Za horizontem lidských práv

Ideologie lidských práv se stala sekulárním náboženstvím naší doby. Má svá dogmata, své svaté, své mučedníky, své křížové výpravy a svou inkvizici. Ačkoli byla formulována s úmyslem zabránit tyranii a přinést svobodu, nakonec se sama stala svazující. Autor v této knize zkoumá dějiny lidskoprávního diskurzu, jeho předchůdce a jeho současné dopady na společnost. Odhaluje člověka antiky jako neodlučitelného od svého rodu či komunity. Sleduje dlouhou cestou od toho, jak rané křesťanství přisoudilo každému člověku nesmrtelnou duši, až po současné zbožštění člověka jakožto egoistického jednotlivce. Poukazuje na kulturní a historickou relativitu lidských práv. Jejich absolutizaci a univerzalismus považuje za formu západního etnocentrismu. Vrhá světlo na jejich ideologizaci v prospěch západních zájmů a globalizace a především poukazuje na jejich atomizační a dezintegrační dopady na společnost. Francouzský filosof Alain de Benoist (*1943) je zakladatelem a předním představitelem Sdružení pro výzkum a studium evropské kultury (Groupement de recherche et détudes pour la civilisation européenne, GRECE). Je autorem několika desítek knih: kromě lidských práv psal i o indoevropských jazycích a náboženstvích, o dějinách filosofie, o ekonomice, o totalitarismu a o geopolitice. Ve své aktuální knize Za horizontem lidských práv předkládá jedinečnou kritiku jednoho z nejzávažnějších problémů naší doby....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/42_/422171/za-horizontem-lidskych-prav-wlv-422171.jpg 52
Politologie, mezinárodní vztahy, Právo, Sociologie
Vydáno, Sol Noctis

Kniha Za horizontem lidských práv

Thanateros
včera

Skvelá kniha, ukazuje, že smerovanie spoločnosti smerom k atomizácii a odcudzeniu je daná už samotnými formuláciami doktríny ľudských práv, ktoré sa vyvodzujú z pozície subjektu - od všetkého odtrhnutého jednotlivca. Dúfam, že sa dočkám rozpracovania tejto tématiky, a to hlavne riešením otázky, ako základné právne dokumenty reformulovať tak, aby bola zachovaná sloboda a kultúra bola zároveň chránená pred excesmi nezodpovedného jednotlivca.

Miro.slav
29.12.2019

Alain de Benoist analyzuje filozofiu a celkovú koncepciu ľudských práv z pohľadu európskej novej pravice. Samotná koncepcia ľudských práv tu dostáva dosť zabrať. Páčilo sa mi ako Benoist dôvodí, že samotné ľudské práva sú práva jedinca bez akéhokoľvek ukotvenia (národného, etnického, náboženského, historického alebo kultúrneho). Sú to vlastne práva človeka izolovaného, osamelého, abstraktného, neexistujúceho. Okrem toho, ľudské práva sú vlastne akousi naivnou snahou ako udržať človeku istý životný štandard. Benoist krásne poukazuje na to, že každý hovorí iba o právach, ale o povinnostiach nehovorí takmer nikto. Táto útla knižka je síce občas náročná na čítanie a porozumenie, ale inak je bezchybná.

lidská práva

Alain De Benoist
francouzská, 1943

Kniha Za horizontem lidských práv je v