mgeisselreiter mgeisselreiter komentáře u knih

Král šedých medvědů Král šedých medvědů James Oliver Curwood

Z knihy je poznat, že autor psal z vlastní zkušenosti. Je zajímavé, jak dobře jsou popsány zvyky medvědů, vyprávění i z medvědího pohledu má své kouzlo. Kniha místy působí až násilně didakticky, ale to se jí dá odpustit, protože přinášené informace i na současnou dobu jsou opravdu poučné a přínosné. 80%, 7. 4. 2019.

07.04.2019 4 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Nejdřív jsem byl skoro znechucen tím, jak autor, i když předem inzeroval, že jde o fikci, překroutil skutečnost. Vymyslel si architekta, majitel je vlastníkem továrny na výrobu aut v Brně (!) apod. Nejspíš to bylo pro Mawera jednodušší, než aby se držel alespoň základních faktů. Každopádně jsem víc než polovinu románu nedokázal výše uvedené vstřebat, ani děj, ani styl psaní mě nechytlo. Pak se vše ale nějak postupně změnilo a konečně jsem se dokázal z četby těšit. 70%, ale zůstanu na 3*, 14.3.2018.

14.03.2018 3 z 5

Den pro Šakala Den pro Šakala Frederick Forsyth

Ke knize jsem se dostal až po shlédnutí Šakala z roku 1973 (3x, každé další shlédnutí je jen lepší) a z roku 1997 (dvakrát, tento remake jsem viděl ještě před originálem z roku 1973, poprvé se mi líbil, ale podruhé už jsem byl hodně zklamán). I když jsem děj již dobře znal, přesto byla četba skvělá. Úvod je sice trochu dokumentárně encyklopedický a ne tak poutavý, ale později se děj rozjede a čte se jedním dechem. Výborně vymyšlené (ono totiž dle skutečnosti je jen úvod a samotný příběh už je fikce) a tak mám jedinou výtku, kdy není objasněno, jakou měl geniální zabiják únikovou cestu. Proto "jen" 95%, 11.2.2018.
Doslov Vladimíra Nálevky stojí za přečtení, přibližuje skutečné pozadí událostí.

11.02.2018 5 z 5

Civilizace Civilizace Niall Ferguson

Eldar80 napsal svůj komentář téměř vyčerpávajícím způsobem a já s ním souhlasím a přidávám se k němu. Kniha je opravdu velmi dobře čitelná a snadno se chápe. Je velmi zajímavá už jen z pohledu informací o historii lidstva od roku 1500 po současnost. A není to nudný souhrn faktů. Ferguson v historii hledá poučení a vysvětlení, vše spojuje v teorii, proč Západ vládne světu a zda to tak bude i nadále. Poučné, zajímavé i přínosné čtení. 75-80%, 5.3.2017.

05.03.2017 4 z 5

Čtyřicet dnů Čtyřicet dnů Franz Werfel

Pro mě velké zklamání. Kniha se čte velmi těžce, velmi často přečtu stránku, aniž vím, co jsem četl, a musím číst znovu. Autorův styl je totiž tak nudný a nezáživný, že do četby jsem se musel nutit, abych knihu vůbec dočetl. Werfel často sklouzává do úvah a rozjímání a připadám si jako na nějaké šíleně nudné přednášce, nebo spíš uspávacího monologu. O tématu arménské genocidy se tak paradoxně ani moc nedozvídáme, protože autor to zajímavé a podstatné jednak nevystihl nebo vůbec nepopsal, druhak to utopil a rozmělnil na 750 stranách. To zajímavé by se našlo snad na méně než 100 stranách. Chopit se románu jiný spisovatel a z jiného konce, mohlo by se jednat o úchvatné vyprávění na 200-250 stranách.
Další kritiku si neodpustím na překladatele. Přestože Werfel se vyjadřuje velmi rozvláčně, literárně, Hanuš Karlach mnohdy tento styl ještě przní a používá takové obraty jako např. "Už nějakou dobu mám nevývratný pocit, že..." (str. 737).
Nevadí mi tlusté knihy, podstatné je, že jsou o něčem, že jsou zajímavé, čtivé. Ani jedno neplatí o této bichli. 40%, 14.2.2016.
Dodatečně jsem narazil na webu http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=7416 na článek "Nad překladem románu Franze Werfla Čtyřicet dnů hory Mojžíšovy" od odborníků z jazykového ústavu Akademie věd. Ti poukazují na kvalitu Karlachova překladu. Pro mě a pro potencionální budoucí čtenáře je článek výbornou ukázkou, jak jazykově kostrbatý, přesto odborně správný, je originál i překlad. Pro běžného čtenáře však nečitelný, nepochopitelný (např. spojení zajíkavý krok).

14.02.2016 2 z 5

Cesta na severozápad Cesta na severozápad Kenneth Roberts

Dobrodružství, napětí, poutavé čtení, poznávání dějin Ameriky, to je jen část toho, co tato skvělá kniha přináší. Líčení bitvy o St. Francis je tak poutavé a živě napsané, že tato cca 100 stránková pasáž je snad tím nejlepším, co jsem kdy četl. Zbytek knihy ale rozhodně nezaostává, takže i přes velký rozsah románu mi přišla cca poslední třetina už jen taková rychle se posouvající a vůbec by mi nevadilo i víc podrobností.
Zaujme líčení života indiánů, které mnohé romantiky vyrůstající na mayovkách vyvede z rovnováhy. Také je zajímavé, jak autor líčí intriky a politikaření, je vidět, že té špíny bylo i v minulosti spousty, že to není nic nového v dnešním prohnilém světě.
Cením si toho, že autor čerpal z historických pramenů a v podstatě tak velmi realisticky skvělou románovou formou seznamuje čtenáře se skutečnými dějinami, které jsou také zajímavé. 100%, 14.11.2015.

14.11.2015 5 z 5

Milostný, snad i trochu erotický, reálný příběh s nádechem tajemna, ale tentokrát zcela výjimečně bez nadpřirozených jevů. Pěkně se čte, délka tak akorát. Spolu s autorem jsem prožíval i své lásky ze studentských let. Aby to bylo na 5*, něco tomu ještě chybělo, ale ne moc. 8. 10. 2023.

08.10.2023 4 z 5

Já mu ukážu Já mu ukážu James Hadley Chase (p)

Zase jedna dost dobrá detektivka drsné školy (ta z lepších od Hadley Chase). Krásně se čte, má to spád, příběh dobře vymyšlený. Je to sice trochu nadsazené, ale to k tomuto žánru patří - jde o zábavu a oddych při četbě, ne o líčení reality. 75-80%, 30. 6. 2023.

30.06.2023 4 z 5

Český špion Erwin van Haarlem Český špion Erwin van Haarlem Jaroslav Kmenta

Čtivé i zajímavé, ale dost informací mi tam chybělo, což není chyba autora, prostě jsou tajné a nedostupné. Zdá se, že Kmenta převedl vyprávění špiona, který se mu sám nabídl, do knižní podoby, což není úplně pravda, protože musel vynaložit své pátrací schopnosti též sám. Přesto mám pocit, že to chtělo pohled z více směrů. 75%, 1. 2. 2023.

01.02.2023 4 z 5

Tichý Don Díl 1–2 Tichý Don Díl 1–2 Michail Alexandrovič Šolochov

Je neuvěřitelné, že tuto rozsáhlou knihu napsal kluk ve věku 21-23 let. Čte se poměrně dobře, i když jsem se občas mírně ztrácel (ale zase se našel), ale hlavně přináší podrobný pohled na kozáky na Donu, na jejich mentalitu a život. Co je překvapující, jak i přes dobu vzniku je kniha vyvážená a nestraní budovatelům komunismu, jak by se dalo čekat. Uvidíme, jak se to dále vyvine v dílech III-IV. 70-75%, 23. 12. 2022.

23.12.2022 4 z 5

Detektiv Detektiv Arthur Hailey

Hailey se jako vždy snažil přiblížit čtenáři dané prostředí a problematiku, což v tomto případě nebylo až tak složité, neboť práce kriminální policie je již dost dobře zmapována v mnoha detektivkách a filmech. Autor přesto přináší o něco detailnější vhled, jehož výsledkem je zajímavá detektivka, která se dobře čte a čtenáři přináší i některé méně známé prvky ze zákulisí. Jedná se ale hlavně o specifické záležitosti USA, takže české čtenáře některé části nemusí zaujmout a zajímat, ale na škodu to není. 75%, 9. 10. 2022.

11.10.2022 4 z 5

Dámský gambit Dámský gambit Walter Tevis

Geniální kniha geniálně napsaná geniálním Walterem Tevisem. To byl prostě koncert. Emocionální, poutavé, čtivé. Plný počet hvězd, 6. 3. 2022.

06.03.2022 5 z 5

Tancuj, tancuj, tancuj Tancuj, tancuj, tancuj Haruki Murakami

Po přečtení této knihy Murakamiho definitivně přidávám ke svým oblíbeným spisovatelům. Nevím, jak to autor dělá, ale prostě se mi vždycky trefí do mého vkusu. S hlavním hrdinou si perfektně rozumím, nadpřirozena a tajemna je navíc v tomto románu jen tak akorát. Trochu jsem se obával závěru, ale zbytečně. Čtivé (místy výborně, místy trochu méně), napínavé, zajímavé, prostě bezva čtení (i když asi nesedne každému čtenáři). 85%, 12. 2. 2022.

12.02.2022 4 z 5

Muž, který spadl na Zemi Muž, který spadl na Zemi Walter Tevis

Film je můj oblíbený už hodně let a tak jsem uvítal, že u nás vyšla i tato knižní předloha. Ač působí jinak, než film, působí velmi, velmi přesvědčivě. Až mi bylo líto, že je román tak krátký. Nevím, jak to autor dokázal, ale kniha mě přitáhla jak magnet a nechtěla mě pustit. Výborné čtení za 5*. 1. 2. 2022.

01.02.2022 5 z 5

(SPOILER) Zibura postoupil do dalšího levelu. Název knihy je trochu zavádějící. Může svádět k tomu, že putování po těchto zemích nebylo dobré, že už o nich nechce ani slyšet. Důležité je v titulu ovšem to slovo pěšky. Ladislav totiž dospěl k tomu, že trvat na tom, aby chodil všude pěšky, není úplně ideální a praktické. Cestuje tedy také na kole a hlavně stopem. Jeho vývoj jde ale dál i po stránce obsahové. Zibura už není ten mladý nezkušený a mnohdy naivní cestovatel. Stále víc je cítit profesionální přístup k psaní knih a to bohužel nemusí skousnout každý fanoušek jeho první knihy. Jde pořád o dobré čtení, stále prostoupené mnoha sarkasmy a vtípky, doplněné životními moudry, ale tak nějak mi to přijde už hodně se opakující. Kniha mi přišla až moc dlouhá, poslední cca třetina už skoro nudila. Tentokrát ti, Ládíku, dávám "jen" 80%. 21. 5. 2021.

21.05.2021 4 z 5

Řetěz Řetěz Adrian McKinty

McKinty opět předvádí, že dokáže psát mimořádně čtivě a poutavě. Příběh má zajímavou myšlenku, především první část se čte jedním dechem. Pak autor trochu polevuje s napětím a poodhaluje karty. Závěr je tak trochu americky přehnaný a ne úplně dopilovaný, ale to nic neubírá na celkově výtečném počtení. 5*, 27. 1. 2021.

27.01.2021 5 z 5

Římské jaro paní Stoneové Římské jaro paní Stoneové Tennessee Williams (p)

Tennessee Williams to s psaním umí, se slovy si krásně žongluje. Také příběh je celkem zajímavý. Novela mě zaujala víc než filmová verze z roku 1961. 75%, 3. 1. 2021.

03.01.2021 4 z 5

Ráno už tu nebudu Ráno už tu nebudu Adrian McKinty

Třetí v řadě a stále lepší. Místy jsem si to krásně vychutnával a od knihy ani nechtěl odejít. Pak ale přišla trochu nudnější zdlouhavější pasáž. Nakonec závěr pěkně vygradoval, a tak dám nakonec při 90% 5*. 20. 11. 2020.
Neodpustím si jeden úryvek, takových perliček je tam víc:
"Irsko v odstínech černé a zelené pod rozšklebeným couvajícím měsícem. Irsko pod baldachýnem šedivých mračen, pod křídly vran a lopatkami vrtulníků." (úvod kapitoly 7).

20.11.2020 5 z 5

Měsíc je drsná milenka Měsíc je drsná milenka Robert A. Heinlein

Výborně vymyšlený příběh a taky krásně podaný, zábavný, čtivý. Celá ta politika kolem je promyšlená a nadčasová. Mike je geniální. Závěrečnou část jsem musel dočíst v kuse, nemohl jsem se odtrhnout. Plných 5*, 16. 11. 2020.

16.11.2020 5 z 5

Mrazivá hlubina Mrazivá hlubina Adrian McKinty

Taková tradiční netradiční detektivka. Thriller má na obálce, ale to platí snad jen pro pár stran v závěru, které jsou ale dobré, ostatně jako celá kniha. Tradiční proto, že jde prostě o vyšetřování zločinu ve stylu starých klasických detektivek. Netradiční proto, že je časově a prostorově zasazena do bouřlivého Irska roku 1981. Autor velmi detailně začleňuje děj a reálné události do příběhu, celkem přirozeně, jen občas se mi zdálo, že až moc tam tlačí ty reálie, především vše okolo hudby, co se hraje v rádiu, co poslouchá hrdina na kazetě či na desce... 80%, 17. 8. 2020.

17.08.2020 4 z 5