namornice namornice komentáře u knih

Fašismus: Varování Fašismus: Varování Madeleine Albright

Kniha se mi líbila. Madeleind Albright v ní popisuje vzestup tři fašistických lídrú 20 století Musoliniho, Hitlera a Franca. Pokračuje pohledem na současné vůdce jako Putin, Kim, Erdogan nebo Orbán a hlavně pak Trump. A varuje tak třeba i před vzestupem autokratických režimů a na nutnost neustále obhajovat demokraci. Popisuje své osobní zkušenosti z různými režimy a i přes velkou dávku politiky a historie je to kniha velice čtivá.

20.01.2024 4 z 5

Nohy z jílu Nohy z jílu Terry Pratchett

Třetí kniha úžasné Zeměplochy s Hlídkou a opět je to další nálož vtipných hlášek a myšlenek. Městská hlídka jako skupina nejrůznějších etnických existencí se stále rozrůstá o další členy a k trolům, trpaslíkům, vlkodlakům, skřítkům se ještě přidávají golemové. Stejně jako Karotka, Elánius, Angua nebo Nóblhóch i noví členové jak Postihnout tak Pleskot Řiťka jsou skvěle napsaní.
Zadražilova interpretace opětovně naprosto skvělá. Pět hvězd!

18.12.2023 5 z 5

Muži ve zbrani Muži ve zbrani Terry Pratchett

Naprosto skvěle napsané a opět famózně interpretované! Hlídka se rozrůstá o několik nových členů a jsou to posily, jak se patří. Fantazie pana Pratchetta je opravdu úžasná a je opravdovým mistrem slova. Bavila jsem se náramně a rovnou se vrhám na další díl.

18.12.2023 5 z 5

Červená, bílá a královsky modrá Červená, bílá a královsky modrá Casey McQuiston

Začetla jsem se rychle a hodně mě to ze začátku bavilo, nicméně postupně děj nějak slábl a už tak dobře se mi nečetlo. Postavy mě bavily a humor se mi líbil a ani odkazy na politiku mi nevadily. Hodnotím spíše jako průměr, zas až tak nadšená jsem nebyla.

18.12.2023 3 z 5

Nedobytná šifra Nedobytná šifra Arnošt Vašíček

Vcelku zajímavé zpracování záhady kolem Voynichova rukopisu. Kniha mě bavila, byla čtivá a dověděla jsem se i několik zajímavostí. Za sebe mohu doporučit.

18.12.2023 3 z 5

Povznesení Povznesení Stephen King

Na klasického Kinga jsem asi srab a tak jsem si v období dušiček a haloweenu dala jednu z jeho lehčích jednohubek. Tahle netypická Kingovka mě ale překvapila a opravdu jsem si její poslech užila. I v tak krátkém formátu to King umí dobře. A navíc v podání Jiřího Lábuse - taky trochu netradiční pro tento žánr - to byl opravdu příjemný zážitek.

04.11.2023 4 z 5

Ticho Ticho Yrsa Sigurðardóttir

Se zakončením série s Freyou a Huldarem jsem já osobně spokojená. Yrsa prostě nezklame a psát opravdu umí. I když měl poslední díl série trochu pomalý rozjezd, následně nabral na tempu a udržel ho až do konce. Už teď se těším na další série od této královny islandské krimi.

30.10.2023 5 z 5

No a já No a já Delphine de Vigan

Knížka útlá, ale obsahově obrovská.
Vtáhla mě hned od prvních stránek. Velmi unikátní young adultovka. Delphine de Vigan píše opravdu výtečně.

30.10.2023 4 z 5

Třešně v rumu Třešně v rumu Michaela Janečková

Parta důchodců, kteří jedou na Kubu a po vlastní ose projedou i místa mimo turistické resorty. Bavilo mě konečně číst cestopis s trošku jinými účastníky než jsou baťůžkáři. Kniha to byla zábavná a přednes Petry Bučkové vyhovující. Moc se mi líbily hudební předěly.

30.10.2023 3 z 5

Bretaňské poměry Bretaňské poměry Jean-Luc Bannalec (p)

Mám ráda detektivky nebo thrillery, které se odehrávají na turisticky zajímavých lokacích. Do Bretaně se jednou taky chystám podívat a tak mě tato detektivka zlákala. Bylo to moje první setkání s autorem a i když ze začátku jsem si myslela, že jsem sáhla vedle, po pomalejším začátku mě postavy i děj vtáhly. Moc se mi líbily i popisy krajiny a přestože komisař Dupin mi nepřišel zkraje zrovna jako sympaťák, postupně jsem si na něj zvykla. Bavilo mě i prostředí výtvarného umění a historické souvislosti s dějinami francouzského malířství a odkazy na Gauguina.
Na rozdíl od temných a nervydrásajícich severských krimi, byla tato spíš poklidná, pomalu plynoucí detektivka z ospalého městečka na Bretaňském pobřeží. Také vcelku slušně interpretována.

30.10.2023 3 z 5

Na dně Na dně Rachel Caine (p)

Pro mě první setkání s autorkou a musím přiznat, že dost povedené. Kniha začíná hezky zostra a dramaticky a udržuje napínavý děj po celou dobu. Pochmurná a temná atmosféra prostupuje celý tento poutavý thriller. Gwen, poté co vyjdou najevo zrůdná tajemství jejího manžela, je na útěku před minulostí, musí čelit svým nejhorším nočním můrám a přitom ochránit své děti. Čtení jsem si užila a byla jsem napnutá až do konce. Uvítala jsem i autorčino doporučení hudby, kterou u psaní poslouchala.

28.10.2023 4 z 5

Jedlička se narodila Jedlička se narodila Oksana Bula

Pěkné ilustrace, ale příběh celkem o ničem. Chtěla jsme koupit neteři, ale přečetla jsme to celé už v knihkupectví - no aspoň do té ČV se to hodilo.

19.10.2023 2 z 5

Proti proudu Proti proudu Rachel Caine (p)

Oproti prvnímu dílu série je tento o málo víc akční, je v něm několik překvapivých zvratů a je podán ze čtyř různých pohledů. Kapitoly vyprávěné Gwen, Samem a oběma dětmi byly zajímavým prvkem ze strany autorky a zafungovalo to dobře. Jsem zvědavá, jak to celé bude pokračovat.

18.10.2023 4 z 5

Poslední orákulum Poslední orákulum James Rollins (p)

Hoši ze Sigmy přežijí vše! I radioaktivitu. V dalším akcí nabitém díle Jamese Rollinse strávíme velkou část děje v Černobylu, dozvíme se víc o historii Romů, o autismu a u toho všeho zachráníme svět před další hrozbou superpadouchů. Jako vždy jsem se u poslechu ale dobře bavila a těším se na další díl.

18.10.2023 4 z 5

Labyrint z kostí Labyrint z kostí James Rollins (p)

Další klasický Rollins s dalším akčním, konspiracemi nabitým thrillerem. Hoši ze Sigmy opět zachraňují, co se dá. Od chorvatských jeskyní až po pravěké chodby v Ekvádoru už zase zachraňují svět. Všechny knihy Sigma Force jsou takovou pohádkou pro dospělé, ale u tohoto druhu literatury je to OK a pro pobavení a odreagování za mě v pořádku. Líbilo se mi, že víc prostoru dostal Kowalski, ale ten konec, ten mě teda nepotěšil.

17.10.2023 4 z 5

Oněgin byl Rusák Oněgin byl Rusák Irena Dousková

I když mě Hrdý Budžes (jak ve čtené, tak především v divadelní podobě) bavil o malinko víc, bylo i pokračování velmi zdařilé. Helenka už je starší a protlouká se gymnáziem, mlátí s ní puberta a jde z průšvihu do průšvihu. Děj plný studentských mejdanů a trapasů se posunuje plynule směrem k trochu uspěchanému konci, ale i tak pobaví. Navíc v podání skvělé Báry Hrzánové a podkresleno hudbou Kryla a Mišíka. Mohu určitě doporučit.

17.10.2023 4 z 5

Krabičky do práce Krabičky do práce Kateřina Novotná

Moc hezky udělaná kuchařka, skvělé recepty, které jsou nutričně vyvážené a jednoduché na přípravu. Krásně nafoceno. Používám často a vaření obědů do práce jde s knihou pěkně od ruky.

16.10.2023 5 z 5

Stráže! Stráže! Stráže! Stráže! Terry Pratchett

Po poslechu Dobrých znamení jsem se prostě musela do knih Terryho Pratchetta pustit. Nechápu, že jsem se k nim nedostala dřív. Moje první setkání se Zeměplochou mě nadchlo a je mi jasné, že tohle dílo musím přečíst celý. Náramně jsem se bavila!

30.09.2023 5 z 5

Kniha mlčení Kniha mlčení Oldřich Král

Kratinké nahlédnutí do taoistické filosofie. Poslouchala jsem jako audioknihu. Odrecitováno naprosto precizně všemi interprety. Ať Werich nebo Kemr či Lukavský - přednes v jejich podáni to je pohlazení po duši. Básnické zpracování je dechberoucí. U šálku zeleného čaje se dá poslouchat opakovaně.

05.08.2023 4 z 5

Poslední odysea Poslední odysea James Rollins (p)

Jako u každé Rollinsovy knihy kombinace fikce a skutečných historických událostí funguje i tady skvěle.
Objev zlaté mapy a stříbrného astrolábu pod zamrzlým ledem v Grónsku vede k dobrodrodružnému putování tradičně plného akce a zvratů. Tentokrát s hochy ze Sigmy navštívíme Řecko, Turecko nebo třeba Maroko a vydáme se po stopách bájného Odyssea do míst, které navštívil při své plavbě.
Napínavý děj a poutavý přednes Jiřího Schwarze je jako vždy samozřejmostí. Další velice čtivý díl a já už se těším na další autorův výtvor.

01.08.2023 4 z 5