natynka21 natynka21 komentáře u knih

Jana Seymourová: Laskavá královna Jana Seymourová: Laskavá královna Alison Weir

(SPOILER) Opět paráda, nečekala jsem, že by mne mohla tato série tak chytnout. A ještě dodám, že se často říká "nesuď knihu podle obalu", ale kdo by už jen pro ty pěkné obaly knihy z této série aspoň nevzal do ruky? :)
Zhruba do půlky knihy byla Jana mojí dosavadní favoritkou, ale poté se opět tento post vrátil Katěřině Aragonské :)

25.07.2022 5 z 5

Královna Alžběta II. a královská rodina Královna Alžběta II. a královská rodina kolektiv autorů

Kdyby si člověk měl přečíst jednu knihu o nejznámnější monarchii na světě, doporučila bych mu tuhle. Kniha sice vypadá, že je hlavně o královně, ale obsahuje mnoho zajímavých informací nejen o ostatních členech královské rodiny (i těch z minulosti), tak důležité historické okamžiky, klenoty i popis královských sídel. Kniha je velmi obsáhlá a doslova napěchovaná fotografiemi. Jsem z ní jedním slovem nadšená.

18.03.2022 5 z 5

Královna Alžběta II. - Pamětní album k diamantovému výročí vlády Královna Alžběta II. - Pamětní album k diamantovému výročí vlády Priscilla Jane Stephanie Roberts

Kniha je skvělým přehledem života pozoruhodné panovnice, která letos oslaví (již oslavila) 70 let na britském trůnu. Kniha postupuje chronologicky od narození Alžběty až po rok 2012, kdy oslavila diamantové výročí vlády. V knize je obsaženo spoustu fotografií, dopisů a dokumentů a čte se velice snadno. Bůh ochraňuj královnu! :)

02.02.2022 5 z 5

Černobylské dívky Černobylské dívky Anne Blankman

Smlutný příběh napsaný velice pěkně. Přečteno jedním dechem. Moc se mi líbí ona nit, která prochází celou knihou a to, že dobří lidé ještě nevymřeli, že je kolikrát potkáme i tam, kde bychom je nečekali.

18.10.2021 5 z 5

Srdce z ledu Srdce z ledu Jitka Ludvíková

Strhující příběh, skvěle vykreslené postavy, zkrátka pěkně napsaná kniha. Hvězdička dolů je za pravopisné chyby, míchání jmen Katka a Karla v závěru a bohužel i za trhliny v trestním řízení.

26.04.2024 4 z 5

Moje máma Jana Brejchová Moje máma Jana Brejchová Tereza Brodská

Moc pěkně zpracovaná biografie plná fotografií, zajímavých článků a dobových plakátů. Velmi oceňuji poznámky pod čarou, které poskytují drobné medailonky osobností československé kinematografie, se kterými se Jana Brejchová setkala či stručně popisují film, o kterém je v daný moment řeč. Samotná paní Brejchová ale svým sobectvím zklamala.

23.04.2024 5 z 5

Ve stínu královen Ve stínu královen Alison Weir

Moc pěkně napsané povídky o životech osob pohybujících se u dvora, které krásně doplňují sérii o šesti královnách. Povídky mnohdy poskytují i jiný úhel pohledu na události. Oceňuji předmluvu autorky a její úvod k jednotlivým povídkám.

11.02.2024 5 z 5

Marta Kubišová v písních a pořadech Marta Kubišová v písních a pořadech Luděk Chochola

Moc pěkně zpracovaná kniha plná zajímavých dobových dokumentů a fotografií, která dává odpovědi na spoustu otázek.
Marta Kubišová, rok 1968: "Jsem hrdá, že jsem Češka. Mně se nejvíc líbí stateční a pevní lidé... Vždycky se mi líbili lidé, kteří byli rovní. Je výborné, když člověk mezi takovými lidmi žije, když je jimi řízen nebo když je má vedle sebe. Je mezi nimi ohromný pocit..."
A přesně taková paní Marta je, obdivuji ji za její statečnost, sílu a odhodlání a mám moc ráda její písničky.

27.10.2022 5 z 5

Kateřina Parrová: Šestá manželka Kateřina Parrová: Šestá manželka Alison Weir

Velmi poutavě a zajímavě napsaný příběh poslední z manželek krále Jindřicha VIII. Je mi teď trochu líto, že jich neměl ještě víc a že tímto dílem tato série končí.

03.10.2022 5 z 5

Milostně Milostně Hana Zagorová

Mně se knížečka básní líbila moc. To, že v ní byly i texty známých písní bylo pro mne příjemné zpestření,.. tak docela mozek vytrhly z básničkového frázování do známé melodie. Knížečku jsem četla už dvakrát a plánuji se k ní vracet. Na písničkách paní Zagorové jsem díky mamce vyrostla, nejradši mám Gvendolínu a pak její šansony.

05.09.2022 5 z 5

Margaret, výstřední princezna Margaret, výstřední princezna Theo Aronson

Kniha není moc přesná, co se týče života Margaret, sem tam se vyskytují nápadné chyby v letopočtech a občas dost zvláštní slovosled, který je asi dílem překladu a ledabyle odvedené korektury. Co se mi na knize moc líbilo, byl popis historie královské rodiny na začátku knihy. Zpočátku jsem byla příjemně překvapená, že snad kniha bude nad má očekávání. Bohužel se ale následně mé očekávání, které nikdy u biografií členů královských rodin není valné, vyplnilo. Kniha působila dojmem bulváru a nejvíc ze všeho mě štvalo neustálé přirovnávání královny k matroně.

22.03.2022 3 z 5

Tátovy holky Tátovy holky Sarah Flint

Tahle detektivka se četla jedním dechem, nedokázala jsem se od ní odtrhnout. Je to sice první kniha, kterou jsem od autorky četla, ale vím, že určitě nezůstane poslední.
Přemýšlela jsem, jak se vyjádřit ke konci, aniž bych napovídala, řeknu tedy jen to, že mě poslední dvě kapitoly dojaly.

14.02.2022 5 z 5

Je to marný, je to marný, je to marný Je to marný, je to marný, je to marný Vlastimil Ježek

Moc pěkně a poutavě napsaná kniha o životních příbězích dvou žen, které jsou neodvratitelně spojené s československou kulturou a kterým "normalizace" učinila přítrž v jejich kariérách. Kniha se postupně dotýká všech etap jejich života a to jak toho veřejného, tak i soukromého a odhlauje tyto dvě "ikony" boje proti komunismu jako velice milé a skromné dámy. Škoda, že kniha není delší, četla se jedním dechem.

16.11.2021 5 z 5

Travič Travič Sharon J. Bolton

Opět skvělá strhující kniha přečtená během chvíle, až mi to je vždy pak líto, že jsem ji přečetla tak rychle.

16.09.2021 5 z 5

1989 očima 30 slavných osobností 1989 očima 30 slavných osobností Petr Macek

Zajímavá kniha, četla se dobře, líbí se mi její koncept, který je vhodný jak pro lidi jako já, kteří revoluci nepamatují, tak pro ostatní, kteří chtějí zavzpomínat a dovědět se, jak ji prožívali jiní. Některé osobnosti jsem po chvilce přeskočila, jiné, které moc nemusím, mne příjemně překvapily. Zklamala mne část s Hanou Zagorovou, protože ta se zcela slovo od slova shoduje s kapitolou v jiné autorově knize a nepřináší nic nového.

06.11.2022 3 z 5

Prasklina Prasklina Sharon J. Bolton

Opět poutavě napsaná detektivka od mé oblíbené autorky, tentokrát jsem dokonce odhalila pachatele dříve, než obvykle. Bylo to fajn čtení, ale jiné knihy od Sharon J. Bolton jsou lepší.

02.02.2022 4 z 5

Diana Diana Sarah Bradford

Tahle kniha je hrozná snůška keců. Omlouvám se, ale vhodnější slova nemám. Chápu, že ve Velké Británii knihy o královské rodině a zvláštěpak ty o princezně Dianě podléhají cenzuře, ale tohle bylo až příliš přibarvené a přikrášlené k obrazu Charlesovu. Nad některými výroky jsem jen kroutila hlavou.

16.09.2021 1 z 5

Podbrdské ženy Podbrdské ženy Jana Poncarová

Četlo se mi velice obtížně, stránky neutíkaly tak jako obvykle a ke čtení jsem se musela hodně nutit, což u mě nebývá zvykem. Nevím, proč tomu tak bylo, protože kniha byla opravdu zajímavá a poutavá ale tak nějak mě asi nevtáhla

16.09.2021 3 z 5

Jsi krásná a jsi samotná: Biografie Nico Jsi krásná a jsi samotná: Biografie Nico Jennifer Otter Bickerdike

Na tuhle knihu jsem narazila úplně náhodou na webu naší knihovny, vyskočilo mi, že ji mají nově v databázi eknih. Ačkoliv mi byl undeground doposud úplně cizí a o Nico jsem nikdy neslyšela, musím tuhle knihu hodnotit jako skvělý počin na poli životopisů. Zároveň mi tato kniha ukázala pro mě úplně nový styl hudby, který se mi líbí. Je skvěle zdrojovaná a popisuje postupně celý životní osud Nico.

03.02.2024 4 z 5

Dvorní dáma Dvorní dáma Anne Glenconner

Moc pěkná kniha, zhltla jsem ji za dva dny. Kniha mě velmi mile překvapila tím, že nebyla jen o příbězích a zážitcích z paláce a cest. Bylo pro mne velmi zajímavé takhle nahlédnout do života dvorní dámy takto v celku, bylo mi jí místy velmi líto a obdivovala jsem její sílu a odhodlání. Ráda bych si přečetla i její další knihy, které nejsou přeloženy do češtiny, snad se mi je podaří sehnat.

02.07.2023 5 z 5