Massek Massek komentáře u knih

Půlnoc ve Studni duší Půlnoc ve Studni duší Jack Laurence Chalker

Když jsem si četl anotaci na přebalu, tak jsem se docela dost zděsil. Mořská panna, zamilovaný kentaur a obří netopýr? Fakt to mám číst? Ale nakonec dobrý, líbilo se mi to! I přes avizované obsazení to je pořád víc sci-fi než fantasy, i tomu šílenému světu se spoustou "šestek" se dalo uvěřit.

16.08.2020 4 z 5

Lavondyss Lavondyss Robert Holdstock

Lavondyss jsem kdysi četl a nedočetl, tyto prázdniny jsem se rozhodl skoncovat s tímto starým restem a knihu zdolat. A bohužel se potvrdilo, že to opravdu není můj šálek čtiva, toho mystična, magična a neuchopitelna je na mě už trošku moc. Alespoň můžu ale s čistým svědomím hodnotit, protože tentokrát jsem poctivě přečetl knihu až do poslední stránky.

29.07.2020 3 z 5

Roboramus Roboramus Stanislav Švachouček

Pecka. Krátké a úderné povídky, s pointou, žádný balast. Kolik autorů dokáže psát takhle úsporně? Skvělá sbírka.

14.07.2020 5 z 5

Pardubické restaurace a hotely Pardubické restaurace a hotely Jiří Kotyk

Historie nemusí nutně mapovat jen minulost hradů, zámků, bitev či šlechtických rodů. I hospody a restaurace patří k našemu dědictví :) Pravda, kniha je hlavně pro Pardubany a znalé místních poměrů, ostatně jako každá regionální literatura. A nad touhle jsem parkrát dostal i docela žízeň :)

09.07.2020 5 z 5

Výpravy za dobrodružstvím Výpravy za dobrodružstvím Miloš Zapletal

Jistota, ke které se mohu vždy vrátit. Dostal jsem ji už v dětství a slouží mi dodnes, i když už podle toho chudák taky trochu vypadá. Ale co, přímo dle poselství tohoto titulu to beru tak, že knihy se mají číst a dobrodružství se má prožít.

02.07.2020 5 z 5

Kůly v plotě Kůly v plotě Jakub Kohák

Původně jsem chtěl napsat totéž co u druhé knihy Kohákových sloupků, ale nakonec musím konstatovat, že tenhle výběr byl o něco lepší. Nedivím se, že nakladatel začal tímto pozdějším obdobím, je to takové... vyzrálejší, čtivější. Takže díky a Sáán-ma-ríííno!!!

12.05.2020 3 z 5

Hastings 1066 - Pád anglosaské Anglie Hastings 1066 - Pád anglosaské Anglie Christopher Gravett

Přehledné, stručné, poučné a s krásnými ilustracemi. Důvody, proč mě baví edice převzatá z anglického Osprey. A titul Hastings 1066 patří k těm nejklasičtějším jak tématem, tak zpracováním.

21.04.2020 5 z 5

Čtvrtá kniha krve Čtvrtá kniha krve Clive Barker

Kdysi jsem četl první tři knihy a nedávno jsem na čtvrtou v pořadí narazil v antikvariátu, tak jsem se k sérii nyní vrátil. Upřímně už nemohu moc srovnávat s předchozími díly, protože si je nijak zvlášť nevybavuji, zůstal jen dojem postupně klesající kvality. Ale "Čtvrtá" se mi líbila, všechny příběhy mě při čtení chytly, snad jen kraťas Ustup, satane! byl slabší. Asi se budu muset zase někdy vrátit k prvním knihám a připomenout si pár strašidelných historek.

13.04.2020 4 z 5

Svět podle Koháka: Kůly v plotě 0,5 Svět podle Koháka: Kůly v plotě 0,5 Jakub Kohák

Kniha je v podstatě souborem krátkých úvodních sloupků psaných původně pro noviny. S tím je potřeba k ní taky přistupovat. Pobavil mě autorův styl lehce přeháněné nadsázky a ironie, někdy chvástavý a jindy naopak trochu sebekritický, ale po chvilce se přeci jen okouká a opakuje. Tak jsem si tuto knihu ordinoval po malých kouscích, i když by se jistě dala přečíst za jeden večer.

01.04.2020 3 z 5

Václav IV. Václav IV. Jiří Spěváček

Obdivuji rozsah znalostí, úsilí, rozhledu a přečtené literatury či prostudovaných pramenů, který musel autor vynaložit na toto dílo. Když pak sám navíc hodnotí, že se jedná spíše o dílo syntetické než o podrobnou analýzu, jde to už mimo moje chápání. Touto monografií pan Spěváček položil základ ke spoustě dalších medievistických prací.

08.03.2020 4 z 5

Robinson Robinson Petr Sís

Dnes jsme byli v knihovně na veřejné akci pro děti a já měl možnost tam sáhnout po této krásné knize. Hned na místě jsem ji zhltnul, je to krátký dětský příběh, ale krásný a působivý. Nejvíce se mi líbila velká ilustrace, kde se přesouvá ve snu z postele na loď a ostrov a pak samotný doslov Petra Síse, jehož příběh je do knihy převeden v podstatě přesně dle jeho zážitků.

30.11.2019 5 z 5

Livbvz metropolis Livbvz metropolis Rudolf Turek

Kniha o slavníkovském i přemyslovském hradištním sídlišti v Libici nad Cidlinou je oficiálně antologií, ale jméno Rudolfa Turka pod většinou příspěvků je zárukou kvalitní odborné práce. Tím nechci nijak upozadit další autory, celá práce je vyrovnaná a čtenáři poskytne dobrý přehled o místním hradišti. Vždyť právě J. Justová přispěla dalšími pokračujícími výzkumy k pozdějšímu rozšíření našich vědomostí o Libici. Bohatá je i obrazová příloha, vzhledem k roku vydání jen černobílá, ale i to dostačuje.

14.11.2019 4 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

U manželky na poličce ležela Aristokratka už nějakou dobu, já ji prolistoval s tím, že ji třeba taky přečtu. A najednou v TV koukám, ona je i zfilmovaná. Aha, asi známá kniha (doteď jsem netušil), tak šup nejdřív přečíst! Z těch dvou táborů příznivců a odpůrců já patřím k těm spokojeným čtenářům, mě to bavilo. Jen ten konec, teď teprve tady na databázi koukám, kolik už to má pokračování...

08.11.2019 4 z 5

Cesta za Adamem Cesta za Adamem Josef Kleibl

Říkal jsem si, že sem nebudu vkládat komentáře ke knihám, přečteným kdysi v minulosti před registrací na Databázi, ale zde udělám první (a jistě ne poslední) výjimku. Inspirovala mě k tomu totiž právě dočtená kniha Ann Gibbonsové První lidé o evoluci člověka. Cesta za Adamem je mnohem starší a tak v ní pochopitelně chybí údaje o nejnovějších paleontologických objevech. Ale je velice chytlavá a zvláště hned prvních několik kapitol mě uchvátilo natolik, že jsem ji zhltl jako sladkou malinu. Dodnes si v ní rád zalistuji a přečtu znovu některé oblíbené pasáže.

02.11.2019 5 z 5

První lidé První lidé Ann Gibbons

O evoluci člověka se nijak zvlášť nezajímám, tuhle knížku jsem zvolil po velmi dobré zkušenosti s Kleiblovou Cestou za Adamem z roku 1987. A nestačil jsem se divit, co vše se za těch necelých 20 let mezi vydáním obou knih změnilo a jak moc se díky novým objevům posunuly naše znalosti o původu člověka. Asi nás i nadále čekají další překvapení a dodatky do chybějící mozaiky našeho vývoje.
A tady vidím i nevýhody této knihy. Pokud se někdo chce dozvědět více o evoluci, je lepší patrně sáhnout po jiných odborných knihách, případně jít přímo po odkazech v knize. Ta je totiž velmi dobře ozdrojovaná, jde zkrátka o vědeckou publikaci. Ale zabývá se přitom spíše vztahy mezi paleoantropology, vývojem na různých nalezištích i zákulisními vztahy. Na to by se snad hodil spíš jen populárně-naučný formát. A citelně tu chybí nějaké obrázky či fotografie. Ta jedna přehledová tabulka s přelomovými nálezy na konci knihy už to moc nezachránila.
Kniha ideální pro někoho, kdo už má dobrý přehled v oboru a zajímají ho spíše detaily o vztazích mezi hledači zkamenělin v posledních dvou dekádách.

02.11.2019 3 z 5

Drsný střed Evropy: 27 velkých příběhů našeho středověku Drsný střed Evropy: 27 velkých příběhů našeho středověku Zdeněk Čech

Ze začátku jsem očekával, že kniha je zpracovaná pro mladší čtenáře, dokonce jsem si myslel, že půjde spíše o beletristické příběhy. Asi mi ten dojem navozoval název a obálka. Ale jde o stručnou historickou publikaci, nakonec jsem ji shledal čtivou a přehlednou. Krátké kapitoly mi akorát vyhovovaly na večerní "předusínací" dávkování :)

16.10.2019 4 z 5

Jak voní můj domov Jak voní můj domov Václav Větvička

Můj oblibený autor, z této řady mám přečtenou většinu knih, nicméně zde na databázi jsem spíše začátečník a tak tuto (vydanou v roce 2018) paradoxně hodnotím jako první, protože jsem ji právě dočetl.

12.09.2019 4 z 5

Reportáž, psaná na oprátce Reportáž, psaná na oprátce Julius Fučík

Četl jsem vydání z roku 1950 a musím souhlasit s komentářem některých čtenářů, že mi také chyběl doslov či kritické zhodnocení a uvedení do historických souvislostí. Sám jsem po knížce sáhl v podstatě náhodou, bez přípravy a hlubší znalosti tématu.
Ale když si odmyslím některé ideologicky pojaté pasáže, považuji knihu stále za velmi čtivou a především popisy vězeňského systému či charakteristiky bachařů a vězňů považuji za autentické. Dle mého názoru byl Fučík dobrý pozorovatel a dokázal výstižně a ve zkratce tato pozorování shrnout, ideální pro reportáž a obecně novinářskou práci. Nepochybuji ani o krutostech během prodělaných výslechů. Těžká doba.

24.08.2019

Čas je ta nejjednodušší věc Čas je ta nejjednodušší věc Clifford D. Simak

Tuto knížku jsem koupil v antikvariátu už někdy v 90. letech za 5 korun a od té doby mi ležela v knihovně. Moje ostuda. Před letošní dovolenou jsem se koukal po vhodném paperbackovém útlém formátu a konečně na ni padla volba a nebyla to vůbec volba špatná. Vize rozdělené společnosti po nástupu parakinetických schopností lidí a zásah jednoho nečekaně obdařeného jedince do chodu událostí.

05.07.2019 4 z 5

Marathón 490 př.n.l. - První perská invaze do Řecka Marathón 490 př.n.l. - První perská invaze do Řecka Nicholas Victor Sekunda

Klasický kousek z edice Válečná tažení od Grady převzaté z Osprey. U těchto historických událostí se jen můžeme divit, o kolik písemných památek se opírají badatelé. To si u asi 2500 let starých událostí v naší české kotlině můžeme nechat jen zdát.

20.06.2019 3 z 5