Medvědářka Medvědářka komentáře u knih

Můj bratr albatros a jiná rodinná zvěrstva Můj bratr albatros a jiná rodinná zvěrstva Zuzana Hubeňáková

Knihu jsem četla jako audioknihu v rámci audioknižní výzvy pro rok 2021, kterou v těchto dnech spustilo Audolibrix a ano, bavila jsem se.
Autorku znám z jejího spojení s Dominikem Landsmanem z knihy Deníček moderního páru. Styl psamí mi sedl a vyprávění, která nám zde předložila, mi několkrát vykouzlil úsměv na tváři a občas i pořádný výbuch smíchu.
Prostě pohodové nenáročné čtení, které jsem i od knihy očekávala.

09.01.2021 4 z 5

Mise Hygge Mise Hygge Caroline Franc

První kniha tohoto roku a první zklamání.
Hrdinka byla kráva, a i když jí šéf poslal do sluníčkové vesnice, aby jí napravil, tak to nebylo nic platný. I to hygge mi tu zde přišlo až kýčovité a tlačené na pilu.
Body dávám jen za popis krajiny a slusný styl psaní, ale příběh byl propadák. Bohužel.

05.01.2021 2 z 5

Strom splněných přání Strom splněných přání Jenny Gladwell (p)

Nakladatelský dům GRADA a jejich Nakladatelství COSMOPOLIS vydali krásnou hygge knihu z prostředí norských fjordů, kde není o lásku ale i tajemství nouze.
Místy průhledný děj vás překvapí svým koncem. Už si myslíte, že víte vše a vychutnáváte si poslední stránky, když přijde jedno malé překvapení.
Kniha mi chvilkami připomínala Kavárnu v Kodani, ale opravdu jen maličko. Norsko a jeho nádhera se vás probouzí před očima a s tím i celý příběh. Není to přeslazené, i když to od knihy čekáte. Je to hřejivé. Máte zde i padoucha, u kterého doufáte, že se třeba změní a pak tu jsou postavy, které vás nakonec i příjemně překvapí.

28.12.2020 5 z 5

Hluboký hrob Hluboký hrob Steve Robinson

Pro mě to bylo na jednu stranu hodně těžký čtení díky námětu, který nám z příběhu vyplynul. Sama se mu vyhýbám, ale tady se utéct nedalo.
Tayte byl skvělý a vlastně celé to bylo fajn. Jen se to dotýkalo témat se smutným koncem.

21.12.2020 4 z 5

Korálky z klokočí Korálky z klokočí Naďa Horáková

Moje první seznámení s českou autorkou Naďou Horákovou proběhlo na výbornou.
Korálky z klokočí nás vezmou do malé vísky, kam přijíždí Eliška Fibichová, aby tu pomohla utřídit brigádně archiv.
Její příjezd nenápadně probudí stará tajemství, která se jako malé zatoulané korálky náhle vynořují ze tmy. Ať už je to objevení tajné chodby pod radnicí a s tím spojená další tajemství, nebo i rodinná tajemství, na která by někteří rádi zapomněli, ale nemohou. K tomu všemu se v obci stane vražda.
Tak jako Eliška s tetou a babičkou navrtávají korálky z klokočí, tak Eliška začne vrtat ve věcech v touze poznat, co se děje a jak je s tím vším spojená její rodina, kterou už od nepaměti označují někteří obyvatelé Klokočí za čarodějnice.
Já jsem s knihou velmi spokojená. Původně jsem si myslela, že je příběh zasazen do mého milovaného kraje kolem Klokočských skal a hradu Rotštejn, ale to nebylo a nevadilo mi to.
Postavy byli reálné a jejich tajemství uvěřitelná. Bavila mě linka kolem historie a bádání ve sklepích a přihelých lokací.
Kdo vraždil by mě vůbec nenapadlo a nedošlo mi to pořádně ani když to bylo řečeno a vyřešeno. Vůbec jsem si to v tu chvilku nespojila a musela si věty přečíst ještě jednou, aby mi vše seplo.
Rodinná tajemství byla taky moc zajímavá. Člověka by ani nenapadlo, že se to může táhnout tímhle směrem, jaký nám naše autorka představila. O to byl ten samotný závěr šokující.

16.12.2020 5 z 5

Všechno, co chci Všechno, co chci Simona Ahrnstedt

Kniha mě chytla hned od začátku a splnila všechna očekávání, která jsem od ní měla.
Děj sice průhledný a místy mi to připomínalo jiné knihy ze škatulky šéf - podřízená, ale to mi vůbec nevadilo. Hlavně, že jsem u ní dokázala vypnout a odpočinout si.
Líbilo se mi, že se tam autorka nebála upozornit na kult superštíhlých těl a těch, co jsou normální.

07.12.2020 5 z 5

Mrtvá v Temži Mrtvá v Temži Matthew J. Costello

U Nakladatelství Alpress vychází v těchto dnes klasická detektivka z Anglie.
Na malém městě, kde se zná každý s každým se najde mrtvá pod jezem. Utonula sama nebo jí někdo pomohl?
Nečekejte potoky krve, ale inteligentní vyšetřování dvojice, která se dá náhodou dohromady.
Ona kamarádka naší oběti, i když se léta neviděli. On bývalý policista z New Yorku, který si zde plní jeden dávný sen.
Děj se plně drží vyšetřování na vlastní pěst těch dvou. Trochu se zde poodhalí i jejich soukromí, ale není to nic, co by narušovalo linii příběhu.
Já si říkala, že by klidně nevadilo, kdyby toho o nich bylo i více, neb na cca 140 stránkách se toho děje víc spíš v pozadí a člověk je zvědavý o to víc. Snad se tedy více dozvíme v pokračování této nové série.
Četlo se velmi dobře. Kapitoly krátké a díky tomu to celé dobře plynulo do konce, kdy i já si nebyla jistá, kdo je podezřelým, než se naše skládačka dala plně dohromady. Vodítka byla nepatrná a naše dvojice autorů ji dávkovala tak, aby i na těch málo stránkách byla, ale nebyla tak okatá.

03.12.2020 4 z 5

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

Další Romantické útěky, které jsou protkané hygge atmosférou.
Seznamuje se s hlavní hrdinkou Lucy, která neměla na růžích ustláno a byla zoufalá tak, že vzala práci na dalekém Islandu. Zde nejen že mnohé pochopí, ale dokáže, že má i kuráž postavit se novým výzvám. A kdo ví, jestli jí tajemná polární záře najde i lásku.
Jak už to tak u autorčiných knih bývá, potkáváme i staré známé postavy z minulých knih, což potěší. Vychutnáváme si klid a prostředí malého hotelu, kde řádí skřítkové. Naladíme se na hygge s Lucy, kdy se vám chce při čtení zavrtat se do teplé deky a zapálit svíčky.
Prostě ideální čtení na zimu.

19.11.2020 5 z 5

Pařížský polibek Pařížský polibek Maggie Ritchie

Příběh, který nás vezme do Paříže, kdy je svět nakloněn spíše mužům než ženám.
Poznáváme zde sobeckou Camille, sochaře Rodina a další figurky tehdejšího uměleckého světa. To vše je nám vyprávěno očima Jessie, Camilliny přítelkyně.
Ta nám díky svým vzpomínkám přiblíží tehdejší život. Ne vždy je to veselé čtení, ale díky tomu si můžeme udělat ucelený obrázek sami na tehdejší dobu.
Já mohu za sebe říct, že jsem Camille neměla ráda od začátku a to mi vydrželo až do samotného konce.

16.11.2020 5 z 5

Příběhy z olivového ostrova aneb Když na Korfu kvetou mandloně Příběhy z olivového ostrova aneb Když na Korfu kvetou mandloně Pavla Smetanová

Příjemné nahlédnutí na Korfu a mentalitu tamních lidí očima přistěhovalce. Zajímavé postřehy ze země a o lidech, kteří tam žijí. Bylo to hezké, místy úsměvné a občas velmi zajímavé vyprávění.

13.11.2020 4 z 5

Loď v Bretani Loď v Bretani Marta Davouze

Dům v Bretani se mi líbil více. Tohle bylo úsměvné jen místy. Oceňuji hezkou pestrost českého jazyka.

10.11.2020 3 z 5

Na chalupě s moderním fotrem Na chalupě s moderním fotrem Dominik Landsman

Za mě tohle už ne.
Jako pár momentů bylo lehce úsměvných, ale Deníček fotra a páru se mi líbilo víc.

05.11.2020 2 z 5

Občas mi to připomnělo některé situace ze života, které člověk sám v páru zažije. Zde je to hodně s nadsázkou a ironií, ale celkově to hodnotím velmi kladně.
Bylo to úsměvné a v jednom okamžiku - na konci knihy, jsem brečela smíchem, neb jsem si vybavila naše domácí trable ohledně jedné lidské činosti. Nechci spojlerovat.

03.11.2020 4 z 5

Psáno s láskou a s potřebnou ironií. Bavila jsem se nejen já, ale i přítel.

03.11.2020 5 z 5

Pozvala mě dál Pozvala mě dál Lucy Clarke

Moje první setkání s touhle autorkou proběhlo na výbornou. Čtivé už od začátku až po samí konec.
Nakoukneme nejen do života Elle, ale poznáme i její minulost a také pomalu poznáváme toho, koho si pozvala dál...
Konec jsem vytušila, ale to mi přesto nebránilo si knihu užít.

01.11.2020 5 z 5

Výborná antikoncepce :-D

31.10.2020 5 z 5

Dobrý proti severáku Dobrý proti severáku Daniel Glattauer

Hezké,dojemné, veselé, ale i smutné. Konec, který nečekáte a kterému nechcete věřit.

30.10.2020 5 z 5

Úžasné lamy - Zápisník pro správné holky Úžasné lamy - Zápisník pro správné holky kolektiv autorů

Doma máme tedy ten druhý s jednorožci, ale řekla bych, že to bude úplně to stejné.
Dcera je zápisníkem nadšená. Může si tam do něj psát své oblíbené věci. Ať už se jedná o filmy, knížky, hláška svých spolužáků. Stránky jsou vhodné pro kreslení, nalepování fotek a připomínání zážitků z cest a ze života mladé dámy vůbec. K tomu všemu krásné obrázky a nechybí třpytky.

13.10.2020 5 z 5

365 tipů pro vysoce citlivé lidi: Jak se cítit dobře po celý rok 365 tipů pro vysoce citlivé lidi: Jak se cítit dobře po celý rok Judith Orloff

365 tipů pro vysoce citlivé lidi je něco, s čím jsem se ještě moc nesetkala. Ráda v něm listuji a hledámn odpovědi na otázky, když se potřebuji zklidnit.

Na každý den je tam pár slov, které vás uklidní, pozvbudí a dodají odvahu pro další vaše činy. Je to příjemné číst anebo si tím jen listovat, protože je to balzám na duši.

Diář zvěrokruhu Diář zvěrokruhu Monika Davidová

Diář zvěrokruhu je hezký barevný diář určený všem, kteří mají rádi horoskopy, rádi si čtou o znameních a věří, že hvězdy jim daly do vínku něco ze své moci.

Je barevně ilustrovaný na křídovém papíře a celkově mi přijde atraktivní. Nechybí ani pár řádků na vaše poznámky a nebo tipy, co dělat. Velikostně je také tak akorát a nezabere tolik místa jako třeba klasiká kniha.