Marylaa Marylaa komentáře u knih

Láska dostává křídla Láska dostává křídla Janette Oke

Tak tohle se autorce nějak nepovedlo. Je to čtivé jako všechny její knihy, jsou tam hluboké myšlenky o víře jako ve všech jejich knihách, ale... Kam se poděl Drew, kluk s amputovanou rukou, do kterého Belinda byla zamilovaná v minulém díle? Náhle jakoby nikdy nebyl a to natolik, že jediný mrzák, kterého v životě potkala byl nějaký chlapec z města, když byla dítě.
A i ty zmínky, že nikdy nebyla zamilovaná, neměla na to ani pomyšlení. Co tedy ta závěrečná scéna v minulém díle?
A mám dojem, že Belinda má blízko k postavě typu Mary Sue.

19.06.2021 2 z 5

Hľadanie domova Hľadanie domova Kristi Ann Hunter

To nejlepší nakonec, aspoň pokud jde o mě a tuto knižní serii. Hlavně proto, že je to mnohem akčnější a Jess jako mistryně převleku byla skvělá. Skvělá byla popsaná celá ta "honba za pokladem" i to jak se během toho měnil vztah Jess a Dereka.
A myšlenky o Bohu umí autorka do děje skvělé vetkat.

12.06.2021 5 z 5

Případ pohřešovaného háčka Případ pohřešovaného háčka Jan Frána

Stejně jako u prvního dílu jsem měla ze začátku problém s tím divným jazykem. A na rozdíl od předešlé knihy byli (alespoň pro mě) vrahouni předvidatelní. Kupodivu mi to nevadilo, je to vtipné a čtivé.
No a definitivně je jasné, že bych tuhle partu nechtěla potkat ve skutečnosti, kam se hnou, tam je někdo zavražděn. Ale v knize je ráda zase potkám. A to co nejdřív.
(Rušivě na mě působí ty pohádky, jsou vtipné, ale tahle uprostřed napínavého děje je to divné. Jednu jsem dokonce přeskočila. Pokud by byly až na konci knihy brala bych to jako bonus, takhle jak jsou bych se bez nich obešla.)

03.06.2021 4 z 5

Komu straší ve věži Komu straší ve věži Marie Rejfová

(SPOILER) Nebýt toho, že mi byly půjčený hned tři díly najednou, asi bych po prvním dílu dál nečetla. Druhý byl v něčem lepší. Vraha jsem tentokrát neodhadla, ale problém je v tom, že ani hlavní hrdinka nebo policie. Dotyčná postava se jen tak náhlé přiznala.
Pokud jde o to v knize skoro hlavnější a to milostné problémy hlavní hrdinky, asi nejsem cílová skupina takových knih, což soudím podle toho, že ze všech postav mi byla nejsympatičtější Lída Tvrdiková.

29.05.2021 2 z 5

Kdo jinému jámu kopá Kdo jinému jámu kopá Marie Rejfová

Místy je to vtipné, místy jsou tam zbytečnosti (spodní prádlo hrdinky mě fakt nezajímá), je to dost předvídatelné (i když jako vraha jsem tipovala i někoho jiného).
Ale co mi tam opravdu vadí jsou neustále zmínky o předešlé knize a případu při kterém se Josefina dala dohromady s Tvrdíkem ("to ona schovala tu misku" a podobné narážky). Normálně mi to nevadí, naopak (pokud to není moc spojlerové, když jsem tu předešlou knihu nečetla). Jenže tady žádná předešla kniha není, tohle je snad první díl? Nebo chyba všude, kde je to takhle uvedeno?

28.05.2021 3 z 5

Číslo lásky Číslo lásky Roseanna M. White

Tahle serie bude asi trochu jiná než Tienie nad Anglickom. Aspoň první díl mi přijde takový vážnější. Přesto naprosto skvělý. A opět jsou tam zajímavé myšlenky (nejen) o víře. A taky sympatičtí hrdinové. Nutně potřebuju další díl :)

13.04.2021 5 z 5

Láska spod klobúka Láska spod klobúka Jen Turano

To je tak klišoidní :) A předvídatelné :) Ale vtipné a čtivé.

17.03.2021 4 z 5

V tvojej koži V tvojej koži Lynn Austin

Skvělá kniha, ve které jako bonus jsou hluboké myšlenky o Bohu a odpuštění.
Ze začátku jsem měla problém s těmi vsuvkami odehrávajícími se 5 let po válce. Asi tím, že byly moc kratké. A taky k Evě jsem musela najít cestu, ze začátku mi nebyla moc sympatická.
To přátelství hlavních hrdinek bylo takové nerovné. Ale asi realistické, člověk se vlastně může přátelit i s lidmi, kterým závidi.(tady si záviděly obě).

28.02.2021 5 z 5

Zlomený tomahawk Zlomený tomahawk Peter Martin Legene

Chtěla jsem se dozvědět něco o DaviduZeisbergerovi, ale raději jsem měla sáhnout po nějaké biografii než beletrii. Nevím jestli je to dobou, kdy kniha byla napsaná (přeložena?), ale styl je takový divný. Indiáni působí jako z mayovek a ne jako reálné historické postavy.

27.02.2021 3 z 5

Mosad: Operace Eichmann Mosad: Operace Eichmann Isser Harel

Na literaturu faktu neobvyklé čtivé. Dokonce čtivější než kdejaký román.
Kdysi jsem viděla nějaký film, teď jsem zjistila jak moc tam byla celá operace zjednodušená.

31.01.2021 5 z 5

Svadobná kaplnka Svadobná kaplnka Rachel Hauck

Z knih od Rachel Hauck, které jsem četla se mi tato líbila nejvíc. Skvělé zvladnuté to střídaní současnosti a vzpomínek a děje z pohledu různych postav (naštěstí ve třetí osobě, střídání vypravěčů moc nemusím). Obzvlášť u Jacka a Taylor to působí hodně věrohodně.
Ale dvě věci mi tam vadí. A to to nepřesnosti ohledně druhé světové války, jsou to asi jen dvě věty, ale nedovolí mi to dát plný počet hvězdiček. A ještě: vyndat z foťáku paměťovou kartu a dat jí jen tak zákazníkovi? To by snad žádný profesionální fotograf neudělal.
No ale jinak to je opravdu skvělá kniha, rozhodně doporučuju.

10.01.2021 4 z 5

Most na Belle Island Most na Belle Island Julie Klassen

Kniha je dost jiná než předešlé "klassenovky". Nemůžu si pomoct, ale přijde mi historicky trochu méně věrohodná. Tim myslím hlavně obyvatele ostrova a okolí, tak trochu jsou si tam všichní rovní (což je nevěrohodné). Když tohle pominu kniha se mi líbila. Protože kniha je jiná i v něčem jiném - v podstatě je to detektivka. Julie Klassen jak je vidět umí psát i detektivky a, pokud jde o mě, mohla by jich napsat víc.

03.01.2021 5 z 5

Hodina bez výčitiek Hodina bez výčitiek Roseanna M. White

Cože, tohle je opravdu konec série? A co ostatní členové rodiny, ještě jich několik zbylo :D A taky bych uvítala knihu o mládí pana V, jeho polidštění bylo příjemným překvapením.
Tak teď vážně... a to je přesně to, kvůli tomu se mi ta kniha líbila o něco méně než předchozí, byla taková nějaká vážnější, v předchozích byl dobře namíchaný vtipné momenty a vážné myšlenky. Tady mi chybí ty vtipné momenty. Ale zase hlubokých myšlenek o Bohu je tam víc, líbí se mi myšlenka, že Bůh není jako hodinář, který sestrojí hodiny a nechá je běžet, ale že je jako hodinář, který sestrojí hodiny a pak je udržuje v chodu a stará se o každou součástku.
(A je tam jedna, pozor trochu spoiler, nelogičnost a to Evelinina otázka "Kdo Margot?")

07.11.2020 5 z 5

Dlhá cesta domov Dlhá cesta domov Charles Martin

Charles Martin opět skvěle splétá současnost a minulost. A nutí své hrdiny aby se s minulostí vyrovnali a čtenáře aby se zamysleli.

25.10.2020 5 z 5

Já, Finis Já, Finis Václav Dvořák

Škoda, že nejde dát 4,5 hvězdičky. To kvůli srovnání s první autorovou knihou. Ta byla lepší (nebo abych byla přesná, líbila se mi víc) i když méně napínavá. Na začátku mě překvapil přítomný čas (mnohými čtenáři neoblíbený), ale děj mě rychle vtáhl a přestalo mi to vadit. Rozhodně je to čtivé a zajímavé (stejně jako Písečníci) i pro lidi mimo cílovou skupinu.

20.10.2020 5 z 5

Krycí jméno Verity Krycí jméno Verity Elizabeth Wein

Někteří tady píšou, že se jim líbila až druhá polovina. Mně se naopak víc líbila první polovina. A samozřejmě jsem hlavní hrdince tu první větu (jsem srab) nevěřila. Dokonce mi to místy připadalo vtipné, nevím jestli to byl autorčin záměr, ale já si připadala až trapně, když mi to tak připadalo.
U druhé půlky mi forma zápisků připadala trochu nevěrohodná, zachránily to vsuvky ve stylu "neměla bych to psát, ale nemůžu si pomoct".
(V rozpacích jsem s předposlední věty doslovu)

29.09.2020 5 z 5

Odvážna dáma Odvážna dáma Kristi Ann Hunter

Dobře, že je to druhý díl a že už jsem od autorky něco četla, jinak bych se hned na první straně nechala odradit podivným popisem mrkání. Přišla bych tak o nesmírně zábavnou knihu, sice asi i dost nevěrohodnou (tím myslím celou tu situaci, kterou pro hrdiny autorka vymyslela), a s předvídatelným koncem, ale četlo se to skvělé. A jako bonus tam byly i nějaké hluboké myšlenky o odpuštění.
A taky jsem se dozvěděla odpověď na otázku, která mi vrtala hlavou u minulé knihy, jestli neznám Jess z jiné autorčiny série. Snad se v dalším díle o ní dozvím víc.

26.09.2020 5 z 5

Našeptávač z Aphasi Našeptávač z Aphasi Jaroslav Kuczera

Asi je trošku ošemetné hodnotit knihu, když člověk zná autora osobně a ještě k tomu od něj tu knihu dostal, jenže jinak by se mi ta kniha asi nedostala do ruky.
Propojení našeho a paralelního světa je dobře vymyšlené, včetně skoro stejných hranic v obou světěch. A je to napínavé. A jako slezská patriotka oceňuji, že valná většina děje v našem světě se odehrává právě na Slezsku (vlastně asi v obou světech).

16.08.2020 5 z 5

Ozveny medzi kameňmi Ozveny medzi kameňmi Jaime Jo Wright

Hned první knihou si Jaime Jo Wright nasadila vysokou laťku. A stále drží vysokou úroveň. Nebo je to čím dál tím lepší?
Tahle kniha je zase trochu jiná než předešlé, hlavně tím, že mezi oběma příběhy je menší časový rozdíl ("jen" 70 let) a jsou víc propojené. A opět je to napínavé a jdou tam hluboké myšlenky, i když tentokrát trochu nenápadněji.

31.07.2020 5 z 5

Prísaha Prísaha Tamera Alexander

Když jdu u autora najisto tak někdy nečtu anotaci, protože občas prozradí přilíš mnoho. Kdybych ji přečetla tady asi bych knihu nečetla, nemám totiž v oblibě, když je hlavním tématem milostný trojúhelník. Ale vzhledem k tomu, že to autorka vyřešila přece jen dřív než úplně na konci a hrdince zbyl čas i na jiné věci se mi to nakonec docela líbilo.

29.07.2020 4 z 5