Marylaa Marylaa komentáře u knih

Vyvolený národ Vyvolený národ Robert Whitlow

Přiznám se, že mě ke čtení nalákal ten Izrael. Čekala jsem nějakou detektivku odehrávajíci se v Izraeli a on je to americky pravnický roman. Ta hlavní zápletka - snaha dát k soudu teroristy a chtít odškodne mi přijde taková zvláštní. Napsala bych americká, ale kritizovat americkou knihu za to že je americká je absurdní Do Izraele se nakonec děj přesune a je to tam i napínave, ale nevím jak moc věrohodné (mám dojem, že autor má poněkud zjednodušené představy o košer jídle.)
Kniha je čtiva, ale škodi ji pravě ta tloušťka. Je tam dokonce jedna zbytečná postava (pejskaři prominou, ale bez toho štěněte bych se obešla ). Také mi přijde trochu nevěrohodný ruský původ jednoho z hrdinů. Je jasné proč to autor potřeboval, ale...
Přes tyto výhrady mohu doporučit ke čteni.

12.06.2022 4 z 5

Dobrodružství Sherlocka Holmese Dobrodružství Sherlocka Holmese Arthur Conan Doyle

Dvanáct případu nejlepšího soukromého detektiva všech dob (tenhle názor mi nikdo nevymluví :). I když proti jednomu mám menší výhrady a to hned tomu prvnímu: Skandál v Čechách. Objevuje se tam totiž český král a já takové nepřesnosti nemám ráda. Ale jinak kniha samozřejmé rozhodně stojí za čtení. Hlavně ty Holmesový dedukce mě strašně baví. Občas mě napadá, co by asi vydedukoval o mně. I když to je jasné, naprosto by mě prokoukl. Ale jak by na to přišel, to bych nebyla schopna vymyslet.
Mimochodem, slavný detektiv neřeší jen vraždy, v některých povídkach neni žádná mrtvola.

30.05.2022 5 z 5

Sherlock Holmes a  Krvavá zrada Sherlock Holmes a Krvavá zrada Mark A Latham

Fanfikce nevyhledávám, tuhle jsem vyhrála, jinak bych ji nejspíš nečetla.
Líbí se mi narážky na skutečné Holmesovy příběhy, je vidět, že je má autor skutečně přečtene.
Četlo se to dobře, ale A.C.Doyle to není.
Jaké to je jako drakulovská fanfikce nejsem schopna posoudit.

14.05.2022

Příběh slunečnice Příběh slunečnice Miriam Blahová

Poslední dobou mám štěstí na knihy s dvěma časovými rovinami. Ne každý to umí dobře napsat, Miriam Bláhová ano.
I když trochu nelogické mi připadá, že příběh Evy je v ich-formě, když ho nevypráví ona, ale zase ve třetí osobě by to nebylo ono. To je asi tak jediné co bych knize vytkla. To že teď napíšu, že mi Natalie ze začátku lezla na nervy není kritika, ale naopak pochvala. Její vyvoj je věrohodně popsaný.
A co jsem nečekala byl nečekaný zvrat v ději, myslela jsem, že oba příběhy budou prostě plynout a nějak předvidatelně dopadnou. A najednou v současné lince došlo k něčemu co jsem absolutně nepředpokládala (nebudu spojlerovat) a pak zase. A tím pádem nemužu nedat míň než 5 hvězdiček.

07.05.2022 5 z 5

Na krídlach oddanosti Na krídlach oddanosti Roseanna M. White

U předešlé knihy této serie jsem napsala, že tato serie asi bude vážnější než předešlá. Hned jak se v knize objevila matka Philipa Camdena bylo mi jasné, že tady opět budou vtipné dialogy. Vlastně za to autorku obdivuji, protože ne ke všem postavám se hodí vtipnost. K těm z těchle knihy ano. A opět to není, vzhledem k době kdy se to děje, přehnaně zábavné. A opět jsou tam i hluboké myšlenky o Bohu a víře. A vině.
Líbí se mi také, jak tam autorka zapojila aspoň jednu postavu z předešlé serie.

30.04.2022 5 z 5

Ako očariť džentlmena Ako očariť džentlmena Kristi Ann Hunter

Už první knihou si Kristi Ann Hunter nasadila laďku dost vysoko. A s každou knihou ji posouvá výš. Líbí se mi jak do knih zapojuje postavy s těch předešlých, bez toho aby nějak moc spojlerovala.
A samozřejmě, tradičně, nechybí myšlenky o víře a o Bohu.
(Nutně potřebuju další díl :)

10.04.2022 5 z 5

Tajemství zjev(e)né srdci - 1. část Tajemství zjev(e)né srdci - 1. část Jiří Klaban

První kniha na jejíž vydání jsem u Pointy jsem přispěla. První co mě napadlo když mi dorazila domu bylo překvapené: "To je ale bichle." A to je také to hlavní co bych te knize vytkla, někdy je přílíš popisná. To je ale spíš otázka čtenářova vkusu, v prvních dvou částech mi to až tak nevadilo, pak však přibylo zbytečných slov, kdy autor třeba místo prostě ukončit kapitolu se začátkem hostiny píše: "Popsat vše, co se dělo, by zabralo příliš mnoho času..." a takových zbytečnosti je tam mnoho. Ospravedlněním snad je, že je to prvotina, snad v pokračování na tom autor zapracuje. Svět je dobře vymyšlený a funguje.

29.03.2022 4 z 5

Vianoce v Ivy Hille Vianoce v Ivy Hille Julie Klassen

Přemýšlela jsem co napsat a ona si to autorka tak trochu okomentovala sama: "Zaujimavé postavy. Mudré a zábavné, hoci zaver má nedostatky."
Ten závěr totiž vzala trochu moc rychle, celá kniha se odehrává během dvanácti dnů a epilog během roku.
Jsem ráda, že hlavní postavou je Richard a ne Arabella. Pokud by to bylo jen z jejího pohledu odložila bych to s nepochopením "co na tom blbovi vidí", ale takhle je jasne, že Richard toho blba jen předstírá a ta jeho změna je uvěřitelna.

07.01.2022 5 z 5

Kto získa vikomta? Kto získa vikomta? Kristi Ann Hunter

Další skvělá kniha od této autorky. Samozřejmě, jak to tak bývá u tohohle žánru je to docela předvidatelné. I když... :) Začatek nové série? Neřekla bych. Spíš pokračování předešlých. I když chvíli mi trvalo než mi to u jedné te postavy došlo, že "no jo, vždyť ho znám odjinud". Ale u další postavy jsem měla trochu chaos. ("Trent? Kdo to je? Mám ho znát? Jo, aha už vím.") Přez tento chaos dávám 5 hvězdiček a těším se na další díl. A než vyjde jdu si připomenout, jak to vlastně bylo s tím Trentem a jeho ženou.

11.12.2021 5 z 5

Farby pravdy Farby pravdy Tamera Alexander

Další skvělá kniha od Tamery Alexander, tentokrát se špionským nádechem. Opět dobře popsaná situace v zemi poznamenané válkou. A taky jako vždy dobré myšlenky o víře a cestě k Bohu.
Je tam však jedna nelogičnost (pozor trochu spojler)- pochybuji, že by si obyvatele Irska poskytovali půjčky v dolarech.

28.09.2021 5 z 5

Stroskotanec v Cornwalle Stroskotanec v Cornwalle Julie Klassen

Ač nerada, budu tentokrát ke své oblíbené autorce kritická :(
Jako vždy u ní je to čtvé, to jo, jenže...
Občas mi připadá zvláštní, že u knih, které se odehrávají v Británii v době napoleonských válek to vypadá jako by žádná válka nikde nebyla. Vzhledem k tomu, že to tak nejen u knih napsaných v naší době i u knih napsaných tehdy, asi je to reálné. No a Julie Klassen se rozhodla, že tu válku do knihy přece jen zamotá. Neměla to dělat. Je to nevěrohodné. A působí naivně. Sice tam ta válka je zamotaná, ale žeby až tak lidem bylo jedno kdo je na které straně?
Hlavní záporak také není moc věrohodný, věrohodné je jeho chování k hlavnímu mužskému hrdinovi, ale ne jeho hnusně zaporácká povaha.
A ještě jedno mi tam vadí, beru Julii Klassen jako křesťanskou autorku (proto ji čtu) a ona zde propaguje pověrčivý zvyk (a scéna s pověrou je ještě ke všemu spojlerová).

21.09.2021 3 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Přiznám se, že spíš než pochvalné reakce mě k přečtení této knihy nalákaly tři negativní (dvě od lidi co znám, původem z Karviné). Ty kritiky se týkaly jednak té solné pouti, což i autorka v doslovu přiznáva, že o tom chybí záznamy, beru to ale jako připustnou literární licenci. Další výtka byla na jazyk, kterym mluvi postavy "nima to po naszymu". Není, ale je jasné, že většina čtenářů by tomu nerozuměla. Autorka postavám docela zdařile vytvořila jazyk trochu inspirovaný tím jak tady mluvíme, byli to občas divné, ale spíš mám problém, že v některých vážnějších rozhovorech postavy najednou mluvily spisovně (nemyslím scenu s učitelem, tam to byl jasný záměr).
Takže měla jsem z té knihy obavy, ale nakonec jsem ráda, že jsem ji četla i když nemám až tak v oblibě knihy, kde život je skoro samé utrpení.
Vadí mi však několik nelogičnosti, zmíním jen jednu, protože další by byly spojler. Nelogický je věk některých postav.Na začátku je Barbaře přez 40, jejimu prvorozenému synovi je 14. Tehdy se holky vdávaly mnohem dřiv než ve dvaceti pěti. To samé platí o Julce. Samozřejmě, že i tehdy se stávalo, že se žena vdala až v tak "pozdním" věku ale to bych brala pokud by to bylo pro děj důležité a bylo to tam zmíněno.

20.08.2021 4 z 5

O modlitbě: Dopisy Malcolmovi. Dialog mezi člověkem a Bohem O modlitbě: Dopisy Malcolmovi. Dialog mezi člověkem a Bohem C. S. Lewis (p)

Člověk se u té knihy cíti trochu jako by četl cizí dopisy, hlavně díký těm zmínkam i adresátově rodině a tím, že každá kapitola je jakoby odpovědi na dopis. Tím ale právě autor mnohá těžká témata dělá pochopitelnější.
Hodně věci mi to pomohlo si ujasnit.
(A něco jsem zařadila do kategorie "nemusím s těmi chytrými lidmi ve všem souhlasit")

14.08.2021 5 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Nevím jestli už dětinštím nebo co ale poslední dobou čtu docela dost knížek pro děti. Tahle je poslední dobou dost slavná, tak jsem byla zvědavá. A i když nejsem cílová skupina, tak se mi to líbilo (až na ty, pozor spoiler, mrtvé hraboše ).
Samozřejmě někdy se postavy chovaly trochu naivně, ale za prvé, bylo to přiměřeně jejich věku, za druhé je to pro děti. Za druhé ospravedlňuje i chování hlavního záporáka a dvou z jeho čtyř poskoků. Závěr byl pro mě dost nečekaný.
(Ale neuškodila by nějaká mapka, někdy měla jsem problém si to představit.)

01.08.2021 4 z 5

Anjelská misia Anjelská misia Karen Kingsbury

Kdo viděl kdysi seriál Dotek anděla ten si na něj nemůže nevzpomenout u této serie.
A ten seriál byl lepší (skoro bych napsala věrohodnější :)
Karen Kingsbury jde mnohem lépe psaní knih, ve kterých jsou "pouze" lidé.

25.07.2021

Strážca vody Strážca vody Charles Martin

S téhle knihy mám takové rozporuplné pocity. Charles Martin je můj oblíbený autor, takže se mi líbí od něho všechno :D, ale... Ale pokud bych jako první knihu od něj četla tuhle asi by se mým oblíbeným autorem nestal. Kdysi jsem totiž četla hlavně akčňarny, romanťarnám jsem se vyhýbala, pak mi kamarádka půjčila knihu od Charlese Martina, s varováním, že je to smutné. Bylo, ale bylo to naprosto úžasné (nemá smysl jmenovat, nevyšlo to ani česky ani slovensky) a já zjistila, že romanťárny se dají číst. Hlavně ty od Charlese Martina. Jenže on, jak se zdá, se vrhnul na psaní akčnějších knih. A to mu, podle mě, zas tak nejde. (V těch jeho lepších knihách je sice taky nějaká ta akce, ale není to tam to hlavní). Prostě je to takové trochu málo věrohodné a dost nevěrohodné je povolání (dali se to tak nazvat) hlavního hrdiny. Ale nebudu spojlerovat.

17.07.2021 4 z 5

Nadějeplná Nadějeplná kolektiv autorů

Přiznám se, že mám raději vymyšlené příběhy než ty ze života. Takže jsem ráda, že tato kniha splňuje jedno z témat čtenářské výzvy (srdce na obálce), díky tomu jsem ji přečetla :) A opravdu stojí za přečtení.

17.07.2021 5 z 5

Případ na Zlaté horečce Případ na Zlaté horečce Jan Frána

Asi už si nemůžu, jako u předchozích dílů, stěžovat třeba na střídání první a třetí osoby, protože by mi na to někdo mohl říct: "Tak proč to čteš?". No proč asi? Protože jsou to skvělé a čtivé knihy. A to i tá část, kterou by se dalo nazvat pomalý rozjezd. Na tom mi vadí jen to, že jsem si připadala jako nějaký krveřiznivec, nedočkavě jsem čekala kdy už bude nějaká vražda. A teda hlavně jsem měla obavy, že tam nebude Kozina.
Trochu nadbytečný mi připadal ten konec.
Jo a ještě jedno mi vadí, jméno jednoho z mých oblíbených knižních hrdinů použité jako synonymum nepřilíš inteligentního člověka :D Jsem si ale jistá, že ten poručík Novák není zas takový blbec, jak si o něm myslí vypravěč :)

10.07.2021 4 z 5

Kto rozsvecuje hviezdy Kto rozsvecuje hviezdy Amanda Dykes

Knih s dvěmi časovými liniemi je mnoho, ale ne každý autor je umí dobře propojit. Amanda Dykes to zvládla skvělé a ještě tam nenásilně vetkala hluboké myšlenky. A je to tak čtivé, že až po dočtení si člověk uvědomí jak je ta kniha tlustá :) Možná bych uvítala i něco z pohledu Dashe. Ale to by asi bylo už moc obsahlé. Vlastně i o některých vedlejších postavách by autorka mohla ještě něco napsat, jejich životní příběhy byl jen naznačené a asi by byl zajímavé.

08.07.2021 5 z 5

Pavoučí případ Pavoučí případ Jan Frána

Na jednu stranu se mi kniha líbila stejně jako předešlé, je stejně čtivá a akce dobře vymyšlená.
Ale tentokrát mám problém s tím přecházením z první do třetí osoby (a zpátky). V předešlých dílech si to čtenář mohl vysvětlit tak, že nám vypravěč převypravuje, co mu jiná postava vyprávěla. Tady to ale nefunguje.
Pohádky jsem přeskakovala s tím, že si je možná přectu potom, pokud by byly všechny až na konci brala bych to jako bonus, takhle je to zdržovačka.

26.06.2021 4 z 5