MayB2

Příspěvky

Kapitánova dceraKapitánova dceraLeah Fleming

Příště by nakladatelství mohlo zkusit skutečného překladatele, tohle vypadalo jako od Googlu. Nevím, jestli je to jen překladem, ale věty byly za sebe řazeny tak nějak náhodně a celek vyznívá dost plytce.

15.07.2020


Hilda a pidilidiHilda a pidilidiStephen Davies

Nebylo to špatné, ale zůstanu kreslené Hildy – komiks dokáže v tomhle případě vyjádřit víc než slovní opis.

07.12.2019


Anglický pacientAnglický pacientMichael Ondaatje

V knize je toho o tolik víc – příběhy Hany, Carravagia a Kipa; možná že film má ale lepší celkovou poeticko-tragickou atmosféru.

07.12.2019


SkálaSkálaPeter May

Ten konec byl trochu utnutý (oproti podrobnému popisu pitvy a lovu), ale atmosféra skvěle vykreslená. Autorovi velmi děkuji za to, že se zcela vyhnul product placementu.

07.12.2019


Anonymné dievčaAnonymné dievčaSarah Pekkanen

Nenáročné čtení; co mě štve, je, že autorka dokáže na jednu stránku dostat i pět reklam na různé značkové zboží. Není to pak spíš reklamní brožura s příběhem?

07.12.2019


Pod nôžPod nôžKelly Parsons

Copak je tohle za nový žánr? Thriller pro ženy? Zvědavá, jak to dopadne, jsem byla, ale jinak je to literární bída.

07.12.2019


Praguescape: Současná krajinářská architektura ve veřejném prostoru PrahyPraguescape: Současná krajinářská architektura ve veřejném prostoru PrahyDan Merta

Líbila by se mi ve větším formátu, některé plánky a fotky nebyly v té A5 moc zřetelné. Plno zajímavých informací, obrázků a tipů na procházku.

07.12.2019


Zatím dobrý (komiks)Zatím dobrý (komiks)Jan Novák

Výtvarná stránka válcuje tu obsahovou.

03.04.2019


Příběhy na dobrou noc pro malé rebelkyPříběhy na dobrou noc pro malé rebelkyElena Favilli

Rozhodně zajímavější výtvarně než textově.

22.02.2019


PérákPérákPetr Stančík

Jazykové hříčky, to je moje. Ale příběh se mi zdál příliš násilně sestavovaný.

31.01.2019


Hřbitovní hlínaHřbitovní hlínaMáirtín Ó Cadhain

Děj v podstatě neexistuje, množství postav je matoucí, ale přesto je to čtení zajímavé a zábavné. Velký dík za obsáhlé poznámky a doslov.

05.12.2018


Kdy bude konečně zase všechno takové, jaké to nikdy nebyloKdy bude konečně zase všechno takové, jaké to nikdy nebyloJoachim Meyerhoff

V podstatě příšerně nepříjemná kniha, do které jsem se musela nutit. Všechny ty podivné postavy, kdy skoro není rozdíl mezi pacienty a členy rodiny...

12.11.2018


Prezidentův kloboukPrezidentův kloboukAntoine Laurain

Ten klobouk by se mi hodil. Na chvíli jsem se sice v četbě zasekla, ale není to tím, že by byla kniha špatná, spíš jen pomalejším tempem vyprávění.

12.10.2018


Generálova šťastná smrtGenerálova šťastná smrtLouis De Bernières

Každý by si měl napsat takovou knihu a krajině a lidech svého dětství.
A povídka o chytání štiky mě navnadila k návratu k Otu Pavlovi.

29.09.2018


Postav hlídkuPostav hlídkuHarper Lee

Je to silné...
Co mě ale nakrklo, je nezvládnutí poznámkového aparátu – chybí číselné odkazy, nebo lépe, poznámky pod čarou, protože bez uvedení do reálií jsou děj a rozmluvy poněkud matoucí a špatně se v nich orientuje.

28.09.2018


Švadlena z DachauŠvadlena z DachauMary Chamberlain

Velmi nevyrovnaně napsané a nevěrohodně působící, genderová otázka našroubovaná trochu na sílu. Chápu, že každý nemůže být hrdina, chápala jsem, co autorka chtěla sdělit, ale celé mi to připadalo málo originální, jako svařenina z různých starších knih.
Proč vlastně tyhle knihy čtu? Asi proto, že je pak můžu v klidu kritizovat, neboť kdybych si přečetla Remarqua, měla bych akorát dvoutýdenní depresi.

26.09.2018


ZatměníZatměníWinston Graham

Po všech těch historicko-romantických spiscích, které jsem v létě četla, je tohle balzám. Hezky napsané, hezky přeložené, postavy i děj uvěřitelné.

12.09.2018


Jeho krvavé díloJeho krvavé díloGraeme Burnet Macrae

Docela dobré, ale nechytlo mě to. Asi ten dokumentární tón, možná ta nejednoznačnost, co se vlastně stalo.

07.09.2018


Trhačka zubůTrhačka zubůFranz-Olivier Giesbert

Opět starý známý modus operandi – nějaký no name jouda prožívá velké dějiny v co nejdelším úseku a co nejabsurdnějším mixu.
Autor se vyžívá v naturalistických popisech násilností, které jsou zezačátku možná šokující a nechutné, později už jen otravné.
Celek mi připomíná porno, ne otevřeností hrdinky v otázce sexu, ale jejím celkovým pojetím, kdy s reálnou ženou má hrdinka jen málo společného a je jen projekcí autorových tužeb.

06.09.2018


Strom viselcůStrom viselcůBen Aaronovitch

V tomto dílu byla snaha posunout základní děj, ale nakonec se zase neposunul. Bohužel si vůbec nepamatuji, co se dělo v předchozích částech. Možná je to tím neuchopitelným, rozbředlým záporákem. U série mě drží jen ten vtipný styl vyprávění, ale nevím, jak dlouho to ještě vydržím.

06.09.2018


Nestvůra z EssexuNestvůra z EssexuSarah Perry

Zase jsem se nechala nalákat. První půlka dobrá, ale když se v té druhé měly rozvinout nějaké děje a emoce, bylo to spíš rozpačité. Krásná obálka, mizerné korektury (Krakatit rozhodně není sopka.).

06.09.2018


Mlýn na mumieMlýn na mumiePetr Stančík

Krásná práce s češtinou.

27.07.2018


Měsíční svit nad PařížíMěsíční svit nad PařížíJennifer Robson

Od děje jsem očekávala víc, ale prostředí je popsané velice hezky.

27.07.2018


Cukrářova dceraCukrářova dceraLaura Madeleine

Je fakt, že ta modernější linka byla dost nudná, ale v té historické je zase hodně chyb – no nevím, které vznikly již u spisovatelky a které překladem. Takže celek působí dost plytce (Nečekala jsem zárak, ale slušnou zábavu – podloženou nastudovanými reáliemi.).

27.07.2018


Nejlepší kandidátNejlepší kandidátStanislav Biler

Perfektně vystižený stav společnosti a výborné Novákovy projevy, ze kterých mrazí. Kam se na Nejlepšího kandidáta hrabou Kočky.

26.07.2018


Žít jako mužŽít jako mužPhilip Roth

Úvodní povídky šly přečíst docela lehce, ale románová část mi dala zabrat. Kvůli prolínání časových rovin jsem v tom měla docela guláš a hlavně si nepamatovala, co kdo dělal či řekl někdy před padesáti stránkami. V polovičce to bylo hodně rozvleklé, konec zrychlil a najednou byl konec.

01.07.2018


Záhada Henriho PickaZáhada Henriho PickaDavid Foenkinos

Labužnická pocta? Eh? Pořád jsem čekala, že se to rozjede, že to nabere hloubku, ale je to takové plytké broděníčko mezi množstvím postav, které jsem si nijak neoblíbila. A líbil se mi víc ten sentimentální konec před tím úplně konečným koncem, který se mi jevil hodně cynický.

06.06.2018


TelegramTelegramStanislav Rakús

První dvě povídky mě nechytly, ale u Alkoholické povídky a Příběhu o básni jsem se dobře bavila. Smích a zoufalství.

10.01.2018


Staří námořníciStaří námořníciJorge Amado

Námět se mi moc líbil; nevím proč, čtení bylo dost namáhavé a pomalé. V druhém příběhu zbytečně zdržovala linka o životě vypravěče.

21.12.2017


Hygge - Tajemství spokojeného životaHygge - Tajemství spokojeného životaLouisa Thomsen Brits

Zajímavější než samotný, otravně chaotický text, mi připadaly některé použité citáty. Nejvíc mi to připomíná texty z katalogu Ikea.

22.08.2017


1