MaxQ MaxQ komentáře u knih

Akvárium Akvárium Viktor Suvorov (p)

Velmi zajímavá kniha, především první polovina, kdy se Suvorov šplhá nahoru z velitele tanku až do GRU. Práce v GRU už tak napínavá není, což je zřejmě tím, že kniha se blíží spíše literatuře faktu než Jamesu Bondovi. Nicméně Suvorov psát umí a číst jeho knihy je zážitek.

07.11.2016 4 z 5

Stráže! Stráže! Stráže! Stráže! Terry Pratchett

Pro mě nejlepší díl. Měl jsem štěstí, že jsem se k této sérii dostal právě pomocí této knížky kdysi na vojně. Noční hlídka, drak, Berankinová, Errol, to je prostě něco tak neskutečně vtipného, že jsem tuto knihu přečetl snad už stokrát. A ještě se k ní stokrát vrátím. A pár vtípků na ochutnání:

"Chodil nahrbený. To byl bohužel následek pobytu ve zlatém dole řízeném trpaslíky, kteří trpí utkvělou představou, že když postaví strop ve výšce sto šedesát pět centimetrů, je vysoký až nad hlavu."

Zaslechli kroky. Nalevo od nich se ve tmě někdo zlomyslně zachichotal.
"Musíme vytvořit čtverec," řekl kapitán. Všichni najednou se pokusili vytvořit klín s kapitánem na špici.

Knihovník na něj vrhl pohled, jaký si lidé většinou nechávají pro ty, kdo říkají věci jako: "A co je vlastně tak špatného na té genocidě?"

Tuhle zbraň ve městě neradi viděli, protože takovým dlouhým těžkým lukem jste hladce prostřelili nevinného přihlížejícího na sto metrů, a to většinou jistěji než toho nevinného přihlížejícího, na kterého jste ve skutečnosti mířili.

"Koukni se na to takhle: když řekneš lidem, že si můžou vybrat - buď vlastní barák vypálenej do základů, nebo drakovi nějakou holku, kterou pravděpodobně v životě neviděli, no, věř tomu, že začnou přemejšlet. Taková už je lidská nátura."

19.10.2016 5 z 5

Vinárna U Pavouka Vinárna U Pavouka Zdeněk Svěrák

Tak tohle je knížka opravdu pro fajnšmekry. Přepisy rozhlasových přenosů opravdu nejsou z valné části nijak humorné, zasmál jsem se asi dvakrát. O nějakém popadání za břicho nemůže být už vůbec řeč. Nicméně předpokládám, že u rozhlasu bych se asi pobavil víc.
Na druhou stranu pro milovníky Járy Cimrmana a humoru pana Svěráka může jít o téměř detektivní práci dohledávat větičky, nápady a jednotlivé zárodky budoucích her a seminářů Divadla JC.

A přece jen jeden citát:

SVĚRÁK: Já bych, pane doktore, pana Padevěta pro posluchače ještě trochu představil - pan Padevět je osmdesátiletý - nebo už víc, pane Padevěte?
PADEVĚT: Nó, dobré odpoledne.
SVĚRÁK: Ano, osmdesátiletý stařec, a je to vlastně jediný, pokud víme, žijící pamětník na Járu da Cimrmana.
PADEVĚT: Já chci v klidu umřít.

05.10.2016 4 z 5

Dostaveníčko u rybářů / Maigret má strach Dostaveníčko u rybářů / Maigret má strach Georges Simenon

Nevím, jak pro ostatní, ale pro mě je celkem obtížné Simenona číst. Člověk přeskočí jeden krátký odstavec a najednou se Maigret baví s někým úplně jiným, někde úplně jinde a o týden později. Tady musí být čtenář pečlivý. Pak dostane solidní kriminálku.

29.09.2016 4 z 5

Zápisky kriminalistovy Zápisky kriminalistovy Lev Romanovič Šejnin

Napsat o této knize, že je to bolševická agitka, by bylo velmi slabé. Je to hnusná rudá propaganda. Stačí se podívat, kdy tyto povídky vycházely v ruských novinách - 20 a 30 léta. To jsou léta tvrdých represí a čistek, kdy miliony lidí byly šmahem odváženy do gulagů nebo rovnou popravováno. A stačí se zamyslet nad tím, kdo jsou v knize ti vrazi a zloději - bez výjimky jsou to kulaci, příslušníci kdysi carské šlechty, lidé věřící, nepmani a další nepřátelé komunismu.
Až komicky působí v knize obyčejní zločinci, kteří jsou zde vykresleni jako lidé, kteří mají rádi SSSR a společně s rudými komisaři bojují proti nepřátelům lidu. A masoví vrazi jako prokurátor Vyšinskij nebo šéf NKVD Džerzinskij tady působí dojmem hodných strýčků, kteří naslouchají lidem, jednotlivým osudům a kvůli malé nespravedlnosti div v noci nespí. Vážně na blití.

Pro ilustraci několik citátů:

Provolání kapsářů: "Proto se usnášíme, že nebudeme okrádat delegáty z lidově demokratických zemí ... a naopak napřeme své síly proti zástupcům imperialismu. Vůči těmto živlům se necítíme vázáni žádnými ohledy."

"Kamarádi zločinci, kteří ještě běháte po ulicích! Uvědomte si, co pro nás dělá sovětská vláda. Copak nejsme s to pochopit, co se od nás chce? Uvědomte si konečně, že nám Sovětský svaz podává proletářskou ruku a chce nás vytáhnout z naší žumpy ... Chopte se práce a přestaňte krást. Nešpiňte naši vlast. Buďte jejími důstojnými syny."

26.09.2016 odpad!

Pyramidy Pyramidy Terry Pratchett

Pří prvním čtení, kdysi už neuvěřitelně dávno, nepatřila tato kniha ze zeměplošského univerza k nejoblíbenějším. Teď musím uznat, že jsem se mýlil. Celá kniha je skvělá a úplně famózní je, když se otočí časoprostor o 90 stupňů. A pár citátů:

"Když zemřete, první věc, kterou ztratíte, je váš život. Hned po něm jsou to vaše iluze."

"Most lemuje osm heraldických hroších figur obrácených hlavami k moři. Říká se, že až nastane čas a město se ocitne v nebezpečí, hroši oživnou a dají se na útěk."

26.09.2016 5 z 5

Soudné sestry Soudné sestry Terry Pratchett

Se zeměploškými knihami, kde vystupují čarodějky mám trošku problém. Ostatní je velebí, ale já z nich zas až tak na větvi nejsem. Samozřejmě, pořád je to knižní nadprůměr, ale já mám radši Ankh a čaroděje. Na druhou stranu taková scéna, jak Smrť hraje v divadle sám sebe a dostane trému - to je lahůdka. A dva citáty, aby řeč nestála:

"Musí tam mít aspoň sto stříbrných dolarů... Abych mohl krást takový peníze, to bych musel bejt přinejmenším v cechu právníků. Na takový peníze si netroufnu."

"Jen ve svých snech jsme svobodní. Po zbytek života potřebujeme peníze."

02.09.2016 4 z 5

Falešný kupón Falešný kupón * antologie

Široká je ruská duše. Obsáhne statečnost, hrdost i obětavost, ale i touhu a nenávist. A je v Rusku mnoho lidí bez duše, jako zvířata. Krásně napsané povídky, kde nejde o hledání pachatele, ale o motiv a trest.

30.08.2016 4 z 5

Pevnost bílých mravenců Pevnost bílých mravenců Ludvík Souček

Dobrá knížka. Sice se už na ní začíná projevovat stáří, ale čte se dobře. Nejlepší a nejvtipnější je asi poslední nejkratší povídka Kursk 7/6/43/1207 o tom, jak se cestovatelé v čase dostanou doprostřed tankové bitvy. V tomto místě mě nejvíc pobavil počítačový překlad ruské nadávky do moderního jazyka:
"Musíte - se - mnou - na - předsednictvo -" přeložil tlumočník v mezích možností tří set slov Šumajův návrh cesty na velitelství. "Jinak - se se - mnou - bude důstojník Telegin - pohlavně - stýkat - jako - s opicí."
"Proboha!" vyjekla miss Robinsonová.

24.08.2016 4 z 5

Magický prazdroj Magický prazdroj Terry Pratchett

Úplně fantastická globální apokalypsa. Tak trochu třetí světová na Zeměploše. Děj, humor, nápady.. nevím, co vyzdvihnout dřív.
A protože se tu hodně cituje, taky si dva kousky neodpustím:

"Několikanásobný vítěz celopouštní soutěže o Nehybnou tvář se poměrně přirozeně usmál, ale pak ho něco zatahalo za šaty. Úsměv zůstal na svém místě, ale jak se zdálo, zbytek obličeje se k němu odmítal znát."

"Kebab Zovce, vykladač tradic, již podruhé v poměrně krátké době zjistil, že se mágové kolem něj rozestupují jako ranní mlha. Vzápětí zjistil, že ačkoliv se ani nepohnul, stojí o hezký kus před ostatními mágy. Jeho oči přeběhly sem a tam jako pár veverek zahnaných do pasti."

12.08.2016 5 z 5

Jatka č. 5 Jatka č. 5 Kurt Vonnegut Jr.

Směs ironie, satiry a cynismu prodchnutá člověčenstvím a humanismem. Tak to chodí.

09.08.2016 4 z 5

Mort Mort Terry Pratchett

NENÍ SPRAVEDLNOST, JSEM JENOM JÁ...

..a není lepší fantasy, je jenom Zeměplocha. OK, přeháním, ale objektivně to tak vidím. Někdy mám pocit, že Pratchett to psal přímo film, resp. kdo by to chtěl natočit, měl by velmi jednoduchou práci. Na druhé straně zase pravda, že skutečně dobrý film ze série Zeměplochy jsem teda neviděl.

03.08.2016 5 z 5

Lehké fantastično Lehké fantastično Terry Pratchett

Kniha přímo přetéká autorovou fantazií. Děj pádí kupředu jako rozběhnutá bedna s nožičkama a na cestu mu září humor s velkým H, který už jen tak jen tak v knížkách nenajdete.

07.07.2016 5 z 5

Záhady literárního světa Záhady literárního světa Radko Pytlík

Taky jsem od toho čekal něco jiného. Tak trošku každý pes jiná ves. Ale sem tam jsem se něco zajímavého dozvěděl.

07.07.2016 3 z 5

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

Vynikající úvod do úžasného dobrodružství na jehož konci je bohužel smrt pana Pratchetta. Četl jsem všechny díly Zeměplochy. Některé jsou skvělé, jiné dobré, pár jich je fantastických... A ty postavy, se kterými se setkáme! Každá je prostě originál. Je pravda, proč to tutlat, ty úplně poslední knížky by zasloužily ubrat na počtu stran a přidat na humoru, ale to jsou drobné pišky na krásných tváří těchto knih.
A až budu starý a na smrtelné posteli, nechám ještě Smrtě chvíli čekat... dokud ještě jednou nepřečtu všechny díly znova.

22.06.2016 5 z 5

Ponorka Ponorka Thomas N. Scortia

Další katastrofický příběh, tentokrát na téma jak začít třetí světovou válku z ponorky. Příběh je mírně na hraně, opravdu je tam moc náhod, ale ona skutečnost je kolikrát ještě neuvěřitelnější. Délka knihy je taky na hraně, ale protože se čte skoro sama, tak rozhodně doporučuju.

13.06.2016 4 z 5

Vynález proti sobě Vynález proti sobě Josef Nesvadba

Tak to už je dnes klasika české sci-fi. Četl jsem poněkolikáté. Některé povídky slabší, jiné dobré, mnohé i zfilmované. Pro fanoušky žánru povinnost.

30.05.2016 4 z 5

Lubomír Lipský o sobě (a bratru Oldřichovi) Lubomír Lipský o sobě (a bratru Oldřichovi) Milan Cais

Trošku mě zklamal obsah v tom smyslu, že povídání pana Lipského tvoří cca. polovinu knihy, zbytek jsou dopisy, povídání ostatních kolegů, scénáře, dobové recenze... zkrátka si myslím, že to mohlo být podrobnější. Na druhou stranu i tak jsem se dozvěděl plno zajímavostí, takže za přečtení to stojí.

23.05.2016 4 z 5

Přízrak Bělověžského pralesa Přízrak Bělověžského pralesa Aleksander Omiljanowicz

Ačkoliv předpokládám, že cílová skupina této knihy jsou dvanáctiletí pionýři, musím se přiznat, že jsem ji přečetl téměř jedním dechem. Rozdělení na zlé fašisty a hodné sověty bylo spíše úsměvné, ale na druhou stranu, napětí knize nechybělo. Nečekejte žádné složité a hluboké myšlenky, ani detailní historické rozbory válečných událostí, jde o popis akcí jednoho sovětského špióna na německé zpravodajské základně. A ty prakticky vždy dopadnou dobře.

16.05.2016 4 z 5

Prométheus v plamenech Prométheus v plamenech Thomas N. Scortia

Jako někteří zde, i já jsem se ke knize vrátil po x letech. Trošku z obavami, ovšem zbytečnými. Kdysi dávno u mě tahle kniha probudila zvědavost a obdiv k jaderné energetice, dokonce jsem v knize ještě našel podtržené pasáže vysvětlující poločas rozpadu a jak se štěpí plutonium 238. Každopádně tahle kniha má všechno, co má mít - dostatek napětí, lukrativní destinaci a osobní rovinu, ale tak akorát, žádné citové vydírání.

09.05.2016 5 z 5