Mike99 Mike99 komentáře u knih

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

Tak to byla pekelná jízda. Přestože v podstatě od začátku čtenář ví, kdo je kdo, je to napsané tak poutavě, že se nemůže odtrhnout. Jde jen o to, jak se Carl spolu s Asadem a novou pomocnicí Rose (nedokončená policejní škola z důvodu nezvládnutí řidičských zkoušek, jinak přes špatnou pověst pracovitá, samostatná) propracují k vyřešení politicky citlivého případu. Ukázka toho, kam můžou vést neomezená moc, kontakty a bohatství. A závěr? Svým způsobem jsem měl radost.
Jinak Carl se snaží sblížit s psycholožkou Monou Ibsenovou, ochrnutý přítel Hardy chce z ústavu pryč, ke Carlovi domů.

Mocní vládnou prostřednictvím bezmoci druhých, jak se říká, i své vlastní.

06.01.2021 5 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Znám filmy o oddělení Q, ale kniha je prostě kniha, a to u tohoto autora skutečně platí. Úžasný styl (překlad), velice rychle vtažen do děje. Komisař Carl Mørck ženatý, v rozluce, bydlí s nevlastním synem, po "nepovedené" akci je pro kolegy nesnesitelný, jeho bývalí kolegové dopadli hůře, Anker je mrtev a Hardy ochrnut v ústavu. Dostane k ruce pomocníka, Asada, vzrůstem malého Syřana (?), praktikujícího muslima, s nejasnou minulostí, také ženatý, má dcery. Má sice problémy s významy některých slov, ale je vnímavý, dobře uvažující.
Příběh ve dvou časových rovinách, které se sbíhají. Pomalu jsou odlupovány jednotlivé vrstvy případu, pachatel i motiv jsou víceméně zřejmé od začátku. Napínavé, pro mne nepředstavitelné žít 5 let v takových podmínkách.

04.01.2021 5 z 5

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

Tak pro mne po překombinovaném Lazarovi starý dobrý LK. Na scéně se znovu objevuje hypnotizér Erik Maria Bark. Saga Bauer je mimo hru, umístěna v rekondičním zařízení, nekomunikuje. Čtivé, napínavé, místy opět hodně drsné/krvavé, nečekaný vrah.

28.12.2020 5 z 5

Pokoj stínů Pokoj stínů Jan-Erik Fjell

Druhý případ, opět hodně zamotaný. Kdo je AB? Rozvedený, s malým synem u matky, vášnivý hráč pokeru, který jde jako buldok za svými instinkty. K řešení případu si opět přibere mladé policejní ucho Magnuse Torpa. Vrah je překvapivý, vše ale zapadá do sebe. Závěr je hodně smutný, bylo mi líto nevinných obětí - jednoho z chlapců a sestry pašeráka.
Ale čtivé, dobře psané, jsem zvědav, kam se AB posune.

16.12.2020 5 z 5

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Mistrovsky zakomponovaný příběh dvou mužů do historických událostí zejména 30. a první poloviny 40. let Evropy, propojeno s 30. lety newyorkského podsvětí. Popsány všechny klíčové okamžiky vzestupu nacionálního socialismu v Německu. Četlo se úplně samo, i přes skoro 700 stránek textu. Místy to však není pro slabé povahy, příliš mnoho naturalismu. Toto byl skutečně thriller.

09.12.2020 5 z 5

Sirotek, bestie, špiónka Sirotek, bestie, špiónka Matt Killeen

Jestli kniha pro mládež, pak pro hodně uvědomělou a znalou, ale chápu pohnutky zařazení, hlavní hrdinka je teprve patnáctiletá dívka. Příběh samotný je velice dobře napsaný, hodně čtivé, stále přemýšlíte, jak se to bude vyvíjet, nemůžete přestat (alespoň za mne). Dobře propletené, i přes závažnost tématu uvěřitelné. Doufám, že další pokračování bude také přeloženo (Devil Darling Spy).

Na jeviště se nesmíš plížit. Jen ať tě každý vidí, i když hraješ sebemenší roli.

30.11.2020 4 z 5

Smrtící ukolébavka Smrtící ukolébavka Robert McClure

Taková klasická gangsterka, nyní psaná ze dvou stran, otce a syna, kteří stojí na odvrácených stranách barikády. Kriminálník a policajt. Knihy od R. Chandlera resp. Phila Marlowa jsem nečetl, znám pouze filmové zpracování, ale text stylově mi to hodně připomínal. Líbilo se mi to, četlo se to dobře, možná trochu delší, ale zápletka pěkně propletená a v závěru vše dobře do sebe zapadlo. Mám rád ten humor mezi řádky. Konec se jevil jako příprava na další pokračování.

V knize odkaz na jazzové skladby Keitha jacobsona Song for Alannah a Get Up. Obě stojí za poslech.

25.11.2020 4 z 5

Úpis - Prachy. Sex. Kariéra. Úpis - Prachy. Sex. Kariéra. Michelle Miller

Nevím, jestli je to tím, že mám k tématu svým způsobem poměrně blízko, ale za mne naprosto skvělá kniha. Postav tak akorát, krásně vykresleny povahy jednotlivých aktérů, dokonale vystavený příběh z burzovního prostředí, jehož tématem je primární úpis akcií. Neskutečně jsem se bavil, přitom si nemyslím, že se jednalo o plytký děj, ba naopak. Kde jsou hranice byznysu a morálky? Lehce otevřený konec, ale s poměrně jasně naznačenými indiciemi.

Jsou věci, které člověk nevidí. Systémy, které jsou vám skryté, ale které existují a které jsou důležitější než vy.

Jednat správně je soukromá, individuální záležitost.

Muži v oblecích spěchají sem a tam jako pilní mravenci. Každý nese své zrnko písku a slepě věří ve vážnost svého poslání. Všichni společně staví své písečné impérium a nemyslí na to, co se stane, až přijdou deště.

15.11.2020 5 z 5

Věrný čtenář Věrný čtenář Max Seeck

Četlo se to výborně, krátké kapitoly, poměrně vrstevnatý příběh ve dvou časových rovinách. V první je příběh jako takový, poměrně brutální vraždy dle literární knihy, ve druhé stará letní italská romance hlavní hrdinky. Nad příběhem se kromě neznalosti vrahů a jejich motivů vznáší dvě otázky, co se v minulost stalo, že je nám předkládána a kde přišla ke značnému majetku. Hodně otázek/nejasností je sice vysvětleno, ale mnoho dalších zůstalo viset ve vzduchoprázdnu. Zůstal mi pocit, že před samotným závěrem knihy chybí několik stran přeloženého textu. Takže rozporuplné pocity, 3,5 *.

Winston Churchill údajně kdysi prohlásil, že nejpádnější argument proti demokracii je krátký rozhovor s průměrným voličem. Druhou část citátu by nyní mohli nahradit variantou "nahlédnutí do komentářů na sociálních sítí".

11.11.2020 3 z 5

Milovala jsem život Milovala jsem život Abby Fabiaschi

Měl jsem trochu obavy, zda nejdu do ČK, ale komentáře a anotace mi řekly, jdi do toho. A nelituji. Citlivě psaný příběh ze tří pohledů, mrtvé Maddy, dcery Eve a manžela Bradyho, jak všichni vnímají danou událost, případně jak dál. Místy lehce ironické, vtipné, citlivé, s myšlenkami k přemítání, nežiji nějak podobně? Jinak od čtení se nedalo odtrhnout. Závěr trochu očekávaný, trochu překvapivý.

Nerodíme se do tohoto světa vševědoucí. Od toho je tu život.

Respekt lze získat jen tehdy, když ukážete slabost.

04.11.2020 5 z 5

Podolí Podolí Jonáš Zbořil

Nejsem zrovna ten, kdo by měl bodovat, přečteno pouze díky ČV 2020. Některým básním jsem nerozuměl, ale celkově jsem pochopil, že se autor formou básnické sbírky vyrovnává se smrtí maminky, aniž bych četl anotaci. Ty tři mikropovídky se mi líbily, měly v sobě poetiku.
Přečteno jako e-kniha.

29.10.2020

Král Král Szczepan Twardoch

Přiznám se, že nejsem historik, dějepis mě nikdy moc nebral, ale historická data událostí jsem byl schopen si dobře pamatovat.
Děj zasazený do historických reálií. Byl jsem překvapen, jaký ve Varšavě 1937 panoval polský antisemitismus a židovský antipolonismus. Příběh Jakuba Šapira, židovského boxera, pravé ruky Kmotra Kaplici, který vládl židovské části Varšavy, příběh se smutným koncem. Čtivé, prokládané určitými podobenstvími (ty jsem teda nepochopil).

29.10.2020 4 z 5

Ředitel a hydra Ředitel a hydra Jan Jícha

Odkládám mezi nedočtené, nebylo to úplně špatné, humorné, ale přišlo mi to nějak přes sílu, snad se k tomu někdy vrátím.

19.10.2020

Rusanda na větvi Rusanda na větvi Světlana Glaserová

Vzpomínky zejména na dětství, pohodové, milé, místy i vtipné. Taková malá osobní rekapitulace. V závěru přenesení do dospělosti, vážnější, místy až smutné. Kdo nezažil 60., 70. léta, možná ani nepochopí. Četlo se samo.

19.10.2020 4 z 5

Dívka, která se třpytila Dívka, která se třpytila Lauren Beukes

Příběh ve dvou dějových liniích, ta jedna trvale současná s hlavní hrdinkou Kirby, druhá se neustále měnící v čase s vrahem Harperem. Harper cestuje v čase díky tajemství Domu, které však nebylo odhaleno. Četlo se to dobře, ale v druhé linii nebylo vše dostatečně vysvětleno, autorka chce po nás, abychom to brali jako axiom. Takže dobrý, ale ..., navíc kniha s otevřeným koncem.
Nejsem sice odborník na cesty časem, ale domnívám, se, že se autorka asi i zacyklila, případně porušila časovou kontinuitu.
Jinak podívat se do budoucnosti a vrátit se, sen každého sportovního sázkaře :-).

17.10.2020 3 z 5

Plán úniku Plán úniku Steve Hamilton

Tak to byla jízda, místy až brutální. Akorát jsem si říkal, zdali je v lidských silách dokázat to, co předvedl Sean Burke a nakonec i Nick Mason, zdali toho už není moc. A přitom SB skončí tak neslavně. Konec byl překvapivý. Uvidíme, zdali bude pokračování. Budu se těšit.

12.10.2020 4 z 5

Korneliina válka Korneliina válka Regina Andrásová

Pomalejší rozjezd, ale od zapojení německé větve vyprávění kniha už dostala spád. Cca od poloviny příběhu se už nešlo odtrhnout. Zajímavý příběh z 40. let 20. století, příběh o tom, že svět není jen černobílý. Závěr se mi líbil. Kdo tu dobu nezažil, asi nikdy nepochopí, čím si ti lidé museli projít, vždy si říkám, jak bych se zachoval sám ...

"Kdysi jsem strašně chtěla být šťastná. Dneska si říkám, že je to nebezpečné. Člověk by měl usilovat jen o spokojenost, protože když se ti taková snaha nedaří, tak s nespokojeností vydržíš dlouho, ale být nešťastný člověka hrozně vyčerpává."

07.10.2020 5 z 5

Druhý život Nicka Masona Druhý život Nicka Masona Steve Hamilton

Tak to mne hodně bavilo, okamžitě v ději, ze začátku se střídá minulost a přítomnost hlavního hrdiny N.M., zloděje, který byl ve špatnou chvíli na špatném místě s nedozírnými důsledky (trest na 25 let). Po pěti letech dostává šanci na nový život. A je to jízda, autor píše stručně, rovnou k věci, příběh je zajímavý, sice nic neotřelého, ale těšíte se na každou další stránku. A závěr? Logický, Budu se těšit na další příběhy.

Pokud se vaše naděje nevznášejí v oblacích, nemůžou se ani zřítit k zemi.

Kluk si přeje hodnou holku, která bude zlobit jenom s ním, kdežto holka si přeje zlobivého kluka, který bude hodný jenom na ni.

01.10.2020 5 z 5

Poslední bitva Poslední bitva Stephen Harding

Čekal jsem válečný román inspirovaný na základě historických událostí, dostal jsem literaturu faktu. Ale musím se přiznat, že se to četlo velice dobře, délka knihy tak akorát, autor si musel dát neskutečnou práci s dohledáním všech možných zdrojů, na které se odkazuje. Vše popsáno do neskutečných podrobností. Doplněno i fotografiemi. Líbil se mi i závěrečný sumář toho, jak jednotlivé postavy románu měly po válce další osud.

28.09.2020 5 z 5

Komu hlava sejde Komu hlava sejde Jari Järvelä

Skupina 10 vybraných osob, o kterých si organizátor myslí, že jsou to ti "správní" životní ztracenci k tomu, aby naplnili jeho podnikatelský záměr. A pokud ne, on tomu rád napomůže. Poměrně dlouho nebylo jasno, proč se některé věci dějí tak, jak se dějí, čtenář mohl jen spekulovat. V závěru vše jasně, logicky, srozumitelně vysvětleno. V danou chvíli mi těch lidí bylo neskutečně líto, taková nespravedlnost se mi příčí, přitom se skoro všichni snažili překonat sami sebe. Závěr byl nakonec uspokojivý. Za tu zradu na lidech * dolů.

21.09.2020 4 z 5