Nitrianske kniežatstvo

Nitrianske kniežatstvo https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/218364/bmid_nitrianske-kniezatstvo-MMZ-218364.jpg 5 12 7

"Rozprávanie o dejinách nášho územia a okolitých krajín od sťahovania národov do začiatku 12. storočia." Stredovekí ľudia vnímali a pociťovali svoj kmeň alebo národ predovšetkýmv protiklade s iným kmeňom a národom čiže v kontraste "my a oni". Tento kmeňový sebavnem nebol jednoduchý, pretože odrážal celý historický vývoj kmeňa či národa. Historické národy a štáty majú pevný historicko-právny základ, územie v starých hraniciach, starobylé meno a dejiny, ktoré začínajú "od pradávna". Sú aj Slováci starým historickým národom? Kto a kedy kládol národné, územné a historické základy Slovenska? Rozsiahla historická monografia, v ktorej sa autor venuje nielen dvom storočiam existencie Nitrianskeho vojvodstva, ale aj koreňom, z ktorých vyrástlo už v časoch starých Germánov a najmä Avarov. Nitrianske kniežatstvo chápe ako logické pokračovanie Pribinovho a veľkomoravského Nitrianskeho kniežatstva. Autor zdôvodňuje svoje nové chápanie tejto kapitoly na obrovskom pramennom materiáli. Je skutočne obdivuhodné, ako prácne zhromaždil všetky pramene, ktoré k danej téme majú čo povedať. Ide najmä o archívne materiály a zahraničné kroniky, ktoré sú u nás celkom neznáme, ale aj o archeologické pramene, ktorými si overuje správnosť svojich predpokladov a tvrdení. Je to monografia základného významu, vyčerpávajúcim spôsobom spracováva mimoriadne významnú kapitolu slovenských, ale aj uhorských dejín a súčasne ponúka záujemcom o toto historické obdobie všetko, čo by im mohlo poslúžiť aj pri spracovávaní iných tém z tohto obdobia. Je vydarenou kombináciou vedeckej monografie a pramenného diela.... celý text

Ivan53
19.07.2022 5 z 5

Ako správne podotýka vo svojom komentári na tejto stránke M.H., knihe jesto čo vytknúť. No takto obsiahla kniha venujúca sa našim dejinám v tak obmedzenom časovom rámci, to je jedinečný počin na naše pomery. Všetko s poznámkami pod čiarou, s odkazmi na pramene i spisbu. Príbeh počiatkov Slovenska - od náčrtu Keltov a Germánov až po zánik kniežatstva.

Spisovateľ sa neoháňa priehrštiami cudzích slov, nezavaľuje čitateľa vetami cez deväť riadkov. Jednotlivé časti knihy sú delené na podcelky, a celkovo sa tak kniha veľmi dobre číta. Určite povinné čítanie pre pochopenie raného stredoveku u nás (s presahom do staroveku).

Corso
16.02.2021 4 z 5

Hoci ma kniha titul Nitrianske kniezatstvo, zaobera sa sirokym uzemim celej Panonie, a casovym obdobim daleko pred vznikom NK. Uceleny, pre milovnika historie dostacujuci material. Ci je s cim polemizovat? V tejto teme vzdy. :) Kazdopadne druhe vydanie ktore som si kupil je oproti prvemu rozsirene, poopravene, upravene. Moze byt ze tretie bude zase rozsirene a na zaklade nejakych novych objavov tiez upravene. Ono v podstate ide hlavne o interpretacie a sumarizaciu par kronikarskych zdrojov, viac sa nam toho z tych cias nezachovava. A interpretacie a vyvodzovanie suvislosti su ohybne. Nestudujem to dopodrobna, ani nie som z tych co sa dalej preberaju celym poznamkovym aparatom a literarnymi zdrojmi. Sam som si ju nadelil pod stromcek, a dodnes mi vydrzala po poobediach po kusku citat. (skoro dva mesiace) Rozosmutnili ma nulove obrazove prilohy, ani len mapy! Nakoniec som predsa len par mapiek schovanych tam ku koncu nasiel, ale uprimne, ja by som nakreslil podrobnejsie a krajsie. To sa zase patri do takejto obsiahlej a asi zatial aj najpodrobnejsej studii o NK nahadzat nejake obrazky z kronik, mapy, portrety panovnikov, nejake planiky kostolov, predmety. Ved to poznate. Takze knizisko hrube sa tvari ako vazna odborna kniha. Aj napriek tomu si zachovava pre bezneho citatela (historickych casopisov a Dvorakovych Stop davnej minulosti) privetivost, nezahlcuje ak si naozaj nechcete pamatat vsetky kniezata, grofov, kaganov a kapkanov. V podstate som s touto knihou stravil dva pekne mesiace uprostred corony. A mohol som sa sam pred sebou tvarit ze som historik. :)

M.H.
12.01.2021

Dôležitá, ale rozhodne nie bezchybná kniha. Našiel som kritické citáty aj v knižných monografiach iných autorov (čo je na cz/sk pomery podľa mňa dosť zriedkavé).

Opis subcelkov Blatenského kniežatstva (čo publikoval najprv v odbornej štúdii) D. Třeštík komentoval (Vznik Velké Moravy. Praha : NLN, 2001. s. 87–88. https://www.databazeknih.cz/knihy/vznik-velke-moravy-moravane-cechove-a-stredni-evropa-v-letech-791-871-42622 : „Nič z toho nemožno dokázať prameňmi, je to iba hypotéza, plne závislá na sotva prípustnom extenzívnom výklade 10. kapitoly Conversio. Predovšetkým však ide o to, či vôbec môžeme Conversio veriť v tom, čo jeho autor skutočne napísal, v žiadnom prípade však nie tomu, čo do jeho slov dodatočne vkladáme.“

ULIČNÝ, Ferdinand. Dejiny Slovenska v 11. až 13. storočí. 1. vyd. Bratislava : Veda, 2013. s. 20. ( https://www.databazeknih.cz/knihy/dejiny-slovenska-v-11-az-13-storoci-211078 ) : „Ján Steinhübel nezvyčajne dôverčivo interpretuje najmä kronikára Anonyma, keď mnohé jeho opisy preberá a chápe doslovne. Podlieha často zvádzaniu: možné = skutočné, resp. názor = poznatok.“

LordByron
13.09.2020 4 z 5

Fantastická a podrobná knižka. Asi najlepšie čo sa dá zohnať o najstarších ranostredovekých dejinách Slovenska. A na rozdiel od Matúša Kučeru autor nie je,, hejslovák "a píše triezvo umiernene. Aj tak dochádza k záveru, že náš národ v podstate vznikol už v tom 9. storočí a nie ako by týpci z Denníka N a ďalší sebanenávidiaci bratislavskí,, progresívci" radi videli pomaly v 19 tom..

Petok
09.04.2020 5 z 5

Hutná hniha.

iskovsky
29.03.2020 5 z 5

Ucelený pohľad do našich najstarších dejín, aký tu veľmi dlho chýbal...

Miro.slav
03.05.2019 5 z 5

Monografická práca o Nitrianskom kniežatstve naprieč dejinami. Dozvedáme sa o časoch nielen pred a počas Pribinovej Nitravy, ale aj o udalostiach Veľkej Moravy a o začlenení nášho územia do Uhorska, kde toto územie tvorilo tzv. Nitrianske údelné kniežatstvo. Perfektne zvládnutá kniha, a to som čítal iba prvé kratšie vydanie. Musím siahnuť po doplnenom druhom vydaní.