metrolog metrolog komentáře u knih

Smrtící DNA Smrtící DNA Franck Thilliez

Jinak pro DeathTheKid, v tomto oušku jsou komentáře, jak se ostatně také nazývá. Recenze jsou v oušku "Recenze". Jak prosté. No, asi jak pro koho. Takže nikoho neurážej a pozdravuj toho 3 měsíčního synovce, který by to možná na rozdíl od tebe pochopil. :-)

19.09.2017 5 z 5

Smrtící DNA Smrtící DNA Franck Thilliez

Nedoporučuji číst bez předchozího dílu, jako jsem to bohužel udělal já. Ačkoli autor hned v úvodu píše, že ano, nevěřte mu. Neustále se se zde odkazuje na souvislosti z první knihy, což mě dost otravovalo a občas i mátlo. Potud tedy moje rada. Jinak ke knize jako takové. Je výborná. Dobře propracovaný děj, na hranici fikce a skutečnosti se spoustou, podle mého názoru, dobře vstřebatelných vědeckých informací v populárně vědecké formě. A ještě jedno malé postesknutí - zdá se, že v současné detektivní tvorbě musí být každý detektiv vyšinutý, zamindrákovaný alkoholik, kterého potkalo v životě víc ran, než biblického Joba. Takže teď si na přeložení zase asi dám jednoho Adama Dalglieshe nebo inspektora Klubíčka :-)

17.09.2017 5 z 5

Obětina Obětina Sharon J. Bolton

Velmi povedená detektivka, která se dobře čte a člověk se i ledacos dozví jak z porodnictví, tak ze severských mýtů. S klidným svědomím můžu všem doporučit.

16.08.2017 5 z 5

Zátiší Zátiší Louise Penny

Milá detektivka, kde se sice nic překotně neřítí dopředu, ale postupně se odrývá, a to jak zločin samotný, tak i charakter jednotlivých postav. O hvězdičku méně za ty homosexuály. Ať mi někdo vysvětlí, proč v ani ne dvaceti postavách příběhu musí být hned dva "čtyřprocentní" a v závěru už dokonce tři. A k těm postavám obecně. Autorka si nedala moc velkou práci s jejich uváděním, prostě je tam vrhla, takže jsem v nich měl zpočátku trochu chaos. Proč tedy čtyři hvězdičky po této kritice? Protože je to opravdu kvalitní nebrutální detektivka, která vás v té přehršli násilí okolo nás alespoň na chvíli odvede do pohodovějšího světa fantazie.

07.07.2017 4 z 5

Záhada údolí králů Záhada údolí králů Cay Rademacher

Nemyslím si, že ti, kteří mají rádi tento druh literatury budou zklamáni. A i když je jistě nepoměrně složitější srozumitelně vykreslit život ve starém Egyptě, například oproti Vondruškovým středověkým detektivkám, autorovi se to myslím povedlo. Já tedy zklamán nebyl a proto plný počet hvězdiček.

09.06.2017 5 z 5

Mikro Mikro Michael Crichton

No, co říci? Pro mě byla kniha hlavně podporou mého názoru, že se rozpracované knihy, nebo dokonce jen jejich koncepce, nemají nechávat dodělávat někým jiným. Ještě že se Preston nerozhodl "dopsat" Kafkův Zámek.

09.06.2017 1 z 5

Cesta slepých ptáků / Runa Rider / Sluneční jezero Cesta slepých ptáků / Runa Rider / Sluneční jezero Ludvík Souček

Byl to vánoční dárek, když jsem chodil do 6 třídy (jsem ročník 63). No, tehdy jsem moc nečetl, takže starší brácha byl rychlejší a když louskal tu druhou knihu (tehdy to vyšlo jako dvě knížky), pustil jsem se do "cesty" já. Stále jsem nevěděl, jestli je to podle pravdy nebo smyšlené, vše působilo naprosto reálně. Brácha mi to říci nechtěl, prý, ať si to přečtu celé... A tak ni nezbývalo, než si to přečíst... Skvěle napsaná fikce, která by mohla sloužit i dnes jako vzor tohoto žánru. Podle mě nejlepší kniha L. Součka.

30.05.2017 5 z 5

Kdo jinému jámu kopá Kdo jinému jámu kopá Marie Rejfová

Kniha se mi moc líbila, ačkoli jsem se hned na začátku rozmýšlel, zda toho nenechat. To když hlavní hrdinka namyšleně odmítala tykání se svými kolegyněmi , ač jinak si tykala s kde kým. V práci totiž máme taky takovou krá.. Ale jelikož jsem knihu už zaplatil, bylo mi líto peněz, a tak jsem četl dál. Naštěstí se podobné excesy dál již nevyskytovaly, a děj nabíral spád a krásně se četl. Je to ten druh oddechové detektivky v tom nejlepším smyslu, a určitě si najde spoustu svých čtenářů, tak jako mě. Další díl si určitě přečtu, třeba se Josefína i trochu srovná a pak to nebude mít chybu. :-)

21.05.2017 5 z 5

Poirot a já Poirot a já David Suchet

No, mně se spojení Dáma Agatha taky moc nezdálo, ale je potřeba si uvědomit, že se jedná o šlechtický titul - jsme přeci v Anglii. Agatha Christie byla totiž roce 1956 jmenována C.B.E. (Velitel britského imperia) a roku 1971 jí královna Alžběta II. udělila titul „Dáma britského impéria“, z nějž vyplývalo právo na titul dáma. Díky tomu, že byl její druhý manžel Max roku 1968 pasován na rytíře, a tak se stal sirem, mohla užívat titul lady. Nejedná se tedy ze strany autora o "podlézání" spisovatelce, ale o běžné uctivé titulování na ostrovech (v některých encyklopediích se uvádí její celé jméno: Dame Agatha Christie, plným jménem Dame Agatha Mary Clarissa Christie) . Možná to mohl překladatel více vysvětlit v nějaké poznámce. Jen doufám, že se nepletu :-)

03.05.2017 5 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Prostě skvělá, zvláště pro milovníky přírody. Doporučuji ale všem.

02.05.2017 5 z 5

Poirot a já Poirot a já David Suchet

Pro příznivce Poirota, jako jsem já, naprosto skvělá kniha a vyznání jeho představitele. Dovídáme se o trnité cestě ke zpracování všech 70 epizod a spoustu dalších zajímavostí. Osobně mě překvapilo, jak i při popularitě seriálu, se po dokončení každé série nevědělo, jestli ještě nějaká další bude následovat. Ale je to hlavně kniha o naprosté pokoře D. Sucheta jak k Poirotovi, tak k jeho autorce. Prostě, skvělá kniha o geniálním detektivovi a jeho vynikajícím filmovém představiteli.

22.04.2017 5 z 5

Smrt v sutaně Smrt v sutaně P. D. James (p)

Mně se prostě detektivky s Adamem Dalglieshem líbí, a proto jsem asi ochoten některé předchozí připomínky přehlédnout. Velmi dobře vykreslená atmosféra i jednotlivé postavy. Jinak, Dalgliesh není Poirot, je to prostě jiný druh detektivek. Já osobně mám rád oba. Knihu doporučuji a dávám plný počet hvězdiček.

16.04.2017 5 z 5

Zkouška Zkouška Joelle Charbonneau

Knížka se mi líbila a četla se velmi dobře. Srovnávat s jinými nebudu, protože bych si připadal jako v tom vtipu, kde si policajti objednají vodku, ochutnají, vylijí ji a řeknou: "To není Jim Beam!" Myslím si, že se bude líbit většině čtenářů vyhledávající tento styl literatury. Takže doporučuji přečíst.

15.04.2017 5 z 5

Vražda Rogera Ackroyda Vražda Rogera Ackroyda Agatha Christie

michaela.ne - Často čtou komentáře lidé, kteří teprve chtějí knihu číst, a vytvořit si na ní jakýsi názor. Rozhodně ale nestojí o to, aby se zde dozvěděli kdo je vrahem atd. To snad v recenzi, možná. Jinak gratuluji, že jste se pochlubila, jak jste to prokoukla, ale ...

12.04.2017 5 z 5

Blanický rytíř Blanický rytíř Jan Cimický

Hodnotím raději s menším odstupem po dočtení, abych nebyl bezprostředně četbou ovlivněn. Kdo bude čekat klasickou detektivku, bude asi zklamán. Kdo bude čekat dobrodružnou mysteriózní četbu ve stylu Indiana Jonese, bude také zklamán, ač ten výborný námět k tomu přímo vybízí. Takže ve skutečnosti se jedná o psychologický román, ovšem nikoli špatný. Dobře se čte, leccos se dozvíte a v závěru i trochu humoru i mystiky užijete. A po tom menším časovém odstupu si najednou uvědomíte, že to vlastně není vůbec špatná kniha. A jelikož mám p. Cimického a jeho knihy rád, dávám 4 hvězdy.

20.03.2017 4 z 5

Vánoční vražda a jiné povídky Vánoční vražda a jiné povídky P. D. James (p)

Jak zhodnotit? P. D. Jamesová ve svých knihách s Adamem Dalglieshem nás vždy vtahuje do složitých propracovaných vztahů jejich postav na tapetě někdy až mysteriózních prostředí. Někdy je postav a jejich vzájemných vztahů tolik, že se při troše nepozornosti začínáte v ději ztrácet. Ale právě i v tom mají její detektivní romány svoje kouzlo. Toho lze ale těžko dosáhnout v kratších povídkách. A toto bohužel povídková kniha je. Po vzoru jedné hry od Cimrmanů musím říci, "P. D. Jamesová Ty nejsi povídkový typ." Ale i přesto je to vcelku dobrá knížka, tedy za 3 hvězdičky.

09.03.2017 3 z 5

Dům u kanálu Dům u kanálu Agatha Christie

Velice příjemné čtení. Je to zase něco jiného než Poirot a sl. Marplová. To jenom dokazuje neuvěřitelný potenciál autorky. Ale pozor, i když je to pohodové čtení, je to také čistokrevná detektivka. A skvělá. Jen k uváděným komentářům, že filmové zpracování je se sl. Marplovou, doplňuji, že byl natočen také výborný francouzský film, který existuje i v českém znění, bez sl. Marplové, a drží se víceméně pevně předlohy. Pro toho, kdo by měl zájem se o filmu dozvědět více, uvádím odkaz na filmovou databázi: http://www.csfd.cz/film/218764-skubani-v-palci/prehled/

25.11.2016 5 z 5

Prach a stín Prach a stín Lyndsay Faye

U detektivky se nemá vyzrazovat děj, takže jen krátké zhodnocení. Dóóóst dobrý!!! U mne plný počet hvězdiček.

01.11.2016 5 z 5

Vražda Rogera Ackroyda Vražda Rogera Ackroyda Agatha Christie

No, není co dodat. Prostě vynikající detektivka.

16.10.2016 5 z 5

Případ Baskervillského psa a další příběhy Případ Baskervillského psa a další příběhy Ludvík Souček

Stará dobrá klasika. Souček dovede velmi dobře skloubit fikci s realitou, či možnou realitou. Vzpomínám si, že když jsem asi v 10 letech dostal v Vánocům Cestu slepých ptáků, zdálo se mi z počátku, že je to reportáž a nikoli sci-fi. Občas si však neodpustí až dětinské pasáže, ale v té době se to asi i žádalo, navíc to také byla literatura i pro děti. Nicméně stále skvělá kniha. U mne plný počet hvězdiček.

20.09.2016 5 z 5