverzního J.P.Crowa, hýřivou Cizí planetu a podivně blbé obálky s negativním produkt placementem, nešel bych ani za ty tři ***

nithiel
08.04.2015

Zajímavé a neotřelé povídky, které zaujmou i 60 let po napsání, což u sci-fi není jednoduché.

lazarus
21.08.2014

Velmi dobrý výběr povídek. Méně Dickovské, více poetické a k zamyšlení nutící. Pro mě nejlepší povídky - Planeta která neexistovala, Podvodník, Cizí planeta a Průzkumná jednotka.

3DD!3
12.10.2012

Kvalitativně stejné jako první část. Opravdu výborné jsou povídky CIZÍ PLANETA, PRŮZKUMNÁ JEDNOTKA nebo titulní PLANETA, KTERÁ NEEXISTOVALA. Dnes se některé vize z Dickových budoucností mohou zdát naivní, ale příběh vás skoro vždycky pohltí a ty pointy...

paulhunter

Opravdu bravurní kolekce povídek, jsem z ní nadšený. P. K. Dick měl úžasné vize a nápady. Planetu, která neexistovala doporučuji všem fanouškům sci-fi, rozhodně na ní nezapomenete.
Nejvíce se mi líbily:
- Čelenkář (!)
- Když se řekne člověk (!)
- Úpraváři
- Planeta, která neexistovala
- Podvodník (!!) - zfilmováno (Impostor)
- Suvenýr
- Průzkumná jednotka