MayB2 MayB2 komentáře u knih

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Kdyby to tak chtěl napsat někdo, kdo psát umí. Překlad totéž. Ta kostrbatost a neumělost odvádí pozornost od jinak zajímavých informací a zamyšlení.

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Dlouho jsem se toho příběhu bála. Radši jsem napřed zkoukla film a pak přečetla knihu. Citlivé a neuspěchané vyprávění malé Scout (Čipera mi prostě nesedí) je zajímavým nahlédnutím do obyčejného života v obyčejném městečku, které koření výskyt více a méně potrhlých figurek. Motiv otevřeného rasismu se objeví až v průběhu knihy a je velmi silný i v současném světle.

27.07.2017 5 z 5

Jak jsem vyhrál válku Jak jsem vyhrál válku Patrick Ryan

Bohužel mě kniha úplně nechytla ani za srdce, ani za bránici. I když – příběh o tom jak si poradit s brblajícími Řeky nemá chybu.

Třináct dýmek Třináct dýmek Ilja Erenburg

Do knížky jsem se pustila díky matné vzpomínce na povídkový film Dýmky. Bohužel kouzlo vyprchalo – část povídek je silně ideologicky ovlivněná a celkový dojem je taková nějaká ovadlost a únava časem.

27.07.2017 3 z 5

Masakr v Maine Masakr v Maine Janwillem Van de Wetering

Bratr říkal: "Pobavíš se." A musím souhlasit, je to pořád čtivá detektivka. Ovšem nejvíc mě pobavil překlad sprostého výrazu – byl snad jen jeden, ale stál za to.

Mrtvola nutná Mrtvola nutná Dorothy L. Sayers

Detektivní zápletka dost složitá, na konci mírně otravně natahovaná. Ale vlastně se mi knížka velmi líbí díky postavě Harriet a začátku, který je vyprávěn z jejího pohledu, a samozřejmě díky perfektnímu a vtipnému vykreslování postav a prostředí.

Perlička na dně Perlička na dně Bohumil Hrabal

První Hrabalova vydaná kniha a hned hotová esence celoživotních námětů.

19.05.2017 4 z 5

Ztracený svět Ztracený svět Arthur Conan Doyle

Příjemné dobrodružství starosvětského střihu vyprávěné s jemným humorem.

12.05.2017 4 z 5

Zdenek Seydl a knihy Zdenek Seydl a knihy Barbora Špičáková

Nádherná výpravná publikace plná nadčasových a velmi inspirativních knižních obálek Zdenka Seydla. Kromě do detailu promyšleného výtvarného řešení knihy (včetně hodně zajímavé přiznané vazby) mě potěšily fotografie knižních obálek, kde bylo přiznané, že jsou používané a odřené. V kapitole o edicích se mi moc líbily zajímavé kompozice z knih, kde bylo dobře vidět, jak celá edice fungovala pospolu (hřbety, ořízky).

18.04.2017 5 z 5

Průvodce neklidným územím - Příběhy českého výtvarného umění (1900–2015) Průvodce neklidným územím - Příběhy českého výtvarného umění (1900–2015) David Böhm

Moc se mi lbí, jak kniha vypadá, výtvarný doprovod, celkové pojetí; bohužel v textech se vyskytují faktografické chyby.

13.03.2017 4 z 5

Ideální manžel Ideální manžel Oscar Wilde

Tak mám pocit, že se lidstvo za 120 let nikam neposunulo. Pořád řeší stejné problémy – korupce, zneužití postavení, vydírání... Brilantní dialogy, jiskřivý humor.

20.02.2017 5 z 5

Prach a stín Prach a stín Lyndsay Faye

Váhala jsem mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, ale kloním se spíš níž – kniha není špatná, ale brzy po ní v hlavě asi nic nezůstane.
Spočívá dobré navázání na Doyleovy příběhy v kopírování drobných detailů v popisu prostředí a chování hlavních postav (hovězí na příborníku – mrk, mrk)?

13.02.2017 3 z 5

Ross Poldark - Návrat domů Ross Poldark - Návrat domů Winston Graham

Odpočinkový slaďák v příjemném tónu. Kdejaký současný pisatel červené knihovny by si z téhle postarší romanťárny mohl vzít ponaučení. Není to nijak geniální, ale rozhodně také ne banální.

04.02.2017 3 z 5

Na rozdíl třeba od Mayovek může tohle člověk číst, i když už "je velkej". Knihu jsem dostala od táty zkraje devadesátých let a i když se později odstěhovala s dalšími Foglarovkami na chalupu, tak si jí při delších dovolených ráda zas vytáhnu a přečtu (to opakované čtení je už docela vidět na stavu vazby). Rychlé šípy, Stínadla, ježek v kleci – samé geniální věci, bez kterých by byl svět dětské literatury (nejen!) o hodně chudší.

Pohádky Pohádky Miloš Macourek

Na pohádku "O holčičce s náhradní hlavou" myslím asi tak každý druhý den. Moderní vtipné pohádky s fantastickými prvky hnanými do naprosté absurdity. Lidi, které tahle kniha nerozesměje, jsou divní (vlastní zkušenost).

Sto roků samoty Sto roků samoty Gabriel García Márquez

U čtvrté generace José Arcadiů a Aureliánů jsem si našla rodokmen Buendíů v grafické podobě; pak už byla orientace v postavách hračka. Orientace v textu taky trochu náročnější, nepřetržitý proud vyprávění s odbočkami je asi nejlepší číst také na jedno nadechnutí. Magické prvky dobře zapadají do celkového vyznění příběhu – podobenství o různých druzích lidské samoty. Výborná, poněkud depresivní kniha, z které si budu pamatovat hlavně celkovou atmosféru spíše než děj.

03.02.2017 5 z 5

Golem Golem Gustav Meyrink (p)

Nikdy nečtěte vydání z Omegy! Zrovna když překladatelé upozornili na jejich praktiky oprašování starých překladů a mizernou redaktorskou práci, padlo mi v knihovně do ruky jejich vydání Golema. Za pár let si snad spravím chuť u jiného překladu, ale teď jsem se knihu sotva donutila dočíst. Jako kdyby děj nebyl sám o sobě dost spletitý, byly mi házeny pod nohy klacky ve formě podivných souvětí, chybějících čárek, překlepů, na několika místech chybělo i sloveso v trpném rodu. Zabitá kniha.

01.02.2017 3 z 5

Hravouka Hravouka Tereza Vostradovská

Celkově krásná kniha, vyvážená naučná stránka, styl textů a výtvarný dojem. Koupila jsem synovci k Vánocům, tak doufám, že se mu bude taky líbit. Z rychlého přečtení o Štědrém dnu si pamatuji ten začátek: myška věděla z encyklopedií vše o moderním technickém světě, ale teprve když jí do nory začaly prorůstat kořínky, rozhodla se, že se musí dovědět něco o svém nejbližším okolí, o prostředí, ve kterém žije – to je přece zcela aktuální! A ještě jednou musím vyzvednout krásné ilustrace, milé a přitom nepodbízivé, jemně stylizované a přitom realistické – takovou knihu jsem v minulých letech marně hledala.

25.01.2017 5 z 5

Češi 1968: Jak Dubček v Moskvě kapituloval Češi 1968: Jak Dubček v Moskvě kapituloval Karel Jerie

První reakce – dinosauři – to jako vážně? Ale je to skvělá metafora, postavy jsou k poznání a dinosauří obličeje mají velkou škálu výrazů. Ty zoufalé Dubčekovy oči, když kolem dupe a prská Brežněv a chystá se ho rozsápat...

21.01.2017 4 z 5

Vzhůru do povětří! Vzhůru do povětří! Hans-Eric Hellberg

Pro mě a mého bratra kultovní knížka; škoda, že někdo nevydal další příběhy originální detektivní dvojice Bum & Bác. Dětská dobrodružství jsou zasazená do více-méně reálného světa a přinášejí nenápadné poučení, že doma na gauči nás moc dobrodružství nečeká.

21.01.2017 5 z 5