Falešný kupón

Osm kriminálních novel a povídek o lidských vášních a tragických osudech z pera nejvýznamnějších ruských autorů. Tyto okrajové prózy ruských klasiků nejsou běžnými detektivkami v dnešním slova smyslu, patří však k tomu nejlepšímu, co dává tato tematika v literatuře světové.

https://www.databazeknih.cz/img/books/64_/64812/falesny-kupon-hjy-64812.jpg 3.723
Literatura světová, Novely, Povídky
Vydáno, Svoboda

Kniha Falešný kupón

Cestovatel91

Nízká míra vzdělanosti nižších vrstev obyvatelstva Ruska v 19. století, kdy se povídky odehrávají, absolutismus, zaostalost venkova a zemědělské výroby, následky nevolnictví, národnostní otázka a nacionalismus, a konečně obecně pomalá industrializace země - to vše z povídek jenom čiší. Někomu to může přibat ubohé, já takové syrové příběhy zbožňuji.

Povídky jsou z pera světově známých autorů (Dostojevskij, Tolstoj, Turgeněv, ... ) a nutno říct, že většina z nich se mi dostala pořádně pod kůži. Některé texty (zejména ty hodně krátké) však byly velmi jednoduché a řekl bych, s trochou nadsázky, že by je napsal i běžný student gymnázia (např. Strašná povídka, která má 2,5 stránky).

Jo a nečtěte hned jako první tu první povídku, která se jmenuje Falešný kupón, protože je nejlepší a to se má nechávat na konec. :-)

Iljaajli
29.11.2017

Skvělý výběr výborných povídek.

Petruse21
28.05.2017

Mně se to líbilo, mám podobné povídky ráda. Nejvíc se mi líbila lady macbeth mcenského újezdu

Franc
21.01.2017

Opět skvělé dílo, které oblaží duši čtenářovu. Ústředním tématem knihy je vražda. Spolu s autory proniknete až na úplné dno duše vrahovi a téměř autenticky s nimi prožíváte jejich pohnutky, důvody, následky skutků.Tak tomu může být pouze u povídek pocházejících z pera ruského autora.

Autoři ve svých dílech nešetří stavy nízké ani vysoké. Ve jejich dílech se odráží morálka doby. Z osob nízkých číší beznaděj a rezignace na spravedlnost, z osob vyšších bezcharakternost a rezignace na úvahy nad následky svých činů.

Věřím, že každý komu projde tato kniha rukama bude nadšen, a jen tak mu z paměti nezmizí vzpomínka na silný čtenářský zážitek.

MaxQ
30.08.2016

Široká je ruská duše. Obsáhne statečnost, hrdost i obětavost, ale i touhu a nenávist. A je v Rusku mnoho lidí bez duše, jako zvířata. Krásně napsané povídky, kde nejde o hledání pachatele, ale o motiv a trest.

Koka
29.01.2016

Téma zločinu a trestu bylo mezi ruskými literáty 19. století vysloveně "oblíbené". Frenkvence motivů těžkých hrdelních zločinů je v jejich dílech opravdu nadstandardní a zjevně odráží jejich frekvenci v reálném životě. A to ve všech společenských vrstvách: od negramotných mužiků s vychlastanými mozky, kteří se od zvířat lišili jenom chůzí po dvou, přes tupé a znuděné kupcové bez morálky, svědomí, budoucnosti, až po oficíry, kteří už jako desetiletí kluci museli houfně nastupovat do kadetních škol a místo houpacích koní a dřevěných šavliček byli od dětství vedeni k údajné hrdosti, která přikazovala zabíjet pro každou "urážku" ,a k bezuzdnému hýření v předem ztraceném životě.
Když chce někdo pochopit tu tajemnou a nepochopitelnou "ruskou duši", to stigma alkoholem a staletími despotizmu zdegenerových generací, měl by si tyto krátké ukázky morální bídy přečíst. Tvoří totiž jenom lehkou ouvertúru k tomu, co se pak dělo ve 20. století.

maryzka
21.03.2013

Soubor povídek kriminalních příběhů, které jsou sondou poměrů v ruských věznicích, rozervaných, neštastných lidí z dobrých i špatných osobních, rodinných poměrů

Rytíř Sedmi království
Rytíř Sedmi království