midloch midloch komentáře u knih

Kalypso Kalypso Ingar Johnsrud

Super pokračování - ještě lepší než první díl. Kupa postav, flashbacky, na pozadí osobní příběh hlavního hrdiny. Prostředí temného studeného podzimu v Oslo (tak jak si podzim v Oslo pamatuji z doby, kdy jsem tam pracoval). Klasická ukázka jak má vypadat scandikrimi. Příběh se začíná provazovat s událostmi z prvního dílu, takže je určitě lepší začít Vídeňským bratrstvem. Každopádně už se těším na další knihu.

29.07.2019 5 z 5

Technik Velkého Kyjeva Technik Velkého Kyjeva Vladimir Vasiljev

Hodně zajímavý svět a příběh, který mě bavil. Když jsem začal číst a zjistil jsem, že se v příběhu vyskytují i jiné rasy jako orkové, elfové atd, myslel jsem, že inspirací byl svět Shadowrunu, ale to jsem se pletl. Je to opravdu natolik unikátní, že neznám nic podobného. Příběh mě bavil a kniha se četla snadno a rychle. Souhrnem velmi příjemná kniha ze světa cyberpunku/sci-fi/fantasy.

19.07.2019 4 z 5

Evropští tesaříci Evropští tesaříci Jiří Zahradník

Krásně vyvedená kniha o tesařících. Všem milovníkům brouků lze jen doporučit.

10.07.2019 5 z 5

Poslední stop: Afrika Poslední stop: Afrika Tomáš Poláček

S Tomášem se osobně znám ale tohle je moje prní knížka, kterou jsem od něj přečetl. Je to opravdu dost osobní kniha ale při jejím čtení, jsem se ani jednou nenudil. Musím před Tomášem smeknout - zatímco mě některé části Afriky lákají, tak do jiných bych se nevydal ani náhodou. A on si to vyrazí bez znalostí reálií rovnou od jihu až na sever. Řekl bych, že právě nepřipravenost (nenačtení informací před cestou) a místy až naivita jsou hlavními důvody proč je příběh tak silný. Čtenář se až diví, že to celé nakonec přežil. Určitě doporučuju k přečtení.

05.06.2019 5 z 5

Vídeňské bratrstvo Vídeňské bratrstvo Ingar Johnsrud

Jednoznačně velmi dobrý počin z žánru Scandi-krimi. Koukám, že čtenáři tomu vyčítají nepřehledné postavy. Inu, postav je tam opravdu víc než na orloji a když se jedna jmenuje Per Olsen a jiná Per Olav, pak chápu, že to může někomu vadit. Naštěstí já s tím problém neměl a co víc, v Oslo jsem skoro rok žil, takže jsem i dost míst, která jsou v knize popsaná znal z osobní návštěvy. Kniha se mi tedy četla dobře, v postavách se mi žádný velký nepořádek neudělal (jednou jsem se vrátil o pár stran zpět, abych si ujasnil o kom je zrovna řeč) a příběh utíká velmi svižně. Konec asi nesedí každému - pro mě není důležité, zda je konec otevřený (pokud je otevřený šikovně) a třeba bude větší rozuzlení v dalším dílu.

Jediné co bych knize vytknul jsou překlady místopisných názvů (ulic apod.). Myslím, že to je naprostá zbytečnost. Navíc překladatelka není ani konzistentní - buď měla přeložit všechno (pak bych teda asi prskal ještě víc) nebo nic (to bych byl spokojený). Nevím proč by se měl název Sorgenfrigata přeložit jako Veselá ulice apod.

31.05.2019 5 z 5

Vylévání krve Vylévání krve Petr Schink

Od Schinka jsem před touto kniho četl jen povídku Meyrink ve sborníku Ve Stínu říše a pak Střep ve sborníku Ve Stínu apokalypsy a proto, že obě povídky mě bavily, sáhl jsem v knhovně po tomto kousku, ve kterém se vyskytoval opět Charlie Parker, stejně jako v Meyrinkovi.

Kniha není špatná - na brakovou fantastiku - futuretro cyberpunk je fajn, ale něco tomu prostě chybělo na to, abych to ohodnotil víc než třemi hvězdami (hlášky často nefungovaly a akční scény mě taky nijak neoslnily). Každopádně slušná oddechovka, která je za chvíli přečtená.

27.05.2019 3 z 5

Vzestup Guvernéra Vzestup Guvernéra Robert Kirkman

Tak tohle nebyla teda vůbec žádná sláva. Kdyby to nebylo z walking dead světa, tak by to bylo tak na jednu hvězdu, takhle to zachraňuje námět a hlavní postava. Každopádně styl, jakým je kniha napsaná/přeložená, je opravdu úděsný. Postavy se chovají naprostí idioti (např. i když už vědí, že zvuk zombíky přitahuje, tak jdou čistit brák pomocí pistolí). Vrcholem jsou pak věty jako "Někdy kolem 10:22 ...", nebo "ve vzduchu byl cítit oxid uhelnatý ..." Sakra to je opravdu tak těžké napsat třeba "Někdy před polednem..."? Vždyť 10:22 je hodně přesný časový údaj, navíc ve světě, který se v prdel obrátil... Jo a kdyby už někdo dokázal cítit oxid uhelnatý ve vzduchu, tak by na daném místě asi žít nechtěl, pokud by se teda nechtěl dobrovolně přeměnit na zombie...

A takovýhle hovadin včetně časových nelogičností je kniha plná. Ani nevím jestli chci číst druhý díl.

16.05.2019 2 z 5

Perunova krev I. Perunova krev I. František Kotleta (p)

Klasický Kotleta - akce, sex, magie, hlášky. Příběh se týká toho jak nasrat staré slovanské bohy a není to vůbec špatný. Jediný problém mám s tím, že hlavní hrdina mi nesedí tak jako Bezzemek, nebo Kosek, takže nemůžu hodnotit plným počtem. Každopádně si přečtu i druhý díl.

12.05.2019 4 z 5

Vlci Vlci František Kotleta (p)

Gerharda jsem si oblíbil už v trilogii, takže absence Jana Bezzemka mě nijak netrápila. Knížka je to super a popisuje události, které byly v trilogii jen nastíněné. Přečteno za chvilku a jediné co bych knize vytknul je rozsah, protože by určitě šlo knihu rozepsat víc. Každopádně už se těším na letošní Stalingrad.

07.05.2019 4 z 5

Neviditelné nestvůry Neviditelné nestvůry Chuck Palahniuk

Knihy od Palahniuka mám rád. Přečteno mám šest kousků, vždy mě to dost bavilo a tak jsem v knihovně tedy sáhnul po jeho prvotině. Blíží se konec výpůjční lhůty po dvou předchozích prodlouženích a já jsem stále v polovině. Prostě tahle kniha mě nebaví a nemám chuť ji číst. Vůbec mi nesedí ani zmatené vyprávění, ani postavy, zkrátka nic. Nehodnotím hvězdami, neb jsem knihu nedočetl.

06.05.2019

12. 12. 12. 12. Vítězslav Jareš

Jako mnozí jsem i já obdržel kdysi od autora ukázku k přečtení. Ukázka se mi tehdy celkem líbila, ale na knihu jsem pak pozapomněl. Když jsem ji nyní spatřil v knihovně, rozhodl jsem se ji přečíst. No, popravdě nesdílím nadšení z většiny zdejších komentářů.

Příběh by to nebyl špatný, ale přijde mi to trošku přitažené za vlasy a postava hlavního detektiva mi byla v průběhu čtení čím dál víc nesympatická. Dále mi neseděl ani styl, kterým byla kniha napsaná. Rozhovory policistů používají dost divný žargon. Popravdě, pokud takhle policisté mezi sebou mluví, pak jsou všechny vtipy o nich oprávněné... Vrcholem pak bylo používání slov, která ani neexistují - například netuším jak přes redakci prošlo minimálně dvakrát "podpaždí" nikoliv v přímé řeči, kde by to člověk zkousnul jako hovorový výraz, ale v popisném odstavci.

Jako béčková detektivka na oddych je to dobré, ale to je tak vše. Scandikrimi fungující v českém prostředí to prostě není.

14.03.2019 3 z 5

Světy za obzorem Světy za obzorem Julie Nováková

Pořádný tlustopis nabitý povídkami, které mají jedno nosné téma. Některé povídky byly slabší, jiné neuvěřitelně dobré. Z povídek je zřejmé, že autorka značně přesahuje svojí profesní odbornost a skvěle zvládá i další přírodovědné obory, což je velké plus těchto povídek. Stejně tak se nedrží jednoho žánrového stylu, takže některé najdeme povídku detektivní, hororovou, thrillerovou apod. Na pět hvězdiček to necítím, ale mohu s klidem říct, že při čtení jsem se nikdy vyloženě nenudil a všechny povídky mají dobrý nápad.

12.03.2019 4 z 5

Vodní apokalypsa Vodní apokalypsa Mikael Niemi

Další Niemiho skvělá knížka. Vypadá to, že autor se rozhodl s každou knihou zkusit jiný žánr. Tentokrát thriller, který je ale tak trochu netradiční, neb se v něm objevují různé absurdní situace a prvky magického realismu. Kniha se mi četla velmi snadno a rychle a počasí o minulém víkendu, kdy lilo a foukal silný vítr jen dotvářelo zážitek.

11.03.2019 4 z 5

Útěk z Arestonu Útěk z Arestonu Josef Pecinovský

Slabší než první díl, stále však na tři hvězdičky. V prvním díle si logika vypŕavění dala občas oddych, tady občas spáchala rovnou sebevraždu. I tak ale půjdu do třetího dílu, abych se dozvěděl závěr příběhu, který je jako námět velmi zajímavý.

08.03.2019 3 z 5

Areston Areston Josef Pecinovský

Od Pecinovského mám za sebou celou plástevní sérii a ta mě dost bavila. V knohovně jsem tedy sáhl po Arestonu a musím říct, že oproti prvním dílům plástve jde o o značně slabší kousek. Námět by byl skvělý, o tom žádná, ale provedení je už horší. Občas bylo vyprávění zamtené tak, že jsem listoval zpět, abych se ujistil, že mi něco neuniklo. V některých pasážích si šla logika příběhu vyloženě odpočinout. Každopádně sršeň je vcelku sympatický hrdina a tak si přečtu i pokračování.

06.03.2019 3 z 5

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

V knihovně jsem si chtěl půjčit nějakou detektivku a do oka mi pdlo tohle dílo. Pochopil jsem, že znalost předchozího dílu není nutná a tak jsem si knihu vypůjčil. Přečteno jsem měl za krátkou dobu, neb rozsah není nikterak závratný. Námět je to velmi dobrý, i když pro mě těžko stravitelný (ubližování dětem opravdu nesnáším) a občas se mi při čtení svíral žaludek. Z tohoto pohledu by šlo jistě o velmi dobrou detektivku, která určitě neurazí. Co mně však neuvěřitelně vadilo bylo rozvleklé psaní, kdy se některé informace neustále opakují (myšlenkové pochody sociopatky, nebo popisy co kdo má na sobě apod.). "Zvrat" v závěru vyšetřování pedofilie u mě nebyl zvratem, neb mi bylo jasné, kdo v tom jede od jistého momentu v knize. Stručné hodnocení: Neurazilo, ale ani neuchvátilo.

27.02.2019 3 z 5

Prokletí Prokletí Chuck Palahniuk

Trochu slabší kniha od Palahniuka - oproti těm, které jsem již přečetl. I tak ale čtení bavilo a dám šanci pokračování.

24.02.2019 4 z 5

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

Hm, tak nějak nevím co si o téhle povídce myslet. Přelousknuto jsem to měl za půl hodiny, příběh to byl zajímavý, ale že bych si z toho něco významného odnesl, to se říct nedá...

28.01.2019 3 z 5

Mega hustej nářez Mega hustej nářez František Kotleta (p)

Velké finále války upírů proti kartanům. Asi nejlepší kniha z celé trilogie, kterou jako celek i tak odnotím velmi vysoko. Výborný oddechový brak.

27.01.2019 5 z 5

Fakt hustej nářez Fakt hustej nářez František Kotleta (p)

Stejně dobré i když trošku jiné než jednička. Přibylo akce, ale příběh tam stále je. Gerhard válí a dává příběhu ten správný ráz a Bezzemek hláškuje jak o život. Už se těším na pokračovaní.

25.01.2019 5 z 5