Neprodal jen Karlštejn

Neprodal jen Karlštejn https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/49482/neprodal-jen-karlstejn-49482.jpg 3 9 5

Literární koláž o Harry Jelínkovi, Na počátku knihy stála legenda o známém hochštaplerovi Harry Jelínkovi, k jehož nejparádnějším kouskům patřil prodej hradu Karlštejna. Autoři se pokusili odbourat mýtus z této osoby a ukázat ji v pravém světle.

Lili2
16.11.2021

Asi neumím tentokrát číst mezi řádky, ale jako agitka mně to nepřipadalo. Bohužel jiná kniha o Harrym vydaná nebyla, tak zaplať pánbůh alespoň za tuhle. Není zde ale zmiňováno, jak byl za války pobodán.

Mirka2778
03.10.2018 2 z 5

Za slovník téhle agitky by se nemusela stydět ani padesátá léta.
Doufala jsem, že v knížce nebude pouhý výčet Harryho kousků, podvodů a zločinů. Ale tento styl se mi opravdu nelíbil.
Zapracování do kontextu doby by bylo přínosné a zajímavé, kdyby bylo nezaujaté.
Jenže autoři odsuzují šmahem celou meziválečnou společnost a dobu a pohrdají jí, (Poukazují pouze na vykořisťovaného dělníka.)
"Harry Jelínek je příliš klasickým příkladem toho, jak falešné buržoazní svobody mohly formovat člověka." Takových perel je tu více.
V knížce je několik zajímavých stránek, informací a souvislostí, ale většina textu je pro silnější žaludky.

pobijecmuch
29.02.2016 4 z 5

Nevím co si představuje předešlá komentující pod slovy politická agitka, ale já jsem si v této knize přečetl o době mezi světovými válkami. O době kriminálního rady Vacátka a fešáka Huberta. A o době, ve které se dařilo takovým podvodníkům jako byl Josef Harry Jelínek, nedostudovaný medik, pražský hochštapler, podvodník, agent nacistické SD a obdivovatel myšlenek Adolfa Hitlera. V letech 1929-1937 bylo na Harryho Jelínka podáno 501 žalob pro podvody. Jeho největšími podvody byl prodej hradu Karlštejn a pražské tramvajové linky číslo 1. Po konci druhé světové války byl veden na listině nacistických válečných zločinců a před spravedlivým trestem byl donucen uniknout do Německa.
Poslední věc je, že tato kniha byla napsána v roce 1984.

RH faktor
29.10.2014 3 z 5

...taková trochu dost politická agitka :-) a ten konec to totálně zabil...protože za komunistů by se tohle a něco podobnýho nemohlo nikdy stát :-)

Titi
01.12.2011 4 z 5

Mám ráda film Velká sázka o malé pivo se skvělým Oldřichem Kaiserem. A tak jsem si s chutí přečetla knihu o podvodníku, později i válečném zločinci Josefu Jelínkovi, který si nechal říkat Harry.

podvodníci Harry Jelínek, 1905-1986 Karlštejn

Autoři knihy