Marathón 490 př.n.l. - První perská invaze do Řecka

Marathón 490 př.n.l. - První perská invaze do Řecka https://www.databazeknih.cz/img/books/81_/81532/bmid_marathon-490-pr-n-l-prvni-perska-in-GSl-81532.jpg 4 7 2

Historie marathónského válečného tažení představuje významnou epopej antického světa. Když v roce 499 př.n.l. povstali iónští Řekové proti nadvládě Peršanů, poskytly jim pomoc města Athény a Eretria. Perský král Dáreios přísahal odplatu a v roce 490 př.n.l. vyslal 600 lodí plných vojáků, aby se Athéňanům pomstil. Tato kniha podrobně popisuje, jak Řekové drtivě porazili Peršany v bitvě u Marathónu a zahnali je na útěk zpět na jejich lodě. Morální efekt tohoto vítězství byl obrovský - poprvé v dějinách řecká armáda porazila Peršany a prokázala taktickou převahu hoplítů.... celý text

Literatura naučná Historie
Vydáno: , Grada

Marathon 490 BC: The first Persian invasion of Greece , 2002

Massek
20.06.2019 3 z 5

Klasický kousek z edice Válečná tažení od Grady převzaté z Osprey. U těchto historických událostí se jen můžeme divit, o kolik písemných památek se opírají badatelé. To si u asi 2500 let starých událostí v naší české kotlině můžeme nechat jen zdát.

braunerova
25.06.2016 5 z 5

Velmi dobře zpracovaná bitva u Marathonu se spoustou obrázků, fotek a map. Není to jen souhrn faktů. Autor celé území sám procestoval a přináší i svoje názory na rozestavení armád a průběh bitvy.

bitvy řecko-perské války

2008  90%Spartské vojsko