MayB2 - Komentáře

Nestydaté neviňátkoNestydaté neviňátkoD. Dán

Fajn detektivka, zajímavé připomenutí divokých devadesátých na Slovensku.

Můj kámoš JežíšMůj kámoš JežíšL. Husum

Nejlépe napsaná mi připadala první násilnická část. Prostě Nikolajovi tu proměnu nevěřím. A moc jsem se nenasmála.

Proč a jakProč a jakJ. Kaufman

Bezvadné obrázky, jenže mě vždycky bavily spíš ty historické a jak to přicházelo do současnosti, tak jsem ty stroje chápala míň a míň. Upřímně, dodnes si myslím, že někde v motoru auta je šlehač.

Šmírbuch jazyka českéhoŠmírbuch jazyka českéhoP. Ouředník

Nejstarší brácha jakožto student češtiny si Šmírbuch zakoupil a my s druhým bratrem jako puberťáci jsme si ho tajně půjčovali a naučili se z něj spoustu nových sprostých slov, která jsme ale nikdy nepoužili :-)

Příhody matky PřírodyPříhody matky PřírodyR. Malý

Někdy se mi prostě nechce číst vážnou literaturu a potřebuju odpočinek. Ženskou literaturu nečtu, detektivky málo, dobrodružné jsou pořád na jedno brdo, fantasy mi celkem nic neříká – takže jsem si začala půjčovat dětské knížky. Zároveň to beru jako seznámení s jiným okruhem spisovatelů a výtvarníků. A zrovna Příhody matky Přírody jsou úžasné, vtipné, poučné a krásně namalované.

České ženyČeské ženyA. Wagnerová

Pěkný základní přehled významných českých žen, i pro dospělého.

Dům duchůDům duchůI. Allende

O existenci Domu duchů jsem se dověděla z komentářů u Sto roků samoty, a tak jsem jukla do Městské knihovny – a hele – ta kniha je tak v kurzu, že jsem si ji musela zarezervovat. Po půl roce na mě došla řada a musím říct, že kniha vyplnila vysoká očekávání. Tohle mám ráda – když dějiny cloumají osudy malých lidí, navíc pokud má každá postava svůj jedinečný charakter a vášně a ještě k tomu je příběh okořeněný fantazijními motivy.

RybaRybaE. Loe

Multikára je opravdu matoucí, když je na obrázcích jasně ještěrka. Nejvíc mě bavilo, že ta ryba pořád pluje, i když už je jí notně snědeno.

Šťastný návratŠťastný návratC. S. Forester

Dobrodružná knížka na úrovni.

Řadová loďŘadová loďC. S. Forester

Škoda přeškoda, že nově vyšly jen ty dva díly.

Tajný život stromůTajný život stromůP. Wohlleben

Kdyby to tak chtěl napsat někdo, kdo psát umí. Překlad totéž. Ta kostrbatost a neumělost odvádí pozornost od jinak zajímavých informací a zamyšlení.

Jako zabít ptáčkaJako zabít ptáčkaH. Lee

Dlouho jsem se toho příběhu bála. Radši jsem napřed zkoukla film a pak přečetla knihu. Citlivé a neuspěchané vyprávění malé Scout (Čipera mi prostě nesedí) je zajímavým nahlédnutím do obyčejného života v obyčejném městečku, které koření výskyt více a méně potrhlých figurek. Motiv otevřeného rasismu se objeví až v průběhu knihy a je velmi silný i v současném světle.

Jak jsem vyhrál válkuJak jsem vyhrál válkuP. Ryan

Bohužel mě kniha úplně nechytla ani za srdce, ani za bránici. I když – příběh o tom jak si poradit s brblajícími Řeky nemá chybu.

Třináct dýmekTřináct dýmekI. Erenburg

Do knížky jsem se pustila díky matné vzpomínce na povídkový film Dýmky. Bohužel kouzlo vyprchalo – část povídek je silně ideologicky ovlivněná a celkový dojem je taková nějaká ovadlost a únava časem.

Masakr v MaineMasakr v MaineJ. Van de Wetering

Bratr říkal: "Pobavíš se." A musím souhlasit, je to pořád čtivá detektivka. Ovšem nejvíc mě pobavil překlad sprostého výrazu – byl snad jen jeden, ale stál za to.

Mrtvola nutnáMrtvola nutnáD. L. Sayers

Detektivní zápletka dost složitá, na konci mírně otravně natahovaná. Ale vlastně se mi knížka velmi líbí díky postavě Harriet a začátku, který je vyprávěn z jejího pohledu, a samozřejmě díky perfektnímu a vtipnému vykreslování postav a prostředí.

Perlička na dněPerlička na dněB. Hrabal

První Hrabalova vydaná kniha a hned hotová esence celoživotních námětů.

Ztracený světZtracený světA. C. Doyle

Příjemné dobrodružství starosvětského střihu vyprávěné s jemným humorem.

Zdenek Seydl a knihyZdenek Seydl a knihyB. Špičáková

Nádherná výpravná publikace plná nadčasových a velmi inspirativních knižních obálek Zdenka Seydla. Kromě do detailu promyšleného výtvarného řešení knihy (včetně hodně zajímavé přiznané vazby) mě potěšily fotografie knižních obálek, kde bylo přiznané, že jsou používané a odřené. V kapitole o edicích se mi moc líbily zajímavé kompozice z knih, kde bylo dobře vidět, jak celá edice fungovala pospolu (hřbety, ořízky).

Průvodce neklidným územím - Příběhy českého výtvarného umění (1900–2015)Průvodce neklidným územím - Příběhy českého výtvarného umění (1900–2015)D. Böhm

Moc se mi lbí, jak kniha vypadá, výtvarný doprovod, celkové pojetí; bohužel v textech se vyskytují faktografické chyby.

Ideální manželIdeální manželO. Wilde

Tak mám pocit, že se lidstvo za 120 let nikam neposunulo. Pořád řeší stejné problémy – korupce, zneužití postavení, vydírání... Brilantní dialogy, jiskřivý humor.

Prach a stínPrach a stínL. Faye

Váhala jsem mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, ale kloním se spíš níž – kniha není špatná, ale brzy po ní v hlavě asi nic nezůstane.
Spočívá dobré navázání na Doyleovy příběhy v kopírování drobných detailů v popisu prostředí a chování hlavních postav (hovězí na příborníku – mrk, mrk)?

Ross Poldark - Návrat domůRoss Poldark - Návrat domůW. Graham

Odpočinkový slaďák v příjemném tónu. Kdejaký současný pisatel červené knihovny by si z téhle postarší romanťárny mohl vzít ponaučení. Není to nijak geniální, ale rozhodně také ne banální.

Dobrodružství v temných uličkáchDobrodružství v temných uličkáchJ. Foglar

Na rozdíl třeba od Mayovek může tohle člověk číst, i když už "je velkej". Knihu jsem dostala od táty zkraje devadesátých let a i když se později odstěhovala s dalšími Foglarovkami na chalupu, tak si jí při delších dovolených ráda zas vytáhnu a přečtu (to opakované čtení je už docela vidět na stavu vazby). Rychlé šípy, Stínadla, ježek v kleci – samé geniální věci, bez kterých by byl svět dětské literatury (nejen!) o hodně chudší.

PohádkyPohádkyM. Macourek

Na pohádku "O holčičce s náhradní hlavou" myslím asi tak každý druhý den. Moderní vtipné pohádky s fantastickými prvky hnanými do naprosté absurdity. Lidi, které tahle kniha nerozesměje, jsou divní (vlastní zkušenost).

Sto roků samotySto roků samotyG. J. G. Márquez

U čtvrté generace José Arcadiů a Aureliánů jsem si našla rodokmen Buendíů v grafické podobě; pak už byla orientace v postavách hračka. Orientace v textu taky trochu náročnější, nepřetržitý proud vyprávění s odbočkami je asi nejlepší číst také na jedno nadechnutí. Magické prvky dobře zapadají do celkového vyznění příběhu – podobenství o různých druzích lidské samoty. Výborná, poněkud depresivní kniha, z které si budu pamatovat hlavně celkovou atmosféru spíše než děj.

GolemGolemG. Meyrink

Nikdy nečtěte vydání z Omegy! Zrovna když překladatelé upozornili na jejich praktiky oprašování starých překladů a mizernou redaktorskou práci, padlo mi v knihovně do ruky jejich vydání Golema. Za pár let si snad spravím chuť u jiného překladu, ale teď jsem se knihu sotva donutila dočíst. Jako kdyby děj nebyl sám o sobě dost spletitý, byly mi házeny pod nohy klacky ve formě podivných souvětí, chybějících čárek, překlepů, na několika místech chybělo i sloveso v trpném rodu. Zabitá kniha.

HravoukaHravoukaT. Vostradovská

Celkově krásná kniha, vyvážená naučná stránka, styl textů a výtvarný dojem. Koupila jsem synovci k Vánocům, tak doufám, že se mu bude taky líbit. Z rychlého přečtení o Štědrém dnu si pamatuji ten začátek: myška věděla z encyklopedií vše o moderním technickém světě, ale teprve když jí do nory začaly prorůstat kořínky, rozhodla se, že se musí dovědět něco o svém nejbližším okolí, o prostředí, ve kterém žije – to je přece zcela aktuální! A ještě jednou musím vyzvednout krásné ilustrace, milé a přitom nepodbízivé, jemně stylizované a přitom realistické – takovou knihu jsem v minulých letech marně hledala.

Češi 1968 - Jak Dubček v Moskvě kapitulovalČeši 1968 - Jak Dubček v Moskvě kapitulovalP. Kosatík

První reakce – dinosauři – to jako vážně? Ale je to skvělá metafora, postavy jsou k poznání a dinosauří obličeje mají velkou škálu výrazů. Ty zoufalé Dubčekovy oči, když kolem dupe a prská Brežněv a chystá se ho rozsápat...

Vzhůru do povětří!Vzhůru do povětří!H. Hellberg

Pro mě a mého bratra kultovní knížka; škoda, že někdo nevydal další příběhy originální detektivní dvojice Bum & Bác. Dětská dobrodružství jsou zasazená do více-méně reálného světa a přinášejí nenápadné poučení, že doma na gauči nás moc dobrodružství nečeká.

Filosofská historieFilosofská historieA. Jirásek

Lehoučké čtení, které jsem si kdysi vybrala o prázdninách, abych načetla nějakého Jiráska – samozřejmě jsem si Historii zvolila kvůli nevelké tloušťce. Ale oslovila mě, takže jsem si jí od té doby přečetla asi ještě dvakrát.

Kronika rodu Iremongerů - SmetištejnKronika rodu Iremongerů - SmetištejnE. Carey

Jsem rozpolcená. Líbil se mi styl vyprávění, střídání vypravěčů, atmosféra, postavy (trochu se mi pletla všechna ta jména), ale základní kostra příběhu – jak funguje svět Smetištejna a rodu Iremongerů – se mi zdála kostrbatá.

Překlep a ŠkraloupPřeklep a ŠkraloupT. S. Končinský

Jako první mě zaujaly ilustrace, ale než jsem knížku koupila neteři k vánocům, radši jsem si ji taky přečetla (Jeden dneska nikdy neví.). I příběh se mi líbí, ale nejvíc mě dostaly různé mašinky a vynálezy ze světa skřítků jako ožužlávátko, dělo na prachové chuchvalce nebo šmodrchátko sluchátkových kabelů.

Důstojník a špehDůstojník a špehR. Harris

Z knihy je cítit velké zaujetí tématem a důkladné nastudování pramenů. Vcítění do postavy Georgese Picquarta v druhé části mi způsobovalo duševní nevolnost – co "se" zase pokazí, jaký nový důkaz "se" najde, kdo znenadání zemře, jen aby pravda nevyšla najevo. Georges Picquart miloval Francii a její armádu, byl to čestný muž, a proto se musel stát "zrádcem".

PorgyPorgyE. D. Heyward

Na malém prostoru bravurně vykreslené prostředí a životy černošské komunity v Charlestonu. Strhující popis uragánu zaplavujícího město.

Člověk už s jistotou nemohl prohlásit: "To, co dýchám, je vzduch, to, na čem stojím, je zem." Bouře se zmocnila města a vládla si v něm po svém. Věci hmatatelné i nehmatatelné se nerozlučně prolnuly a vířily spolu v šílené mlhovině.

Čas mezi šitímČas mezi šitímM. Dueñas

Čas mezi šitím plyne pomalu, nepřekotně, dobové a geografické reálie dodávají příběhu na důvěryhodnosti.

Nebožtík Mattia PascalNebožtík Mattia PascalL. Pirandello

Bohužel si tuhle knihu nepřečtu, i když bych ráda. Vydání z roku 1997 má tak kostrbatý překlad bez veškerých korektur, že se to prostě nedá.

01.12.2016

Manželství do 158 liberManželství do 158 liberJ. Irving

Další z příběhů postavených na známých základních kamenech: Vídeň, vídeňská ZOO, zápasení, jugoslávští četnici, univerzita, spisovatelé, složité a nefungující partnerské vztahy a sex, předtucha ve snu, dějiny 20. století v životech obyčejných lidí, zmrzačení. Tentokrát chybělo nějaké opravdu bizarní úmrtí a zneužití dítěte.

11.11.2016

Pláň TortillaPláň TortillaJ. Steinbeck

Skvělý Steinbeck a skvělý Martin Hilský. Bravurní práce s jazykem příhody bandy dobrosrdečných povalečů proměňuje na vynikající čtenářský zážitek.

04.11.2016

Nic není tak prostéNic není tak prostéK. Legátová (pseudonym)

První dvě povídky mě úplně nenadchly, ale Vraždy v lomu jsou skvělé!

04.11.2016

1 2 3 4 >