mol378 mol378 komentáře u knih

Hřbitovní kvítí na smetaně Hřbitovní kvítí na smetaně Vladimír Poštulka

Nečte se úplně snadno, ale je to velmi zajímavá kniha. Má dvě roviny - první je román, který, ač to autor jaksi popírá, nese určité autobiografické prvky, druhá je souborem rozsáhlých poznatků autora o vlivu osobního života spisovatelů velmi širokého časového rozpětí na jejich tvorbu, ať již na její obsah, či formu. Je velmi přínosné si obě roviny přečíst a postupem času čtenář poznává, že jsou podivuhodně skloubené do organického celku. Taková kniha vznikne málokdy. Původně jsem hodlala strhnout hvězdu za podle mě až obsedantní zabývání se sexem, sexuálními preferencemi, orientacemi a mnohdy i úchylkami slavných, méně by snad bylo více, místy mě to otravovalo a nudilo, protože co si budem vykládat, je to furt dokola - nevěry, homosexualita, promiskuita. Ale nakonec dávám plných pět s díky za to, co jsem se dozvěděla o slavných dílech, které jsem opakovaně nebyla schopna číst, např. Joyceova Odyssea či Milence lady Chatterleyové. Doporučuji ke čtení těm, kteří nemají četbu jen jako lehkou zábavu a nevadí jim občas se zamyslet, dát si práci s proniknutím do souvislostí a třeba se i v textu vrátit a číst znova. Není to tak úplně běžná beletrie.

12.08.2019 5 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Už jsem četla napínavější, ale taky mnohem a mnohem horší thrillery. Po slibném rozjezdu se mi pachatel odhalil příliš brzo a pak už jenom člověk sledoval trochu rozvláčný konec, který nemohl dopadnout jinak, než dopadl. Náboženská sekta se mi tam zdála být vložená úplně samoúčelně a hlavní příběh na ni pofidérně naroubován, asi to mělo čtenáře zmást, což nefungovalo. Zkusím další knihu autora a uvidím.

12.08.2019 3 z 5

O Stodolovém mistru: Pohádky a pověsti z Rožnovska O Stodolovém mistru: Pohádky a pověsti z Rožnovska Josef Strnadel

Krásně napsané, krásně fantazijně ilustrované, baví dospělé i děti. Do každé rodiny, i nevalašské.

07.08.2019 5 z 5

Lovci hlav Lovci hlav Jo Nesbø

Hodně napínavé, dost drsné, výborně se to četlo a ještě lépe poslouchalo v audio verzi - nešlo přestat! Doporučuju!
Ani film nedopadl špatně, obsazení se mi zdá výborné, ovšem zákonitě vypadly nějaké podrobnosti, které jsou v knize úplně sugestivně vyjádřené.

06.08.2019 5 z 5

Únava materiálu Únava materiálu Marek Šindelka

Zhltnuto za odpoledne a večer, nelze přestat číst. Depresivní, bezútěšné. Svět udělal tím, čím v negativním slova smyslu je, pouze člověk. Bezmoc, nesvoboda, ponížení a zneužívání vede k únavě materiálu a to, co bylo v člověku dobré, mizí.

06.08.2019 5 z 5

Konec vosí sezóny Konec vosí sezóny Denise Mina

Autorka udržuje čtenáře v napjaté pozornosti, i když pachatel je de facto známý na 99,9% hned na začátku. Nečekejte náhlé zvraty a zákruty v pátrání, i když úplný závěr mě přece jen překvapil. Výborné psychologické a sociální drama, sonda do uvažování lidí zničených výchovou a vztahy. Pár úplných magorů by se tam našlo, člověk je chápe, ale děsí se jich. doporučuju těm, kdo mají rádi nepřímočarou a složitější četbu.

05.08.2019 4 z 5

Věř mi Věř mi J. P. Delaney (p)

Do poslední chvíle jsem s jistotou nevěděla, kdo je vrah - lhali a předstírali úplně všichni. Autor vytváří zásadně mně nesympatické postavy, což je pro mě dobře, protože se s žádnou neztotožním a nedělám si předčasné úsudky o rozuzlení. Napínavé, docela spletité a promyšlené. Chvilku trvalo, než jsem se začetla a některé detailní rozbory každého nepatrného myšlenkového hnutí postav přečetla skutečným rychločtením, zdržovaly mě bez dalšího přínosu. Ale kniha patřičně gradovala s dobrým překvapivým závěrem.

01.08.2019 4 z 5

Libeň - zmizelý svět. Libeň - zmizelý svět. Jan Jungmann

Nádherná knížka pro všechny, kdo mají rádi návraty do časů uplynulých, kdo o nich rádi čtou, kdo mají rádi kouzlo zašlé Prahy. Řečeno s Bohumilem Hrabalem: "Moje je Libeň!" Velmi podařená edice, obohatí každou knihovnu nejen konkrétními informacemi, spoustou fotografií a obrázků, ale i poezií města.

01.08.2019 5 z 5

Žižkov - Svéráz pavlačí a strmých ulic Žižkov - Svéráz pavlačí a strmých ulic Tomáš Dvořák

Vynikající kniha - jako celá série. Pro milovníky historie, literatury, Prahy a jejího kouzla.

01.08.2019 5 z 5

Smíchov - město za Újezdskou branou Smíchov - město za Újezdskou branou Jan Jungmann

Nádherná knížka pro toho, kdo má rád Prahu a historii. Doplní si plno věcí, které zná z četby beletrie a které se odehrávaly na Smíchově. Pochopí a prožije poezii této čtvrti. Doporučuju také další knihy této edice, zejména Žižkov a Libeň.

Démantová spona Démantová spona Jaromíra Kolárová

Jaroslav Seifert v Deštníku z Picadilly: "Tak potkávali se čas od času i pan Neruda s paní Karolínou Světlou na Karlově náměstí. Pan Neruda nezvedl klobouk a paní Karolína Světlá dívala se do země."
Vše najdete v Diamantové sponě. Čtěte.

Černá hra Černá hra Jozef Karika

Čtivé, protože téma je chytlavé, ale je to velmi jednoduchá četba, autor splácal dohromady privatizační podvody, šmejdy a jejich hrnce, divokou privatizaci, rasismus i nacionalismus, nejhorší politické praktiky. Pokládám knihu za brak, postavy jsou papírové, vše naprosto předvídatelné, hlubší myšlenka veškerá žádná, prvoplánová vulgarita. Ale zřejmě se to dobře prodává. Jedna hvězda asi za snahu...a taky za to, že dík knize vím, proč se bengům říká benga. Autora nikdy více, ztráta času a kapacity.

31.07.2019 1 z 5

Potopená města Potopená města Paolo Bacigalupi

Autor mi byl doporučen na zkoušku, tento žánr jsem neměla v oblibě. Ovšem nikdy neříkej nikdy - jeho knížky mě chytly, nápady a myšlenky velmi zaujaly. Dobře se to čte a vyvolává vzpomínky na dobré scj-fi, čtené v mládí. Spisovatele s bujnou fantazií mám ráda a kdo je na tom stejně, tomu knihu i navazujíci díl série doporučuji.

29.07.2019 3 z 5

Český snář Český snář Ludvík Vaculík

Jedna z mých nejmilejších knih, vyjadřující veškerou stísněnost komunistického totalitního režimu, která má zároveň mnoho charakteristického humoru. Ludvík Vaculík je nejen netuctový, je to velmi výjimečný spisovatel. Jeho knížky nejsou psané pro ukrácení dlouhé chvíle, mají velkou výpovědní hodnotu o své době, lidech i autorovi samotném, který se dokázal před čtenářem odhalit a vůbec se nešetřil. Dokáží vyvolat rozporuplné pocity. Není to pro každého, jeho styl musí čtenáři sednout, ale pokud nesedne napoprvé, stojí zato zkoušet to znovu a znovu. Pan Vaculík má na náhrobku nápis Byl jsem tu a možná zas přijdu. Kéž by.

Stopka & spol. Stopka & spol. Rudyard Kipling

Mikulášovy patálie pro hodně starší a o hodně, hodně pokročilejší - s inteligentním humorem vylíčené příběhy kluků z britské internátní školy na základě prožitků samotného autora. Boj proti vychovatelům a učitelům, kteří je chtěli srovnat do jedné šedé masy (nikdy se nepouštěj do sporu s kantorem, nemůžeš-li vyhrát - a oni vyhráli vždy), kanadské žertíky, nesentimentální přátelství dospívajících. Vracím se k ní pravidelně, vždycky pobaví a přinese dobrou náladu. Pošlé prtě z prváku pod podlahou je nezapomenutelné. Druhá polovina knihy pak vypráví o setkání kluků po letech v dospělosti. Vynikající kniha skvělého autora, která má i vynikající audiozpracování.

29.07.2019 5 z 5

Martínkova čítanka a dvě klubíčka pohádek Martínkova čítanka a dvě klubíčka pohádek Eduard Petiška

Milovaná a hodně očtená knížka mých dětí, doporučuji všem! Laskavé příběhy o Martínkovi a naprosto neotřelé pohádky v obou klubíčkách. Tohle baví kluky i holky od tří do x let.

Birlibán Birlibán Eduard Petiška

V dětství jsem na ni nenarazila, o to větší překvapení pro mě byla, když jsem ji náhodou našla v knihovničce u tchyně, když jsem zapomněla něco ke čtení pro děti. Krásné, plné fantazie, poetické a zároveň zábavné. Birlibán do každé rodiny!

Bubáci z Pampelic Bubáci z Pampelic Olga Hejná

Byla jedna omolitka, molitka jí povídá, když jsi žultá, henká, tebká.... pamatuju si to od dětství, chtěla jsem do knížky vstoupit a prožít to taky a dodnes se mi ten pocit vrací, když do ní nahlédnu. Neznám dítě, kterému by se knížka nelíbila. Obdivuji úžasnou fantazii, se kterou je napsaná. Malinko střelené a dada, krásné!!!

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Jednoduchý příběh, lehčí, ale příjemné a zábavné čtení, knížka, která se snaží o víc než jen pobavit a docela se jí to daří. Místy trošku za vlasy přitažené, např. strach hospodyně z manžela zaměstnavatelky - celkem nesmyslný a táhne se na kolika stranách. Ale to je detail. Už od dětství, kdy jsem četla Jih proti Severu a chtěla být Scarlettou O´Hara, mě knihy o americkém Jihu baví a tahle taky. Nečekejte extra intelektuální literaturu, jde o lepší standard, čtení na dva večery o prázdninách. Ráda se podívám i na film, i když kniha se mi líbí, jako ostatně většinou, víc. Ale dobré výstižné obsazení mu hodně pomohlo. Odpočinková literatura i film.

29.07.2019 4 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Daleko lepší než neprávem téměř kultovní Žítkovské bohyně od téže autorky.

29.07.2019 4 z 5