mulderka mulderka komentáře u knih

Kodex Camelot Kodex Camelot Sam Christer (p)

Hm. Zase jedno tajuplné bratrstvo, mající prsty všude a ve skrytu tahající za nitky světového vývoje, samozřejmě výhradně pro vyšší dobro. A do jejich bohumilých úmyslů se jim naboří nemístně zvědavá americká policie. Dál už se to dá snadno domyslet, že áno??
Jakože, nebylo to úplně beznadějné, ale na moje náročné thrillerové standardy trochu moc řídké, postavám by prospělo lepší propracování a hodně věcí zůstalo nedořečených a nevysvětlených. Na druhé straně mě pobavil "střet civilizací", když se ostrá Američanka Mitzi v Anglii setkává s rytířskými gentlemany a vůbec s jiným životním stylem. A nijak se nerozpakuje projevit svůj názor na plnou hubu :-)
Takže do mé soukromé thrillerové TOP 5 se sice pan Christer/Morley jen tak nedostane, ale další jeho knížku si případně klidně dám. S tím, že můžu být snad překvapená jen příjemně :-)

12.05.2018 3 z 5

Elrik z Melniboné Elrik z Melniboné Michael Moorcock

Elrik z Melniboné - princ-revolucionář, zaprodanec Chaosu, jehož život závisí na mocných drogách a síle magického meče, postava vymykající se všem tradicím své deset tisíc let vládnoucí říše a vůbec žánru hrdinské fantasy, jak do té doby existoval.
Vládce, který cítí, že svět, jak ho zná, bude brzy radikálně změněn. A své dobrodružné toulky nepodniká jen proto, aby se znovu shledal se svou životní láskou, ale hlavně proto, aby se poučil a ze všemi nenáviděné, zkostnatělé Melniboné udělal lepší místo pro všechny.
A to vše se samozřejmě odehrává v patřičně mystických, napínavých a lehce krvavých kulisách. Tak to má být. Žádná krmná fantasy, zde máme přesah.
Početla a pofandila jsem si s chutí a zájmem a velice ráda bych se dověděla, jak to nakonec dopadlo :-)

PS. Pane Sapkowski, Geraltova přezdívka Bílý vlk nebude tak docela náhoda, že?? ;-)

08.02.2018 4 z 5

Pět neděl v balonu (převyprávění) Pět neděl v balonu (převyprávění) Ondřej Neff

Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly...
O.Neff to asi myslel dobře, ale... Docela by mě zajímalo, jestli byl jeho záměr -přitáhnout dnešní mládež ke klasice dobrodružné literatury- úspěšný. Podle počtu komentářů zde asi nijak zvlášť. Za milované originály bych tohle nikdy nevyměnila!!
Musím ale uznat, že Pět neděl je přece jen o nepatrný chloupek lepší než neuvěřitelně strašlivá předělávka 20 000 mil pod mořem.
Poklona úžasným obrázkům Zdeňka Buriana. Že někdy ilustroval verneovky, je pro mě novinka.

22.01.2018 2 z 5

Lidé ze souhvězdí Lva Lidé ze souhvězdí Lva * antologie

V roce 1983 jsme si i takových povídek vážili, protože nic jiného prostě nebylo k mání. Po 30 letech a načtených tunách SF všeho druhu a provenience se divím, jak 80 procent obsahu této sbírky mohlo projít nějakými kritérii kladenými na žánr. Při opětovném čtení jsem se na střídačku neuvěřitelně nudila a kroutila hlavou nad tou děsnou naivitou. Jen asi 2-3 kousky se dají dneska číst. Jojo, svět se hnul...

13.09.2017 2 z 5

Zhubni Zhubni Richard Bachman (p)

Na Bachmana by to ušlo, na Kinga slabota. Celkem předvídatelnou proklínací historku zachraňuje akorát několik napínavějších pasáží a stylový závěr /naštěstí!/ bez happyendu.
Poté, co jsem tuhle kingovku /v originále/ zdědila a dočetla, za český překlad vyhazovat peníze nehodlám. Sorry, Mistře, nic moc.

12.09.2017 3 z 5

Mys Dobré naděje Mys Dobré naděje * antologie

Už jenom za Vernovu první dobrodružnou povídku Zajatci polárního moře dávám plný počet!

13.08.2017 5 z 5

Karavana otroků Karavana otroků Karel May

Mayovka mimo všechny cykly, bez oblíbených hrdinů a silné zápletky. Možná proto mě nikdy příliš nezaujala.

13.08.2017 3 z 5

Skleněná těla Skleněná těla Erik Axl Sund

Půjčila jsem si v podstatě kvůli zmínkám o extrémní emo/industrial/metalové scéně na záložce. S přečtením jsem jaksi podvědomě dost dlouho čekala a knížku jsem hodila před oči, až když mi přišla upomínka.
No tedy. Hnusná depka, nevábný obraz zoufalství, mládeže tak strašlivě /de/formované dnešním stavem rodiny a společnosti, že člověk pomalu začne uvažovat, jestli už není západní civilizace opravdu na konci cesty... A pak že je Švédsko země zaslíbená, tůdle!!
Ještě pár takovýchto výkřiků a jdu si to hodit. Nebo usoudím, že ještě pořád se tak zle nemám. Ale ku*va, co moje děti...?

13.08.2017 3 z 5

Cabal - noční rasa Cabal - noční rasa Clive Barker

Na tomhle jsem si kdysi v 90. letech vážně smlsla. Několik dalších Barkerových knížek už mě tak nepřesvědčilo... ne že by byly málo děsivé a nechutně krvavé, ale... Originalita a celé vyznění příběhu Noční rasy, který obrátil znaménka a změnil horror v antihorror, jsou výjimečné.
Dávám dobré 4 a půl hvězdy a jdu se přehrabat v knihovně...
FIlm taky stojí za zhlédnutí.

14.05.2017 4 z 5

Nemám ráda nastavované kaše a opětovně vyvařené čaje - takže jsem přečetla, ale nekoupím...

16.10.2016 2 z 5

Já, Claudius Já, Claudius Robert Graves

Na rozdíl od skvělého seriálu mě knížka zoufale nebavila.

07.09.2016 3 z 5

Fantom Opery Fantom Opery Gaston Leroux

Jako detektivka se to vážně číst nedá... Jako temně atmosférický milostný příběh - to už je něco jiného. Osobně o operu moc nestojím, takže mě četné popisné pasáže jen zdržovaly od děje, nakonec jsem se přece prokousala do poslední třetiny díla a zde nastal zlom! Zničeho nic se napětím nedalo dýchat a děj se vytočil do nečekaných obrátek!
Motiv Krásky a Zvířete patří k archetypům znějícím v kolektivním nevědomí lidstva, a proto máme příběh nešťastného Fantoma i po /kolika vlastně?/ letech stále tak rádi...

Hodnocení za nápad, atmosféru, psychologii postavy Erika a speciálně za scénu se strženou maskou: 5 hvězd
Literární zpracování, čtivost a dějovost: tak asi dvě a půl...

31.01.2016 3 z 5

Ostrov dravců Ostrov dravců Pierre Pelot

Někdy v těch 15 letech mi tahle knížka přišla jako zjevení, mezi tou nezáživnou normalizační "literaturou pro mládež" konečně něco tak odlišného, dějového a napínavého! V knihovně mi leží dodnes, někdy si budu muset zase zalistovat :-)

17.01.2016 4 z 5

Kněz Kněz Ken Bruen

Přečetla jsem se zájmem a jelikož louskání série od 5 dílu moc nepřeje pochopení souvislostí, určitě se poohlédnu i po dalších autorových knížkách. Jack je sympaťák, kterému už život dal vyžrat ode všeho, a proto mu budu fandit, aby se ze všeho nakonec přece jen neuchlastal.
Speciální bonus pro mě: nádherně se mi oživily vzpomínky na dávný pobyt v Irsku, úplně jsem viděla před sebou krásné Galway i ty hospody:-)

29.05.2015 4 z 5

Tři kroky do tmy Tři kroky do tmy Stanislav Šusta

Souborné a občas na úkor souvislostí zkrácené vydání tří Karavan - Město v ohni, Stopy vrahů a Návštěva z onoho světa. Původní nezestručněné knížky jsou super dobrodružné pošušňáníčko :-) škoda jen dobového ideologického zabarvení - ale to prostě tenkrát asi patřilo k věci...

10.05.2015 4 z 5

Princ ve Velké Cintánii Princ ve Velké Cintánii Josef Hanzlík

Alenka v říši divů po česku a o 100 let později... bude se líbit nejen dětem. Stejně jako u Carollova veledíla, všechny finesy této knížky jsem ocenila až jako dospělá - např. ideální manželé Isidor a Klára. Vřele doporučuji přečíst!

03.05.2015 5 z 5

Černý mustang Černý mustang Karel May

Číst se to docela dalo, až na strašlivý překlad nevím už od koho, který se k Mayovu stylu vůbec,ale vůbec nehodil :-(

02.04.2015 3 z 5

Dobrodružná závěť Dobrodružná závěť Jules Verne

Vyšlo někdy v 70.letech jako sešit Karavana s titulem Neobyčejná dobrodružství mistra Antifera.

02.04.2015 3 z 5

Filuta Filuta Terry Pratchett

Co toto má společného s fantasy, jak se inzeruje na obálce?? NIC. Pouze jakože detektivka ze starého Londýna. Mohl to napsat skoro kdokoliv jiný. Neurazí, ale snadno se zapomene. Tož tak.

21.11.2017 3 z 5

Pohotovost Pohotovost Michael Crichton

Jsem měla za to, že jde o zpracování epizod ze seriálu, a ono ne... Pro mě zklamání.

16.11.2017 3 z 5