MaxQ MaxQ komentáře u knih

Stopařův průvodce po Galaxii / Restaurant na konci vesmíru Stopařův průvodce po Galaxii / Restaurant na konci vesmíru Douglas Adams

Geniální kniha a nic než kult. Četl jsem snad tisíckrát a vždy objevím něco nového, nějaký vtípek ukrytý uprostřed souvětí. Viděl jsem film, sehnal si TV sérii, dokonce jsem kdesi objevil i rozhlasovou hru s Lábusem v jedné z hlavních rolí. Ale toto vydání je nepřekonatelné. Mám i pozdější , ale tento překlad je prostě lepší. Pro milovníky humoru nebo sci-fi je to povinnost.

31.07.2013 5 z 5

Američtí bohové Američtí bohové Neil Gaiman

Každé knížce dávám 100 stránek a když mě do té doby nezaujme, odkládám. Stalo se i při čtení této knihy a i když jsem se zde dozvěděl, že se děj pak přeci jen rozjede, nechce se mi do toho.

22.07.2013 3 z 5

Dražinovská hora Dražinovská hora Jan Vrba

Tak jedno je jasné, ten chlap miloval přírodu. Kdybych se narodil v příštím životě jako zajíc, byl bych rád, kdyby mě zastřelil zrovna on.

15.07.2013 4 z 5

Zlín - Farnost sv. Filipa a Jakuba Zlín - Farnost sv. Filipa a Jakuba Josef Pala

Velmi zajímavé informace, statistiky a hlavně fotografie.

11.07.2013 3 z 5

Hádanky naší minulosti 6: Jasný pohled slepého krále? Hádanky naší minulosti 6: Jasný pohled slepého krále? Jiří Bílek

Počátky Lucemburků u nás přehledně a čtivě.

09.07.2013 4 z 5

Timur a jeho parta Timur a jeho parta Arkadij Gajdar (p)

Tak tato kniha mě nebrala už jako dítě. Teď jsem ji ze srandy přelouskal po obědě a kupodivu opět nic. To už jsem měl raději Čuka a Geka.

01.07.2013 1 z 5

Hádanky naší minulosti 2: Praotec Čech přišel ve středu? Hádanky naší minulosti 2: Praotec Čech přišel ve středu? Jiří Bílek

Autor dokazuje, že lze napsat poutavou literaturu faktu i o období, ze kterého nám toho moc nezbylo, o písemných pramenech nemluvě.

01.07.2013 3 z 5

Osudy českých patronů Osudy českých patronů Emanuel Vlček

Skvělé porovnání historických pramenů - legend a kronik s tvrdými daty z antropologických výzkumů.

24.05.2013 4 z 5

Ztracená brána Ztracená brána Arnošt Vašíček

Takový Vetřelec říznutý Akty X po česku. Ale ano, líbilo se mi to.

24.05.2013 4 z 5

Hádanky naší minulosti 5: Dlouhý stín na Moravském poli Hádanky naší minulosti 5: Dlouhý stín na Moravském poli Jiří Bílek

Neodpustím si citát: "Příbuzenské vztahy... měly zajímavé důsledky. Bořivoj, Vladislav a Soběslav byli bratranci Boleslava III. Křivoústého (po matce) a zároveň jeho strýci (po otci), ovšem strýce Boleslava byl i Vratislav. Korunu těmto zapeklitým příbuzenským vztahům nasadil Vladislav I., který byl bratrancem, strýcem a dokonce i švagrem Bolestala Křivoústého, protože jejich manželky byly sestry."

22.04.2013 4 z 5

Maska smrti Maska smrti Arnošt Vašíček

Další jednohubka od pana Vašíčka, kterou jsem mlaskl za tři hodˇky. Doufám, že ji pan Vašíček nepsal o mnoho déle :)

18.04.2013 3 z 5

Pro nás slunce nevychází Pro nás slunce nevychází Robert Merle

Tak tato kniha byla omyl. Uzavřená posádka v ponorce plné nukleárních střel... čekal jsem něco na způsob Malevilu, ale šeredně jsem se mýlil. Že se v celé knize nic nestane jsem pochopil až v polovině a to už bylo pozdě. Nicméně jako dokument o životě na ponorce, kde se nic neděje, pokud to někoho zajímá, proč ne.

10.04.2013 2 z 5

Hádanky naší minulosti 4: Noc vrahů začala kuropěním Hádanky naší minulosti 4: Noc vrahů začala kuropěním Jiří Bílek

Fandil jsem Slavníkovcům, ale Přemyslovci jim to nakonec natřeli

05.04.2013 3 z 5

Ďáblova lest Ďáblova lest Arnošt Vašíček

Český Dan Brown a Šifra mistra Vašíčka. Možná to chtělo víc rozepsat, ale jinak spokojenost.

21.03.2013 4 z 5

Strážce duší 2 Strážce duší 2 Arnošt Vašíček

Akta X po česku. Bohužel v tom vidím jednoduše přepsaný scénář televizního seriálu, což knize celkem škodí.

13.03.2013 3 z 5

Hádanky naší minulosti 3: Krutá smrt zbožné babičky Hádanky naší minulosti 3: Krutá smrt zbožné babičky Jiří Bílek

Počátky přemyslovců v Čechách a dějiny asi nejprofláknutější historické rodiny u nás - Bořivoje, jeho ženy Ludmily a jejich synů a vnuků. Podle této knihy by se mělo na školách vyučovat.

13.03.2013 4 z 5

Prstenec Prstenec Larry Niven

Srovnání s Rámou je na místě. Mimozemský artefakt, v tomto případě obří, nepředstavitelně rozlehlý prstenec kolem vzdáleného slunce má samozřejmě vlastní fyzikální zákony, stejně jako Ráma. Zatímco Clarke se vyloženě vyžíval v popisu těchto zákonů a hrají u něj hlavní roli, Niven na ty své sice upozorní, ale na prvním místě jsou čtyři hlavní hrdinové a jejich kosmomovie. Nicméně Clarke u mě boduje o jednu hvězdičku navíc.

25.02.2013 4 z 5

Strážce duší Strážce duší Arnošt Vašíček

Tři kriminální povídky s historickou zápletkou. První povídka skvělá, další dvě námětově zajímavé, ale zpracováním mi připomínají televizní scénář. Buď už je autor psal s touto vidinou, nebo je neměl čas / invenci dopsat. Ale i tak jsem knihu přečetl na dva zátahy a tři dechy. Určitě pobaví závěrečné pointy hodící se spíše pro filmové béčkové horory.

13.02.2013 4 z 5

Hádanky naší minulosti 1: Kam odešli Keltové? Hádanky naší minulosti 1: Kam odešli Keltové? Jiří Bílek

Mám rád takovou popularizaci. Kolem jedné položené otázky se nenásilně dozvím vše o lidech a době, ve které se odehrává, což je jistě účel této knihy. Učebnice dějepisu pro repetenty. Jdu si pro druhý díl.

12.02.2013 3 z 5

Hvězdné deníky Hvězdné deníky Stanisław Lem

Tady musím souhlasit s anotací knihy - tolik fantastických a absurdních nápadů v jedné knížce jsem už hodně dlouho nečetl. Vůbec bych se nedivili, kdyby se touto knihou nechali inspirovat tvůrci Futuramy, Červeného trpaslíka, ale třeba i trochu Douglas Adams se svým Stopařovým průvodcem. Škoda, že ty pro mě nejslabší povídky, jsou ty nejdelší.
"Satan je to, čemu v Bohu rozumíme nejméně."
"Dosavadní pozorování nás učí, že milionkrát lidé kopali brambory, nelze však vyloučit, že v jednom z miliardy případů tomu bude naopak a brambory budou kopat lidi."
"Na hlídce jsem dostal chuť na nějaké maso, vzal jsem si z chladničky kousek mrazeného telecího.Je mi divné, že v tom telecím bylo tolik broků, odkdypak se telata střílejí z brokovnice? ... Bratranec Bruno tvrdí, že to nebyla chladnička, nýbrž hibernátor, z legrace prý vyměnil tabulky. A že to nebyly broky, nýbrž růženec."

30.01.2013 4 z 5