nero 13 nero 13 komentáře u knih

Komtur Komtur Petr S. Pixy (p)

Začátek Komtura mi přišel jako vyprávění o partičce předchůdců legendárního Harryho Jelínka o kterém se traduje že prodal Karlštejn, nebo že se pokusil prodat jednu pražskou tramvajovou linku, ale v průběhu čtení se kniha proměnila v konspirační, trochu mysteriozní thriller a musím říct že v dobře napsaný a promyšlený thriller.
Normálně nemám při čtení moc rád když děj skáče v čase sem a tam, ale tady to mělo svůj význam a autor to zvládl na jedničku, na to že je to jeho první beletristická kniha tak dost dobrý a hodnotím za plný počet.

05.04.2023 5 z 5

V mrtvé zóně V mrtvé zóně Jakub Mařík

(SPOILER) Ve čtvrtém díle posádka UTSS Salamis najde menšího bratříčka Rámy, Molocha. Moloch slouží jako velké pohřebiště Korzáry unesených vesmírných plavidel a posádka UTSS Salamis je vlastně skoro celou knihu v nepřežitém střetu s Korzárskými Sépianskými zombíky, až bych uvítal trochu více mezi děje.
Jinak jsem ale spokojen a jsem zvědavý jak se celý příběh v závěrečném díle nazvaném V jámě Lvové uzavře.

26.03.2023 5 z 5

Jako sama smrt Jako sama smrt Jakub Hoza

Zajímavá smrtící jízda, krev tu vlastně cáká od první až po poslední stránku, beru to jako takovou odpočinkovou brakovou literaturu, ale i tento druh literatury se dá napsat dobře nebo špatně, a pan Jakub Hoza to napsal dobře, asi díky jeho temnější fantazii.
Můj nejoblíbenější žánr je historie kde o násilí a krev není nouze, takže mám vytrénovaný žaludek, a tak mi popis násilí a trochu těch vypadlejch střev z břicha nevadí, bylo mi jemně nevolno jenom u popisu nekrofilie, jinak závěr mně nepřekvapil protože se mi můj tip ohledně děje i osob potvrdil.

17.03.2023 5 z 5

Koniášův klíč Koniášův klíč Zuzana Koubková

Dal jsem si takové malé knižní Koniášovské okénko a přečetl o této kontroverzní osobě hned dvě knihy najednou, mimo Koniášova klíče, ještě Koniáše kontra Špork od Jiřího Dobrylovského.
Paní Koubková svou knihu pojala v takovém odlehčeném tónu ve snaze Koniáše zlidštit, je to vlastně soubor povídkových soudniček, ve kterých Koniáš vystupuje spíše jako vyšetřovatel než náboženský cenzor, já se u toho docela bavil, například u důvěrných rozhovorů Koniáše s Rozinou Hrnečkovou u bytelného dubového stolu, akorát se mi v povídce hon na divého muže nezdá že by v první třetině 18. století už byl znám název Seskvoč, který pochází od indiánů žijících na severozápadě dnešní USA, kteří v té době nebyli ve styku s Evropany.

09.03.2023 4 z 5

Koniáš kontra Špork Koniáš kontra Špork Jiří Dobrylovský

V rámci Koniášovského knižního okénka je Koniáš kontra Špork od pana Dobrylovského napsán ve vážnějším stylu než Koniášův klíč napsaný paní Zuzanou Koubkovou, více je zde vidět jeho role církevního kazatele a cenzora snažícího se potlačovat jiné názory než ty schválené katolickou církví, středobodem knihy je spor a soud Jezuitů a Hradeckého biskupa s hrabětem Šporkem známým uměleckým mecenášem a zastáncem náboženské tolerance.
I dnešní doba je plná novodobých Koniášů, kteří by nám ve jménu demokracie nejraději demokraticky zakázali sdělovat své názory a vlastně i co si myslet.

09.03.2023 5 z 5

Gaidžin Gaidžin James Clavell

U knihy Gaidžin se shoduji s těmi čtenáři kterým se více líbil Šógun a Tchaj-pan, zvláště Šógun je pro mně jeden z nejlepších historických románů které jsem kdy četl, a i když je kniha většinou lepší než filmové zpracování, tak v případě Šóguna byl výborný i stejnojmenný seriál s Richardem Chamberlainem v hlavní roli, myslím že to bylo sestříhaný i jako film pod názvem Zajatec japonských ostrovů.
Kdybych Gaidžina četl před Šógunem asi bych ho hodnotil za plný počet, ale takhle musím dát hvězdu dolů.

05.03.2023 4 z 5

Hostina krkavců Hostina krkavců Eric Schumacher

(SPOILER) Vikingská sága o Norském králi Hákonovi Haraldssonovi se nám v druhém díle pěkně rozjela. Hákon po vítězství nad svým bratrem Erikem Krvavou sekerou se musí pěkně otáčet aby svůj trůn ubránil před množstvím vnitřních i vnějších nepřátel, kteří se ho snaží z toho stolce svrhnout a zabít.
V příběhu nechybí láska ani nenávist, souboj cti a stejně jako v prvním díle vše vyvrcholí v bitvě kde Hákon porazí spojená vojska norských Opplanďanů, Svévů a Dánů. Trilogie by měla pokračovat v závěrečném díle bojem Hákona proti synům Erika Krvavé sekery a dánskému královi Haraldu I. Modrozubovi.

28.02.2023 5 z 5

Boží mlýny Boží mlýny Pavel Hrdlička

Tak tohle je nejspíš už opravdu poslední kniha od pana Hrdličky, tedy pokud není ještě něco hluboko v šuplíku, a jako vždy jsem se bavil, magistr Šebek je zde obzvlášť hamižný po nějakém to grošíku, biřici lelkují a nasávaj ve Šmerhově pivo, konšelé jsou většinou stejní jako ti dnešní, neboli hledící si hlavně své kapsy, a podrychtář Václav od Černého koně soudí případy do deseti kop bez jednoho lotu.
Děkuji panu Hrdličkovi za jeho tvorbu, a už se těším až si všechny jeho knihy přečtu znovu.

20.02.2023 5 z 5

Nebeská koruna Nebeská koruna Juliana Stadler

V poslední době jsem přečetl řadu historických románů od německých autorek Sabine Ebert a Rebeccy Gablé a ty měly výbornou úroveň a čtivost a tak jsem zkusil další německou autorku. Bohužel Juliana Stadler na předešlé jmenované spisovatelky kvalitou nemá, čím déle jsem Nebeskou korunu četl, tím více mi to přišlo spíše jako červená knihovna a ne historický román a ke konci jsem se musel už nutit abych to vůbec dočetl.

19.02.2023 3 z 5

Zmizení majora Woodwarda Zmizení majora Woodwarda David Návara

(SPOILER) Dobrodružství rodiny Wavesburyových v se pátém pokračování přesune na Americký kontinent, tradičně je kniha rozdělena na čtyři části a v té první se vrátíme na karibský Barbados, další tři části jsou vlastně jeden příběh jehož kulisami je Americká válka o nezávislost a tak se v něm potkáme například s Georgem Washingtonem, Benedictem Arnoldem, který má v USA podobnou pověst jakou si u nás za Druhé světové vysloužil Karel Čurda, nebo s indiánským agentem Simonem Girtem, který byl současníkem Daniela Boona, obě tyto legendy Ameriky 18 století znám z knih Fritze Steubena o Tekumsehovi, a tak jsem si rád osvěžil tu atmosféru divokého pohraničí.

17.02.2023 5 z 5

Dračice Dračice Jan Hlávka

Zkrátil jsem si čekání na dotisk třetího dílu Algoru a sehnal si od autorů tuto fantasy pohádku pro dospělé a rozhodně nelituji, Jan Hlávka a Jana Vybíralová jsou skvělou spisovatelskou dvojicí a co jim jde nejlépe je vymýšlení příběhů a postav, málokdy se mi stane že během několika stran začnu fandit postavě která mi byla hned na začátku tak protivná že jsem ji přál aby zhynula bídnou smrtí.

05.02.2023 5 z 5

Divoký příliv Divoký příliv Wilbur Smith

Divoký příliv, mi hodně připomněl časově první díl ságy Courtneyů Dravce, stejně jako jeho předek Hal Courtney, tak i jeho potomek Rob zjistí že jeho první láska je sadistická mrcha a oba se pak při prožívání dobrodružství kdy jim jde o život zamilují do Afrických krasavic.
Myslel jsem že je to poslední dílo mého oblíbeného spisovatele Wilbura Smitha, ale trochu jsem zapátral a zjistil že má vyjít v anglosaských zemích román Nemesis, kde je tedy jako hlavní autor na prvním místě už uveden Tom Harper, který sleduje osudy další generace Courtneyů, v době Francouzské revoluce a nástupu Napoleona. Vůbec bych se nezlobil kdyby Tom Harper dokončil ságu Courtneyů a propojil je s prvním dílem Když loví lev, kde vystupují dvojčata Sean a Garrick Courtneyovi.

31.01.2023 5 z 5

Ewraker II Ewraker II Jan Podšera

(SPOILER) Druhý díl Ewrakera byl pro mne už bez rušivých momentů a vyprávění příběhu o skupině Seveřanů kteří se stali součástí našich dějin bylo zajímavé, akorát jsem tedy čekal že se děj bude už odehrávat v Čechách a zatím jsme se pouze přesunuli na sever Moravy kterou v té době obýval slovanský kmen Holasiců, nezbývá tedy než si počkat na další díly.
V této době je poněkud pikantní, že Vikingové jsou zde označováni jako Rusové, asi málo lidí ví že označení Rusů pochází ze Švédska, o něco známější je že první východoslovanskou říši Kyjevskou Rus založil Švédský Viking Rurik a jeho družina, je to podobný případ jako u Bulharů, kdy většinové slovanské obyvatelstvo přijalo pojmenování po svých vládcích, zde po Turkickém kmeni Bulharů který se přesunul od Volhy a ovládnul území dnešního Bulharska.

22.01.2023 5 z 5

Stín modrého býka Stín modrého býka Leonard Medek

Stín modrého býka je zajímavý náhled na pozdní starověk na našich územích, v době těsně před začátkem stěhování národů, kdy u nás žila směs zbytků Keltů, a různých germánských Svébských kmenů, Markomanů, Kvádů a nejspíše i části Hermundurů.
Čekal jsem podle zdejších komentářů větší pecku, jako je to zajímavé, ale pro mně rozhodně ne tak abych to hodnotil na sto procent.

17.01.2023 3 z 5

Ewraker I Ewraker I Jan Podšera

Druhý příběh o tom jak se k nám v 10.století dostali vikingští válečníci, známí z legend o prvních Přemyslovcích, který jsem v poslední době četl, první je Legenda o Tunovi a Gomonovi od Milana Nováka. Rád bych oba příběhy hodnotil všemi hvězdami, ale bohužel nemohu, zatímco v knize od pana Nováka mi vadily až moc moderní výrazy na popisovanou dobu, tak v Ewrakerovi chybějící část příběhu, nevím jestli to autor nenapsal nebo to vypadlo v tiskárně, ale strana 57, na straně 56 je kresba, prostě nenavazuje na dění na straně 55, je vidět že tam chybí část textu.

07.01.2023 4 z 5

Oheň na pláži Oheň na pláži Chris Ould

Trilogie z Faerských ostrovů měla v závěru důstojné a trochu i akční vyvrcholení a já jsem naprosto spokojený jak to dopadlo, v tomto třetím díle se mi nejvíce líbila postava Tove Hald, která mi přišla jako mírnější ženská verze Sheldona Coopera.
K dokreslení atmosféry jsem si našel nějaké videa z Faerských ostrovů, a moc se mi líbila ta nezvyklá divoká krajina, dokonce i ten vodopád na obálce knihy je skutečný, mohla by tam být zajímavá dovolená.

06.01.2023 5 z 5

Zátoka smutku Zátoka smutku Chris Ould

Druhý díl z Faerských ostrovů se točí kolem grindu, což je Faerský lov Kulohlavců a Delfínů a skupině aktivistů, kteří se místním obyvatelům snaží v lovu zabránit. Ještě nedávno bych mněl tendenci fandit ochráncům Velryb a Delfínů, ale už jsem tak znechucenej všemi těmi Greténisty co se přilepují ke všemu možnému a vnucují nám své ekobludy, že jsem přál Faeřanům, i když je mi těch nádherných mořských savců líto, aby si nenechali do svých zvyků kecat, je to podobné jako u nás, kdy místní zelené mozky brečí nad prodejem živých kaprů a jejich brutálním zabíjením na veřejnosti, protože si naivně myslí že ryby které si koupí v krámu asi umřeli šťastně v nějakém rybím ráji za zvuku Mozarta.
Kam tlačí lidi tahle nová zelená ideologie, která nahradila tu ideologii Marxistickou, jsem před pár dny při večerní pěší cestě domů poznával na vlastní čich, mohl jsem si udělat tipovačku co všechno se line z komínů které jsem míjel a určitě to všechno nebylo čistě ekologické.

25.12.2022 5 z 5

Rytíři a lapkové Rytíři a lapkové Karel Nový (p)

(SPOILER) Na tuto knihu jsem si vzpomněl po zhlédnutí Jáklova Žižky, protože jak jsem na něj těšil, tak jsem byl potom zklamanej, mně nevadilo že to bylo vlastně z doby kdy žádní husiti ještě neexistovali, to jsem věděl dopředu, mně vadil ten nesmyslný děj, jehož základem byla ta blbost že se dvě party idiotů přetahujou o údajnou snoubenku Rožmberka pocházející z Francouzské královské rodiny, jak by se k ní Rožmberk doprčic asi přes svůj význam v rámci Českého království dostal. No prostě jeden nesmysl za druhým a dorazil mně závěr kdy zpívaly husitský chorál.
Kdyby si vzal tuto knihu a napsal podle ní scénář, tak by tam měl všechno, Rožmberka i Žižku a hlavně smysluplný reálný děj, který by nevadil ani těm zahraničním divákům na které to bylo očividně mířené.

15.12.2022

Král cizinec (1309 – 1333) Král cizinec (1309 – 1333) Vlastimil Vondruška

Epopeje od pana Vondrušky mám rád a proto jsem se na tuhle novou Lucemburskou těšil, ale zatím bych ji řadil až na třetí místo, za Husitskou a Přemyslovskou, pár věcí mi tam vadilo, například popis Karla IV. jako malého a zavalitého i když podle výzkumu kosterních pozůstatků profesora Vlčka je známo že byl na svou dobu nadprůměrně vysoký. Také popis chování Elišky Rejčky mi přišel spíš jako popis kurtizány než jako královny.
Očekával jsem také podle anotace že část vyprávění bude podle měšťanského rodu Rotlevů, což mohlo být zajímavé, stejně jako v Husitské epopeji vyprávění z pohledu rodiny Prokopů, ale žádného Rotleva jsem v prvním díle nezaznamenal což je škoda protože vyprávění o této době z pozice šlechtických osob je docela notoricky známé.

09.12.2022 4 z 5

Zapomenuté vítězství Zapomenuté vítězství Jaroslav Bašta

Tak tohle bylo milé překvapení, jelikož pan Bašta je celkem známá osoba, v současnosti i jako kandidát na prezidenta, a i když je to velmi inteligentní člověk, jeho projev je bohužel trochu suchopárný, tak jsem měl trochu obavy aby taková nebyla i jeho kniha Zapomenuté vítězství, ale obava byla naštěstí lichá.
Celý děj knihy který vlastně mapuje období vlády Ladislava Pohrobka, Jiřího z Poděbrad a začátky Vladislava II. Jagelonského, je vyprávěn z pohledu tří osob, Evana Podmokelského, Jana z Rabštejna, a Buriana II. z Gutštejna. Jednotlivé události jsou tak vždy popisovány ze dvou i tří stran. Nejvíce mě bavilo jak nahlížely na stejnou událost Evan a Burian, kteří se navzájem opravdu nenáviděly.
Knihu doporučuji už z toho důvodu že toto období pozdního Husitství není u nás tak známé jako jiné historické epochy.

09.12.2022 5 z 5