Měsíc je drsná milenka

Měsíc je drsná milenka obálka knihy
Mé hodnocení:

Píše se rok 2076 a Měsíc slouží jako trestanecká kolonie pro vzpurné a nežádoucí obyvatele Země. Ve snaze přežít v drsném a nepřátelském prostředí si exulanti vytvořili liberální společnost pod dohledem přísné pozemské vlády, která se stará o životní nezbytnosti „luňáků“ výměnou za dodávky obilí pro hladovějící populaci Země. Situace se postupně zhoršuje a obyvatelé Měsíce si začínají uvědomovat, že pokud se pozemské tyranii nevzepřou, čeká je nevyhnutelné vyčerpání zdrojů a následná environmentální apokalypsa. Do čela revoluce se postaví nepravděpodobná skupinka antihrdinů a navzdory tomu, že mají jen mizivou šanci na úspěch, roznítí plamen vzpoury, která by mohla změnit budoucnost celého lunárního světa....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/376344/mesic-je-drsna-milenka-98v-376344.jpg 4.2204
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Argo

The Moon Is A Harsh Mistress, 1966

Kniha Měsíc je drsná milenka

smazenaryba

Títo starí borci zo zlatého veku sci-fi si vymýšľali menej, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Je to sci-fi, hlavne zo začiatku, no kniha sa veľmi rýchlo zmení na niečo, čo by sme mohli nazvať ako politický triler, presnejšie, popis procesu revolúcie. Od plánovania, cez prípravu, propagandu, politické šarády až po konečný konflikt. Asimov, Simak, Heinlein... všetci to boli muži, ktorí nemali hlavy len ako stojan na klobúk a vedeli pretaviť skutočnosť do vizionárskeho príbehu, ktorý, ikeď klasifikovaný ako scifi, patrí skôr do učebníc, než do zaprášených políc s paperbackmi. Väčšina myšlienok a udalostí je totižto až príliš skutočná, príliš aktuálna. Ako to už u Heinleina chodí, veľa názorov je diskutabilných, provokatívnych, no z textu vystupuje aj veľa univerzálnych právd, bez ohľadu na vaše politické, či morálne presvedčenia.

Formou, slovami, niektorými technickými detailmi, môže text pôsobiť retro, no samotným obsahom sotva. Jediné, čo by som vytkol, je občasná zdĺhavosť niektorých pasáži, ale to môže byť aj tým, že som knihu čítal v dobe, keď som sa nedokázal dostatočne uvoľniť, naladiť.

ciaram

Posloucháno jako audiokniha. A také díky tomu příběh dostává čtyři hvězdičky. To Luboš Ondráček a jeho interpretace mě vtáhla do knihy. Na moji současnou jepičí trpělivost a soustředěnost tam bylo příliš mnoho politiky. Byla ale podána s tolik potřebnou nadsázkou, že jsem jí dala. Elektronický hlas Mikea mě bavil, život na Luně taky nebyl marný. Víckrát už se ale k této knize vracet nebudu.

cziss

Jde o příběh komunistické revoluce obyvatel žijících na Měsíci. Kniha samozřejmě trpí neduhy scifi literatury z té doby (70. léta), tedy z našeho primitivní technika vs. věci, které i dnes nejsou (zatím?) reálné. Pro mě ale největší scifi byl zatáček a průběh tamní revoluce. To bylo hodně úsměvné. Nicméně první 2/3 jsou fajn, poslední 1/3 už byla celek nuda.

Caa
21.12.2020

"Aby získal lepší představu o lidech, začal Mike číst kromě odborných publikací a učebnic i krásnou literaturu a různé vymyšlené příběhy. Kromě toho, že získal určitý cit pro lidské konání, se Mike přiznal, že některé z jeho dobrých nápadů ho napadly právě při četbě těchto "ne zcela pravdivých údajů", jak jim říkával. Nápad, jak ukrýt katapult, dostal při četbě Edgara Alana Poea." ... "Nakonec jsme k jeho ukrytí použili metodu Ztraceného dopisu."

tlllk
20.12.2020

S ohľadom na dátum vydania klobúk dole. Prvá polovica bola síce záživnejšia, ale celkom ma bavila aj ta polygamná spoločnosť.

mgeisselreiter
16.11.2020

Výborně vymyšlený příběh a taky krásně podaný, zábavný, čtivý. Celá ta politika kolem je promyšlená a nadčasová. Mike je geniální. Závěrečnou část jsem musel dočíst v kuse, nemohl jsem se odtrhnout. Plných 5*, 16. 11. 2020.

Ales.BD
19.09.2020

Líbila se mi už když jsem byl ve škole. Ale až mnohem později jsem docenil filosofický i politický přesah a nadčasovost. Boj za svobodu je veden pragmaticky, vysloveně totalitními prostředky: špehování, dezinformace, podvody, manipulace, krádeže. A stojí za ním jen hrstka lidí. Přesto nakonec všechno zapadne na své místo. Uvnitř pěkného příběhu se skrývá velmi zasvěcený a realistický pohled na lidskou společnost.

Hunters
06.08.2020

Jak jsem (kdysi dávno) viděl tuto knihu za výlohou našeho obskurního prodejce pokleslé literatury, ihned mi došla jistá spojitost, o kterou se s vámi podělím. Nacista Heinlein píše o Měsíci. Několik let na to se dozvídám, že odvrácenou stranu Měsíce kolonizovali náckové už ve čtyřicátých letech, ba dokonce chystají invazi. No, nebudu dlouho chodit kolem horkého měsíčního jílu, nakonec jsem zjistil, že milenka Měsíc je čtení trochu jiného kalibru a co hlavně, parádní čtení za úplňku, kniha, kterou dáte za měsíc.