Nel.K. Nel.K. komentáře u knih

Paráda! stejně jako oba dva předchozí díly.. až dočtu poslední, jsem si jistá, že na mě přijde stesk po Lenú a Lině..

12.06.2020 5 z 5

Postřižiny Postřižiny Bohumil Hrabal

Krásné!

21.05.2020 5 z 5

Síla ohně Síla ohně Cinda Williams Chima

Dle komentářů zde by se dalo soudit, že kniha stojí na dobrém základu původní série, která u nás ale nevyšla a tím pádem jsem ji ani já nečetla.. bez toho nemůžu říct, že by to bylo lepší než nižší průměr. Postavy plytké, začátek knihy zmatený (soudím, že se tam tedy již počítá s tím, že jste předchozí sérii četli) a děj samotný bez nějakých nečekaných zvratů, nebo hlubšího uchopení celého příběhu.

03.05.2020 3 z 5

Příběh nového jména Příběh nového jména Elena Ferrante

Jen těžko vystihnout slovy jak moc jsou knihy E. Ferrante geniální. Druhý díl se mi líbil ještě mnohem víc než první - příběh nabíral na dynamice, ještě víc čtenáři přiblížil nesnesytelnou realitu čtvrti, ve které dívky vyrosly, nutné přizpůsobování se představám ostatních, dopad unáhlených rozhodnutí mladých lidí, prožívání lásky, zklamání, tíhu, nebo naopak radost z následků jejich rozhodnutí. Úžasně lehce se to čte, přesto je v tom hluboké sdělení.

16.04.2020 5 z 5

Ostrov Ostrov Sigríður Hagalín Björnsdóttir

Tfuj.. v dnešní době číst něco takového možná nebyl nejlepší nápad, ale s tím co se teď v době koronavirové ve světě děje, mi to celé vyznívalo dost realisticky. Katastrofa odehrávající se kolem Islandu sice není v knize objasněna a rozhodně patří do jiného soudku, než virová pandemie, přesto..
Autor si dal opravdu záležet na detailech a pozvolna otevíral události s přidáváním na jejich intenzitě, asi tak jak přesně by vypadala realita podobných dní. Přestože mě to děsilo, udělalo to na mě velký dojem, neočekávala jsem příliš a přitom dostala perfektní knihu..

04.04.2020 5 z 5

Půl světa Půl světa Joe Abercrombie

Opět super, nový příběh s novými postavami se povedl perfektně vtěsnat do událostí minulých, na které jsem ráda vzpomněla a cesta přes půl světa nebyla ani chvilku nudná.. Těším se poslední díl..

20.03.2020 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Zakoupeno tématicky k výletu do Kodaně. V tímhle ohledu super volba, sice jsem knihu dočítala ještě z velké části po návratu, nicméně třeba výlet na lodičce jsem absolvovala v ten samý den, kdy jsem o něm četla i v knize..o to víc trapná mi ale připadala ta scénka se skoro sražením jedné z jeho knižních účastnic, protože opravdu z tak poklidného momentu, kdy ta loď skoro zastaví, aby mostek podjela, udělat takovou show, to je vykonstruovanost level milion :) Taky mě moc nenadchla love story linie, byla opravdu nehorázně předvídatelná a vůbec né moc nápaditá a z trapnosti některých rozhovorů těch dvou, jsem měla podezření, že snad autorce radila nějaká pubertální dcera. No, abych nebyla jen kritická, z příběhu na vás opravdu dýchne i závan toho pravého dánského hygge. A taky můžu doporučit všem kdo se do Kodaně chystají na vlastní pěst, protože tam najdou opravdu super typy na místa k vidění i s několika zajímavostmi jako bonus, ale musí přitom čtení hoodně přivřít oči nad tou omáčkou okolo :).

23.02.2020 3 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Kniha se mi lehce četla, asi jsem v ten moment měla i náladu na trochu nadsazeného humoru. Kromě těch svlíkacích, sázkových částí, mi to celé přišlo i dost reálné, životy kluků, všechny ty kotrmelce - život už takový je a dobře to vystihlo to, že nikdy není vše přesně tak, jak si plánujeme. Jako velmi oddechové čtení bych knihu klidně i někomu doporučila..
Každopádně epilog by být vážně nemusel, naprosto zbytečný zvrat a ukončení celé atmošky, kterou jsme jako čtenáři nasáli v pohodových chvilkách předchozí kapitoly, kdy si kluci užívali společného rybaření.
Na film až vyjde ale velmi pravděpodobně mrknu.

10.02.2020 3 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Knihu jsem pořídila k plánovanému pobytu na Ischii, což se ukázalo jako správná volba. Opravdu být na jednom z míst, kde se odehrává kniha, kterou právě držíte v rukách, to má kouzlo a je to také přidanou hodnotou samotného čtení. Nicméně děj by se mi líbil asi i kdyby se odehrával kdekoli jinde na světě. Lehce se četlo a zajímalo mě, jak to s dívkami bude dál. Taková zajímavá kniha ze žvota v Itálii, ale příběh by se dal aplikovat i na životy jinde v malých městech.. Pěkné, brzy načnu další díl..

09.12.2019 5 z 5

Divoký kluk Divoký kluk Paolo Cognetti

Osm hor bylo jednoznačně propracovanější - pro mě jeden z největších objevů loňského roku. Divoký kluk neměl tak hluboký podtext, ale přesto se mi líbil. Nicméně obě to jsou naprosto odlišné knihy. Čekala jsem tedy něco trošku jiného, přesto se mi dostalo příjemného, divokého čtení, z míst o kterých ráda sním.

09.12.2019 4 z 5

Tři minuty do soudného dne Tři minuty do soudného dne Joe Navarro

Obdiv! Joe Navarro má veškerý můj obdiv. Jeho příběh je příběhem abnormálně bystrého a všímavého agenta, který z naprosto neznatelných lidských zaškobrtnutí dokázal rozlousknout aféru světového měřítka.
Byla jsem ohromená tím, jak dokázal vést výslechy, jak přesně s člověkem jednal a mluvil, jak se ptal a vždy byl ve všem o několik kroků dál, vidím všechny ty důvody proč mu Rod Ramsay ve všem vyhověl a proč ho i po následném zatčení a při pobytu ve vězení obdivoval.

Závěr však ukázal, že přestože byl dokonalý agent, byl to také v první řadě člověk. Pro někoho natolik empatického to, co se stalo poté, bylo téměř nevyhnutelné. Takových lidí by si na podobných místech měli opravdu vážit.

Ač literatura faktu, pro mě čtivé, obohacující, super!

30.10.2019 5 z 5

Srdce včely má pět komor Srdce včely má pět komor Helen Jukes

Kniha se příjemně četla a byla v ní spousta informací o včelkách, přátelsky předávaných laikům od autorky, která se sama v průběhu knihy z laičky stala včelařkou. Řekla bych, že by i dokázala člověka nadchnout k tomu, si také své malé včelstvo pořídit, alespoň proto, aby jim poskytl prostor k životu a radoval se z toho, že o něco živého, křehkého, vzácného a důležitého pečuje. Pro mě pěkné počtení.

07.10.2019 4 z 5

Dědeček Oge: Umění sibiřského šamana Dědeček Oge: Umění sibiřského šamana Pavlína Brzáková

Ze začátku jsem z knihy byla rozpačitá, vyprávění o tom, jak se z Ogeho stal šaman a jeho cesta hadem, nebylo přesně to pravé, co jsem očekávala. Ogeho jsem tak na nějaký čas odložila, až do doby, kdy na něj přišla chvíle.. Potom mi ale přímo učaroval. Všechna ta jeho moudrost a rozvaha, to jak zacházel s přírodou, jak se protloukal životem, přestože ho sváděla na scestí kuna, jak se učil číst a psát, přestože neměl rád to, co bolševici mezi lesní lid dovlekli. Bylo to krásné, všechna moudra byla opravdu rozumná a obohacující.

Že je konzumace velkého množství alkoholu věc destruktivní, ví každý rozumný člověk, přesto ten příklad jaký dopad mělo jeho přivleknutí mezi lidi alkoholem nedotčené, byl až neuvěřitelný. Neuvěřitelný, přesto reálný a smutný. Šedá Chargího mlha nad osadou způsobila přerod jednoho lidu žijícího v souladu s přírodou v něco nepřirozeného, nehezkého. Vše jde vidět i dnes, špatný život bez radosti, bez péče o nás samozné, bez kvalitního jídla a lásky, nevede k ničemu dobrému. Které hodnoty jsou ty správné, určuje společnost, jako masa, ale je to tak v pořádku?

19.09.2019 5 z 5

Astrid Lindgrenová - Válečné deníky 1939-1945 Astrid Lindgrenová - Válečné deníky 1939-1945 Astrid Lindgren

Pro mě zajímavé nahlédnutí do situace ve Švédsku během druhé světové války. O těch, kteří se měli "dobře" se nikde příliš nepíše, takže až nyní jsem si uvědomila jak velký kontrast Evropa mohla zažít. Nicméně jde vidět, že Astrid žila v neustálém, šíleném stresu a strachu, a že si uvědomovala všechno to štestí, které měla. Ke konci války šlo už vidět, co s člověkem udělá kontinuální přísun zpráv o zvěrstvech ve světě - člověk jednoduše otupí, protože i ve vlastním životě najde problémy, a ty, má pocit, se ho dotýkají primárně. Stejně tak v dnešní době jsou večerní zprávy natolik plné hrůz, že je vnímáme stále méně, nebo se přímo snažíme je tolik nesledovat.. kvůli vlastním starostem, kvůli tomu, že svět bude krutý vždycky, a že přiživovat neštěstí sledováním dalších neštěstí člověka zkrátka strašně vyčerpá..

12.09.2019 4 z 5

Jméno větru Jméno větru Patrick Rothfuss

Parádně jsem se bavila! Dlouho jsem nebyla tak začtená do knihy, jako do této a každý den jsem se těšila, až se vrátím z práce ke Kvothemu. V Kvotheho světě nechybí kouzla, záporáci, láska, hudba, překvapení a mnoho dalšího.
Taky se mi líbila část, kdy se jako malý stal sirotkem a potýkal se s chudobou a existenciálními problémy. Kdyby tam podobné části nebyly, byl by asi s tím svým vším nadáním až příliš velký lucker.
Dnes už na mě čeká další díl a já se moc těším, kolik dalších dobrodružství, prekérních situací a pletek s Ambrosem ještě zažije.. Jo a taky pořád čekám, na jakém místě činu zapomene tu svoji personalizovanou sympatickou lampu, z té prostě čouhá průser :).

04.09.2019 5 z 5

Chůze Chůze Henry David Thoreau

"Všechny dobré věci jsou zkrátka divoké a svobodné".

A Thoreau má zkrátka dovednost přimět lidi se stydět za to jak nesvobodným a nedivokým životem žijí. Opravdu! Společnost nás vážně strašně svazuje a říká nám, jak má den za dnem vypadat, ale tu opravdovou svobodu v ní nikdy nepoznáme. Pro mě taková témata spíše ne, příliš mě nutí přemýšlet nad životem, mým pracovním začleněním a o tom, jaké by asi bylo mít každý den tolik času na to, jen prozkoumávat přírodu a užívat si chůzi, svobodu a všechnu tu divokost, která k takovému životu patří.. Nicméně esej nabitá aktuálními myšlenkami, pravděpodobně ve mně vyvolala to, co měla..

06.08.2019 4 z 5

Temnota Temnota Kiersten White

Vzhledem k tomu, že mám v příbězích ráda "holky bojovnice", slupnula jsem Temnotu hodně snadno. Byly chvilky, kdy jsem si říkala, že už to s tou drsností Lada trochu přehrává, ale i přesto se mi jako hlavní hrdinka líbíla. Ráda zkusím i další díl, protože autorka má opravdu dobře rozehráté militaritní, politické a rodinné prvky příběhu a vlastně mě i docela zajímá, jak to vše povede dál.

25.06.2019 4 z 5

Odd a mraziví obři Odd a mraziví obři Neil Gaiman

Pokud si čtenář dokáže připustit, že drží v rukou knihu pro děti, nemůže hodnotit jinak, než maximálně kladně. Hrdinský pohádkový příběh kulhavého chlapce, který zachrání Asgard, má v sobě vše, co má příběh pro děti mít. Approved dítětem, které mám stále v sobě. A ilustrace Chrise Riddella? Já snad koupím jakoukoli knihu, kde tohle jméno uvidím, protože co vypustí do světa, to je naprostá paráda.

22.06.2019 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

V hlavě mi utkvěla jedna výjimečná myšlenka a to ta, že člověk je blízký příbuzný Fénixe - sám si vytvoří hranici, na které se poté sám upálí. Nakonec ale vždy vstane z popela.

Svět natolik technologicky vyspělý, kde je vše tak jednoduché, že není potřeba používat mozek, přemýšlet, čímkoli se trápit, nebo třeba snít, či se jen jednoduše na chvíli zastavit. Aktuální téma, spousta věcí předpovězena docela přesně.

Vůbec by mi nevadilo, kdyby byly části, v nichž vystupovala Clarissa delší, protože její všímavý pohled na svět byl vemi osvěžující. Zato Monteg mě občas dokázal pěkně naštvat, jeho nesmyslné vytahování knih všude tam, kde to zavánělo průserem..?

Nicméně kvalita knihy odpovídá přesně tomu, proč ji můžeme vidět v tolika knižních žebříčcích a jsem moc ráda, že jsem si ji přečetla. Na svoji dobu opravdu pokrokové téma, některé odstavce popsány tak, že jsem si vše představila do nejmenšího detailu.

07.06.2019 5 z 5

Pod Annapurnou svítá modře Pod Annapurnou svítá modře Jiří Fišar

"Začínám chápat, že výjimečnost téhle mojí cesty nespočívá jen v úžasných horách, kterými procházím a cestě, kterou si každým krokem užívám. Výjimečná jsou především setkání s lidmi."

A přesně v tom je síla této knihy. Nemyslím, že by byla literárně nějak výjimečná, ale krásně ukazuje na to, jak je důležité mít v životě další lidi a proč bychom se ke všem měli chovat tak, jak chceme aby se oni chovali k nám.. vše se vždy vrátí.. A také všímat si maličkostí a radovat se z nich!

02.06.2019 5 z 5