Najstaršie slovenské mýty a báje alebo Svätá kniha Slovanov

Najstaršie slovenské mýty a báje    alebo Svätá kniha Slovanov https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/104747/najstarsie-slovenske-myty-a-baje-alebo-svata-kniha-slovanov-104747.jpg 4 8 2

Autor sa pokúsil v literárnej podobe spojiť zlomky roztrúsené v ľudových pesničkách, zvykoch a rozprávkach do dávnych slovanských mýtov. Zároveň sa opiera o antické písomné pramene vypovedajúce o živote najstarších Slovanov a na základe znalostí indoeurópskych mýtov a fantázie popísal prvotné slovanské predstavy o vzniku bohov, sveta, kozmu, zeme, prírody, rastlín, zvierat a človeka...... celý text

Miro.slav
01.05.2019 3 z 5

Podvedome mám odpor k slovnému spojeniu "svätá kniha" (či už ide o Bibliu, Velesovu knihu a pod.), a ani tu nebol tento výraz zvolený práve najšťastnejšie. Autor sa snaží rekonštruovať tzv. slovanské mýty, ale robí to dosť povrchne. Príbehy sú fajn, ale vadilo mi pri každom "mýte" autorov pokus o poetické navodenie deja. To si mohol fakt odpustiť, pretože príbehy sa tým nikam neposúvajú. Inak priemer, a pritom sú knihy o slovanskom náboženstve a mytológii pre mňa naozaj vrchol blaženosti.

undergrounds
15.03.2013 3 z 5

Celkom pekné spracovanie slovanskej mytológie. Pre obohatenie svojej zvedavosti a záujmu o staré božstvá slovanské (rozprávky) ma tento titul uspokojil :).