martina.culik martina.culik komentáře u knih

Příběh Arthura Truluva Příběh Arthura Truluva Elizabeth Berg

Já vlastně ani nevím, proč se mi tato kniha líbila. Měla jsem z ní ale velice dobrý pocit - byla taková uklidňující a měla jsem z ní dobrý pocit.

14.12.2023 4 z 5

Slzy mrtvé jeptišky Slzy mrtvé jeptišky Roxann Hill

Série mě baví, i když mám chvílemi pocit, že se vlastně nic neděje. Každopádně (vzhledem k prodlevě mezi čtením prvního a tohoto dílu) jsem velmi ocenila shrnutí a charakteristiku hlavních postav.

14.12.2023 3 z 5

Talisman Talisman Nicholas Sparks

Příběh jsem znala z filmového zpracování, ale jako vždy byla kniha mnohem lepší. I přes znalost hlavní zápletky bylo zajímavé pozorovat, jak se hrdinové sbližují a jak se to vlastně všechno semlelo.
Určitě doporučuji všem, kdo mají rádi romantiku a nebojí se uronit pár slz.

14.12.2023 5 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Autorka patří mezi mé oblíbené. Zatím všechny knihy mě velice bavily. Vše je psáno přímo a jednoduše a tato přímost je někdy mnohem hlubší a údernější, než zdlouhavé popisy a metafory.
O tom jaká situace byla v Rumunsku za vlády Nicolae Ceausesca jsem neměla tušení a jsem opravdu moc a moc ráda, že jsem to nezažila. Opět jsem se dozvěděla zajímavé věci z historie, které by neměly být zapomenuty.
"On. Nicolae Ceausescu. Náš milovaný vůdce. Náš hrdina. Vyvrhel velké Komunistické strany Rumunska a upír přisátý na milionech krků."

14.12.2023 5 z 5

Polykač hříchů Polykač hříchů Francine Rivers

Příběh jsem matně znala z filmového zpracování a moc jsem se těšila na detaily. Obal knihy je podle mě velmi nešťastně zvolen, protože evokuje romantickou četbu a to tato kniha rozhodně není.
Bavila mě část týkající se polykače hříchů. Chápu, že postava Kazatele byla v knize klíčová, ale pro mě bylo té křesťanské tématiky a citování Písma lehce víc, než mi bylo příjemné.
Při čtení Cadiina vztahu s její matkou mi chvílemi naskakovala husí kůže, jak dobře bylo vše vylíčeno, a naprosto se dalo pochopit, proč holčička raději tráví čas mimo domov.
Kolize principu polykače hříchu a křesťanského pojetí spasení byla opravu zajímavá a donutila mě k zamyšlení, jak je možné některé věci vycházející ze stejného základu chápat úplně rozdílně, což se stále běžně děje.

28.08.2023 3 z 5

Rubínový pokoj Rubínový pokoj Pauline Peters (p)

Knížka byla taková oddychová, postavy trochu předvídatelné včetně vztahů mezi nimi. Tím nechci říct, že mě v knize nic nepřekvapilo.
Přiznám se, že jsem se do knihy nemohla začíst - rozčiloval mě zvláštní překlad, při kterém byla například oslovení ponechána v angličtině, což mě (ani nevím proč) velmi rušilo a vždy mě to vytrhlo ze samotného příběhu. Proto jsem knihu četla poměrně dlouho.
Ačkoli se jedná o sérii, je příběh v této knize uzavřený, což oceňuji, protože se o pokračování v četbě mohu rozhodnout zcela podle nálady a nenutí mě nějaká nezodpovězená otázka.

28.08.2023 3 z 5

Rok přání Rok přání Noelle Oxenhandler

Knihu jsem dostala od kamaráda, začala jsem ji číst a nedočetla. Na mě je to moc ezoterické, roztahané a není v ní nic objevného. Některé věci jsou podány téměř jako fakt bez vysvětlení a kus dál je podobná informace rozebírána až moc do hloubky.

30.07.2023

Hranice zoufalství Hranice zoufalství Nicholas Evans

První část byla svižná a dobře vtáhla do děje. Bohužel celá druhá část, kde jsme se čtenář postupně dozvídá o minulosti rodiny (od seznámení rodičů po jejich rozvod) je docela utahaná. Musela jsem se docela přemlouvat, abych pokračovala a hlavně abych nepřeskočila o pár stránek dál - myslím, že by se vše dalo shrnout na mnohem menším počtu stránek. Navíc mi Abbie (kolem které se kniha točí) byla téměř od začátku protivná. Poslední část se vrací ke svižnému tempu a knihu dobře uzavírá.
Od autora jsem četla knihu Hrdinové ohně, takže bylo moje očekávání asi přehnané. V této knize (i v Hrdinech ohně) líčí zajímavé věci, které jsem nevěděla, a donutil mě dohledat si další informace. Zde je jsou to ekologické záležitosti související s těžebními společnosti, ekoteroristickými skupinami, WTO a podobně.

30.07.2023 2 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Jedná se o první knihu od autorů, co jsem četla a nejspíš to nebude poslední.
Příběh se četl dobře, i když v některých částech mi přišel trochu rozvláčný. Bavilo mě drobné přeskakování v čase, které vyprávění podalo z různých úhlů.

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Ke knize jsem se dlouho odhodlávala, ale určitě to stálo za to. Další klasická kingovka, která čtenáře vtáhne a nenechá, dokud knihu nedočte.
Ačkoli bylo od poloviny knihy jasné, kam to celé směřuje, nebylo jasné, jak se příběh vyvine a co přesně budou mít činy otce za následky.

Ďáblova čísla Ďáblova čísla Vlastimil Vondruška

Kniha mi byla doporučen, protože se odehrává v místech, která znám. To samozřejmě dodalo příběhu trochu jiný rozměr.
Každopádně jako zatím každá historická detektivka, kterou jsem od autora četla, příběh byl originální a plný historických detailů.

Vražda ve Vídni Vražda ve Vídni Beate Maxian

Taková normální detektivka. Četla se příjemně, ale pro mě se to celé trochu moc táhlo.
Myšlenka na pozadí je v o něco absurdnější formě tématem knihy Konec stříbrného věku, takže motiv mi byl poměrně brzy jasný včetně pachatele.
Zda budu číst i další díly ze série si ještě musím rozmyslet, protože si myslím, že jsou na trhu i lepší detektivky, kterým dám nejspíš přednost.

24.07.2023 3 z 5

Chlapec v pruhovaném pyžamu Chlapec v pruhovaném pyžamu John Boyne

Výborně napsaná kniha z pohledu malého chlapce. Možná je trochu škoda, že anotace vlastně vyzrazuje celou zápletku knihy (i když já jsem pointu znala z jiného zdroje).
Každopádně dětský jazyk, kterým je kniha psaná, se velmi dobře čte, a jsou tu i hezky zkomolená jména a názvy, jak to děti občas mají. A ačkoli kniha pojednává o hrůzných věcech, nic z toho není v knize přímo zmíněno a vše je pouze naznačeno.

23.07.2023 5 z 5

Prostě na mě zapomněli Prostě na mě zapomněli Jiří Holub

Kniha o tom, že poválečná doba nebyla jednoduchá. A také o tom, že v davu dělají lidé věci, které by jako jednotlivci sotva provedli. O takových věcech je potom těžké mluvit a často jsou z mysli a vzpomínek vytěsňovány.
Kniha je slabá objemem, ale silná obsahem.

23.07.2023 5 z 5

Cesta: Panda a dráček Cesta: Panda a dráček James Norbury

Musím přiznat, že první díl se mi líbil víc - oba jsem četla v angličtině. V tomto díle je více textu a příběh na sebe navazuje. Nejsou to tedy již jen samostatné myšlenky s krásnými ilustracemi, ale příběh se zajímavými myšlenkami a krásnými ilustracemi.

Tajemství čokoládovny Tajemství čokoládovny Paula Brackston

Pokračování bylo na stejné úrovni jako první díl. Jen je v něm více patrné, že si autorka chystá půdu pro další případné pokračování. Naštěstí se jedná jen o náznak v poslední kapitole.
V této knize se objeví více informací (a nejen těch) z minulosti Xanthe a také o převračecích času.
Vzhledem k cestování do minulosti, jsem se občas trochu ztrácela v časových souvislostech a přijde mi, že věci odehrávající se v současnosti zůstaly nějak divně nedořešené. Ale třeba se více dozvíme v dalších dílech.
Některé myšlenky postav v minulosti velmi korespondují se současností: "Někteří lidé se bojí změny. Šlapou po výhoncích pokroku a zašlapávají je do země."

Krysař Krysař Viktor Dyk

Je to jedna z mála knih, které jsem četla opakovaně. Obsahuje mnoho pravd a témat k zamyšlení a poučení.
"Nejmenuji se; jsem nikdo. Jsem hůř než nikdo, jsem krysař."
"Krysař, cizinko, je muž, který nezůstává, ale jde. Lidé ho vidí rádi přicházet. Ale odcházeti vidí ho mnohem raději."
Kniha mi trochu připomíná Máchův Máj - je zabalena v romantickém příběhu s mnoha lyrickými popisy, ale pojednává o lidské slabosti a žárlivosti, která vyústí v tragédii.

23.07.2023

Zápisky mladého lékaře Zápisky mladého lékaře Michail Bulgakov

Zahlédla jsem pár minut seriálové adaptace a řekla si, že by to mohla být zajímavá četba. Takže jsem seriál odložila, dokud si knihu nepřečtu. Když jsem si knihu brala těšila jsem se na příběh a překvapilo mě, jak je úzká. Příběh se nekonal, jelikož se jedná o jednotlivé povídky a trochu mi z toho důvodu chybělo nějaké ukončení.
Od autora jsem četla Mistra a Markétu a navzdory jejímu obecně dobrému hodnocení jsem z knihy nadšená vůbec nebyla. Proto mě potěšilo, že Zápisky mladého lékaře se četly dobře.
Jedná se tedy o několik povídek z nemocnice uprostřed ničeho, do které přijede nový mladý doktor bez zkušeností. Personál při tom nedá dopustit na jeho zkušeného předchůdce.
"... snažil jsem se, aby mých čtyřiadvacet let podle možnosti nevyčuhovalo z profesionální lékařské slupky."

Sen noci svatojánské Sen noci svatojánské William Shakespeare

Hra je klasická komedie využívající záměnu osob pro pobavení.
Četla jsem poté, co jsem viděla představení přímo v Londýnském Globe. Představení bylo výborné. U divadelních her je četba vždy o něco ochuzená, protože chybí popis děje, což na druhou stranu podněcuje čtenářovu představivost.

23.07.2023 4 z 5

Chlapec, krtek, liška a kůň: Kreslený příběh Chlapec, krtek, liška a kůň: Kreslený příběh Charlie Mackesy

Na knihu jsem se velmi těšila.
Nečetla jsem předchozí vydání (které, jak jsem pochopila z předchozích komentářů, mělo více textu a méně ilustrací). Možná to je ten důvod, proč mi kniha přišla taková nějaká "vykuchaná". Někdy se mi zdálo, že na sebe jednotlivé úseky vůbec nenavazují.
Obrázky byly příjemné a některé myšlenky zajímavé, ale celkově je kniha bez znalosti té předchozí neúplná.
Budu se tedy nejspíš muset poohlédnout po té s více textem, abych měla úplný obrázek.

17.05.2023 2 z 5