MilanCFC MilanCFC komentáře u knih

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Kdysi dávno byla tato kniha mé první sci-fi, a vlastně doteď mě tento žánr jaksi nebere, nicméně toto dílo mě ohromilo a četl jsem a četl a četl. Výborný příběh a následný děj. Až mě toto vzpomínání táhne k tomu, knihu si znovu přečíst. Tak výborná je.

05.02.2020 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Takové to těžké lehké čtení, které jsem nedokázal dát na jeden zátah, ale musel si to kouskovat a dávkovat. Tak mrazivé, šílené, drastické, smutné to bylo. Pro mě ale zároveň jedna z nejlepších knih na téma zákopové války, ne-li nejlepší, jak to dokázal Remarque vykreslit a popsat. Myslím, že dál je zbytečné cokoliv psát.

13.01.2020 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Perfektní kniha, každá postava měla to svoje a nic jí nechybělo, humor přesně podle mého gusta. Klobouk dolů před autorem a Saturninovými pohotovými reakcemi. Vyloženě jsem kuckal smíchy u scén, kdy během dovolené nahodili a zase vyhodili elektřinu a Milouš střílel do tmy nebo kdy doktor nastražil léčku a klíč pověsil na borovici a odplatou mu byl vrácený klíč v tůni. To bylo tak dokonale popsáno a vykresleno, že jsem to před sebou přesně viděl. Navíc, dovolená na chatě, odříznuté od další civilizace a ještě bez elektřiny - ideál!

02.12.2019 5 z 5

Království Království Jo Nesbø

Myslím, že nebudu nijak přehánět, když řeknu, že Království je dost možná nejlepší knížka, jakou jsem od Nesba četl. A to jsem obrovský fanoušek Červenky nebo Levharta. Dostal mě hned úvod a nadšení se mě nepustilo až do poslední stránky. Jak jsem byl naivní, když jsem si na začátku říkal, že by to mohlo být takové "milejší" než knihy s Harry Holem - hory, bratři, hotel, sem tam nějaký problém v rodině nebo na stavbě... To všechno tu najdete, ale... Možná tu nejsou potoky krve po až skoro šílených vraždách (myšleno tím doslova), ale krutost tu je v každém směru v takovém jiném kabátku. A skoro bych řekl, že ta krutost je větší než u HH. A k tomu ta postupná, mrazivá a nevyhnutelná gradace. Roy a Carl... tuhle knihu z hlavy hodně dlouho nedostanu. Toto je totiž opravdu literární skvost. Doufám (a zároveň však věřím), že Království ale ještě stále není autorův strop a ještě několikrát přijde s nějakým překvapením. Víme, že to dokáže.

01.12.2020 5 z 5

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Ne jen klasika, ale již naprostý kult. Neuvěřitelně krásné, milé, a také poučné. Vše doplněno nádhernými a přesně vystihujícími kresbami, které nikdy nezestárnou. Čapkova láska k dětem a čtyřnohým kamarádům je zde projevena v celé své kráse a nejde než hodnotit naplno a schovat knížku pro pozdější čtení s vlastními dětmi.

24.01.2020 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Kdysi dávno jsem četl na škole, ale ke většině povinné literatury se postupně vracím ve vyzrálejším věku a to mohu doporučit všem. Opravdu nádherné verše, a to na ně vlastně vůbec nejsem. Nezapomenutelné balady a příběhy, a k tomu ten nádherný jazyk. Dále je myslím zbytečné jakkoli komentovat. Nezbývá než poděkovat mistru Erbenovi. Naprostý skvost.

25.02.2020 5 z 5

Rychlé šípy Rychlé šípy Jaroslav Foglar

Absolutní fenomén. Tady opravdu, ale opravdu nejde jinak než hodnotit úplně naplno. Zase jsem se vrátil do klukovských let, kdy jsem Rychlé šípy a další foglarovky vyloženě hltal a zbožňoval. A vlastně není třeba používat minulý čas, zbožňuji je pořád. A nejvíc říká fakt, že je zbožňují celé generace a ještě další generace je zbožňovat budou. Tyto příběhy jsou úžasné a je v nich úplně všechno. A až mě docela šokovalo, kolik smrti se v nich událo! Všechno ale má svůj důvod. Ze zcela osobního hlediska musím také přiznat, aniž bych nijak hanil ostatní pány, že nejvíce se mi líbily ilustrace Fischera. Všechny jsou nádherné a neskutečně trefné, ale ty původní mají toho kouzla ještě trošičku více.
A ještě jedná poznámka. Odzbrojila mě jedna cedulka z jednoho Rychlonožkova snu o indiánech - "Pasová kontrola - připravte si doklady o očkování". Vzhledem k dnešní době, pane jo!
A ještě jedna, poslední poznámka. Je opravdu krása pročítat si zdejší komentáře a konkrétní příběhy a osudy čtenářů, jak se k RŠ dostali nebo jak je tato parta ovlivnila :-)

10.01.2021 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Úžasná knížečka s úžasnými kresbami, úplná zásobárna opravdu zajímavých myšlenek. Jsem rád, že jsem se k Malému princi vrátil v pokročilejším věku. Neříkám, že to není pro děti, ale nyní to "chutná" jaksi jinak :-) V této knize skutečně nebylo špatného řádku. Dokonalost.

04.02.2021 5 z 5

V tomto konkrétním případě mi tedy tato forma rozhovoru mimořádně vyhovovala. Zamezilo se tak zbytečným řečem a omáčce okolo a šlo se díky Klímovým dobře kladeným dotazům rovnou na věc. A když už bylo potřeba, byla některá kauza nebo situace popsány a vysvětleny více. Celkově velice zajímavá sonda do tohoto temného prostředí/podsvětí, především pak pro nás bezúhonné, kteří moc nevědí, jak něco takového vlastně funguje. Jasně, je to kniha Robert Šlachta a tedy z jeho pohledu, takže byl prezentován jako prakticky bezchybný, ale je to jeho kniha a není to nic proti ničemu. Naopak, jsem rád, že šel s kůží na trh a dostál své reputaci typu "Je to rebel!". Jeho policejní uvažování, chování a také přístup k podřízeným byly za mě příkladné. A kam to nakonec vedlo, bohužel... Jak sám říká, byl službě nám občanům plně oddaný, což je v knize nejednou dokázáno, a byl také přesvědčený, že tam stráví celou kariéru a život. A takoví u sboru končí... Znovu, bohužel.
Na závěr pak docela odvaha od Klímy zaslat dotaz, co si o Šlachtovi myslí, i těm některým jistým osobám. Mohly to být ještě velice peprné poslední stránky.
Líbí se mi ale také Šlachtova současná aktivita - kromě přímého besedování, které je teď bohužel pozastavené, chodí i do "virtuálna" a na různých callech hovoří s lidmi a odpovídá jim dál.

08.10.2020 5 z 5

Záhada hlavolamu Záhada hlavolamu Jaroslav Foglar

Klasika všech klasik. Ba přímo fenomén mezi kluky. Foglarovi se až neuvěřitelným způsobem podařilo zachytit a dát na papír tajuplnou atmosféru kolem Stínadel, o kterých se snad nepřestane nikdy číst. A byl opravdový zážitek projít si v Praze jejich údajnou lokaci.

07.02.2020 5 z 5

Fimfárum Fimfárum Jan Werich

Tady opravdu nejde jinak než hodnotit naplno všemi hvězdičkami. Nádherné, milé, prosté a opravdové pohádky s jasnými poselstvími. Kromě častého výborného humoru musím vyzdvihnout Werichovu hru s jazykem, ta je zcela dokonalá. Naprosté vyvrcholení pak ona "jednoslabičná" pohádka, to je úplný koncert.

26.12.2019 5 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

O výsadcích i samotném atentátu mám už leccos přečteno a ani od této románové podoby jsem se nemohl odtrhnout. Během závěrečné scény, kdy počítáte ony poslední výstřely a Němci se doslova modlí, jsem cítil, jak mi buší srdce. Věrni zůstali.
ČTĚTE ČTĚTE ČTĚTE

20.12.2019 5 z 5

Záhada na zámku Styles Záhada na zámku Styles Agatha Christie

Aneb zrodila se legenda :-) Po několika náhodně vybraných dílech jsem chtěl poznat úplný začátek a vydal se na zámek Styles, kde to všechno vlastně odstartovalo. A jak zde dobře padlo, laťku autorka nastavila hned od prvního dílu pekelně vysoko a úžasné je, že se od ní s dalšími díly moc nevzdalovala. Logika nade vše! Pobavilo mě, že už v úvodním díle neomylný a jedinečný Poirot Hastingse vůbec nešetřil a docela mu slovně nakládal. A také už zde se projevilo autorčino šibalství!
Nebojím se tvrdit, že paní Christie zde vytvořila fenomén.

06.04.2020 5 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Ajajaj, ačkoliv jsem ze školních let věděl, jak to dopadne, tak i přesto to na mě padlo a jen tak neslezlo. Nádherná kniha s nádherným, ale zatraceně smutným příběhem. Pouhopouhých 100 stránek, ale Lennie vaši mysl jen tak neopustí. Uff.

06.01.2020 5 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Měl jsem v rukách to první vydání, kde byl pouze čistý text. A už to stálo stoprocentně za to. Hned jsem si však objednal onu výpravnou verzi a celé si to pročtu znovu. A znovu. A znovu. Už v jiných knihách autor použil skutečně nádherné fotografie, tak se nemůžu dočkat, až budu prozkoumávat další. Zde vždycky objevíte něco nového, něco nového se naučíte a opravdu to změní leckterý pohled na stromy a lesy. Některým faktům jde až stěží věřit a mnohokrát vám spadne pusa, jak to celé vlastně funguje a co všechno a jak spolu pracuje. Toto dílo je skutečný klenot mezi knihami a je vždy zážitek a takové pohlazení, když z autorovy strany cítíte upřímnou lásku k danému tématu.

09.08.2021 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Páni, tak toto je opravdu něco, to se autorovi skutečně podařilo. A jestli vás donutil Karika po přečtení přemýšlet, jakože to tak podle komentářů vypadá, pak se mu to sakra podařilo. Několikrát mi přejel mráz po zádech, a to se mi během četby moc často nestává. Výborně napsaná knížka.

06.02.2020 5 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Nejprve jsem upřímně nevěděl, jak se k postavě Krysaře postavit, ale po pár dalších stránkách jsem s ním již plně soucítil a trápil se společně s ním. Další z řady silných příběhů. Čekal jsem trochu jiný konec, jinou formu pomsty, ale vlastně to celé dalo smysl. Jsem moc rád, že mě tato kniha neminula.

16.09.2019 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Dlouho, až moc dlouho jsem si knihu nechával nepřečtenou. A dobře jsem dělal. Neustále jsem si tak oddaloval to potěšení. A teď závidím všem, kteří si knihu stále nepřečetli a kteří se na ni chystají. Určitě to tu padlo několikrát, ale je strašidelné, že kniha vyšla vlastně krátce po válce...

29.08.2018 5 z 5

Smrt na Nilu Smrt na Nilu Agatha Christie

Ta první kapitola, to bylo bombardování! Tolik postav a jmen a vztahů mezi nimi hned na úvod, to bylo opravdu něco. Nicméně další z řady originálních způsobů, jak vtáhnout do děje. A tentokrát jsem to měl podobně jako někteří pode mnou. Vraha docela dobře uhádnete, ale sakra - JAK? KDY? :-)) Klobouk dolů před Lady, tento příběh se jí ve všech směrech náramně vydařil. (Nemíval ale v dřívějších dílech na lodích Hercule Poirot jisté žaludeční potíže? :-))
Musím jednoznačně souhlasit s celosvětovým hlasováním - toto je opravdu jedna z těch nejlepších autorčiných knížek.

18.12.2020 5 z 5

Jak jsem potkal ryby Jak jsem potkal ryby Ota Pavel

Po přečtení sbírky Smrt krásných srnců jsem si ihned vrhnul na povídky z tohoto díla a opět vůbec nezklamaly. Tentokrát sice jen z prostředí světa ryb, ačkoliv to "jen" dávám do uvozovek, ale byla to panečku široká škála emocí - od humornějších a usměvavých momentů, přes pohodu na Berounce, silné lidské osudy až po upřímnou, šokující a nekompromisní osobní zpověď samotného autora. Navíc to vše psáno lehkým jazykem, nádhernou češtinou. Nepochybuju, že se v několika příbězích hned několik rybářů jistě našlo. Celkově tedy další krásná sbírka.

20.06.2020 4 z 5