Miro.slav Miro.slav komentáře u knih

Černé brigády - Milice italských fašistů 1944-45 Černé brigády - Milice italských fašistů 1944-45 Josef Brix

Útla kniha o nie práve známych talianskych Čiernych brigádach. Za mňa 100%, aj keď mi občas vadil autorov štýl písania. Napriek tomu sa kniha čítala ľahko. Oceňujem priblíženie súčasného stavu v Taliansku. Netušil som, že je dnes stále beztrestne možné sa v Taliansku hlásiť k odkazu Mussoliniho a fašizmu.

04.07.2023 5 z 5

Gotrek & Felix: Neopěvovaní hrdinové Gotrek & Felix: Neopěvovaní hrdinové William King

Krátke zhrnutie antológie:

King, Long, Ellinger a Reynolds prekvapili. Guymer si drží stále svoj štandard. Zvyšok autorov je viac-menej priemer.

Dlhšie zhrnutie antológie:

King a Long prekvapili svojimi nezáživnými a nudnými príbehmi, ktoré sú v rámci ságy o Gotrekovi a Felixovi úplne zbytočné! Reynolds prekvapil iným spôsobom. Všetky jeho tri príbehy boli skvelé. Ellinger svojou krátkou poviedkou tiež potešil.

Guymer napísal zase nezmyselnú zlátaninu, ktorá už je jeho štandardom. Gouldingov "Rozparovač" bol priemer, ktorému chýbalo iba lepšie vypointovanie. Wernerov Thanquol nemal s Gotrekom a Felixom nič spoločné, takže nechápem prečo je tento príbeh v tejto antológii.

Celkový výsledok: 40% (5 dobrých príbehov z 13)

30.10.2022 2 z 5

Volání Cthulhu Volání Cthulhu Dave Shephard

Príjemné prevedenie dvoch dnes už ikonických poviedok od Howarda P. Lovecrafta. Napriek tomu, že poviedka Dagon je rozsahovo krátka, tak jej komiksové stvárnenie bolo oveľa lepšie než dlhšia a známejšia poviedka Volanie Cthulhu. Ten, kto už poviedky pozná a niekoľkokrát čítal, si vychutná ich grafické prevedenie. Ten, kto sa s týmito príbehmi ešte nestretol, tomu radím siahnuť najprv po ich knižných verziách. Každopádne je komiks vydarený a kľudne by mohli byť v podobnej kresbe stvárnené aj ďalšie poviedky z cyklu Cthulhu.

25.10.2022 5 z 5

Pokusy na lidech Pokusy na lidech Peter-Ferdinand Koch

Zle zvolený názov! Kniha nepojednáva o pokusoch, aspoň nie v takej miere ako by mala. Pokusy sa tu spomenú len tak mimochodom, kto-kde-čo spravil. Chýba tomu systém! Riadne zdokumentované vojenské pokusy, eugenické pokusy, pokusy na dvojčatách a pod. tu nenájdete. Autor nám prezentuje milión mien lekárov a vedcov, ich životopisy a náznakovo kde-tu dáky pokus. To mňa ale nezaujíma. Chcel som monografickú prácu o pokusoch na ľuďoch odhaľujúcu praktiky, ciele a výsledky pokusov, a to všetko do najhlbších detailov. Nič také tu nie je! Iba povrchný zhluk nárekov a neustále omieľanie explicitných vyjadrení o zle a zvrátenosti nacizmu. To však všetci vieme. Keby autor ide na tému vedecky, nemusel by stále opakovať, aký zlý bol nacizmus, ale vyplynulo by to zo samotnej podstaty textu. Kniha je teda zlepencom ničoho. Strata času. Neodporúčam.

24.12.2021 1 z 5

Strašidelné příběhy Strašidelné příběhy Henry James

Skôr než strašidelné príbehy by sa to malo volať "Nudné príbehy". Ani jedna poviedka ma neoslovila. Ak už aj začiatok bol dobrý, tak autor nedokázal udržať atmosféru až do konca. Samotný koniec príbehov nenechal vo mne ako čitateľovi žiaden mrazivý pocit, iba nudné rádoby "vypointovanie" deja. Škoda času, radšej siahnem po Howardovi a Lovecraftovi.

23.10.2021 1 z 5

Noční oceán Noční oceán Paul La Farge

Veľké sklamanie! Ako sa už spomínalo v iných komentároch, spočiatku je kniha takmer dychberúca a nápaditá, no potom sa to zlomí a je to úplne o ničom. Skrátka nuda. Nechápem, prečo sa kniha prestane zaoberať Lovecraftom a Barlowom, ba dokonca sa nedozvieme ako dopadol zmiznutý "hrdina" zo začiatku knihy. Miesto toho sa dozvedáme zbytočné hlúposti zo sveta pána S.

Áno, Lovecraft bol v istom zmysle antisemita, tak prečo neotvoriť vďačnú tému holokaustu? Áno, Lovecraft bol rasista a preto bol hlavný protagonista černoch, ale prečo pre veľkého Cthulhu sa nedozvieme, čo sa s ním stalo? Áno, Lovecraft bol možno homosexuál, a preto som čakal toto ako hlavnú líniu deja. Miesto toho som dostal iba drísty.

Skrátka, súčasné diela venujúce sa pánovi z Providence sú strata času. Radšej siahnem po samotných dielach pána Milujúceho umenie.

25.09.2021 odpad!

Hemživý chaos a jiné příběhy Hemživý chaos a jiné příběhy Howard Phillips Lovecraft

Pred "Hemživým chaosom" som čítal "Čierne krídla Cthulhu, zv. 4" a musím povedať, že príbehy spred storočia majú viac sily a hodnoty, než terajší moderný hnoj zhmotnený v Joshiho čiernych krídlach.

Síce je "Hemživý chaos" iba súborom poviedok, kde Lovecraft pomáhal, opravoval či písal pre iných, tak napriek tomu ide o typicky lovecraftovské diela, ktoré sú také aké mám rád. Určite po týchto príbehoch siahnite. Stoja za to.

06.09.2021 5 z 5

Černá křídla Cthulhu 4 Černá křídla Cthulhu 4 * antologie

Pocta Lovecraftovi? Ani náhodou! Odpad a hnus! Nie však hubovitý mimozemský hnus z ďalekého Yuggothu, ale hnus odpornej, prízemnej a bezduchej snahy o literatúru. Hanba, ktorá si nezaslúži niesť názov "Čierne krídla Cthulhu"!

P.S.: jedna hviezdička je za pár obstojných poviedok na konci knihy.

06.09.2021 1 z 5

Tolkienovy temné síly Tolkienovy temné síly David Day

Prečítané v angličtine. Ako zbežný prehľad temných mocností a síl Tolkienovho sveta to ujde. Kto však čaká hlbšie analýzy, rozbor a popis temnoty, tak ten bude trochu sklamaný. Očakával som knihu ladenú formou profilov všetkých známych a neznámych démonov, drakov, balrogov, vlkodlakov, orkov a trollov. Nič také nehľadajte. Day sa radšej púšťa do povrchných analógií temných síl s inými mytológiami, čo ja nehodnotím ako šťastné riešenie.

04.09.2021 4 z 5

Tolkienův atlas Tolkienův atlas David Day

Prečítaná anglická verzia. Síce nejde o atlas v zmysle podrobných máp Valinoru a Stredozeme, no to nakoniec nevadí. Autor sa venuje hlavným udalostiam v Tolkienovom univerze od hudby Ainur až po koniec vojny o Prsteň. Text nie je vyčerpávajúci a je doplnený veľkou kopou ilustrácií. Za mňa nakoniec šlo o zaujímavé čítanie, no ten kto čaká súbor podrobných máp bitiek, presunov rás a armád, lokalizáciu všetkých známych miest v Tolkienovom svete, ten bude možno sklamaný, ako som bol pôvodne aj ja. Nakoniec však knihu hodnotím pozitívne.

04.08.2021 4 z 5

Pověsti z Dobříšska Pověsti z Dobříšska Karel Jerie

Príjemne ladená kniha dobríšskych povestí. Nie je to typický komiks, ale spojenie komiksu s klasickým písaným textom. Okrem samotných povestí spracovaných do podoby fakt úžasnej temnej kresby sa za každým príbehom nachádza strana písaného textu vysvetľujúceho reálie, mytológiu a symboliku príbehu. Teším sa na pokračovanie a odporúčam.

18.05.2021 5 z 5

Slovania v dávnej minulosti Slovania v dávnej minulosti Nikolaj Sevastjanovič Děržavin

Komentár ku knihe je adresovaný k novému vydaniu, pričom pôvodné staršie som v rukách nemal. Titulná obálka je excelentná! Je zvolená dobre, tak aby pritiahla prípadných nových záujemcov o tému slovanstva. Zadná obálka už nie je spravená najlepšie, pretože evokuje zbytočné prepájanie pôvodných myšlienok sovietskeho autora s novodobými prvkami novopohanstva, čo je dosť zavádzajúce - keďže autor je zo sovietskej marxistickej proveniencie. A tam by sme motívy kolovratu a svastiky hľadali márne. Z tohto dôvodu mi príde prinajmenšom scestné, ak nie úplne historicky neznalé, pchať kolovraty a svastiky všade. Tu je to doslova nevhodné! Menšou výčitkou je tiež fakt, že kniha je iba paperback.

Samotný obsah knihy je zvolený kadejako. Priznám sa, že trochu nechápem metodiku autora, keď sa v druhej časti venuje prvým slovanskýn štátnym útvarom, pričom roky ktorým sa venuje sú v rozmedzí 623 až 1138 n.l. Ak má autor takýto rozsah, z akého dôvodu sa nevenuje počiatkom Kyjevskej Rusi, pohanstvu na Kyjevskej Rusi a jej christianizácii, ktorá prebehla r. 988 n.l.? Rovnako mi nie je známe, prečo v knihe absentujú mocenské vzťahy u polabských a pobaltských Slovanov? (Retra padla myslím v r. 1066 n.l. a Arkona r. 1168 n.l. - to je iba o 30 rokov neskôr, než je autorom zvolený rozsah).

V knihe je samozrejme cítiť marxistickú propagandu. Osobne sa od toho viem odosobniť a chápem to ako dobovú indoktrináciu autora a celej jeho doby. Skôr než citácie Engelsa mi príde z autorovej strany ako neznalosť to, že nerozumie dôvodom staroslovanskej viery. Je pravda, že vždy sa pozeráme na historické problémy optikou našej súčasnosti, ale v otázke viery Slovanov sa autor ako historik ukázal ako pravý marxista. Deržavin totiž podáva svedectvo, že "Rusi (na ceste do Carihradu r. 949) obetovali pri obrovskom dube vtákov." Tu však nebol zbožštený strom ako taký, ale išlo o strom ako symbol božstva hromu, búrky a ochrany, teda boha Peruna. Autor nedokáže zo svojho marxistického materializmu pochopiť, že Slovania neuctievali "ako zvláštne božstvá slnko, mesiac, hviezdy, oheň, vodu, horu a stromy". Ale uctievali tieto elementy ako prejavy božstiev a duchovných bytostí, či už išlo o Svaroga, o Chors alebo iné nedochované mesačné božstvo, o Zornicu alebo Večernicu, o Svarožica či Dažboga, o rusalky alebo vodníkov, o Velesa alebo lesovika, či o víly. Je jasné, že presné funkcie božstiev nie sú úplne presne dochované, ale ide o to, že autor ako marxitický historik vidí slovanskú pôvodnú vieru iba v plytkej rovine bezduchej materiálnosti a nevie tam nájsť prepojenie na hlbšie oživenie prírody, jej tajomno a mysticizmus.

Z týchto dôvodov, z autorovej filozofickej perspektívy a z neznalosti novodobej redakcie vydavateľstva, knihu hodnotím 3*. Text treba čítať kriticky a premýšľať o ňom - ako pri každom inom texte a inej knihe.

P.S.: redakcia vydavateľstva zlyhala aj pri výbere ilustrácií, máp a náčrtov. Jednak mapy sú v texte vložené kadejako bez zmyslu a bez uvádzania zdrojov! Čakal by som, že mapy budú text dopĺňať a prehlbovať ho. Jednak vkladanie ilustrácií božstiev do textu, v ktorom pôvodne neboli, je opäť zavádzajúce! Rovnako ilustrácie nie sú ozdrojované, čo mi príde dosť neprofesionálne.

07.05.2021 3 z 5

Škola slovanského symbolu Škola slovanského symbolu kolektiv autorů

"Zverina to je riadna bukvica." Na prvý pohľad nelogické tvrdenie, ale kto sa trochu hlbšie orientuje v problematike, pochopí. Rovnako aj táto brožúra je plná nelogickostí, prekrúcania, ale hlavne výmyslov. Už dlhšiu dobu čítam skoro všetko relevantné k slovanskej mytológii, pohanstvu a staroslovanskej viere, ale toľko "nových poznatkov" ako tu, som asi za celý čas v iných publikáciách a štúdiach ešte nenašiel. Jedine v knihe o staroslovienskej bukvici - tá tejto môže viac než konkurovať. Mám však taký pocit, že obe knihy vychádzajú z rovnakého zdroja.

A v čom je teda problém? Štandardne sa má za to, že o slovanskej mytológii, pohanstve a staroslovanskej viere máme iba minimum zaručene overených faktov. Ostatné sú dedukcie, hypotézy, komparácie a výmysly. Táto kniha však ide ešte ďalej - je to demagógia. Nemám nič proti románom a fantasy - kvalitná slovanská pohanská fantasy je úžasná vec. Ale toto sa snaží hrať na autentický zdroj, ale nie je ním. Uznávam, že slovanské výšivky, rezby a podobné remeslá majú bohatú ornamentiku, ale tváriť sa pri každom "symbole", že vieme presne čo znamenal je lož. Sú to výmysly a zavádzania naivne veriacich ľudí, ktorí chcú o viere svojich predkov zistiť viac.

Okrem tohto "dešifrovania symbolov" mi vadila kontaminácia a prisvojovanie si prvkov, ktoré s našou kultúrou nemajú veľa spoločného - spomína sa tu boh Ra a Hór, severský Odin a dokonca aj Donnarovo kladivo museli autori ukradnúť a použiť ho tu (áno, z Kyjevskej Rusi sú nálezy Perunových sekier a Donnarových kladív, ale na Kyjevskej Rusi boli ako Slovania, tak severskí Varjagovia - a s nimi Donnarove kladivá!)

Na druhú stranu, autori nepoužili veľa symbolov, ktoré sa buď reálne archeologicky našli alebo ktoré sa spájajú s novodobým slovanským pohanstvom, ako napríklad už spomenutá Perunova sekera v rôznych variantoch; ďalej symbol známy ako Svarga či rozeta, skrátka symbol evokujúci lupene kvetu; nenachádzame tu Perunov hromový symbol; a rovnako tu nenachádzame ani symbol rúk boha. Hlavne, že v knihe máme novodobo vymyslený symbol Velesa či keltský Triskel a keltský kríž!

Ak ste si mysleli, že doteraz poznáte takmer všetkých slovanských Bohov a Bohyne, mýlili ste sa. Autori vám predstavia promenádu novodobých pohanských božstiev, ako napríklad bohyňa Tara, bohyňa Divija, Čisloboh, boh Dogoda, Kvasur, boh Vij, boh Svjatobor, Kitovras, boh Tausen, bohyňa Nemezida alebo Kara. Ak ide o relevantné božstvá, poprosil by som autorov knihy o zdroje a pramene. Na druhú stranu, autori majú elementárne medzery, keď napríklad boha Prove(ho) spájajú s východnými Slovanmi, pričom zmienky o ňom sú od polabských Slovanov; boha Dažboga sprznili a vytvorili Dažďboha, ako keby tento boh mal darovať iba dážď a nič iné; z vodných bytostí beregíň, o ktorých sa veľa nevie, spravili ochrankyne zeme a priradili im kopu "zaručených" vlastností!

Dorazilo ma však to kvantum symbolov a ich názvov, ktorým ich autenticitu uverí iba hlupák: symbol Roženik, Duchobor, Kolodec, Ladinec, Bohovník, Rodovik, Gromovník, Grozovik, Kolard, Solard, Koľadník, Praščur, Jaščur, Ryžik, Soloň, Jarovrat, Ohňovik, Jarovik, Svaor, Svadobnik, Ratiborec, Svetoč, Rodimič, Ľutič, Olejar, Vodinec, Inoroh či Štitovnik.

Uznávam, že minulosť a vieru našich predkov treba ctiť a viesť k nej. Ale treba to robiť úprimne a priznať si, že máme iba čriepky, nie zaručené a siahodlhé odpovede na všetko. Preto takýto falzifikujúci a demagogizujúci prístup odmietam. Pôvodne som chcel dať knihe aspoň 1* za pekný vizuál, ale iba vizuálna stránka nezaručuje úspech. Z môjho pohľadu neodporúčam. A rozhodne neodporúčam tým, ktorí sa iba začínajú zaujímať o danú tému.

06.05.2021 odpad!

Poslanie strážcov Alatyru Poslanie strážcov Alatyru Marián Kapolka

K podobným knihám, ktoré v dnešnej dobe rašia ako (jedovaté) huby po daždi, pristupujem s odstupom a odporom. Často totiž človek natrafí na kopec balastu a odpadu. A to sa týka aj slovanstva. Veď čo čakať od autora, ktorý sa venuje finančníctvu? Priznám sa, čakal som ďalší paškvil. No musím sa priznať, že aspoň pri tejto knihe (zvyšné nemám prečítané) som autorovi apriori krivdil.

Hneď na začiatku autor pristupuje k téme úprimne. Ako sám tvrdí, jeho "zámerom nie je nasilu vytvoriť akúsi umelú slovanskú mytológiu". Dokonca autor nemá potrebu konšpirovať a hľadať Slovanov tam, kde nie sú. Za tento postoj mu dávam palec hore. Obával som sa totiž, že autor bude mať deformovaný pohľad na slovanstvo, a to cez prizmu ufoslovanských slovansko-árijských véd. Vďakabohom sa tak nestalo (hoci autor považuje Velesovu knihu za relevantný zdroj).

A o čom teda kniha je? Je to niečo ako epos, mytológia a fantasy dokopy. Je pravda, že od kvalitnej slovanskej fantasy to má ďaleko, ale nie je to výsostne zlé. Ja som si knihu užíval. Až na to, že ma tam neskutočne vytáčali dve veci. Tou menej podstatnou výčitkou je, ako môže byť Perun považovaný za syna Dažboga?! Už intuitívne Perun evokuje staré božstvo, pričom Dažbog je mladšej generácie (a v tomto sa zaplietol aj sám autor)! Dokonca aj zo samotného príbehu Dažbog pôsobí ako mladý neskúsený boh (podotýkam, že texty o Bohoch sú väčšinou zozbierané z internetu, myslím že hlavne zo stránky Perunovho kruhu, a preto autorstvo pána Kapolku je tu prinajmenšom sporné)! Tou podstatnejšou výčitkou, ktorá sa tiahla skoro celou knihou je zamieňanie pojmov. Viem, že slová ako Árijci a Ariánci znejú podobne, ale rozhodne to nie sú synonymá! Neviem prečo mal potrebu autor neustále hovoriť o kresťanskej sekte ariáncov, ale so Slovanmi to nemalo nič spoločné. Možno sa autor bál stigmatizovaného termínu Árijci, ale zameniť ho za Ariáncov? Nezmysel a neznalosť.

Ale aby som iba nechrlil síru, z románu je cítiť surovú snovú atmosféru východoeurópskych močarísk, bažín, jazier, ihličnatých lesov, tundry, starobylých ruín, hradísk a rozpadnutých labyrintov, jaskýň, nôr a vývratov. V knihe sa stretnete so známymi postavami slovanskej mytológie ako je Rod, Veles, Perun, Mokoš, či baba Jaga, Černobog alebo Koščej, no autor do knihy zakomponoval aj svoje originálne výtvory a reálie, ako napríklad kráľovstvo Temnogor, kasta černokňazov, lesokňazov, byljanov či hadokniežatá. Za mňa určite príjemné prekvapenie a hoci kniha sama osebe nemá kvalitu 4*, za snahu ich dávam. Škoda len, že samotný záver bol taký o ničom a ešte väčšia škoda, že mapa sa nenachádza vo väčšom rozlíšení v knihe, ale je na zadnej strane prebalu v malom prevedení. Inak odporúčam.

04.05.2021 4 z 5

Staroslovienska bukvica: Obrazové písmo Slovienov Staroslovienska bukvica: Obrazové písmo Slovienov Vladimír Laubert

Ak by som povedal, že kniha je hnoj, klamal by som. Hnoj má veľkú cenu a úlohu pre vznik nového života. Táto kniha nemá ani cenu hnoja. Autor sa jednak snaží vystupovať v pozícii erudovaného lingvistu a slavistu, ale nedarí sa mu to, keďže neovláda ani základy gramatiky a skloňovania.

Kniha by mala byť sprievodcom obrazového písma Slovienov, ale autor neovláda ani latinku! Veľakrát sa tiež stalo, že na konci riadka je neukončené slovo či veta a nedopátrate sa ako to malo pokračovať. Samozrejmosťou je ohýbanie dejín, prispôsobovanie faktov, nelogickosť a nekonzistentnosť tvrdení, vyvodzovanie tvrdení z niečoho, z čoho to nevyplýva a veľký akcent na narážky a konšpirácie. Celkovo má autor potrebu používať slovo "dokázať" či "dokázali", ale on nič dokázať nevie. Iba fabuluje a konštruuje nezmysly. Nič iné som ani nečakal. Ale keď už sa začítate do 49 bukvíc a zrazu autor vytiahne z rukávu ďalších 144 karún, tak je naozaj potrebné hovoriť o chaotickosti a nesystematickosti celej knihy.

Okrem toho sa autor hrá na Heideggera a snaží sa hľadať skryté významy slov. Ale nedarí sa mu to. So všetkými tými neprirodzenými rozdelovaniami slov skôr vyznieva ako Im-Be-Cil. Dorazili ma všetky tie "kony", "pokony", "ustoje", "vedogony", "egregory", "zápovede", "inglie" a "čertogy". Ale čo čakať od ufoslovana, podľa ktorého "sa už pomerne často objavuje a rozoberá otázka mimozemského pôvodu človeka... Slovansko-Árijské Védy jasne hlásajú, že človek je mimozemského pôvodu." Celá kniha je stratou času a dala by sa definovať ako nepresná "informácia, nepotvrdená faktami. To, čo neprináša úžitok, ale práve naopak, prináša škodu, zanáša myseľ odpadom". To autor vystihol perfektne!

A keďže mám podľa autora nízku rodovú pamäť, vyjadrím sa jazykom, ktorý on dehonestuje:
"This book is bullshit. Change my mind!"

01.05.2021 odpad!

Démoničtí vládci českých a moravských hor Démoničtí vládci českých a moravských hor Otomar Dvořák

Váhal som a spočiatku som balancoval s názorom, či kniha nie je stratou času. Od pána O. Dvořáka už som dačo čítal a čakal som knihu s nádychom ezoteriky a výmyslov. Kniha rozhodne nie je akademickou literatúrou faktu, ale nešlo ani o explicitné okultno-ufologické výmysly. V knihe absentujú odkazy na použitú literatúru a pramene, no po obsahovej stránke išlo o zaujímavé príbehy. Za mňa rozhodne nové informácie o Krakonošovi alias Rýbrcoulovi, stať o Ječmínkovi bola tiež dobrá a nakoniec zaujímavá stať o slovanskom bohovi Radegastovi-Radhoštovi, pre ktorú som vlastne po knihe siahol. Autor síce ponúka rôzne nepodložené teórie a názory, ale nie je to robené násilnou formou. Odporúčam.

18.04.2021 4 z 5

Mýty a báje starých Slovanů Mýty a báje starých Slovanů Irena Šindlářová

Kniha, ktorá sa tvári byť tým čo nie je. Považujem za vrchol hnusu pripisovať si zásluhy (spolu)autorstva, keď tam žiadne autorstvo od Šindlářovej nie je. Kniha bola pôvodne vydaná začiatkom 20. storočia a pod iným názvom. Samozrejme, že vtedy pán Růžička nemal také znalosti a možnosti výskumu ako my dnes. Preto jemu som ochotný jeho názory odpustiť a knihu beriem ako dobový text snažiaci sa vo svojej dobe reflektovať slovanský pohanský naratív. Áno, sú tam dnes už neplatné a vyvrátené názory. Áno, autor sa necháva inšpirovať aj falzami. Ale napriek tomu z knihy dýcha dobová autenticita. Preto, ako sonda do mytologického slovanského diskurzu a jeho vývoja, kniha má svoju hodnotu. Ale hentá plagiátorka, čo sa hrá na spoluatorstvo s tým nemá absolútne nič spoločné - hanba jej!

10.04.2021 3 z 5

Bájosloví pohanskích Slovákov Bájosloví pohanskích Slovákov Ján Hollý

Kto má záujem študovať slovanskú mytológiu, ten určite ocení aj tento dobový spis od Jána Hollého. Samozrejme, dané dielo treba posudzovať v rámci svojej doby. Spis je skôr deskriptívnym výpočtom slovanských Bohov a Bohýň, bytostí a démonov, než nejakou analytickou štúdiou. Pousmial som sa nad tým, ako sa autor snaží napasovať uctievanie Svantovíta na naše slovenské reálie. Na druhú stranu, Hollý tu vôbec nespomína Svaroga, Svarožica, Chors či Trojana. Ale aj tak odporúčam.

09.04.2021 4 z 5

O Bozích a lidech O Bozích a lidech Roman Koňařík

Ku knihe sa dá pristupovať v dvoch rovinách. Po formálnej stránke, čo sa týka grafiky, ilustrácií a prevedenia sa knihe takmer nedá čo vytknúť. Kniha je naozaj vyšperkovaná od obálky, krásnych farebných ilustrácií až po orámovanie strán. Samozrejme nesmú chýbať rôzne modifikácie svastiky a kolovratu. Potiaľto je kniha perfektná.

Dojem sa zmení po otvorení knihy a začatí čítania. Autor knihu primárne profiluje pre detského čitateľa, ale knihu odporúča aj rodičom. Sám sa zaujímam o slovanskú mytológiu, vieru a život Slovanov už rádovo dlho. Takže kniha ako stvorená pre niekoho ako ja. Ale nie je to tak. Prečo?

Už na prvých stranách sa autor implicitne vymedzuje voči vede a vedeckému poznaniu, čím detského čitateľa manipuluje do nie práve šťastných vôd demagógie. Rovnako tvrdenie, že mýty a rozprávky v tejto knihe "znali před dávnymi časy všechny vaše pra pra pra a ještě stokrát pra babičky a samozřejmě také pra pra pra a ještě stokrát pra dědečkové" je nezmysel. Takmer každý, kto má aspoň malý prehľad o mýtoch iných kultúr zistí, že táto kniha je iba výmyslom a plagiátom iných pôvodnejších príbehov o Brahmovi, Višnuovi, Krišnovi, Ra, Horovi, ba dokonca je tam aj podprahový odkaz na narodenie Krista. Ak toto vykrádanie autor považuje za vhodné po(d)súvať deťom, aký charakter tie deti v dospelosti budú mať? Z knihy je naozaj cítiť dnes silnejúcu odnož tzv. "slovansko-árijských véd", kde okrem (zá)konov Bohov, vesmírnych lodí(!), či vyspelej technickej civilizácie pred tisíckami rokov, nájdeme aj explicitnú formu nenávisti: "Tak to bylo, milé děti, a tak to je. Zlo na západě a dobro na východě. Tam, kde Slunce vychází, tam vychází i Světlo Boží a síly Světlých Bohů. Tam, kde Slunce zapadá, tam jde všechno za pádem a povstává Temnota". Gratulujem, vraciame sa k adorácii sovietskych súdruhov. Už tam spomenúť len Pátera Dija a Putina.

Ak by som to mal uzavrieť, radšej siahnem po Dobšinskom, Erbenovi alebo bohatierskych ruských bylinách či junáckych srbských piesňach, ako po tomto paškvile. Pre mňa je obsah a úcta k pravde cennejšia než vyšperkovaná bezduchá zlátanina nezmyslov. Preto túto knihu neodporúčam!

27.03.2021 odpad!

Chemici v laboratoři a na bitevním poli: Období od roku 1914 do roku 1945 Chemici v laboratoři a na bitevním poli: Období od roku 1914 do roku 1945 Vladimír Pitschmann

Predchádzajúci diel zmestil do cca 470 strán obdobie od praveku po novovek a od Európy až po Čínu a Amazóniu. Tu sme svedkami cca 600 strán a pohybujeme sa v rozpätí 30 rokov. Preto očakávajte oveľa pomalšie tempo čítania a viac zamerania na detaily a špecifiká.

11.03.2021 4 z 5