Hilda_ Hilda_ komentáře u knih

Všude plno králíků Všude plno králíků Alice Pantermüller

Tato kniha mi krásně připomněla mě samotnou. Přibližně v 11 jsem si totiž vedla také deníček a zapisovala si do něj hodně podobně, takže pro cílovou věkovou skupinu je tato kniha perfektní a věřím, že se dětem musí líbit.

19.11.2018 4 z 5

Hora a obzor Hora a obzor Vít Erban

Nejoblíbenější trojverší:

hozená mince
ještě se blýskne slunce
než klesne ke dnu

24.06.2018 5 z 5

Gerda: Příběh velryby Gerda: Příběh velryby Adrián Macho

Dvě hvězdičky za nádherné ilustrace. Příběh katastrofa.

23.06.2018 2 z 5

Dítě s hvězdičkou Dítě s hvězdičkou Loïc Dauvillier

Krásná kniha s bolestivou tématikou. Doporučuji být při čtení s dětmi a dovysvětlovat jim ještě různé věci, kterým by nemusely rozumět.

01.05.2018 5 z 5

Pod zemí / Pod vodou Pod zemí / Pod vodou Aleksandra Machowiak Mizielińska

Opravdu skvěle zpracovaná kniha pro malé všeználky.

29.04.2018 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Začátek se mi zdál dost táhlý. Stejně mě to ale zase pohltilo a nemůžu se dočkat dalšího dílu... :) Petra to umí moc dobře, nechávat čtenáře v napětí, přes všechna ta tajemství... :D
Někteří píšou, že se ztrácejí v nových pojmech a podobně. To mě nedělá problém. Asi jsem zvyklá ještě na horší popisy, kde si člověk musí dělat i zápisky, aby se v tom vyznal. Já to ale považuji u dobré knihy za plus. :)

27.04.2018 5 z 5

Úsměv Úsměv Raina Telgemeier

Celkem milý komiks. Duchové se mi ale od Rainy líbily o něco víc. :)

26.04.2018 3 z 5

Artur a zlaté lano Artur a zlaté lano Joe Todd-Stanton

Těšila jsem se, že to bude něco na způsob Hildy, kterou zbožňuji. Hilda je ale spíš komiks, značící pohyb, jakousi dynamiku. Tohle je jen pár obrázků a k nim maličko textu, který mě nijak nezaujal. Výtvarně je dílo každopádně zdařilé, ale s formou a obsahem jsem se neztotožnila. Přišlo mi to takové neosobní a povrchní.

26.04.2018 2 z 5

Problematika a prevence „nových náboženských hnutí“ Problematika a prevence „nových náboženských hnutí“ Josef Dolista

V této knize se objevuje spousta chyb, které odvádějí pozornost od obsahu. Mě osobně velmi rušilo hlavně to, když skladba věty nedávala vůbec smysl. Další negativum je v tom, že téma je vždy jen naťuknuto, ale nerozvedeno do větší hloubky. Velmi mě rušili i některé grafy v závěru. Například odpovědi na otázku: "Oslovili Vás členové některé sekty?" zněly: chlapci, dívky, NE.

24.04.2018 odpad!

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Prohlašuji tuto knihu za nejlepší konspirační teorii Djatlovovy výpravy. :D

Dílo jsem si zamilovala jako většina zde. Víc by mě určitě zajímalo, jak je to s tím fungováním techniky okolo Retey. Nejdříve jsem si to spojovala jen s se sklenity. Pak mě napadlo, proč tam třeba nepoužívají střelné zbraně a jiné mechanické přístroje, které by život v Duvalském pohoří mohly zlepšit. Třeba se mi odpovědi dostane v druhém díle. :)

Taky jsem trochu na rozpacích z toho, jestli je dílo spíš fantasy, jak se všude udává, nebo postapokalyptické sci-fi dílo, protože takových prvků má určitě ještě více, než těch fantasy. Přece jen se to odehrává v budoucnosti na naší Zemi.

19.04.2018 5 z 5

Cesta za tatínkem Cesta za tatínkem Tove Jansson

Tove sama tuto knihu nezařazuje do série o muminech a já ji zcela chápu. To, co příběhy o muminech dělá tak ojedinělé, zde chybí. Zatím jsem přečetla čtyři příběhy ze série u mumíncích a všechny je spojovala jakási bezstarostnost a absence strachu či paniky. Cokoliv neobvyklého se v knihách stalo, bylo bráno jako dobrodružství, nebo v poklidu jako by se nic nedělo. Zde ale nikoliv a strach a smutek číhal na každém kroku.
Příběh ani forma se mi v tomto případě nelíbila. Dílo především beru jako doplnění toho, jak se muminní rodinka ocitla v údolí.

14.04.2018 2 z 5

Ritmatik Ritmatik Brandon Sanderson

Před Ritmatikem jsem četla Elantris a zatím první dva vydané díly Archivu bouřné záře. Archiv bouřné záře je pro mě zatím nepřekonatelný. Ritmatik je podle mě srovnatelný s Elantris. Byl ještě o něco jednodušší na pochopení a tím pádem i vhodnější pro mladší čtenáře, což ale nemusí být mínusem. Stejně jako ostatní Sandersonovo světy mě i tento zcela pohltil a byla by škoda ho ještě více nerozvinout. Doufám, že Sandersonova spisovatelská kariéra bude hodně dlouhá a plodná. Třeba se nám do rukou ještě něco ze Spojených Ostrovů dostane.

Joel mi byl celkem sympatický, ještě o něco více se mi líbila Melody. Věřím, že mnoha lidem by mohla jít na nervy, ale mě ne. Srdce mi poskočilo radostí kdykoliv Melody dramaticky vzdychala či vyslovila "tragický" a "úděsný". :D

Oblíbený citát:
„Tak tohle byl ten tvůj velkej plán, jo? Udělat hysterickej výstup?“ (Joel)
„Hysterickej výstup je šlechetná a časem prověřená strategie,“ odpověděla vesele. „Zvlášť když má člověk dobrý plíce a před sebou nabručenýho starýho vikáře...“ (Melody)

14.04.2018 5 z 5

Bláznivé léto Bláznivé léto Tove Jansson

Z knihy mě zaujal následující úryvek. Jde o reakci myšky na povodeň způsobenou aktivní sopkou. Za všechno vždycky může mládež! :D

„Za maminčiných časů se něco podobného nikdy nestalo. Nikdy by to nikdo nedovolil. Teď jsou ovšem jiné časy a mládež je neukázněná.“

08.04.2018 5 z 5

Čarovná zima Čarovná zima Tove Jansson

Na příbězích o muminech mě nejvíc fascinuje jistá jinakost. V jiných příbězích by čtenář trnul hrůzou, co maminka řekne na ten nepořádek a prázdnou spíž. Toho se ale u muminů nemusíme obávat. Ač se v knihách Tove J. neobjevují žádné zvraty a velké napětí, úžasná atmosféra a ona jinakost i tak čtenáře okouzlí.

SPOILER
Několik citátů z knihy, které jsou typicky muminní:

"Copak máš rozum?" řekla malá Mia "Ne, to nemám" odpověděla veverka.

Kvůli svému chvostu si nemohla vzpomenout, na kterém stromě bydlí, proč je vlastně venku a co hledá.

"To je tatínkův koupací pavilónek," řekl muminek. Tiki se na něho vážně podívala. "Možná máš pravdu a možná ne," řekla. "V létě byl majetkem jednoho tatínka, ale v zimě patří mně, Tiki."

Snad za jarních bouří vyplaví moře na souš nové dříví a nové pohovky.

"Máte velmi štětinaté obočí," pokračoval muminek zdvořile.

"Té noci přestěhoval muminkův předek v celém domě nábytek. ... a převěsil všechny obrazy. Ty, které se mu líbily nejmíň, dal vzhůru nohama.

Jeden bambul prý v zoufalství snědl svou sbírku chroustů, ale byly to asi jen povídačky. Spíš by snědl sbírku svého kolegy.

24.03.2018 5 z 5

Harry Potter a vězeň z Azkabanu (ilustrované vydání) Harry Potter a vězeň z Azkabanu (ilustrované vydání) J. K. Rowling (p)

SPOILER
Mezi filmy je pro mě tento díl nejlepší. Knihy jsou v tomhle ohledu více vyrovnané, ale přesto bych řekla, že tento díl je o trošku výš, především díky posunu příběhu a zjištění nových informací o Harryho rodině. Více než film se kniha noří do doby, kdy v Bradavicích studoval James, Peter, Sirius, Remus a Snape. Moc se mi líbila část, která vysvětlovala záležitosti ohledně zvěromágů. Také tajemná Křivonožka má oproti filmu větší prostor. Naopak ve filmu se mi mnohem více líbila scéna se záchranným autobusem a celkově práce s obracečem času měla ve filmu lepší efekt. (Například házení kamínku do okna, nebo jak je Lupin honil po lese.)

Doplněk ke komentáři od weirdie:
Lupin lektvar nepil, aby se neměnil ve vlkodlaka, ale aby důsledky přeměny byly mírnější. Myslím, že zrovna tato část nijak odfláknutá nebyla. Měnil se každý úplněk, ale ta jedna konkrétní přeměna byla prostě horší, protože si nedal lektvar na zmírnění.

24.03.2018 5 z 5

Pod dekou Pod dekou Craig Thompson

SPOILER
Osobně mě příjemně překvapilo, že ačkoliv byl autor vychováván silně věřícími rodiči, dokázal svými racionálními úsudky své názory změnit a nepřijímal předkládané hodnoty a zásady jen proto, že byly žádoucí. V tomto je mi autor velice sympatický.

20.03.2018 5 z 5

Zubr si hledá hnízdo Zubr si hledá hnízdo Oksana Bula

Podle uživatelky Candide je smutné, že vítězí forma nad obsahem. Já si ale myslím, že v tomto případě ani nešlo o hluboký obsah. Autorka je především výtvarnice a ilustrátorka. Autorské knihy jsou často spíše o celkovém umění a mě osobně se tato obrázková kniha líbila. Autorka se již několik let zabývá lesními "skřítky" zvanými Tukoňi a do této knihy je nádherně zakomponovala.
Kdybych měla autorské knihy hodnotit jen z pohledu obsahu, tak by to byla šílenost.

20.03.2018 4 z 5

Poslední drakobijce Poslední drakobijce Jasper Fforde

Na styl psaní jsem si nakonec rychle zvykla, takže jsem to nebrala jako mínus. Původně jsem chtěla dát tři hvězdičky, dílo mi přišlo průměrné. Ve výsledku jsem se ale od knihy nemohla odtrhnout zvědavostí, jak to skončí, takže jsem jednu hvězdu přidala a Píseň zvěrokvarka si nejspíš také přečtu. :)

20.03.2018 4 z 5

Dědečkové Dědečkové Pavel Čech

Tak tohle dílo od Pavla Čecha je zatím moje nejoblíbenější. Nejvíce pocitů ve mě asi vzbudil příběh Knoflík. Je dechberoucí, jak pouze jeden, poslední obrázek tohoto příběhu, dokáže změnit celý jeho obsah. Symbol, který neměl nikdy dostat takovýto význam.

20.03.2018 5 z 5

Habibi Habibi Craig Thompson

Úžasná kniha, jen se přiznám, že části odkazující na korán jsem prolistovala vždy o trochu rychleji, než ty příběhové. Sama bych tyto části ale úplně nevyřadila, možná jen zkrátila, nebo někde vynechala. Krásně dokreslovaly atmosféru.

19.03.2018 4 z 5