mataj mataj komentáře u knih

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Kniha mě velice mile překvapila. Četla se téměř sama. Zajímavý děj, od kterého se nedalo odtrhnout. Už se těším na další díl.

09.02.2019 5 z 5

Smutek poručíka Borůvky Smutek poručíka Borůvky Josef Škvorecký

Soubor povídek, neboli krátkých případů poručíka Borůvky, které se četli velmi příjemně. Jak to již bývá, některé byly povedenější a některé méně, ale nedá se jim upřít zajímavost.

01.06.2024 4 z 5

Neptunův trojzubec Neptunův trojzubec Fred Vargas (p)

Tak tohle jsem slupla jako malinu. Svérázný komisař Adamsberg se svými nestandardními vyšetřovacími metodami a kolikrát nepochopitelnými myšlenkovými pochody se stal mým oblíbencem. Ale autorka se vyřádila i na jiných postavách v jeho okolí, neméně osobitými, kterým nechybí šmrnc, nadhled i zvláštní humor.
Adamsberg je přesvědčený o tom, že jisté specifické vraždy, které se odehrály v průběhu několika desetiletí, a za které byli odsouzení různí lidé, kteří si navíc na ty události nevzpomínali, má na svědomí jeden jediný, neuvěřitelně prohnaný pachatel. Když se navíc sám stane podezřelým z vraždy mladé dívky a dostane se do hledáčku kanadské policie, jeho další pátrání se velmi ztíží. Naštěstí má dostatek přátel, kteří se mu snaží pomoct. Vynikající čtení.

09.01.2024 5 z 5

Podzemní proudy Podzemní proudy Christopher Fowler

Druhý díl opět nezklamal, minimálně nezvyklými úmrtími, zajímavým prostředím a motivem podzemních řek pod Londýnem. Celým příběhem se vine jisté tajemno protkané nevysvětlitelnými úkazy. Dvojice postarších detektivů s osobitým stylem vyšetřování a komunikace mě docela bavila. Jsem zvědavá, s čím přijde autor v dalším díle.

29.08.2023 4 z 5

Pramen Povýšení Pramen Povýšení Brandon Sanderson

I když druhý díl zpočátku lehce pokulhává za prvním, nedá se mu upřít čtivost, nápad a záhadnost. Po svrhnutí Finální říše se do popředí dostává politikaření, pletichy a boj o moc. Kromě hrozícího válečného nebezpečí se Vin snaží najít odpovědi v proroctvích a pochopit pravdu o pramenu Povýšení. Jsem opravdu zvědavá jak se to vše vyvine v dalším díle.

21.12.2022 5 z 5

Chtělo by to nový jména Chtělo by to nový jména NoViolet Bulawayo

Vypravěčkou příběhu je desetiletá dívka Miláček, která pochází z nejmenované země v Africe. Jednoduchým, otevřeným a dá se říct i dětským způsobem popisuje život svůj i svých přátel a rodiny. Své sny o životě v Americe konfrontuje v druhé části knihy se skutečností, když se jí podaří odletět se svou tetou. Kniha je velmi zajímavá, a jsem ráda, že jsem si ji (i díky ČV) přečetla.

21.09.2022 4 z 5

Píseň krve Píseň krve Anthony Ryan

Velice zajímavá epická fantasy, kde nechybí akce a taky trochu tajemna. Postavy bratrů z 6. řádu (včetně Vélina) jsem si velice oblíbila, i když bych u nich uvítala trochu podrobnější popis jejich charakterů. Musím říct, že jsem si užila jak dětství a dospívaní Vélina, tak i jeho další "úkoly ve jménu království a víry". A i když jsem měla občas problém zařadit některé postavy nebo události (nevím jestli kvůli zvláštním jménům nebo kvůli mé nevšímavosti), dávám plný počet hvězd.

25.09.2020 5 z 5

1793: Vlk a dráb 1793: Vlk a dráb Niklas Natt och Dag

Ponurý a drsný historický detektivní román. Bezútěšnost a bezpráví prochází celým příběhem. A i když se mi občas zvedal žaludek, musím říct, že kniha byla výborná a bavila mě.

30.03.2020 5 z 5

Hodinářova dcera Hodinářova dcera Kate Morton

Velmi hezká kniha, již druhá, kterou jsem četla od této autorky. Zajímavý i když smutný osud hlavní postavy, která jistým způsobem ovlivňuje mnoho dalších životů. Všechno je to propletené a nakonec každý kousek zapadne na své místo. Doporučuji k přečtení.

23.03.2020 5 z 5

Zmrazené zlato Zmrazené zlato Rolf Börjlind

Když je na severu v horách náhodně objevené tělo, Olivie je pověřena zjistit podrobnosti o oběti. Někdo ale nechce, aby dávné tajemství vyšlo najevo, a je pro to ochoten udělat cokoli, dokonce i vraždit. Na scénu se vrací i Tom Stilton, aby pomohl odhalit vraha, který se schovává již mnoho let.

06.01.2024 4 z 5

A Seina teče A Seina teče Fred Vargas (p)

Tři krátké povídky "jednohubky" s jedinečným Adamsbergem, kterému při pátrání pomáhá jeho zvláštní intuice, neotřelý pohled na věc a nakonec i nějaké podivné individuum, které s k vyšetřování nachomýtne. Milé, vtipné čtení.

26.11.2023 4 z 5

Úkryt Úkryt Lisa Gardner

Velmi dobře napsaná detektivka, čtivá a napínavá. Navazuje na první díl Smrtící samota a částečně s ní má propletený děj. V tomto druhém díle dostává D.D. již více prostoru, i když pořád je v popředí Bobby a (tentokrát) Annabelle a sledujeme jejich problémy a myšlenky. Sympatické postavy, zajímavé rozuzlení a napětí až do konce.

02.01.2021 5 z 5

Ptáci a jiné povídky Ptáci a jiné povídky Daphne du Maurier

Podle mě výborné povídky s tajemnou, ponurou a děsivou atmosférou a zajímavý, neotřelým námětem. Nejvíc se mi líbily - Ptáci, Jabloň a Teď se nedívej.

17.10.2020 5 z 5

Dům číslo 6 Dům číslo 6 Nela Rywiková

Do knihy jsem se pustila kvůli výzvě, nicméně byla jsem mile překvapena. Ani ne tak tím, že by to byla vynikající detektivka, ale spíše díky výborně popsaným charakterům jednotlivých postav a prostředí. Poslouchala jsem jako audio knihu a hádky ale i rozhovory obyvatelů domu v ostravském dialektu byly perfektně namluveny.

14.12.2019 4 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Hezká knížka plná myšlenek o životě a o tom, jak má člověk naslouchat svému srdci a jít za svým snem. Moc příjemné čtení.

10.12.2019 4 z 5

Smrtící tajnosti Smrtící tajnosti Robert Bryndza

Tohle byla moje první kniha od autora. Docela čtivá, napínavá se zajímavým rozuzlením. Asi se podívám i po předchozích dílech série...

24.07.2019 4 z 5

Už teď jsi mrtvá Už teď jsi mrtvá Sharon J. Bolton

Kniha je napínavá hned od začátku. Únik balonu před pronásledovatelem skončí neúspěšně a začíná skrývání a honička. Občasné, zdánlivě nepodstatné, vracení se do minulosti, dotváří ke konci celý příběh. Moje oblíbená autorka, tudíž jsem možná méně kritická. Nicméně i když jsem v průběhu čtení přemýšlela nad čtyřmi hvězdičkami, konec mě opravdu překvapil a postaral se i o tu pátou.

09.06.2024 5 z 5

Sedmdesát sedm hodin Sedmdesát sedm hodin Christopher Fowler

Bizarní vraždy, bizarní motivy. Ale na to jsem si u této dvojice netypických vyšetřovatelů zvykla. A i když občas jsem v té změti postav a historických souvislosti tápala, četlo se mi to velice dobře.

26.04.2024 4 z 5

Krvavý oheň Krvavý oheň Juraj Červenák

Příběh Rogana, Mireny a Goryvlada spěje k vyvrcholení. Do cesty jim vstupují noví hrdinové ale i mocnější nepřátelé, a tentokrát půjde do tuhého. Jejich vzájemná řež je snad ještě drsnější, potoky krve se valí z každé strany a magie a čáry dají všem opravdu zabrat. Kdo z toho všeho vyjde jako vítěz odhalí až poslední stránky knihy.

25.01.2024 4 z 5

Poselství práva Poselství práva Brandon Sanderson

První díl navazující trilogie mě oslovil stejně jako předchozí díly. I když jsou hrdinové prvních třech dílů nyní již legendami, nové hlavní postavy - Wax, Wayne a Marasi se jimi nenechají zahanbit. Jejich vtipné popichování mě neskutečně bavilo. Žijí v modernějším světě ale s nepřáteli bojují podobně, s pomocí allomancie a feruchemie. Po řadě podezřelých krádeží ve vlacích a únosech mladých žen, přičemž jednou z nich je i Waxova budoucí snoubenka Steris, se rozhodnou zjistit kdo za tím stojí. Líbilo se mi to a těším se na další díl.

19.09.2023 5 z 5