Mel Mel komentáře u knih

Tajemství hedvábného vějíře Tajemství hedvábného vějíře Lisa See

Velice poutavý příběh vyprávějící o čínské kultuře.

30.11.-0001 4 z 5

Slezské písně Slezské písně Petr Bezruč (p)

Při prvním čtení jsem asi na tyto básně nebyla dost vyzrála, možná mi i vadila představa psát z nich písemku....
Ovšem nedávno jsem si některé básně četla znovu (Já, Škaredý zjev, 70 000, Ostrava), a byla jsem uchvácená, neboť mohou být vnímány i nadčasově (nebo se jen točíme v kruzích). Probudily ve mně spící hrdost.

09.05.2013 4 z 5

Kuře melancholik Kuře melancholik Josef Karel Šlejhar

Pár lidí z mého okolí tuto knihu četlo, ale nikdo mě neupozornil na její brutálnost, drastičnost. Je psána poměrně snadným jazykem a tak se rychle čte, děj poměrně rychle plyne k něčemu, co čtenář od počátku tuší, ale doufá, že k tomu nedojde (alespoň já jsem doufala).
Příběh je silný, takže bych knihu asi nedoporučila úplně každému.

29.05.2012 4 z 5

Hravé básničky pro kluky a holčičky Hravé básničky pro kluky a holčičky Romana Suchá

Za mě úplně parádní knížka pro dítě. Básničky jsou pěkné, snadno zapamatovatelné, u kterých člověk může "znakovat". V některých básničkách bych možná zvolila jiná slova, které znakovat, což si pak ale člověk může sám vymyslet a aspoň mu bude znak přirozenější :)

24.03.2021 5 z 5

Co mě naučil tučňák Co mě naučil tučňák Tom Michell

První kapitoly byly velice slibné a hrozně mě bavilo je číst. Zhruba v polovině však potenciál příběhu postupně klesal a celkově mě kniha až tak nenadchla. Asi ale i proto, že vlivem doporučení jsem čekala víc :)

28.11.2017 3 z 5

Páteční klub pletení Páteční klub pletení Kate Jacobs

Kniha, po které bych sama asi nikdy nesáhla. V rámci Čtenářské výzvy mi ji doporučila moje maminka jako svou oblíbenou knihu, a tak nebylo zbytí :) I když se mi styl psaní autorky příliš nezamlouval (a jak tady někdo zmiňoval, možná to bylo překladem) a hlavně v první kapitole tam byly nějaké nelogičnosti, tak mě kniha opětovně nadchla pro ruční práce :)

26.11.2017 3 z 5

Došel jsem daleko... Došel jsem daleko... Ishmael Beah

Strhující příběh dětského vojáka. Občas jsem musela knihu odložit, protože představa toho, co všechno Beah zažil a vykonal, byla pro mě neúnosná.

Beah není spisovatel, který hodiny až dny přemýšlí nad větnou konstrukcí a jazykovými prostředky. Je to spisovatel, který podává pravdu tak, jak ji zažil, surovou. Dílo je proto občas psáno jednoduše, prostě, možná jako by ji psalo ono dítě, kterým Beah býval.

09.07.2013 4 z 5

Správkař Správkař Bernard Malamud

Autor v této knize popisuje neprokázané obvinění jedince - Žida -, který musí snášet vyplývající utrpění prostě jen proto, že je Žid. Ten z počátku chápe svůj úděl jako životní smůlu, avšak postupně je schopen pochopit, že za jeho problémy částečně mohou také dějiny a postavení Židů v nich.

Zprvu autor podává příběh jedince-"smolaře", jedince snášejícího vinu, líčí jeho utrpení, ale vše vkládá do dějinného kontextu, z pouhého správkaře se stává hrdina (anebo nepřítel) národa.

Trošku mě zamrzel zvláštní konec, knihu však doporučuji všem, kteří se nejen zabývají tématikou Židů, ale také neprokázané viny.

08.07.2012 4 z 5

Když jsme byli sirotci Když jsme byli sirotci Kazuo Ishiguro

Ke knize jsem se dostala spíše náhodou (chtěla jsem si přečíst jinou knihu tohoto autora) a mám z ní trochu rozporuplné pocity.
Je psána pěkným, srozumitelným jazykem (i když by mě zajímalo, jak velkou roli v tom sehrál překlad), děj je napínavý, avšak konec přinesl zvláštní, až přehnané zvraty - na ty já moc nejsem.

29.05.2012 3 z 5

Doktor Živago Doktor Živago Boris Leonidovič Pasternak

Zpočátku mi tato kniha dělala problém kvůli všem těm postavám, jako asi většině.
Pasternak zajímavě popsal proměnu jeho milovaného Ruska, nejprve se snaží nehodnotit, jak však revoluce pokračuje a jak hrdina dospívá, autor začne zastávat určitý názor - a je proto pochopitelné, že v SSSR tato kniha byla odmítnuta.

29.05.2012

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Kniha je celá psaná z pohledu Charlieho, čímž získává velké kouzlo. Jedna z mála knih, která mě skutečně rozbrečela a měla jsem potíž ji dočíst do konce.

30.11.-0001 5 z 5

Král Krysa Král Krysa James Clavell

Kniha mě naprosto pohltila. Autor perfektně vystihl atmosféru tábora.

30.11.-0001 5 z 5

Zahradníkův rok Zahradníkův rok Karel Čapek

Tuto knihu nejde popsat jinak, než "pohodovou". Skutečně jsem se u ní pousmála a uklidnila.

30.11.-0001

Když v ráji pršelo Když v ráji pršelo Jan Otčenášek

Sonda do života dvou lidí, hluboko do jejich vztahu. Kniha mě mile překvapila.

27.11.2017 4 z 5

Vidořád Vidořád Samantha Shannon

Ano, bavilo mě to číst. Ano, děj mě pohltila a konec šokoval (asi jako jediná část tohoto dílu). Ale první půlka knihy byla opravdu dost zmatená a zbytečně protahovaná. Rovněž postava Paige mi je méně a méně sympatická...

27.01.2016 3 z 5

Ty máš ale odvahu! Ty máš ale odvahu! Brigitte Blobel

Knihu jsem četla už hodně dávno, ale pamatuji si ji dodnes. V té době na mě působila velmi poučně, ale zároveň jsem z ní byla trochu vyděšená.

30.11.-0001

Pohádky Pohádky Oscar Wilde

Vrátila jsem se k této knížce díky Čtenářské výzvě. Nepamatovala jsem si, že jsem ji četla, ale po přečtení několika řádků jsem si uvědomila, že ji znám. Ovšem člověk jako já si z toho zapamatoval jen některé příběhy (řekla bych, že dva), takže mi opětové čtení vůbec nevadilo, právě naopak. Dnes již dokážu lépe ocenit a vychutnat si pestrost jazyka tohoto spisovatele. U některých pohádek se domnívám, že mi stále uniká úplná pointa. Jiné, například Mladý král, mě dojaly a myslím, že mají mnoho co říct i (nebo spíše právě) dnes.

26.11.2017 5 z 5

Dotknout se Boha - Modlitba jako rozběh v lásce Dotknout se Boha - Modlitba jako rozběh v lásce Jacques Philippe

Pěkně napsaná kniha o modlitbě; čerpala jsem z ní inspiraci.

07.09.2017 4 z 5

Tiší buřiči boží. O velkých světcích křesťanství Tiší buřiči boží. O velkých světcích křesťanství Christian Feldmann

Dozvěděla jsem se spoustu zajímavých věcí o životech světců i o době, v které žili. Na druhou stranu se mi tato kniha opravdu těžko četla, neboť časové linie jednotlivých světců byly dost chaotické.

16.03.2017

Nájemníci Nájemníci Bernard Malamud

Nemám moc ráda knihy o spisovatelích, protože pak mě to svádí k hledání souvislostí s autorem. Celkově mi tato kniha nic neříkala a myslím, že to bude jedna z těch, na které člověk po přečtení rychle zapomene.

25.08.2013 2 z 5