Miro.slav Miro.slav komentáře u knih

Mrtvé dřevo plné života Mrtvé dřevo plné života David Werner

Vydajte sa na výlet do mikrosveta plného tmavých zákutí, čiernych dutín, vlhkých strží, mokvavých vlákien, temných dier a mnoha iného. Machy, lišajníky, plesne, huby a ich vlákna, hmyz všetkého druhu a k tomu hlavný hrdina - rozkladajúce sa drevo vo všetkých možných formách. Vitajte vo svete, ktorý je všade okolo nás, no predsa skrytý! Skvelý počin.

10.08.2020 5 z 5

Conan: Dcera pána mrazu a další povídky Conan: Dcera pána mrazu a další povídky Kurt Busiek

Až na to, že samotný Conan vyzeral ako dáky nepodarený zakrslý ork s hračkárskou prilbou na gebuli, tak kresba bola perfektná. Asgarďania a Vanovia mi pripadali viac "konanovskí" než samotný Cimmeran. Príbeh je spočiatku predvídateľný, no keď na scénu nastúpia Hyperborejci, tak sa to konečne rozbehne. Odporúčam.

10.08.2020 5 z 5

Duchové mrtvých Duchové mrtvých Richard Corben

Titulná obálka je skvelá. Zvyšná kresba už vôbec nie! Samotné grafické prevedenie poviedok kríva z dôvodu samotnej kresby, malého priestoru a slabo budovanej atmosféry. Nemám nič proti svojsky poňatým a upraveným poviedkam, ale celkovo táto zbierka vyznieva dosť gýčovo.

10.08.2020 2 z 5

Projevy 1 (1922–23) Projevy 1 (1922–23) Adolf Hitler

Túto knihu si neprečíta každý. Priemerný človek akurát tak pozná Mein Kampf, a tým to hasne. Liberálne a kultúrne-marxisticky zmýšľajúci ľudia knihu označia ako odpad, bez toho, aby skúmali dobové reálie danej doby. Kniha tak nakoniec osloví, samozrejme okrem sympatizantov A. H., ľudí venujúcich sa štúdiu histórie, politológie, vojenstva či iných humanitných vied. No ostávajú ešte ľudia s otvoreným pohľadom na svet, ktorý nemajú problém siahnuť po publikácii z okruhu tabuizovaných či ostrakizovaných tém. A potom sú tu ešte rebeli, ktorých láka všetko zakázané.

Osobne knihu nezatracujem, ba očakávam pokračovanie. Okrem samotnej optiky danej doby skrze nacionálno-socialistický pohľad je kniha dôležitá aj ako sonda do vývoja názorov A. H. Musím uznať, že niektoré myšlienky o slobode a národnej obnove majú iskru. Mňa osobne však najviac zaujíma vykreslenie slovanského elementu v kontraste ku germánskej ideológii. Zatiaľ sa tu A. H. vyjadril iba k Rusom a ruskému národu - samotným vyjadrením som bol dosť zaskočený. No stále čakám, že konečne nájdem primárny prameň, kde sa Slovania chápu a ponímajú ako "untermensch".

10.08.2020 4 z 5

S rozumem v koncích: Proč se stáváme méně inteligentními a co to znamená pro budoucnost S rozumem v koncích: Proč se stáváme méně inteligentními a co to znamená pro budoucnost Edward Dutton

S názvom knihy súhlasím už dlho. Preto som bol zvedavý, ako to doložiť faktograficky. Po prečítaní knihy som však stopercentne stotožnený s autormi nebol. Nemyslím si, že naša doba nenapreduje. Vedecké poznatky sa stále posúvajú vpred. Je jasné, že nezažívame taký pokrok a skok ako tomu bolo počas priemyselnej revolúcie. Otázka je, či je reálne možné také tempo neustále udržiavať. A či je to vôbec nutné. Súhlasím s tým, že inteligentnejší ľudia mávajú menej detí a tým generácia hlúpne. Skôr sa to však prejavuje v obmedzenosti, ľahostajnosti a arogancii.

08.08.2020 4 z 5

Slovanské bájesloví Slovanské bájesloví Jan Václav Rozum

Zaujímavá brožúrka z druhej polovice 19. storočia. Autor naozaj iba letmo načrtáva problematiku slovanského bájoslovia. Jediná výčitka je, že zmienka o bohovi dobytka, Velesovi je zaradená medzi bôžikov a démonov, a aj to ide iba o jednu vetu.

08.08.2020 4 z 5

Svjatogor - Smrt a iniciace staroruského bohatýra Svjatogor - Smrt a iniciace staroruského bohatýra Jiří Dynda

Hoci Svjatogor nie je tak známy bohatier ako povestný Ilja Muromec, jeho príbeh nie je o nič horší. S Jegorom Svjatogorom som sa prvotne stretol v ságe Bohatýr od J. Červenáka. V tejto predkladanej monografii má však obrí bohatier Svjatogor konečne svoje miesto, ktoré mu právom náleží. Pán Dynda je naozaj erudovaný a jeho štýl písania mi nie je cudzí. Okrem samotnej analýzy svjatogorovského mýtu sa monografia dotýka aj iniciácie Ilju Muromca a bokom nezostane ani komparatívny exkurz do ďalších bohatierskych ság či indoeurópskych mýtov. To je prvá polovica knihy. Druhá polovica knihy je tvorená bilingválnym exkurzom do 37 variant svjatogorovského mýtu. Odporúčam.

04.02.2020 5 z 5

Hlavohrátky Hlavohrátky Joe Hill (p)

Ak človek čakal vyjasnenie a odpovede, tak je na omyle. Ešte viac otázok, tajomstiev a zahmlených skutočností. Inde by som to považoval za negatívum, tu to však navodzuje o to väčšiu tajomnosť a chuť dostať sa na koniec príbehu a k ďalšiemu pokračovaniu. Tento komiks vás očaruje, učaruje vám a vyčaruje pocit skvele stráveného času.

05.01.2020 5 z 5

Vítejte v Lovecraftu Vítejte v Lovecraftu Joe Hill (p)

Tešil som na lokalitu Lovecraftu a zámok v ňom. Napriek tomu, že interiér aj exteriér vyzerá pekne, tak doteraz neviem, čo to má (a vlastne celý tento komiks) pri prastarom Cthulhu spoločné s Lovecraftom!!! Toľko ku kritike a teraz pozitíva. Joseph Hillstrom King vytvoril s Gabrielom Rodriguezom šialene vynikajúci komiks! Prepájanie minulosti a súčasnosti je funkčné a nijak deju neuberá na čitateľnosti. Kresba je primeraná, efektná a vtiahne človeka do "Lovecraftu". Príbeh vás nenechá vydýchnuť a odložiť knihu skôr, než ju dočítate. Postavy sú naozaj realistické a nie je problém sa s nimi stotožniť. Na konci sa to všetko po**be a vyvstane viac otázok než odpovedí. Absolútne odporúčam!

05.01.2020 5 z 5

Hilda se vrací Hilda se vrací Luke Pearson

O poznanie slabšie než prvý diel. Je badať, že prostredie mesta Trollberg nie je úplne adekvátne. Lesy, kopce a hory tú bytostne absentujú! Samotné mesto nevytvára možnosti lepšie sa vcítiť do deja, hoci sa samotný autor snaží čitateľa (a Hildu) hocijako zaujať. Škoda, že sa nepokračovalo v našliapnutom duchu. Ale ako oddychovka na večer môže byť.

03.01.2020 3 z 5

Fantastická kresba "voňajúca" detstvom. Kiež by takéto knihy-komiksy boli dostupné, keď som bol malý krpec! Príbeh je síce jednoduchý, ale príjemný. Formát a rozsah nie je príliš rozsiahly, ale tak akurát. Prostredie škandinávskych lesov a skalísk, trollovia a pidilidi, osamelý zrub a sneh, a k tomu svojská držkujúca hrdinka. Na zimný oddych ako stvorené.

03.01.2020 5 z 5

Tramvaj č. 1852 Tramvaj č. 1852 Edward Lee

Kam sa hrabú prvé tri časti "Černá křídla Cthulhu"! Tento útly príbeh je oveľa viac lovecraft než príbehy, ktoré boli vybraté do "Č.k.C", a to myslím naozaj vážne. Od danej knihy som nič nečakal a dostal som porciu pravej slizkej dávky postupne budovaného lovecraftovského príbehu. Na kvalite neuberá ani explicitne vyjadrená sexualita, vulgarita či a erotika. Samotná električka č. 1852, Aheb, thoggovia, pyramídovci a veľa iného boli skvele zvolenými rekvizitami. Za seba vrelo odporúčam.

P.S.: Páčilo sa mi ako autor využil Lovecraftovu nedokončenú poviedku "Cosi v měsíčním světle".

31.12.2019 5 z 5

Černá křídla Cthulhu 3 Černá křídla Cthulhu 3 * antologie

Na rovinu a bez obalu, kvalita nič moc. Síce to už nebolo také utrpenie ako predchádzajúce krídla Cthulhu, ale úprimne, nevybavujem si bližšie ani jeden príbeh. A to je dosť smutné, lebo taký "Hotel Broadsword", "Obyvatelé Strašidlesa" alebo "Jak dostat chapadláka" zo zv. 1 u mňa zarezonovali. No ani zo zv. 2, ani zo zv. 3 si nevybavujem zhola nič. Uvidíme čo prinesie Cthulhu na svojich krídlach v ďalšej časti. Hviezdičku dávam opäť za nádhernú obálku.

29.12.2019 1 z 5

Černá křídla Cthulhu 2 Černá křídla Cthulhu 2 * antologie

Po prečítaní druhého dielu môžem povedať, že Lovecraft je ozaj iba jeden. Moderný lovecraftovský príbeh či lovecraftovsky ladený horor nesiaha Lovecraftovým dielam ani po členky. Všetky tieto poviedky iba kalia "vodu pseudolovecraftovskými texty". Jeden bod za krásnu obálku. Škoda.

29.12.2019 1 z 5

Černá křídla Cthulhu Černá křídla Cthulhu * antologie

Sprvoti som bral túto iniciatívu oprášiť ducha Lovecrafta v modernom šate ako dobrý nápad. Samotná obálka sľubuje luxusné poviedky. Pár poviedok je ozaj dobrých, ale naozaj lovecraftovská je iba poviedka "Hotel Broadsword", ktorá vyniká mrazivosťou, tajomnosťou a postupným psychologickým budovaním strachu. To je dosť smutná bilancia celého zväzku. Bohomžiaľ, nasledujúce zväzky budú ešte horšie.

29.12.2019 3 z 5

Za horizontem lidských práv Za horizontem lidských práv Alain De Benoist

Alain de Benoist analyzuje filozofiu a celkovú koncepciu ľudských práv z pohľadu európskej novej pravice. Samotná koncepcia ľudských práv tu dostáva dosť zabrať. Páčilo sa mi ako Benoist dôvodí, že samotné ľudské práva sú práva jedinca bez akéhokoľvek ukotvenia (národného, etnického, náboženského, historického alebo kultúrneho). Sú to vlastne práva človeka izolovaného, osamelého, abstraktného, neexistujúceho. Okrem toho, ľudské práva sú vlastne akousi naivnou snahou ako udržať človeku istý životný štandard. Benoist krásne poukazuje na to, že každý hovorí iba o právach, ale o povinnostiach nehovorí takmer nikto. Táto útla knižka je síce občas náročná na čítanie a porozumenie, ale inak je bezchybná.

29.12.2019 5 z 5

Turnerovy deníky Turnerovy deníky Andrew Macdonald (p)

Človek by ani nepovedal, že ide o počin zo 78-ho. Už dlhú dobu som mal v hľadáčiku denníky Earla Turnera a ono to vôbec nie je až také zlé. Jasnačka, je to plné nenávisti, zabití, vrážd, terorizmu a revolúcie voči Systému. Niektoré momenty sú však viac než prorocké: postupné odzbrojovanie občanov, bezhotovostné platby a riziko sledovania elektronických kariet, multirasová, multietnická a multikultúrna spoločnosť atď. To, čo diskvalifikuje túto rasovú postapo fantasy, je nukleárne vyvrcholenie Turnerových denníkov. Inak to stojí za prečítanie.

29.12.2019 4 z 5

Howard P. Lovecraft: Ten, kdo psal v temnotách Howard P. Lovecraft: Ten, kdo psal v temnotách Alex Nikolavitch

Ako milovník lovecraftovského hororu a samotného Lovecrafta musím povedať, že komiks je ozaj skvelý! Každý, kto sa zaujíma o pána z Providence bude určite spokojný. Tvorca Cthulhu a Veľkých starcov si zaslúži minimálne takúto poctu.

"That is not dead, which can eternal lie..."

29.12.2019 5 z 5

Juraj Jánošík® proti Dračiemu rádu Juraj Jánošík® proti Dračiemu rádu Svetozár Olovrant

Na prvý dojem by som povedal, že "Kotleta po slovensky", ale nie je to tak jednoduché. Nie je to typická kotletovina, príde mi to o dosť plynulejšie a prirodzenejšie. Kniha je síce ľahký olovrant na jedno posedenie, no poteší. Ide o takú pseudohistorickú "čo by bolo, keby..." steampunk fantasy. Paromotorky, čiže kempeleny, parné valašky, bleskozvodné šarkany, kopec rúbania a sexu, vtipné hlášky, krvavý Dračí rád, Bátorýčka atď. A ešte k tomu je to lokalizované do nášho regiónu a našich dejín! Som rád za každú ne-amerikanizujúcu fantasy a už teraz sa teším na pokračovanie.

Golem - metla Čechů Golem - metla Čechů Walter Jacobi

Kniha, o ktorej som nemal ani tušenie, že jestvuje (a pritom rok prvého vydania je 1942). Jacobi podáva zaujímavé dobové prepojenie politických štruktúr v rámci 1. ČSR. Vedel som, že prvá republika bola liberálna, voľnomyšlienkárska a tvorila tzv. "ostrov demokracie v strednej Európe", no po prečítaní tohto spisku sa mnohé udalosti ukazujú v novom svetle. Hoci na druhú stranu, treba rátať s možnou dobovou nemeckou propagandou. Každopádne, kniha stojí za prečítanie.