Ritmatik

Šestnáctiletý Joel touží po tom, stát se ritmatikem. Ritmatici mají moc vdechnout život dvourozměrným křídovým obrázkům postaviček a vytvořit z nich bojeschopné bytosti, křídáky. Jako syn obyčejného křídaře a uklízečky Joel sleduje své kolegy z Armediovy akademie, kteří se připravují na svou ritmatickou kariéru jako záchrana lidstva v boji proti divokým křídákům, kteří ovládli území Nebrasku a hrozí ovládnout celé americké ostrovy. Přestože sám nemá možnost stát se ritmatikem, podaří se mu aspoň na prázdniny dostat se k profesoru ritmatiky Fitchovi jako jeho asistent. Fitch zrovna začíná pracovat na tajném úkolu, který patrně souvisí s tím, že z Armediovy akademie náhle mizí studenti. Joel a jeho kamarádka Melody se tak ocitají na stopě nečekanému objevu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/354692/ritmatik-rvG-354692.jpg 4.449

The Rithmatist (2013)

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Talpress

Mr.Elmo

Před Ritmatikem jsem četla Elantris a zatím první dva vydané díly Archivu bouřné záře. Archiv bouřné záře je pro mě zatím nepřekonatelný. Ritmatik je podle mě srovnatelný s Elantris. Byl ještě o něco jednodušší na pochopení a tím pádem i vhodnější pro mladší čtenáře, což ale nemusí být mínusem. Stejně jako ostatní Sandersonovo světy mě i tento zcela pohltil a byla by škoda ho ještě více nerozvinout. Doufám, že Sandersonova spisovatelská kariéra bude hodně dlouhá a plodná. Třeba se nám do rukou ještě něco ze Spojených Ostrovů dostane.

Joel mi byl celkem sympatický, ještě o něco více se mi líbila Melody. Věřím, že mnoha lidem by mohla jít na nervy, ale mě ne. Srdce mi poskočilo radostí kdykoliv Melody dramaticky vzdychala či vyslovila "tragický" a "úděsný". :D

Oblíbený citát:
„Tak tohle byl ten tvůj velkej plán, jo? Udělat hysterickej výstup?“ (Joel)
„Hysterickej výstup je šlechetná a časem prověřená strategie,“ odpověděla vesele. „Zvlášť když má člověk dobrý plíce a před sebou nabručenýho starýho vikáře...“ (Melody)

Alee

Je to čtivé, svižné, nápadité čtení pro mladší čtenáře. Celistvost příběhu trochu trpí tím, že je to první díl původně zamýšlené série a proto je první polovina spíše seznamovací, na druhou stranu druhá polovina je v podstatě detektivka se steampunkovými a fantasy prvky. Ze všech Sandersonových knih se mi líbila asi nejméně, ale to vůbec neznamená, že je to špatná kniha. Jen bych byla ráda, aby čtenáři na tohoto autora nezanevřeli, když budou číst Ritmatika jako první jeho knihu.

Aires

Jednodušší, čtivá a napínavá kniha :) Je to ideální čtivo pro mladší čtenáře, ale i starší se rádi ponoří do světa ritmatiků a divokých křídáků :)

Knihomlok2015

Od jisté doby mám na Sandersona tak nějak jinej metr než na všechny ostatní "pisálky" světa.
A i když vzhledem k ostatním je tahle knížka ještě pořád hodně dobrá (Joel je opravdu milovánihodná postava a já doufám, že se to ještě rozjede) - tak nějak dokazuje, že i takovem spisovatelskej bůh jako Sanderson je taky někdy jenom člověk. (anebo prostě jen milují otec, syn ??? - protože darovat někomu nikdysenevzdávající hlavní postavu jedné knihy, je alespoň pro mě opravdu obrovsky láskyplné gesto, říkající víc, než se zdá)
Takže příště naviděnou.

Deaner
31.12.2017

Od této knihy jsem toho moc neočekával a taky moc nedostal. Děj je jednoduchý ale ke konci knihy tam k pár zvratům dojde. Takže kdo si chce počíst fantasy s nádechem detektivky tak jen do toho. Pro mě průměrná kniha.

SedllY
29.10.2017

Na poměry B.Sandersona jednodušší kniha, avšak velmi čtivá se super nápadem. Pár zvratů mě i dost překvapilo. Časem snad přibydou další díly. Všechny nás určitě zajímá, co bude s Joelem a Melody dál. :)

Charlota007
29.10.2017

Velmi čtivá kniha s originálním dějem.
Fantasy prvky okořeněné detektivní zápletkou, která je na konci vyřešena!

Blahona
09.10.2017

Knihu jsem začala číst večer a nedokázala jsem ji odložit, takže vstávání do práce bylo dost kruté:) Sanderson zde opět dokazuje svoje neochvějné postavení mezi autory světové fantasy. Kniha je opět perla. Je určena mladým čtenářům a Sanderson tomu trochu své psaní přizpůsobil. Přesto si na své přijdou milovníci fantasy bez ohledu na věk. Kniha je uzavřená. Hurá! Aspoň jeden autor, který ví, že zápletku má v jedné knize uzavřít. Více najdete v recenzi zde na DB nebo na mém blogu www.kniznisiesta.cz

Flipper
08.10.2017

Ak by sa dalo o skvelej Sandersonovej poviedke Císařova duše povedať, že je modelovaná v 3D o Ritmatikovi by sa dalo tvrdiť, že je kreslený v 2D.
Ritmatik pôsobí ako fajn teenage fantasy oddychovka, písaná dospelým štýlom, pre publikum od 16 do 100. Z môjho pohľadu možno vyčítať iba zbytočne násilne zasadenie do steam-punkového sveta. Toto prostredie dej nijako neovplyvňuje a podobne podmanivo by pôsobil aj svet staroveku, či stredoveku (v duchu som si ho tam predstavoval). Ak by Sanderson nebol milovník pokračovaní na plný úväzok, mal by všetky predpoklady minimálne sa vyrovnať Menu vetra od Rothfussa.

Highlander
28.09.2017

Sanderson - je třeba psát víc? :)
Opět originální nápad a opět jsem rád, že v takovém světě nežiji... rýsoval jsem vždy křivě, takže jako ritmatik bych neuspěl. :D Když už bych byl vybrán. :-/
Zápletka nakonec byla spletitější, než se zdála... nicméně je tam pár nedořešených věcí.... třeba bude pokračování? :)

AllyKumari
20.06.2017

Ačkoliv jde o knihu určenou mladším čtenářům, především těm okolo patnácti let, a přestože začátek a úvod do všech těch linek, kružnic a alternativní reality byl trochu pomalý, Ritmatik je kniha napínavá, dobře napsaná a působivě vygradovaná.

trudoš
25.12.2016

Jak už je u Brandona Sandersona zvykem, i tentokrát představuje výborně propracované univerzum, systém magie a chytlavé postavy. Výraznou slabinou Ritmatika jsou však drobné chyby v koncepci a především pak nevýrazný závěr, který zdaleka nesplnil očekávání do příběhu vkládaná. Kromě toho, že vyústění je příliš prosté, nedojde ani k nějak překvapivým zvratům, takže jsem po finálním konfliktu nabyl dojmu, že celou dobu vlastně o nic zásadního nešlo.
Jinak ale jde o velmi povedenou kombinaci Philipa Pullmana a Joanne K. Rowlingové, kdy život na univerzitě v alternativním světě Spojených států připomene to nejlepší z jednoho i druhého. Sanderson je však mnohem nápaditější a dovedně se vyhýbá zaběhnutým klišé, která se přímo nabízejí. Atmosféra strachu, kdy jsou z neznámých důvodů unášeni studenti, je dokonalá, přičemž skvěle graduje postupné odhalování příčin děsivého komplotu. A přestože jde primárně o román pro mládež, přiznám se, že i jako odepsaný třicátník jsem si knihu užil maximálně.

RadeneWriter
31.05.2016

Magické! Prečítala som za jediný deň v knižnici :D Dokonalá knižôčka pre mňa! Odporúčam veľmi veľmi, nevedela som prestať čítať, hltala som to bez prestávky :D

KmkBookWorld
02.06.2015

Skvelá kniha, moju recenziu si môžete prečítať na tomto odkaze - http://kmkbookworld.blogspot.sk/2015/05/sanderson-brandon-ritmatik.html