Marylaa Online Marylaa komentáře u knih

Obrázky z Holandska Obrázky z Holandska Karel Čapek

Tohle od vždycky bylo u nás doma v knihovně a opravdu netuším proč jsem to nepřečetla dřív. Je to vtipné a zajímavé a jak nemám ráda v knihách ilustrace, tak u Čapka naopak, skvělé to doplňují.

15.07.2020 5 z 5

Sen lásky Sen lásky Janette Oke

Sice by mi vůbec nevadilo, pokud by autorka zůstala jen u prvního dílu a neudělala z toho sérii, ale když už to je série tak jsem přečetla všechno co zatím u nás vyšlo:) Opět je to čtivé i když je to v podstatě popis obyčejného života. Co mi vadí, a tady je to snad že všech těch knih nejnápadnější, jsou příliš nerovnoměrně rozložené časové úseky v kapitolách. Někdy jeden den zabere několik kapitol a v další kapitole uběhne pár let (na začátku bylo Belindě 11 a pak najednou skoro 14, nevím jestli tam nastal takový nepostřehnutelný skok v čase, nebo je to chyba v překladu.).
Přez tuhle výtku, doufám že budou další díly.

06.07.2020 4 z 5

Záhadná guvernantka Záhadná guvernantka Kristi Ann Hunter

Účel světí prostředky, tím se řídí Kit postrach aristokratů, kteří odvrhli své nemanželské děti, či své dcery poznamenané skandálém. Ale najednou potká Grahama, který podle všeho je čestný aristokrat. A Kit musí zvážit své metody. A svou motivaci. Smířit s Bohem, se svou minulostí a sama se sebou.
Po zkušenosti s touto autorkou jsem čekala skvělou knihu a nespletla jsem se, možná konec mi přišel trochu uspěchaný.
Podle všeho se v dalších knihách dovíme něco o Daphne a Jess, jsem na to zvědavá, ale přiznám se, že by mě zajímalo i ti dva Grahamovi přátele. A Priscilla, u té by mě zajímalo co s ní nakonec bylo (tak praštěná osoba, to se hned tak nevidí ani v knihách, mohla by dostat víc prostoru).
Co mi vadí je slovenský název, anglicky moc neumím, ale připadá mi, že originální název je o něčem jiném, tohle není fér vůči autorce.

03.07.2020 5 z 5

Zošli nám dážď Zošli nám dážď Charles Martin

Příběh o tom, že pravda nakonec vždycky vyjde najevo a čím déle žijí lidé ve lži tím je to pak bolestivější.
A mám tak trochu dojem, že Charles Martin si vzal k srdci připomínky, že hrdinové jeho knih jsou přílišní klaďasové. Mně to teda nikdy v jeho knihách nevadilo, ale to že tady to tak není mi taky nevadí.

29.06.2020 5 z 5

Nepriznaná Nepriznaná Diana Lesire Brandmeyer

Přiznám se, že to místy na mě působilo nerealisticky. Ale beru to, že za prvé o tom až tak nevím jak taková amnézie funguje, za druhé takhle to prostě autorka potřebovala kvůli příběhu.
Jen, když je to křesťanská kniha, bych brala toho na tohle téma trochu víc, to že Jazz byla věřící, když Luisa ne, je zvláštní. Tady bych brala nějaké víc vysvětlení.
(A obešla bych se bez dodatku "otázky k diskuzi", ne proto, že nemám s kým diskutovat o knihach, prostě mi to v beletrii přijde takové zbytečné).

27.06.2020 4 z 5

Písací stôl Písací stôl Rachel Hauck

Hezká knížka, Rachel Hauck patří k těm, co mají to střídání časových období dobře zpracované a logicky propojené.
I když občas jsem ztrácela přehled pokud jde o postavy, trvalo mi, než jsem si uvědomila, že Eli má tak hodně jmen.

21.06.2020 4 z 5

Pieseň bez nôt Pieseň bez nôt Roseanna M. White

Skvělé pokračování série. Opět napínavé, vtipné (tak akorát aby to nebylo nevhodné, když se to děje za války). A opět plné hlubokých myšlenek. A dost mě překvapilo, že Wlla byla jiná než jak na mně zapůsobila v první knize. Asi jako když někoho znáte jen od vidění a když ho dobře poznáte zjistíte, že nemáte dávat na první dojem. Těším se na další díl.
Teď už je jasné že Roseanne M.White se zařadila mezi mé oblíbené autory - a jako člověk co píše jsem se u toho neubránila myšlenkám: "takhle bych chtěla umět psát". Cítila jsem se asi jako Gven Daviesova, když Willa hrála na housle.

12.06.2020 5 z 5

Advokát Advokát Václav Láska

Tak do dvou třetin knihy jsem se chystala, že tady napíšu hodně kritický komentář. Že hlavní hrdina je nesympatický, že kniha je nudná, že autor je určitě pro svět prospěšnější v politice než v literatuře (samozřejmě pokud je pravda co se píše v anotaci, že kniha není jeho autobiografii).
A pak se najednou něco změnilo. Začalo to být napínavé, hlavní hrdina taky začal být tak nějak sympatičtější. (I když o jeho život se čtenář bát nemusí, když je na obálce upoutávka na další díl.)
Škoda, že celá kniha nebyla jako těch posledních pár kapitol. A nakonec si asi i přečtu ten další se díl.

12.06.2020 2 z 5

Dcéra Ríma Dcéra Ríma Tessa Afshar

Další kniha od mé oblíbené autorky. A poprvé se mi stalo, že mi vadí, že ve své knize použila opravdové lidí, mě prostě ten příběh k nim nesedí. A taky jsem čekala, že tam, podle autorčina slibu v doslovu předešlé knihy bude hrát důležitou roli jedná postava z minulé knihy. (Nebudu spojlerovat). Snad se ještě něčeho o něm dočkáme.
Tak teď to vypadá, že se mi kniha nelíbila, líbila. Jen nejmíň ze všech knih co jsem od Tessy Afshar četla.

07.06.2020 4 z 5

Veterinářka Veterinářka Gillian Hick

Začátek knihy mi přišel trochu literárně nedotažený (nemám ráda, když je najednou o nějaké postavě psáno jménem aniž by předtím to jméno bylo zmíněno, tady to bylo hned v úvodu), pak se to najednou zlepšilo. Historky zajímavé a vtipné, ale člověk se, ať chce či ne, neubrání srovnáváni s Herriotem. A ten je lepší.

12.04.2020

Vražedný príliv Vražedný príliv Dani Pettrey

Jako obvykle umí tato autorka dobře namíchat akci, hluboké myšlenky a romantiku (i když te je tam na mně trochu moc, ale nemůžu si stěžovat věděla jsem do čeho jdu, přesto "jen" 4 hvězdičky). A oceňuji, že hlavního záporaka jsem nebyla schopná identifikovat. Jsem ráda, že jsem se nenechala odradit obálkou (naopak, využila jsem možnost zařadit knihu do výzvy).
Doufám, že budou další díly.
A docela bych se mi to líbilo jako film (ale obávám se, že tam by ta romantická zápletka vypadala jinak, takže vlastně by se mi to jako film nelíbilo)

31.03.2020 4 z 5

Tišbejský Tišbejský Petr Plaňanský

Zajímavý nápad takto zpracovat Elijášův příběh - jako vyprávění z jeho pohledu. Jestli opravdu takto uvažoval v té či oné situaci samozřejmě nevím, ale působí to věrohodně, věrohodnost to ztrácí když se do vyprávění zapojuje Eliša, nebo spíš je to poněkud nelogické. A taky nesouhlasím s autorovou interpretaci motivu judského krále, což nic nemění na tom, že kniha stojí za přečtení.

17.02.2020 4 z 5

Případ zatoulanýho rybáře Případ zatoulanýho rybáře Jan Frána

Přiznám se, že mi vadí pokud jsou knihy psané nespisovně. No mohl mě varovat název, ale asi se mi to v hlavě nějak automaticky opravilo a nevšimla jsem si toho :D Nakonec musím uznat, že spisovnost by tomu ubrala na vtipnosti, takže mi to až tak nevadilo a sice se hned nepohrnu shánět další díl, ale až budu přemýšlet co si ještě v knižním e-shopu koupit abych nemusela platit poštovné, tak si pravděpodobně na tohohle autora vzpomenu. Je to fajn oddychovka a jako detektivka taky dobré, protože pachatele jsem neodhadla ( a to fakt nesnáším tušit hned na začátku, kdo je vrah, tady jsem sice měla podezření, ale těch podezřelých bylo víc).
Co mi ale vadilo bylo vysvětlování v druhé a třetí povídce kdo to je ten Kozina a odkud ho tahle parta zná. Snad je to tím, že to asi původně nebylo zamyšleno jako jedna kniha, ale v takovém případě to mohl autor poopravit a vynechat.

09.02.2020 4 z 5

Ready Player One Ready Player One Ernest Cline

Nápad dobrý. Fanouškům všeho co je tam popisováno se to určitě líbí, pro mě je to až moc popisné. Až tak, že to podle mě, neponechává prostor pro čtenářovu fantazii. Oceňuji ale, že se důležité věci děly i mimo virtuální realitu. Na druhou stranu ta nevirtualní realita mi připadala poněkud nedomyšlená.
(Půl hvězdičky přidávám ta zmínku o mém oblíbeném seriálu A-team)

24.01.2020 2 z 5

Každý má svůj Everest Každý má svůj Everest Pavel Dolejší

Na této knize mi vadí dvě věci: jistá stereoptypnost postav - správný chlap nosí vousy, zaporácký je hladce oholen (nechci spojlerovat, ale tak to na mně působí, hlavně v příbězích rodiny Hornových). Sice se to při pohledu na fotku autora stává pochopitelným, ale... Ale možná právě naopak, by se od toho autoři mohli oprostit. Přesto je to čtivé a kniha se mi líbí, nebýt té druhé věci a to předmluvy, kde je Pavel Dolejší srovnáván s Kristínou Royovou. Podle mě je to srovnáváni nesrovnatelného, Royová psala v jiné době a jinak. Ale když mám srovnávat, tak psala, podle mě, lépe. Doufám, že pokud tato kniha ještě někdy vyjde, tak už bez předmluvy.

11.01.2020

Ukryté vo hviezdach Ukryté vo hviezdach Melanie Dobson

Jsou knihy, které se člověku zaseknou v hlavě a nejraději by pak chvíli nic nečetl aby příběh zpracoval (což samozřejmě nejde, pokud jste čtecí závislak). Tahle kniha přesně taková je, a ještě k tomu patří ke knihám, u které bych chtěla napsat pochvalný komentář, ale nějak se mi nedostává slov. Prostě doporučuji k přečtení (konec raději ne na veřejnosti, nejsem zas taková citlivka, ale obrečela jsem to).

02.11.2019 5 z 5

Muž bez mena Muž bez mena Roseanna M. White

Období první světové války mně knižně zatím nějak míjelo, i proto jsem ráda, že jsem si tuto knihu přečetla. (Jako u mnohých historických knih jsem si posléze tak trochu ověřila fakta a protože jsou věrohodná, těším se na další knihy této autorky.)
Kniha je napínavá, místy vtipná a do děje jsou skvělé zapracované hluboké myšlenky. A samozřejmě sympatičtí hlavní hrdinové. Hlavně totálně roztržitý Peter Holstein, jeho spisovatelské myšlenkové pochody mě naprosto dostaly, má trvalé místo mezi mými oblíbenými knižními hrdiny.
Napsala bych, že tahle kniha je lepší než kniha o velrybách, ale to pochopí (a nemusí se mnou souhlasit) jen ti co to už četli :D

09.10.2019 5 z 5

Věčný slib lásky Věčný slib lásky Janette Oke

Občas se stává, že pokračování člověku pokazí dojem z prvního dílu, proto jsem čtení tehle knihy dlouho odkládala. Mé obavy byly zbytečné, přesto si myslím, že klidně si autorka mohla pokračování série odpustit a nechat konec tak trochu otevřený. Ze začátku to bylo až nudný popis obyčejného života (jen na divokém západě) a ještě ke všemu ta obecná čeština v dialozích. Snad bych to ještě překousla, pokud by tak mluvily všechny postavy, ale jak už to tak bývá a co mi právě vždycky vadí, nemluví tak všichni (přitom pokud si dobře vzpomínám Clark byl sečtělejší než Marty, neměla by tedy nespisovně mluvit spíš ona?). Pak naštěstí to sice byl pořád popis života, ale už ne tak nudný (a ubylo dialogů, tedy i te nespisovnosti) a bylo to čtivější. Nakonec asi dám šanci i dalším dílům

31.08.2019

Neželaná príťažlivosť Neželaná príťažlivosť Kristi Ann Hunter

Manželství je příliš vážná věc na to aby se do toho mělo míchat emoce, přibližně takovou logikou se rozhodne řídit vévoda z Rivertonu při výběru manželky. A přitom se chce oženit z lásky, to už moc logické není a samozřejmě se ukáže že to tak opravdu nefunguje.
Přiznám se, že po prvním díle, který byl tak trochu špionážní jsem čekala i od dalších dílu něco trochu jiného než "jen" love story. Přesto se mi líbily i ostatní díly, hlavně proto, že to není jen love story, jsou tam důležité myšlenky o Bohu, o víře.
Sice je to prý závěrečný díl, ale já doufám, že není.

16.08.2019 5 z 5

Střípky Střípky Lilie Tyrliková

Občas u takových historek ze života mám dojem, že autoři mají kolem sebe dost podivné lidi (a že bych nechtěla patřit do okruhu autorových známých abych nebyla takhle zvěčněna).
Buď má Lilie Tyrliková kolem sebe lepší lidi, nebo je k ním laskavější. Předpokládám, že spíš to druhé a přiznám se, že mi takové čtivo vyhovuje mnohem víc. Obivují autorku jak ve všem dokáže najít nějaké poučení či povzbuzení.
Jedno mi v knize vadí a to občasní smajlíci. Nemám nic proti smajlíkům ;) Sama je používám, vadí mi v knihách .

08.08.2019 5 z 5