Ráno už tu nebudu

Chmurná vzpomínka na krutost, nejistotu a křehkost života v severním Irsku v 80. letech. Sean Duffy přišel o vše. Když přijdete o vše, nemáte ani co ztratit. Sean přesně tuší, co po něm agenti z MI5, kteří u něj právě zaklepali na dveře, chtějí, ale také, co po nich on sám bude na oplátku chtít. Jak toho ale dosáhnout? Samozřejmě o členovi IRA Dermotovi McCannovi a jeho útěku z vězení slyšel. Od začátku tušil, že se jejich cesty zkříží. Ale při pátrání narazí na mnohé záhady, které se v minulosti nevyřešily. Překoná Sean Duffy nejschopnějšího teroristu, který kdy vzešel z řad IRA, nebo ho minulost dožene ještě dříve? Nejde jen o nezdolnost: McKintyho romány jsou prodchnuté třeskutým humorem, který je nejen vtipný, ale i temný… Jednotlivé díly samy o sobě obstojí jako kniha, ale nechat se unést na vlnách celé trilogie se společníkem Seanem Duffym je neskutečný zážitek. (The Boston Globe)...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/403845/rano-uz-tu-nebudu-76M-403845.jpg 4.738

Detektiv Sean Duffy 3.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Thrillery
Vydáno, Vyšehrad

In the Morning I'll Be Gone, 2014

Kniha Ráno už tu nebudu

Francois17
14.12.2020

Skvělé, opravdu jeden díl lepší než druhý. Neskutečně vtipné, kniha je plná výborných hlášek. Hlavního hrdinu a jeho kolegy, si budu dlouho pamatovat. Doporučuji.

mgeisselreiter
20.11.2020

Třetí v řadě a stále lepší. Místy jsem si to krásně vychutnával a od knihy ani nechtěl odejít. Pak ale přišla trochu nudnější zdlouhavější pasáž. Nakonec závěr pěkně vygradoval, a tak dám nakonec při 90% 5*. 20. 11. 2020.
Neodpustím si jeden úryvek, takových perliček je tam víc:
"Irsko v odstínech černé a zelené pod rozšklebeným couvajícím měsícem. Irsko pod baldachýnem šedivých mračen, pod křídly vran a lopatkami vrtulníků." (úvod kapitoly 7).

derrry
29.10.2020

Drží standard a laťku předchozích dílů, ale nejvíc mě nadchla ta poklona klasickým detektivkám. Žádné DNA, žádné mobily a kamery na ulicích, jen logika a pozorovací talent. Sean pořád hláškující a sakrastický. Prostě takový, jak ho máme rádi.

hanzmb
24.06.2020

Autorovi se podařilo hned na začátku elegantně vybruslit z k.o. situace, kterou hrdinovi připravil na konci 2. dílu. A pak už zase pokračuje fantastický nářez, na který jsme byli zvyklí z minulých dílů. Tentokrát navíc proložený i klasickou záhadou zamčeného pokoje, při které si nervy čtenáře trochu odpočinou. Mám jediný strach, aby jak bývá u nás zvykem, vydavatelé nepřerušili sérii a vydali i další 3 napsané díly.

Katania
27.05.2020

Napínavé, čtivé, humorné! Skvěle zakončená trilogie!

Iki1
01.04.2020

Hodně čtivý thriller, který má pořádný spád, a navíc dost "nečekané" vyvrcholení. V prostředku knihy bylo pár hluchých míst, kdy sledujeme pátrání Seana Duffyho v podstatě v bludném kruhu. Pak najednou bác - a záhada zamčeného pokoje je natošup vyřešena. Velkým kladem je detektivův černý humor, ten tedy čtení knihy hodně koření.

soukroma
28.03.2020

"Jestliže je nemocí moderní doby úzkost a nuda, my v Severním Irsku jsme na ni našli lék. Neustálá přítomnost smrti koncentruje veškerou ctižádost, obavy, ironii a znuděnost do jediného slova na stránce: Žít!
Žít je dostatečný zázrak sám o sobě."

Ještě o chloupek lepší než druhý díl (a ten byl o hodně lepší než díl první): díky vyšetřování záhady zamčeného pokoje, zločinu klasického s klasicky ohavnými lidskými motivy, obaleného ovšem pevným předivem terorismu a politiky Severního Irska a železné Maggie poloviny osmdesátých let. Navíc v tom kokonu kolem Seana Duffyho byly také smotané dávné školní kamarádské vazby a staré lásky, stejně jako jeho roční policajtské působení po degradaci a otazníky ohledně budoucnosti, vlastní i Severního Irska. 96%

"Emoce představovaly luxus, který si nikdo z nás nemohl dovolit."

Pozn.: Pokud se dobře pamatuji, jiná skvělá severoirská detektivka Zpropadení páteři se odehrává právě na ostrově (W)Rathlin. Doporučuji (bez politiky a teroristů, zato s náloží náboženského pragmatického fanatismu).

PetK
03.08.2019

Mezi jednotlivými díly jsem měla cca roční pauzy, takže už jsem si do detailů nepamatovala případy jako takové. Ale pamatovala jsem si cynismus a černý humor (až moc) inteligentního a sečtělého policajta, sympatické popkulturní (především hudební) odkazy a tíživou atmosféru Irska 80. let. A těšila jsem se na ni i ve třetím dílu.
V něm jako by se vyskytovaly dva samostatné případy (i když propletené), jeden s odkazem na starou dobrou detektivní školu. Je to čtivé, bez nějakých příkras, syrové... A co si budeme povídat, je docela osvěžující přečíst si detektivku, kde není možné analyzovat DNA do 12 hodin, všechno vygooglit a policajti chodí telefonovat z budky.
U celé série oceňuji, že jsem si zase trochu doplnila vzdělání. Donutilo mě to vygooglit si (:-) ) informace o IRA, Krvavé neděli a dalších souvislostech, o kterých jsem měla jen mlhavé povědomí.
"I když jsem nemusel, vzal jsem službu v zásahové jednotce. Belfast v živých výjevech: vykuchaná auta, muži v kuklách, muži ve výstroji těžkooděnců, ohně, záliv v barvě čaje, vybombardované proluky zarůstající kapradím a tařicí, Venuše v konjunkci s Plejádami, zápach benzinu sladký jako čerstvě posečené seno, poražené telegrafní sloupy, delikventní děti, kouř stoupající z městských ulic jako nějaký mohutný drak... Takové dny. A noci."