Rytíři a lapkové

Historický román z doby předhusitské, kde se mladý vladyka Zbyněk vyráží z hradu Buchlova mstít na Rožmbercích. V pozdější době se z něj stane husitský vojevůdce blízký spolubojovník Jana Žižky.

https://www.databazeknih.cz/img/books/70_/70227/rytiri-a-lapkove-70227.jpg 4.223

Kniha Rytíři a lapkové

Jave

Co zde uvést, když již tady jsou dva skvělé komentáře (Jitty82 a Felsenberga) pode mnou.

Dere se mi na jazyk snad už jen neprávem opomíjený román téměř zapomenutý. Přiznám se, že i já ho objevil a dostal se k němu čirou náhodou. Od té doby uběhla již spousta zim. A rád se k němu opakovaně vracím.

Nebojte se toho, věřím, že většina z vás nebude litovat času stráveného s Mikulášem Buchovcem z Buchova a jeho synem Zbyňkem.

Jitty82
18.03.2019

Krásný historický román, který je bezesporu hodný obdivu. Vše již bylo řečeno níže. Postava Přibyslavi mě naprosto uchvátila. Přibyslavina řeč symbolizuje moudrost a životní zkušenosti. Její promluvy jsou často radou či varováním. Její jednání je naplněno vírou, dobrotou, láskou k bližním. Tento román si i dnes zaslouží čtenářskou pozornost.

Felsenberg
21.11.2018

Krásné. Tvrdost, brutalita a syrovost předhusitského středověku spjatá s úctou k rodině, k zemi, ke králi, ke cti. Zrození legendy Jana Žižky, střet lišky Zikmunda, prchlivého a problematického krále Václava, zlotřilých Rožmberků, hrdiny Zbyňka, oduševnělé Dorotky, ztělesnělého jednorukého zla Piknosky, světice Mandalenky... Vůně lesů, čadících pochodní, zvuk bojujících mečů, to je koktejl, ve kterém jsou sympatie na straně obyčejných lidí a zemanů. A ve vzduchu je cítit vzrůstající napětí a síla Božích bojovníků pod praporcem kalicha... Stará jako sama Země, moudrá, tajemná, požehnaná je Přibyslava, která ví o minulosti, životě a přicházejím víc něž kdokoli jiný. Ponoř se do děje...

OSTROVID
05.02.2016

Naprostá pecka o začínajících husitech, kterou jsem četl jedním dechem. Pokud máte rádi historické příběhy, tak vřele doporučuji. Autor v knize skvěle vykreslil krásu života prostého člověka se všemi úskalími a jeho tehdejší vztah k přírodě a k okolnímu světu.

vitavita
12.03.2012

Dobrodružství mladého Zbyňka zaujmou i po letech ...