MaxQ MaxQ komentáře u knih

Ďáblovo písmo Ďáblovo písmo Michael Cordy

Nenáročná, ale napínavá kniha, zvláště v druhé polovině. Jak už to chodí, obsahuje spoustu náhod a klišé, včetně církve na straně zla a ekologů na straně dobra, ale za přečtení určitě stojí.

24.02.2023 4 z 5

Fenomén Zdeněk Svěrák Fenomén Zdeněk Svěrák Dana Čermáková

Jakožto cimrmanolog a svěrákolog jsem přistupoval k této knize velmi opatrně. No a dobře jsem udělal. Zas jen další kompilát z bulvárních a regionálních novinových článků a z osobních, leckdy již hodně matných, vzpomínek na populární filmy v televizi. Navíc plné faktografických chyb. Pokud v tomto státě existuje někdo, kdo o Svěrákovi, Cimrmanovi, Smoljakovi nic neslyšel, dobrá, může u této knihy začít. Jinak opravdu nedoporučuju.

24.02.2023 2 z 5

Zaslaná pošta Zaslaná pošta Terry Pratchett

Jedna z mých nejoblíbenějších knih ze Zeměplochy. Jako ajťák jsem musel ocenit především dokonalý popis signalizačních věži jako zeměplošského internetu. Včetně kódování paketů, metadat, routerů, switchů i hackerů. Ten popis prostě sedí dokonale. A samozřejmě příběh samotný je také lahůdka. Zachráněný podvodníček dostal druhou šanci. Ovšem pod podmínkou, že přivede k životu dávno zkrachovalou ankh-morporskou poštu. A k tomu mu pomůže několik rázovitých postaviček, které si člověk okamžitě zamiluje.

Mimochodem viděl jsem i filmové zpracování a to taky stojí za to, byť knižní předlohu překonat nejde.

13.02.2023 5 z 5

Nacistické poklady a StB Nacistické poklady a StB Jaroslav V. Mareš

Tak mě napadlo, že ta kniha musí být strašně nudná. Z historie přece víme, že se u nás žádné nacistické poklady nikdy nenašly. Tak o čem ta celkem tlustá bichle je? Kupodivu právě o tom. Autor se probírá archívem, sází do knihy jeden neúspěšný pokus za druhým a ukazuje, jak byla estébácká mašina v tomto ohledu vlastně úplně amatérská a neschopná. Přitom se na druhou stranu dostavuje mírné mrazení, protože z velkého počtu míst, kde měl být nějaký poklad ukryt, čtenář nutně narazí na nějakou lokalitu, kde byl, nebo která je docela blízko. Co kdyby přece jenom...

30.01.2023 4 z 5

Já Miloš Kopecký

Tak tahle kniha mě úplně neoslovila. Asi jsem čekal hercův vlastní životopis, jeho začátky, první role na divadle, filmu, veselé historky a podobně. Bohužel životopis je pouze úvodní část kniha a nutno dodat, že ta nejzajímavější. Zbytek jsou vzpomínky kolegů, dobové články, dopisy, rozhovory z časopisů, krátké prózy.. prostě taková všehochuť, kde se dalo co najít. A to už byla celkem nuda.

30.01.2023 3 z 5

Nepropadejte panice – Douglas Adams a Stopařův průvodce po Galaxii Nepropadejte panice – Douglas Adams a Stopařův průvodce po Galaxii Neil Gaiman

Pro fanoušky Stopařova průvodce povinnost. Dozví se spoustu zajímavostí o knize / rozhlasové hře / televizním seriálu / divadelní inscenaci a víceméně i příběh jejího tvůrce. Na druhou stranu pro ty, kterým Stopařův průvodce nic neříká, je to naprosto zbytečná kniha.

12.01.2023 4 z 5

Zloba Zloba Chris Carter

Tak drsného, inteligentního a především výkonného masového vraha ještě svět nepoznal. Za sebe bych řekl, že kniha byla trochu ukecaná, jeden výslech za druhým, sem tam flashback do minulosti a akce trošku dostávala na frak. Ale jiným čtenářům to tak zase vyhovuje, takže proč ne.

03.01.2023 4 z 5

Vypravěč Vypravěč Dave Grohl

Pro rockového fanouška povinnost. Výborně napsaná kniha z prakticky nedávné minulosti i současnosti. Dave Grohl nás bere na svou cestu, která začíná v obyváku nad bicí soupravou z polštářů a která končí v Bílém domě, kdy vystupuje před Paulem McCartneym a americkým prezidentem. A mezitím, většinou mimochodem a náhodou, potká všechny ty vaše oblíbené kapely a zpěváky.
Nicméně zde poznáme i jeho druhou tvář, kterou by u rockerů leckdo nehledal. A tou je spokojená rodina a děti. Dave si až puntičkářsky si zakládá na tom, aby rodině věnoval všechen volný čas, který mu zbývá a rodinným povinnostem přizpůsobuje i svá turné s Foo Fighters. Prostě, co si budeme nalhávat, je to borec.

03.01.2023 5 z 5

Byt v Paříži Byt v Paříži Guillaume Musso

Taková jednohubka velikosti originální francouzské bagety. Hlavní hrdinové spolu buď intenzivně pátrají nebo se spolu do krve hádají, což příběhu dodává další dimenzi. Zajímavý námět, který potěší. Co nepotěší je uspěchaný konec. V kontrastu se mnoha zbytečnými podrobnostmi, které se na nás hrnou během celého vyprávění, působí zbrkle a je to škoda. Za přečtení kniha stojí, nicméně si nemyslím, že si za rok vybavím její děj.

19.12.2022 4 z 5

7000 dní na Sibiři 7000 dní na Sibiři Karlo Štajner

Mám rád příběhy ze sovětských gulagů. Jsou hrůzostrašné a absurdní zároveň. Gulag - stát ve státě, jejíž obyvatelé jsou ta nejlevnější pracovní síla na světě. Pracují těžce za 300 gramů chleba a když padnou, odsoudí a přivedou další várku. Kolik? Klidně statisíce, miliony. Nas mnógo.

13.12.2022 5 z 5

Jára /da/ Cimrman: Sborník o životě a díle českého polyhistora Jára /da/ Cimrman: Sborník o životě a díle českého polyhistora Jiří Šebánek

Útlá knížečka plná humoru, která by si zasloužila i pět hvězdiček, kdybych její třetinu (možná i polovinu) neznal ze seminářů divadla JC.

13.12.2022 4 z 5

Job: Komedie spravedlnosti Job: Komedie spravedlnosti Robert A. Heinlein

Kdysi se mi to líbilo, pamatuji si dokonce, že jsem byl nadšen. Teď už nadšení nějak vyprchalo. Příběh na pomezí sci-fi a náboženských traktátů místy i trochu nudil, na druhou stranu mu nelze upřít originálnost a čtivost. Takže za přečtení určitě stojí, ale úplnou revoluci teda nečekejte.

13.12.2022 4 z 5

Rudá rakev Rudá rakev Sam Eastland (p)

Mé první setkání s Pekkalou... a asi i poslední. Vlastně celkem průměrná detektivka zasazená do "atraktivního" prostředí Stalinovy hrůzovlády třicátých let. Historické reálie slušně vykreslené, ačkoliv úplně nevěřím tomu, že Sovětský svaz tak moc německý útok očekával a připravoval se na něj. Co jsem ovšem vůbec celou knihu absolutně nepochopil, byly důvody, proč tak výborný a čestný kriminalista spolupracoval s takovou odpudivou kreaturou, jakou Stalin bezesporu byl. Zvlášť, když přesně ví, jaké zvěrstva má na svědomí. Tím pádem mi částečně nesympatický přišel i hlavní hrdina. Takže na pláž ano, ale to je asi vše.

22.11.2022 3 z 5

Monty Python vlastními slovy! Monty Python vlastními slovy! David Morgan

Už to tak bývá, že knihy o humoru vtipné nebývají. Ale jako faktografická publikace o historii jedné z nejznámějších partičky komiků, je nepostradatelná. A nejen pro jejich fanoušky. Kdo si chce zjistit něco o tom, jak fungovala britská BBC v sedmdesátých letech a jaké osobnosti se kolem ní pohybovali, bude spokojen. A nechybí samozřejmě plno střípků, historek a pomluv o všech členech Monty Pythonů.

15.11.2022 4 z 5

Dotek Anthropoidu Dotek Anthropoidu Jiří Padevět

Já nevím. Pochopil jsem, že dobové výstřižky z novin, dokumenty, fotografie mají navodit atmosféru protektorátu za heydrichiády. Asi to na mě nějak nefungovalo. A přijde mi strašná škoda, že do tak tlusté knihy, se toho vlezlo tak málo. Ale jako dokreslení událostí proč ne.

12.11.2022 3 z 5

Madame Amaro Madame Amaro Zdeněk Lacina

Takovou slátaninu, aby člověk pohledal. Představuji si to takto:
"Ty, Zdeňku, ty prý umíš psát knihy."
"No, řekněme, že umím psát."
"Tak hele, jestli chceš dostat kluka na gympl, sepíšeš nám takovou detektivku, jasný?"
"A o čem jako?"
"Takže, piš si. Bude tam zkažený prolhaný farář s nemanželskýma dětma, západní agent, kulaci spolupracující s německou rozvědkou, bývalí nacisti a když tam zamontuješ tajné Hitlerovy zbraně, dostaneš i honorář."
"Rozumím, zítra to tu máte."

24.10.2022 odpad!

Podivný regiment Podivný regiment Terry Pratchett

Humorný příběh obsahující skvělé antiválečné myšlenky. Jako absolvent základní vojenské služby mohu potvrdit, že absurdity v knize uvedené, jsou společné zřejmě všem armádám světa.
A na závěr citát, se kterým nelze než souhlasit: "Nepřítelem nejsou muži, ženy, staří a dokonce ani mrtví. Byli to jen hloupí lide všeho druhu. A nikdo neměl být právo hloupý."

24.10.2022 5 z 5

Bílý Den Bílý Den Jack London

Začátek velmi silný, až atmosférický. Riskantní poker, následující sázka a popis vražedné cesty s poštou. Bohužel tím to skončilo. Zbytek knihy je aktivistický příběh chytrého byznysmena, který sní o svém starém životě v přírodě, ale nemá odvahu a chuť se do něj vrátit. S tím mu pomůže až láska. No, takže tak nějak. Trochu mě překvapilo, že tyto problémy řešili lidé už před sto lety, ale to je asi tak všechno.

27.09.2022 3 z 5

Dobrodružství Rockyho & Terky Dobrodružství Rockyho & Terky Nikkarin (p)

Výborné, vtipné, narvané fantazií až po okraj!

21.08.2022 5 z 5

Operace rudý šíp Operace rudý šíp Miroslav Žák

(SPOILER) POZOR, SPOILER, ale na kvalitu knihy nemá vliv.
Tak to je super. Imperialisté si u hranic s ČSSR postaví bojový laser, kterým na dálku sestřelí hrdinného pilota MiGu a pak si ještě zajedou pro černou skříňku zříceného stroje. Naštěstí česká armáda zaměstnává chytré soudruhy, kteří vše vypátrají a západní agenty dopadnou těsně před jejich návratem do NSR. Jestli se chcete zasmát, doporučuji, jinak samozřejmě odpad.

21.08.2022 odpad!