memoman memoman komentáře u knih

Hustej nářez Hustej nářez František Kotleta (p)

Není to tak dávno,co se moji srdcovkou začaly stávat tuzemští autoři drsné sci-fi/fantasy. Zatímco král tohoto subžánru,Jiří Kulhánek,bohužel (pro mne),za sebou v té době zatáhl oponu,naštěstí (pro mne i pro ostatní fajnšmekry) se zjevil korunní princ František Kotleta. Od té doby nás zásobuje svými knihami více než pacienty pro sanatorium docenta Chocholouška. Jeho víceméně debut dnes považuji za úžasnou sérii,která by zasloužila pořádnou knižní ságu,nepočítaně v to trilogii + 2 prequely.
Nyní k tomuto výtisku a co mě to celé říkalo.
Začíná se prologem v prasečáku obleženém policejním komandem,emzáckými bojovými roboty a létajícími stroji. Uvnitř se připravují k boji 2 čeští a jeden německý upír. V roli Gerharda s kulometem,opevujiciho severské bohy,si představuji jistého bývalého rakouského kulturistu a guvernéra Kalifornie v mladých letech. V roli Jana Bezzemka bývalého Italského hřebce a Ramba. A v roli Veroniky někoho mezi Umou Thurman a Jennifer Lawrence. Tolik k mému a autorovu nadšení pro hollywoodskou B Produkci 80. a 90.let. Následuje první kapitola,kde se hlavní hrdina muchluje v rakvi s náctiletou boubelkou,milujici Emo a gotiku,kterou z nouze sbalil v klubu. Tolik k mému skrytě pubertálnímu já :-),ale hlavně k pozdějšímu překvapení k vývoji příběhu ve vztahu Jana k oné dívce. Pak už je tady příběh,přiznane jednoduchý,ale propracovaný. Mimozemská civilizace Kartani (něco jako vesmírní němečtí nacisté či vesmírní Rusové) anektují planetu Zemi a upíři,do té doby šedé eminence lidských dějin,se náhle stanou štvanci a následně partyzány v boji proti okupantům. Prosté,ale přibehově úderné a účinné.
Dej je plný akce,řádně a decentně epické a až krvavě gore,pornograficky laděné romantiky a příběhu,z kterého by jiný,zahraniční a artistneji zaměřený autor udělal ságu o padesáti tlustopisech. Kotleta šel na to cestou "v jednoduchosti je síla",a tak tu máme extra zábavný,popkulturní opus v rámci science fiction,upírstva,českých zemí a střelných zbraní.

15.12.2022

Ledová kletba Ledová kletba Lincoln Child

Na autory veleprůměrný ekologicko-paleontologický horor,kde se příliš nedozvíme ani o onom monstru,po tisíci letech rozmraženém... Veškeré vysvětlení nám podá pouze v náznacích onen eskymácký šaman. Paradoxně by mohla být kniha napínavější a atmosféričtější jen s pár vědci. Místo toho tady jen čteme donekonečna o móresech televizního štábu.

25.11.2018 3 z 5

A přece nezemřeš A přece nezemřeš Lee Child

Jack Reacher podruhé. Tentokrát unesený společně se sympatickou a tajemnou agentkou FBI pravicovými extrémisty a procházející tvrdými zkouškami v jejich táboře uprostřed hor a lesů. Na vynikající Jatka to sice nemá,nicméně i tak je kniha zábavná - hlavně to téma 2 geniální mozky versus stovka militantních paranoidních šílenců kujících pikle proti vládě USA. A nejvíce vtipná pasáž - střelba na terč.

08.01.2013 4 z 5

Archa Archa Boyd Morrison

Zběsile akční honba za artefaktem,který hrozí přepsat bibli a vyhladit lidstvo. Řadový dobrodružný hi-tech thriller,avšak napínavý a nenudící.

02.12.2012 4 z 5

Třetí tajemství Třetí tajemství Steve Berry

Napínavé čtivo od začátku do konce. Aneb co mají společného Mariánská zjevení a dogmata katolické církve. Doporučuji!

05.07.2011 4 z 5

Ďáblův dech Ďáblův dech Clive Cussler

Trochu pomalejší první půlka knihy,ale o to svižnější,dobrodružná a dramatická druhá polovina. Ps: Doporučuji všem,kdo četli a oblíbili si Simmonsův Terror. (Okolo této legendární lodi se odehrává hlavní zápletka společně s pátráním po vzácném,ale nebezpečném kovu-rutheniu).

29.06.2011 4 z 5

Klíč soudného dne Klíč soudného dne James Rollins (p)

Zatím předposlední díl Rollinsovy série Sigma force. Opět skvělý akční thriller jak má být. Ps:z úvodu i ze závěru knihy trochu zamrazí každého milovníka konspirací o konci světa. Copak nás asi čeká v příštím románu,Devil colony?

29.06.2011 4 z 5

Relikviář Relikviář Lincoln Child

Pokračování Relikvie,ve kterém probíhá vyšetřování několika stejně brutálních vražd,tentokrát po celém New Yorku. Atmosféru příběhu dodává popis bezdomoveckých komunit v newyorském podzemí,jakéhosi divokého města pod městem,ze kterého běhá mráz po zádech. Opět velmi zajímavé a napínavé čtení,k tomu trochu více akční,i když na kvalitu svého předchůdce malinko nedosahuje.

27.03.2011 4 z 5

Relikvie Relikvie Lincoln Child

Velmi atmosféricky popsané prostředí obřího newyorského muzea,zajímavé objevné poznatky z biologie a napínavě vyprávěný příběh vyšetřování brutálních vražd,které má na svědomí něco zjevně nadpozemského. Skvělé postavy v čele výstředním "snobským" agentem FBI Pendergastem,který v sobě má to nejlepší ze staré školy,a přece přizpůsobivší se současným trendům. Kompaktní mix detektivního thrilleru a sci-fi hororu.

27.03.2011 4 z 5

Honba za Atlantidou Honba za Atlantidou Andy McDermott

Otřepané téma o pátrání po bájné civilizaci - Atlantidě. V tomto případě je zde toto téma pouhou záminkou pro smršť akčních scén-ve vlaku,letadle,pod hladinou moře,v Amazonii,v Himálaji,v Norském fjordu. Zkrátka kniha,při jejímž čtení budete mít pocit,že spíše sledujete v kině skvělý dobrodružný film od Jerryho Bruckheimera.

23.03.2011 4 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Více jak 900 stran popisujících necelý týden v městečku Chester´s Mill,odříznutého od okolního světa nezničitelnou bariérou neznámého původu,přináší neuvěřitelně silný,vzrušující a hrůzu nahánějící zážitek,u kterého nebudete dělat dlouhé pauzy mezi odkládáním knihy. Spolu s postavami prožíváme frustraci z téměř bezmocného boje proti slizkému radnímu a jeho policejními pohůnky,využivšími situace. A až do posledních kapitol nedává autor svým postavám příliš velikou naději. Spousta intrik,vražd,sebevražd,fyzického násilí a nehod souvisejících s odstraněním kupole,dodává příběhu jedinečnou atmosféru a představu o konání obyčejných lidí v naprosto neznámé a velmi těžké situaci. Dokonalý,čtivý a nezapomenutelný King!

08.03.2011 5 z 5

Matareseův kruh Matareseův kruh Robert Ludlum

Sice poněkud překombinovaný děj s nezanedbatelným počtem hlavních i vedlejších postav,zato ale velmi napínavý a čtivý příběh plný akce a napětí v každé kapitole. Jak si poradí dva nejdříve úhlavní nepřátelé a posléze spojenci v boji proti všemocné organizaci šílenců,usilujících o vládu nad světovou ekonomikou? Jeden z nejtypičtějších Ludlumových románů o souboji s absolutním zlem,politických intrikách a spoustě mrtvol.

22.02.2011 4 z 5

Vzpoura oceánů Vzpoura oceánů Frank Schätzing

Velkolepý sci-fi thriller o tom,když se neznámá životní forma v mořích a oceánech rozhodne vyhlásit lidstvu válku. I přes více jak 900 stránek jde o strhující napínavé čtení,plné nezanedbatelných vědeckých postřehů a faktů o světovém ekosystému,doplněné o filozofické pasáže o úloze lidstva na planetě a jeho vztahu k přírodě a duchovním hodnotám.

14.01.2011 4 z 5

Ledový ostrov Ledový ostrov James Rollins (p)

Typický J. Rollins - akční,napínavý a čtivý do poslední stránky. Skupina sympatických vědců,novinářů a vojáků v Arktidě zkoumá záhadný vojenský komplex,proti nim padoušští Rusové a zparchantělá Delta force,ale hlavně vraždící obojživelné velryby. Kromě toho autor předkládá pár zajímavých vědeckých faktů o hibernaci i jemné vykreslení eskymácké mytologie. Jen škoda trochu přeplácané akční druhé půlky.

02.01.2011 4 z 5

Jatka Jatka Lee Child

Zdánlivě malebné městečko,v něm korupce a brutální vraždy. A v něm se nachomýtne jeden tulák s vojenskou minulostí,který má spoustu v hlavě a nejde pro ránu daleko,pokud je svět třeba zbavit zločinu a nespravedlnosti. Moje první a velkolepé setkání s Jackem Reacherem,skvělou to postavou. Úžasná atmosféra,napětí do poslední stránky a taky trochu romantiky. I navzdory některým brutálním pasážím.

29.12.2010 5 z 5

Ikona Ikona Frederick Forsyth

V postsovětském Rusku se chystá vládnout brutální diktátor,jen pár zasvěcených o tom ví a snaží se s tím něco udělat... Napínavý a velmi zajímavý román,kde se kromě napínavého příběhu dozvídáme i mnoho zajímavého ze světa tajných služeb Západu a Východu,v první části. A také o fungování ruských mafií,milice,armády,pravoslavné církve apod.,v části druhé. Povedený akční závěr. PS. Nezdá se mi pravděpodobné,že by o silvestrovské noci (navíc na přelomu milénia),byly ulice Moskvy vylidněné a všichni občané by popíjeli v ústraní domova.

29.11.2010 4 z 5