Mirka2778 Mirka2778 komentáře u knih

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

Tato knížka byla milým překvapením. Seznámí nás trochu s profesí genealoga, ale hlavně nám přiblíží dobu násilné kolektivizace českého venkova padesátých let.
Jsem přesvědčená, že kdo něco takového nezažil, nemůže dnes ani věřit, že se takové zločiny mohly dít jen pár let po světové válce.
A tak asi nejobdivuhodnější je v knize myšlenka: "Nedonutili mě nenávidět."

Nikdy by neměla být pro cokoli a kohokoli omluvou fráze: "Byla / je taková doba." Doba je taková, jací jsme my.
Přidávám ještě odkaz na knihu, která není románem, a tím pádem tuto dobu ukazuje ještě mnohem děsivěji.

05.11.2018 4 z 5

Až se mě dcera zeptá Až se mě dcera zeptá Halina Pawlowská

Halina mě snad nikdy nezklame. Milá, vtipná, lehce ironická. A navíc několik receptů a mnoho fíglů, které zní opravdu zajímavě! Určitě některé vyzkouším. Ano, i o jídle se dá číst, ale raději ne nalačno!

05.11.2018 4 z 5

Vyhnanci - akce Kulak Vyhnanci - akce Kulak Miloslav Růžička

Jedna z mála knížek, kterou si opravdu pamatuji. Ukazuje zrůdnost lidské malosti, .
Akce "K" (kulak) měla zničit vesnický život v jeho po staletí fungující podobě.
Největší a nejbohatší (co se však dodnes tolik nezdůrazňuje: pokrokové, pracovité a vzdělané) sedláky měla tato akce v každé vsi přivést pod hlavičku JZD, které by mělo uvědomělé komunistické vedení.
Autor sebral výpovědi lidí, kterých se nějak akce "K" dotkla. I když slovo dotkla nevystihuje podstatu.

Když se semknou hloupé, závistivé charakterové zrůdy a ze své ubohosti udělají ctnost a měřítko, neumějí nic jiného, než zlikvidovat každého, kdo je jakkoli převyšuje. (Lidskostí, pílí, intelektem, morálkou.)
Co mě ale nejvíc v knize zasáhlo, bylo to jak se akci vykonávající orgány nijak neodchylovaly od šablony dodané svrchu.
Případ od případu, od člověka k člověku, rodinu od rodiny likvidovaly podle totožného scénáře.
Knihu není jednoduché přečíst celou, ale je potřeba si připomínat, čeho je člověk schopen, když se schová za masku vyšších cílů.

05.11.2018 5 z 5

Mrtvá v knihovně Mrtvá v knihovně Agatha Christie

Poprvé s Agathou a nic moc. Knížka je sice útlá, přečtená za dva večery, ale...
Vyšetřovatelů je tolik, že se ztrácím. S podezřelými je to o něco lepší. Výpovědi se stále omílají dokola a zločin je provedený tak komplikovaně!
Nad autorkou sice hůl nelámu, ale na další příběh nespěchám.

02.11.2018 3 z 5

Jezdci Jezdci Jilly Cooper

Nejlepší parkuroví jezdci mají život naplněný dřinou jak ve stáji, tak na kolbišti. Jednou jsou popudliví a sobečtí, nemají čas na sebe, ani na svou rodinu. Příště se stmelí a nás ihned okouzlí.
Na oplátku jsou hvězdami, které obletují novináři a tykají si s mezinárodní smetánkou.
Výborně popsané, přímo prožité. Každá kladná postava má i nějakou tu mouchu a ta záporná zas předvede sympatické gesto.
Román nám připomíná, že na vrchol ve svém oboru dosáhneme především vlastní pílí. Ukazuje, jak moc je důležité mít někoho na koho se můžete vždycky spolehnout ať jste na dně, nebo na vrcholu.
Děj je napínavý, rychle odsejpá. Čtenář se mezi postavami snadno zabydlí.

31.10.2018 5 z 5

O lidech a lidech O lidech a lidech Milan Lasica

Fejeton patří k mým oblíbeným. Zde vybrané texty jsou někdy víc úsměvné, někdy spíš k zamyšlení. Knížečku jsem ráda přečetla.
Pan Lasica je moudrý člověk, kterého si vždy ráda -většinou- poslechnu. Pravda, překlad do češtiny je otřesný.
Poučení zní: slovenské autory číst ve slovenštině. Lepší tu a tam některé slůvko nepochopit, než si zkazit celkový dojem.

16.10.2018 3 z 5

Ohnivá jeseň Ohnivá jeseň František Neužil

Kunhuta Uherská (Haličská), druhá manželka krále železného a zlatého. Byla dcerou sice nepříliš schopného mačevského bána, ale hlavně vnučkou významného uherského panovníka, krále Bély.
Po smutném konci krále Přemysla se ocitla bezmocná mezi poručníkem mladého kralevice Otou Braniborským a vítězem z Moravského pole římským králem Rudolfem.
Královna se usazuje na Opavsku, které jí určil římský král. Tam naráží na nevoli panstva i měšťanů, kteří se cítí vázáni k Mikulášovi, Přemyslovu levobočkovi, který je zatím v uherském zajetí.
Druhý hrdina románu, Záviš z Falkenštejna, jeden z mnoha synů vítkovského rozrodu, se postavil do čela odporu proti Přemyslově královskému rozmachu a tím i přispěl k jeho porážce. I ten se ocitá nedaleko, ve slezském Prúdniku.
Po roce zajetí se i Mikuláš vrací na Opavsko. Pro takovéhle tři osobnosti nemůže být toto území dost velké.
Historické romány mám ráda a také ráda porovnávám různá zpracování "stejných" událostí. Každý autor mimo hlavních postav zdůrazní jiné postavy vedlejší a hned je příběh tak trochu a nebo docela jiný.
Pan Neužil zde popsal dost pravděpodobně počátek nevraživosti mezi Falkenštejnem a Mikulášem. Stejně tak bezmocnost královské vdovy, jejíž manžel zemřel poražen.
Vřele doporučuji a těším se na další autorovu knihu.

11.10.2018 5 z 5

Dalskabáty, hříšná ves, aneb Zapomenutý čert Dalskabáty, hříšná ves, aneb Zapomenutý čert Jan Drda

Velmi půvabná hříčka odehrávající se ve vísce Dalskabáty. Do pekla, za posledních deset let, z této vesnice nikdo nepřišel. A to je na pováženou!
V přestrojení přichází věc prošetřit Ichthuriel, pekelný šéf ústavu pro experimentální psychologii.
Vyhání z obce chytrou hospodyni- vdovu Plajznerovou. Začíná líčit past na vesničany, snaží se probudit jejich dřímající špatné stránky.
Ale také pátrá po zapomenutém čertovi. Ať už jsou čerti hloupí, chytří, polidštění, senilní nebo napálení, do české pohádky neodmyslitelně patří.

08.10.2018 5 z 5

Za trest Za trest Dick Francis (p)

Z francisovek je to ta slabší ale stále dobrá.
Benedikt je vzorný syn svého otce. Touží po kariéře profesionálního žokeje, přesto bez odmlouvání pomáhá otci ve volební kampani, nastupuje na univerzitu.
Neváhá otce bránit před pomluvami i před útokem na jeho život.
Francis opět předvádí důkladnou přípravu na zvolené pozadí příběhu.

04.10.2018 3 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Nevím čím si toto dílko zasloužilo tolik superlativů. Dočetla jsem to až na podruhý.
Styl vyprávění mi nevyhovuje. Je to směs gagů, které ovšem nedrží příliš pohromadě.
Co mělo být vtipné, tam jsem nechápavě kroutila hlavou, kde mohlo být napětí, listovala jsem na konec kolikže mi zbývá ještě stran.
Od začátku se mi vnucuje srovnání se zeměplochou. Té jsem věrná už 15 let, tak je jasné kdo zůstane mým favoritem.
Další díl vrátím do knihovny neotevřený.

03.10.2018 3 z 5

Neprodal jen Karlštejn Neprodal jen Karlštejn Arno Bělohlávek

Za slovník téhle agitky by se nemusela stydět ani padesátá léta.
Doufala jsem, že v knížce nebude pouhý výčet Harryho kousků, podvodů a zločinů. Ale tento styl se mi opravdu nelíbil.
Zapracování do kontextu doby by bylo přínosné a zajímavé, kdyby bylo nezaujaté.
Jenže autoři odsuzují šmahem celou meziválečnou společnost a dobu a pohrdají jí, (Poukazují pouze na vykořisťovaného dělníka.)
"Harry Jelínek je příliš klasickým příkladem toho, jak falešné buržoazní svobody mohly formovat člověka." Takových perel je tu více.
V knížce je několik zajímavých stránek, informací a souvislostí, ale většina textu je pro silnější žaludky.

03.10.2018 2 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Popravdě, Krysaře jsem ještě nečetla. Přesto je mým asi nejoblíbenějším dílem.
Poprvé jsem se s ním potkala v muzikálové podobě od Daniela Landy, a byla to láska na první skouknutí.
Texty, hudba, herecké výkony i příběh mě tenkrát uchvátili. CD nahraná s prvním obsazením toho představení jsou nejpřehrávanější z mé fonotéky.
Podruhé si mě Krysař podmanil díky přednesu (četba je slabé slovo) Jirky Dvořáka.
Při poslechu této audioknihy, nemůžu dělat nic, co vyžaduje trochu soustředění, protože se stále a stále zaposlouchávám.
Ten tolik zvukomalebný text mě pokaždé znovu okouzluje.
A potřetí, už jen malá třešinka na dortu, je písnička Waldy Matušky. Další úžasný hlas....a text.....a melodie.

Myslím, že ho číst nebudu, bojím se abych si nezničila to kouzlo, které pro mě má.

01.10.2018 5 z 5

Stehlík Stehlík Donna Tartt

Začátek příběhu jsem s hrdinou velmi prožívala, ale ve chvíli, kdy jsem měla pocit, že on se svými démony přestává bojovat a dokonce se jim snad začal i poddávat, moje pochopení se ztrácelo,....a zase sílilo.....
Psát o životě jednoho člověka tak, jak ho on sám žije a cítí, je (jak to říct) zvláštní? Ano, pochopila jsem, že to byl záměr, přesto mi v knize chyběla odezva z druhé strany. (Z pohledu nejspíš Borise, Pippy, Hobieho.)
Také příběh kolem obrazu je dosti strohý, přestože právě na vlastnictví nedocenitelného díla nás láká už anotace.
Vypadá to, že si žádám knihu ještě o tři sta stran tlustší. (To by nebylo nutné, škrtla bych, nebo výrazně přepsala Amsterdam.) Ale takhle mi přijde neúplná. Jakoby se vedlejší postavy bez přítomnosti hlavního hrdiny ztratily do vzduchoprázdna.
Stehlík je velmi dobrá kniha, bohužel čekala jsem, že kniha oceněna tak známou cenou bude výjimečná.
Závěrečné áááách se nedostavilo.
Asi nejvíc mě potěšila připomínka filmu Mustangové.

30.09.2018 4 z 5

Vánoční případ c.k. policejního komisaře Pobudy Vánoční případ c.k. policejního komisaře Pobudy Jiří Slavíček

Z kraje čtení jsem si říkala, že musím být při hodnocení mírná, protože to vypadá na něčí prvotinu. (Není to špatné, ale chybí tomu lehkost.)
Pak jsem si autora vyhledala a ono to prvotina zdaleka není! Pak ovšem....
Detektivka? Trochu, no možná víc rozvláčná. Autor nám zbytečně opakuje už sdělené informace. Např: že je praktikant Rybička velocipedista na vysokém kole a koncipient Nebeský sokol, zaznělo alespoň třikrát. (Jen v prvním případu.)
Stylizace jazyka do doby před 130 lety se také příliš nevyvedla. Používat současnou gramatiku, občas prohodit slovosled a pak jako pěst na oko do toho přidat onikání a nějaké dnes méně frekventované slovo vyznívá velmi uměle.
A protože často ono slovo zní tak moc uměle, musím po jeho významu zapátrat ve slovníku, abych si byla jistá, že jsem ho správně pochopila.
(Hned na začátku jsem nerozuměla slovu urning v názvu kapitoly. Tak jsem si to vyhledala a ono ejhle: to slovo je vlastně SPOILER a mě pak vůbec nepřekvapí rozluštění příběhu.)
Také staré názvy ulic a dalších míst jsou tolik zdůrazňované, že v textu ruší. Zvlášť když ani tady nám autor nenabízí pomoc ať už formou vysvětlivek, nebo výřezem mapy.
(Když víme jak úžasná Hurtigova mapa visí v kanceláři komisaře Pobudy, proč my z ní nemáme k dispozici ani kousíček?!!)
Autor jistě udělal důkladnou přípravu, ale snaží se nám doslova vecpat veškeré pochycené informace. Možná měl místo detektivky napsat historickou ságu, která by zpřesňujícími detaily byla oživena, ale do detektivky to je zbytečná omáčka. A ještě řídká.
A další do očí bijící hrubka: při popisu Pobudova obýváku se autor ani nesnažil namáhat a do druhého příběhu použil téměř totožný odstavec a ještě s chybou když jednou je vystaven míšeňský porcelán a podruhé vídeňský.
Knihu nejvíce táhne nahoru volba období, kdy se děj odehrává a je málokdy zpracováváno.
P.S. Proč je na obálce knihy Karlův most, když se děj odbývá hlavně v Holešovicích?

23.09.2018 3 z 5

Rozmarné léto Rozmarné léto Vladislav Vančura

Na tři dny přijel kouzelník Arnoštek do Krokových Varů. A poklidný život venkovských lázní je ten-tam.
Plavčík Důra je obviněn ze záletů, paní Důrová ho opouští, kanovník se popere s opilými chasníky, major Hugo je zlískán.
Je možné aby se vše vrátilo do původních kolejí?
Číst tento text, přes jeho útlost, opravdu není jednoduché, ale kraťoučké kapitoly vás naštěstí nevyčerpají. K přečtení musíte mít chuť!

17.09.2018

Král krysa Král krysa James Clavell

Zajatecký tábor Čangi je naplněn desetitisícem zajatců.
Nejvýraznější postavou je americký desátník King, zvaný Král. Díky čilému obchodu především se strážnými má dostatek jídla i slušné oblečení.
Tak trochu náhodou se spřátelí s britským poručíkem Petrem Marlowem.
Kniha popisuje normální život v místě, kde největším zločinem je jídlo ukrást, ale zároveň se každý snaží sehnat o trochu víc jídla, než je příděl.
Je možné neslevit z morálních hodnot? Nebo je důležitější přežít?
Neustálý boj s nemocemi, špínou, parazity i s nevraživostí mezi zajatci, je popsáno tak, že není snadné knížku odložit.

17.09.2018 5 z 5

Muži v ofsajdu Muži v ofsajdu Karel Poláček

Od prvních stránek je jasné, že jedině tato knížka ospravedlňuje existenci (pro mě) jinak naprosto zbytečného fotbalu.
I ona má slabší místa, např. snové kapitoly moje hodnocení podstatně sráží. Naproti tomu: Modlitba za Viktorii Žižkov,, "Pan syn má známost!" vece vdova,, Habásko a vdova, pobaví dokonale.
Symbioza pánů Habásků, manželství Načeradcových s nemocnými dětičkami a početným příbuzenstvem, nevraživost letenských a žižkovských fotbalových příznivců. (fanoušek, fanda je nadávka)
Poláček vše popsal tak živým jazykem! Všechny výrazy byť sebezastaralejší (knize se blíží devadesátka) tak dokonale sedí, že jsem neměla se čtením žádný větší problém.
Protože jsem dříve viděla divadelní představení v Mladé Boleslavi, které mohu jen doporučit, byla jsem až překvapena, kolik replik je doslovných, původních od Poláčka.
Je to humoristický román o fous starší než Saturnin, ale může se s ním směle srovnávat.

13.09.2018 5 z 5

Jak to shrnout? První příběh mě navnadil, druhý byl slabší a třetí odbytý.
Nicméně hlavní hrdinové jsou sympatičtí a tak jako oddychovku tuto knihu klidně doporučím i dalším čtenářům. A jistě se k této sérii i vrátím. Historická detektivka nejspíš není to moje top téma.

10.09.2018 3 z 5

Účastníci zájezdu Účastníci zájezdu Michal Viewegh

Účastníky jsem přečetla za tři dny. Ale ne proto, že by se mi tolik líbili, ale těšila jsem se až sáhnu po jiné knize.
-Takové, která si na nic nehraje.
Autorovo přiznání, že je to román o psaní románu mě nijak s toto formou nesmířilo. Soubor postav je ve všech směrech tak dokonale vyvážený, že nudí.
Knihu o dovolené bych si měla chtít vzít na dovolenou, ale v tom případě nepotřebuji, aby mi někdo připomínal, že se směju příliš nahlas, moje rádoby vtipná poznámka byla vlastně trapná a že každé mé hnutí celou dobu nespíš někdo hodnotí.

10.09.2018 3 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Americké rodině Kostků je navrácen zámek v Česku i s věrným (svérázným) personálem.
Celá Kostka je vypulírována. Vyzbrojena strašidly, Himmlerovým apartmá i svatbou Helenky Vondráčkové se pouští do souboje o návštěvníka s Orlíkem knížete Schwarzenberga.
Při prvním čtení jsem se nemohla odtrhnout. Podruhé jsem dokázala si čtení rozdělit na čtyři dny.

Čtení deníku Marie třetí u mě vyvolávalo podobné záchvaty smíchu, jako kdysi Robin paní Frýbové. Prostě oddychovka.

07.09.2018 5 z 5