Ráno už tu nebudu

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Chmurná vzpomínka na krutost, nejistotu a křehkost života v severním Irsku v 80. letech. Sean Duffy přišel o vše. Když přijdete o vše, nemáte ani co ztratit. Sean přesně tuší, co po něm agenti z MI5, kteří u něj právě zaklepali na dveře, chtějí, ale také, co po nich on sám bude na oplátku chtít. Jak toho ale dosáhnout? Samozřejmě o členovi IRA Dermotovi McCannovi a jeho útěku z vězení slyšel. Od začátku tušil, že se jejich cesty zkříží. Ale při pátrání narazí na mnohé záhady, které se v minulosti nevyřešily. Překoná Sean Duffy nejschopnějšího teroristu, který kdy vzešel z řad IRA, nebo ho minulost dožene ještě dříve? Nejde jen o nezdolnost: McKintyho romány jsou prodchnuté třeskutým humorem, který je nejen vtipný, ale i temný… Jednotlivé díly samy o sobě obstojí jako kniha, ale nechat se unést na vlnách celé trilogie se společníkem Seanem Duffym je neskutečný zážitek. (The Boston Globe)...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/403845/rano-uz-tu-nebudu-76M-403845.jpg 4.622
Série

Detektiv Sean Duffy 3.

Žánr
Literatura světová, Detektivky, Thrillery
Vydáno, Vyšehrad
Orig. název

In the Morning I'll Be Gone, 2014

více informací...


Nahrávám...

Komentáře (7)

Kniha Ráno už tu nebudu

Přidat komentář
PetK
03.08.2019

Mezi jednotlivými díly jsem měla cca roční pauzy, takže už jsem si do detailů nepamatovala případy jako takové. Ale pamatovala jsem si cynismus a černý humor (až moc) inteligentního a sečtělého policajta, sympatické popkulturní (především hudební) odkazy a tíživou atmosféru Irska 80. let. A těšila jsem se na ni i ve třetím dílu.
V něm jako by se vyskytovaly dva samostatné případy (i když propletené), jeden s odkazem na starou dobrou detektivní školu. Je to čtivé, bez nějakých příkras, syrové... A co si budeme povídat, je docela osvěžující přečíst si detektivku, kde není možné analyzovat DNA do 12 hodin, všechno vygooglit a policajti chodí telefonovat z budky.
U celé série oceňuji, že jsem si zase trochu doplnila vzdělání. Donutilo mě to vygooglit si (:-) ) informace o IRA, Krvavé neděli a dalších souvislostech, o kterých jsem měla jen mlhavé povědomí.
"I když jsem nemusel, vzal jsem službu v zásahové jednotce. Belfast v živých výjevech: vykuchaná auta, muži v kuklách, muži ve výstroji těžkooděnců, ohně, záliv v barvě čaje, vybombardované proluky zarůstající kapradím a tařicí, Venuše v konjunkci s Plejádami, zápach benzinu sladký jako čerstvě posečené seno, poražené telegrafní sloupy, delikventní děti, kouř stoupající z městských ulic jako nějaký mohutný drak... Takové dny. A noci."

konicekbily
16.07.2019

Třetí díl série, bohužel jsem nečetl předchozí knihy a tak mi unikaly mnohé souvislosti. Budu se muset snažit a přečíst sérii pěkně popořádku. Zajímavý styl autora - většinou monolog hlavního hrdiny- jeho vyprávěí je okořeněno suchým irským humorem.

astra3
23.06.2019

Na začátku jsem měla trochu obavy, že už to nebude tak dobré jako předchozí díly. Ale pak se to rozjelo. Stálo to za přečtení.

kneslova
23.05.2019

Čtivá a ironickým humorem okořeněná kniha.

Jirkson
12.05.2019

Co dodat....jízda od první stránky, syrový thriller se vším všudy, nemá cenu se rozepisovat...100% mazec :))) už aby byl venku další díl!!!!

encyklopedie
06.05.2019

co napsat?.....nic, ten pán přede mnou se vyjádřil a vyřádil...a vlastně už není co popsat
...je to jasných 100% není o čem diskutovat
...doufám, že je na cestě další díl...

Killingjoke
01.05.2019

Belfast 1983. Detektiv Sean Duffy je po událostech minulé knihy nejprve degradován a přeřazen k uniformované policii, následně falešně obviněn a s ponechanou výsluhou vyhozen od policie. To by jednoho přimělo, aby strávil zbytek života ve Španělsku. Jenže jsme v Severním Irsku 80. let - britské okupaci se staví do cesty irští "hrdinové" z řad IRA, kterým je jedno, že během jejich osvobozeneckého boje nejvíc trpí nevinní. MI5 povolává Duffyho zpět do služby, protože je možná jediným člověkem, který dokáže zastavit Dermota McCanna, kamaráda z dětství, toho času vysokého důstojníka IRA, který očividně chystá něco, co bude britskou korunu bolet...

"Přirozeným stavem věcí je stav válečný" Thomas Hobbes

Paráda! Série se Seanem Duffym mě neustále nepřestává bavit. Adrian McKinty výtečně kloubí jak rovinu osobní tak pracovní a ze svého detektiva dělá neuvěřitelně plastickou postavu, jejíž osudy hltáte ať už jen unaveně leží v posteli, či uplatňuje logické postupy při řešení případu. Tentokrát je to případ v případu, ukrývající jedno staré nedořešené úmrtí ve stylu záhady zamčeného poko... hospody. A od detektivní drsné školy se posouváme blíže k forsythovskému thrilleru, ale když si člověk uvědomí, v jakých kulisách se příběh odehrává, ví že nebylo zbytí a krásně to do sebe pasuje. IRA vystrkuje růžky a provádí bombové útoky na území Irska i Anglie a jejich vedení není ochotno přistoupit na žádné dohody. Jenže zkuste se dohodnout s "raketovou babkou" Thatcherovou, to taky není jen tak... Líbí se mi jak McKinty píše, líbí se mi jak dokáže pracovat s historii a s nejrůznějšími literárními a popkulturními odkazy. A líbí se mi vykreslení irského venkova a jejich obyvatel, řídícími se starodávnými pravidly odplaty a mlčení. Prostě tuhle sérii totálně žeru a už netrpělivě vyhlížím další díl. Snad vyjde dřív než zase za rok!

Štítky

Irsko detektivky drsná škola - detektivní

Autor a jeho další knihy

Adrian McKinty
britská, 1968

Kniha Ráno už tu nebudu je v

Přečtených24x
Doporučených1x
Knihotéce39x
Chystám se číst19x
Chci si koupit6x