Miro.slav Miro.slav komentáře u knih

Evropská nová pravice: Proti liberalismu a egalitářství Evropská nová pravice: Proti liberalismu a egalitářství Tomislav Sunić

Druhý počin vydavateľstva Sol Noctis ma zaujal jednak svojim zameraním a jednak som bol zvedavý, čo nám toto vydavateľstvo prichystalo po svojom debute, ktorým bol preklad knihy od A. de Benoista, "Být pohanem". Nezostal som sklamaný! Sunićova kniha ilustruje jasne a zreteľne pohľad novej európskej pravice na svoje základné a nosné idey. Bol som prekvapený, že tento pravicový smer nestavia na kresťanstve, ale ide ďalej - ku koreňom európskeho pohanstva. Kniha miestami vykazovala deskriptívny charakter, ale ako exkurz do problematiky mi to vôbec nevadilo. V blízkej dobe siahnem po niektorých, v knihe spomenutých, autoroch. Odporúčam.

01.09.2019 5 z 5

Kapitán: Zbierka výrokov Kapitán: Zbierka výrokov Andrej Danko

Škoda papiera! Ľutujem všetky stromy, ktoré museli padnúť, aby niečo takéto vôbec vzniklo. Dakedy boli knihy vzácne, teraz sa tlačí samý brak. Toto je totálny odpad, či už ide o zostavovateľa alebo hlavného aktéra.

29.07.2019 odpad!

Herbár alebo od alchemilky po žindavu Herbár alebo od alchemilky po žindavu Jaroslava Bednářová

Takto nejak si predstavujem herbár! Kniha je zvládnutá naozaj perfektne, prevedenie je luxusné, informácií je tak akurát. Každá dvojstrana je venovaná jednej byline. Okrem krásne prevedenej ilustrácie byliny a popisu, je tu takmer vždy dáky recept čo a ako z byliny pripraviť, nachádza sa tu aj zmienka zo starých spisov a herbárov, čo sa o bylinke tradovalo v minulosti, prehľadne je zobrazená doba zberu rozličných častí rastliny. Naozaj famózny herbár.

Ale...

Veľké mínus má kniha za to (spoiler), že tu vôbec nenájdeme takú tradičnú a dosť využívanú rastlinu, ktorou je repík!!!

09.06.2019

Zorro Zorro Walt Disney

Moja prvá kniha z knižnice, ktorá nebola obrázková a šlo o ozajstnú beletriu. Doteraz si čítanie Zorra pamätám.

Stratený svet Stratený svet Arthur Conan Doyle

Prečítané v časoch detstva, keď ešte obrazotvornosť neformovali v takej miere filmy, seriály, PC hry či internet obecne. A musím povedať, že kniha to bola ozaj famózna. Odporúčam.

16.05.2019 5 z 5

O nerovnosti lidských plemen - díl druhý O nerovnosti lidských plemen - díl druhý Joseph Arthur de Gobineau

"Slované jsou rodina převelmi stará, nejvypotřebovanější, nejmíšenější, nejdegenerovnější ze všech." (Gobineau, VI. kniha, kap. I.)

Čo povedať o tomto spise, ktorý je poplatný dobe a atmosfére svojho vzniku? Ako historicko-etnologická štúdia dnes už nemá hodnotu. To, čím je tento spis zaujímavý, je psychológia nielen autora, ale celého myšlienkového smeru, ktorý bude neskôr adorovať árijskú rasu. Sem-tam sa Gobineau vyjadrí na margo Slovanov aj pozitívne, ale väčšinou ide o typické zažité stereotypy.

"Nikdo nepochybuje o podřadné úloze Slovanů v dějinách - co do jejich povahy." (Gobineau, VI. kniha, kap. I.)

16.05.2019 4 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Sám doteraz neviem, ako mohla táto kniha naviesť Mark David Chapmana k tej brutálnej vražde. Mne osobne kniha pripomína niečo na spôsob "Utrpenie mladého Werthera". Veľmi sa mi páčila myšlienka žitného poľa a priepasti. Odporúčam.

Vražda Johna Lennona Vražda Johna Lennona Pierre Merle

Zaujímavá kniha o vražde legendy legendárnej kapely. Nejde o vyčerpávajúcu publikáciu, napriek tomu osvetľuje posledné momenty života Johna Lennona, ale aj následné uväznenie Mark David Chapmana. Myslím, že na základe tejto knihy som sa dostal k J. D. Salingerovi.

Valhala Valhala František Novotný

Hodnotiť toto dielo komplexne je dosť ťažké. Aby sa neskĺzlo k schematizmu, je potrebné sa postupne vyjadriť ku každému dielu, pretože každý je iný. Novotný totiž koncipuje "Dlouhý den Valhaly" úplne inak než "Další den Valhaly" či "Konečný den Valhaly".

"Dlouhý den" je podľa mňa typickým valhalovitým počinom, čo sa nebude dať povedať o druhých dvoch dieloch. Napriek ťažkopádnosti, ktorá sa časom stane nielen stráviteľnou ale aj hnacím motorom, je tento diel plný mytológie, vzdušných bojov, pitiek, uličiek a zákrut v čase. Skrátka perfektné. Arnim, Voss, Grímni, Reginleif a zvyšok Valhaly mi prirástli k srdcu. "Meče a prsten" 100% a "Vetřelci" 100%

"Další den" toto všetko zahadzuje. Valhala je zničená, Grímni je mimo deja, Arnim je mimo deja, Voss s ostatnými letcami sú mimo deja, Reginleif je v pozadí a už to vlastne nie je tá hildr z prvej časti, dvojplošníky sú mimo deja. Avšak "hrdinami" sú americkí brílatí páprdovia sanhedrinu, Bush, Kennedy a Crommelin. No nič moc. Jedine Crommelin stál ako tak za to. A na chvíľku sa tu mihol Gunnar so Skuld, čo bola asi najlepšia časť celej knihy. "Dopoledne" 80% a "Odpoledne" 100%

"Konečný den" je už iba o recyklovaní, opakovaní a prežívaní toho, čo už autor raz napísal. Ak to v knihe "Chlapec s mečem" ešte bolo prijateľné, lebo sme sa mohli ponoriť do statku na Brünnhofu, do fantómového tanku, do napoly v Asgarde, či do chrámu Reginleif, tak kniha "Mezi světy" bola úplný prepadák. Akoby autor nevedel ako knihu ukočírovať a ako ju ukončiť. "Chlapec s mečem" 100% a "Mezi světy" 20%

Výsledok: dosť dobrý rozbeh v rámci Valhaly, potom presun do menej úchvatného sveta Malej Ameriky, kde sme sa dostali retrospektívne nazad do Asgardu v Ostmarke až sme dospeli na najhlbšie dno zbytočného opakovania sa.

A to najdôležitejšie, koniec ma už ozaj úplne nasral.

15.05.2019 4 z 5

Konečný den Valhaly – Mezi světy Konečný den Valhaly – Mezi světy František Novotný

Čo tým asi chcel autor povedať? Neviem, každopádne celá sága doplatila na zbytočné opakovanie už spomenutého. Ak v diele "Chlapec s mečem" to bolo dôležité a aj zábavné, tu táto recyklácia bola na škodu. Nezostal priestor na poriadne ukončenie príbehu. Projekcia Franza von Karsta do role rytiera Šporka bola tiež krokom mimo. Za jedno mi do tej postavy von Karst nepasoval a za druhé to bolo také h*nenie si ega (stačilo mi, keď tam autor napasoval vydavateľa Trifidu). Skrátka hrôza. Čakal som epické ukončenie príbehu, skoncovanie s Reginleif, vysporiadanie sa so Súrtom, zničenie Himmlera a Heydricha, vysvetlenie osudov Crommelina, Wienera, Grímniho s Lokim a pod. Vysvetlenie dvojného kúzla a vysporiadanie sa s von Gallwitzom. Nič také. Záver je zmätočný. A bola to tak dobre rozvrhnutá sága. Úplné sklamanie.

14.05.2019 1 z 5

Nitrianske kniežatstvo Nitrianske kniežatstvo Ján Steinhübel

Monografická práca o Nitrianskom kniežatstve naprieč dejinami. Dozvedáme sa o časoch nielen pred a počas Pribinovej Nitravy, ale aj o udalostiach Veľkej Moravy a o začlenení nášho územia do Uhorska, kde toto územie tvorilo tzv. Nitrianske údelné kniežatstvo. Perfektne zvládnutá kniha, a to som čítal iba prvé kratšie vydanie. Musím siahnuť po doplnenom druhom vydaní.

03.05.2019 5 z 5

Kto nám vládol Kto nám vládol Ladislav Švihran

Pekne spracovaná kniha, ktorá mapuje panovníkov na našom území od Sama až po rakúsko-uhorskú monarchiu. Ilustrácie sú zvládnuté excelentne, text pri každom panovníkovi a panovníčke nie je kompaktný, ale rozdelený do niekoľkých minitextov, čo knihu približuje aj malému čitateľovi (ktorému je kniha aj výsostne určená). Ďakujem rodičom za takýto "internet". Odporúčam.

02.05.2019 5 z 5

Bod klamu Bod klamu Dan Brown

Do tretice Brown a asi najlepšie, čo som od neho čítal. Hodnotím na 20-30%.

02.05.2019 1 z 5

Anjeli a démoni Anjeli a démoni Dan Brown

Kniha by mala niesť podtitul "Brak pre masy", alebo "Ďalšia zlátanina od hamburgerovského autora". Možno o kúsok lepšie než "Da Vinciho kód", ale stále to nemá dosť kvality.

02.05.2019 odpad!

Da Vinciho kód Da Vinciho kód Dan Brown

Prečítané ešte v časoch puberty. Dnes by som to už nečítal. Ak chcem niečo o kritike kresťanstva, siahnem radšej po Friedrichovi "Filozofovi s kladivom" Nietzschem.

02.05.2019 odpad!

Skutočná história v pozadí Da Vinciho kódu Skutočná história v pozadí Da Vinciho kódu Sharan Newman

Rovnako ako bol populárny H. P., tak bolo populárme aj toto. Rovnako ako vychádzali rôzne knižky k metlobalu a fantastickým zverom, tak vychádzali publikácie aj k "Da Vinciho kódu". Rovnako ako pri H. P., aj pri Brownovej knihe ide o fantasy. A toto je pokus o hľadanie histórie vo fantasy. Nič viac, nič menej.

02.05.2019 2 z 5

Svätá krv a svätý grál Svätá krv a svätý grál Michael Baigent

Toto som čítal, keď som ešte nevedel selektovať medzi kvalitnou knihou a brakom. Svojho času to bolo spolu s knihou "Da Vinciho kód" celkom boom. Stačilo.

02.05.2019 2 z 5

Odpojený muž Odpojený muž Philip Zimbardo

Myslím si, že každý normálne rozmýšľajúci človek vie to, o čom hovorí táto kniha. Tým nezvažujem jej prínos. Avšak kniha skôr iba poukazuje na to, čo je zrejmé, pretože dnes sa po mestách a chodníkoch presúvajú v čoraz väčšom množstve zombie čumiace iba do mobilov. Na lavičkách, vo vlakoch a autobusoch či v reštauráciách sú do displejov pozerajúce indivíduá samozrejmosťou. Každopádne, kniha alarmuje pred týmito nežiaducimi dopadmi, ako je virtuálny svet, pornografický svet, drogový svet a pod. Odporúčam všetkým rodičom a ich ratolestiam, ale aj každému, kto sa o podobné veci zaujíma.

01.05.2019 4 z 5

Najstaršie slovenské mýty a báje    alebo Svätá kniha Slovanov Najstaršie slovenské mýty a báje alebo Svätá kniha Slovanov Jaromír Slušný

Podvedome mám odpor k slovnému spojeniu "svätá kniha" (či už ide o Bibliu, Velesovu knihu a pod.), a ani tu nebol tento výraz zvolený práve najšťastnejšie. Autor sa snaží rekonštruovať tzv. slovanské mýty, ale robí to dosť povrchne. Príbehy sú fajn, ale vadilo mi pri každom "mýte" autorov pokus o poetické navodenie deja. To si mohol fakt odpustiť, pretože príbehy sa tým nikam neposúvajú. Inak priemer, a pritom sú knihy o slovanskom náboženstve a mytológii pre mňa naozaj vrchol blaženosti.

01.05.2019 3 z 5

Konečný den Valhaly – Chlapec s mečem Konečný den Valhaly – Chlapec s mečem František Novotný

Nevlieklo sa to ani náhodou! Práve naopak, kniha má konečne spád, bez nejakých retardácií deja - ako tomu bolo v druhej knihe ("Dopoledne" a "Odpoledne"). Ja som bol navýsosť spokojný. Sme totiž svedkami toho, ako sa žije vo svete alternatívneho národného socializmu. Dokonca môžeme s istou dávkou nadsázky povedať, že takto nejako by vyzeral svet Harryho Pottera v reáliách Tretej ríše. Franz von Karst-Nowotny ako H. Potter (tiež vyrastá u nevlastných rodičov, navštevuje elitnú školu, kde strávi cca 8 rokov, má magický artefakt...), nórsky princ Gunnar ako Ron Weasley, Féma ako Slizolin, Lutze zase Snape a Reginleif ako sadistický Dumbledore strihnutý s Voldemortom. To už preháňam, ale celkovo mi príbeh evokoval práve Rokfort a Harryho Pottera, avšak v riadnej dávke temnoty. Za mňa zatiaľ najlepšia kniha, čo sa týka Valhaly.

30.04.2019 5 z 5