Hranice zoufalství

Hranice zoufalství https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/7133/bmid_hranice-zoufalstvi-pcS-7133.jpg 4 94 27

Uprostřed zimy v odlehlé oblasti severozápadní Montany zahlédne dvojice běžkařů pod ledem horského potoka přízračnou tvář mladé ženy. Odhalit její totožnost netrvá dlouho, neboť její fotografie je v policejních počítačích po celé Americe. Abbie Cooperová byla členkou ekoteroristické skupiny a už dva roky unikala zatčení. Ben a Sarah, její rozvedení rodiče, přiletí tělo identifikovat. Na jaře by slavili stříbrnou svatbu, jenomže před několika lety jejich manželství skončilo a Ben nyní žije s jinou ženou. Neviděli se přes rok a jejich shledání je chladnější než montanská zima, přestože zdejší krajina přivolává hořkosladké vzpomínky. Dlouhé roky totiž právě tady se svými dvěma dětmi trávili každé letní prázdniny na turistickém ranči jménem Pomezí. Právě tady se v Abbii probudila láska v přírodě, právě tady nejvíc žili jako rodina a právě tady se Ben seznámil se ženou, kvůli níž se tato rodina rozpadla. Rychlými střihy mezi přítomností a minulostí román skládá dohromady mozaiku vzájemných vztahů, které nenapravitelně poškodila vzájemně si odporující očekávání, potřeby a touhy. Při hledání odpovědi na otázku, jak se Abbie dostala na dno zamrzlého potoka, se Cooperovi budou muset konečně vyrovnat s minulostí a obrátit se k budoucnosti...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Divide , 2003

Deia
25.01.2024 2 z 5

Spočiatku to vyzeralo ako zaujímavá kriminálka. Mŕtve telo na odľahlom mieste, k stopám sa nedá dostať, lebo všetko je pod snehom, rodičia, ktorí sa veľmi nemusia... Bola som zvedavá, ako to bude pokračovať. No a nepokračovalo to skoro nijak, pretože ďalších cca 400 strán sa odohráva v minulosti, kedy sa dozvedáme, ako sa rodičia Abbie dali dokopy, čo viedlo k ich rozvodu, ako si vyberala vysokú školu a čo robila popri štúdiách... A väčšinou ma to nebavilo. Myslela som si, že sa aspoň bude striedať prítomnosť s minulosťou, ale nie. Taktiež tam bolo veľmi veľa zbytočných postáv, v ktorých som sa často strácala. A celkovo tam bolo dosť zvláštnych vecí, napríklad ako ich okolie reagovali na rozchod. A navyše, väčšina postáv sa správala dosť hlúpo. Či už Ben, Sarah, Abbie alebo jej brat. Aj keď linka Abbie bola spočiatku jediná, ktorá má celkom bavila, hlavne poukazovanie na problémy súvisiace s ekológiou, rôzne protesty a tak, ale aj to potom prestalo. No a to ako zomrela mi prišlo ako strašná somarina. Ale aby som nebola negatívna, aspoň to bolo čtivé, čítalo sa mi to rýchlo, len ten príbeh za veľa nestál :D.

Atlantis
31.10.2023 1 z 5

Šááááblony! Šáááblony na prodej! Kupujte, dokud jsou obehrané! Nyní v akci: nesympatické postavy, zbytečné dějové vsuvky a trapné dialogy! Pokud koupíme dnes, přidáme ještě takovou klasiku jako super podrobně popsané postavy, které zmizí po pár stranách nebo absolutně neuvěřitelné a nevysvětlené zvraty! Šáááblony! Šáááblony na prodej!

fruitbueno
28.09.2023 4 z 5

Za mě naprosto pohodový oddech, zajímavé charaktery, příběh, můžu doporučit!

martina.culik
30.07.2023 2 z 5

První část byla svižná a dobře vtáhla do děje. Bohužel celá druhá část, kde jsme se čtenář postupně dozvídá o minulosti rodiny (od seznámení rodičů po jejich rozvod) je docela utahaná. Musela jsem se docela přemlouvat, abych pokračovala a hlavně abych nepřeskočila o pár stránek dál - myslím, že by se vše dalo shrnout na mnohem menším počtu stránek. Navíc mi Abbie (kolem které se kniha točí) byla téměř od začátku protivná. Poslední část se vrací ke svižnému tempu a knihu dobře uzavírá.
Od autora jsem četla knihu Hrdinové ohně, takže bylo moje očekávání asi přehnané. V této knize (i v Hrdinech ohně) líčí zajímavé věci, které jsem nevěděla, a donutil mě dohledat si další informace. Zde je jsou to ekologické záležitosti související s těžebními společnosti, ekoteroristickými skupinami, WTO a podobně.

Aligi
27.07.2023 2 z 5

Hranice zoufalství - název opravdu přesný - zoufale jsem čekala, kdy už bude konec knihy. Začátek mě navnadil, ale celkový příběh byl neskutečně natáhnutý. Část o minulosti celé rodiny, přátel, manželů mě strašlivě nebavila, místy jsem usínala. Posledních cca 150 stran o Abbie mě bavilo, ale takový konec jsem nečekala. Vlastně žádné wow se nekonalo, nemastný neslaný závěr.

georginaa
02.04.2023 5 z 5

Další příběh z rukou Sparkse, neskutečně čtivá. Každá postava má svoje místo a prolíná se děj minulost z přítomností. Po nalezení mrtvé ženy se začíná rozplétat tajemství a do konce příběhu jsem nevěděla koho obvinit.

E.vi.k
09.03.2023 3 z 5

Dobrý příběh, ale místy zdlouhavé...

Ráďa505
12.09.2022 4 z 5

Hezký a čtivý příběh, kde každá postava z rodiny dostává svůj malý prostor. Někdo mi byl více sympatický, někdo méně. Celý příběh byl uvěřitelný a Abbie mi bylo líto. Jak snadno se lze dostat na scestí - jedna špatná osoba, která Vás ovlivní - a pak už to všechno jede...

Iwy
20.08.2022 3 z 5

Pro mě tahle kniha byla skoro nekonečná. Začátek byl fajn, ale pak přišly na řadu rozvleklé a nudné popisy manželského života a problémů, které by ale s klidem vystačily na třetinový počet stran, aspoň by se tam něco dělo. Hlavní postavy mi byly všechny nesympatické. V českém překladu je spousta pravopisných chyb. Každé knize se snažím dát šanci, tuto jsem posledních cca 50 stran od konce už přestala číst a jen jsem prolistovala na konec, abych se konečně dozvěděla, jak že to ta Abbie vlastně umřela. Uf, mám to za sebou.
Od autora jsem přečetla vcelku dobré Vlky, pak Hrdiny ohně, to už jsem zvládala dost ztěžka a pak toto, pro mě od autora nejslabší kniha. Kdysi před lety jsem četla i Zaříkávače koní, tenkrát s potěšením, třeba to ještě někdy zkusím, ale kdoví, jestli bych dnes nebyla zklamaná.

Kubrtík
20.11.2021 4 z 5

Začátek pomalejší, ale asi v první třetině jsem se těžko od knihy odtrhávála. Mohu jen doporučit!

Laf
29.10.2020 5 z 5

Sice jsem nejdříve knihu odkládala, ale nakonec jsem po ní sáhla a nelituji. Hned jsem byla vtažena do děje. Líbilo se mi, jak se ze současnosti skočilo do minulosti na začátek života hlavních postav a postupně byl odhalován jejich příběh kousek po kousku, takže jsem pořád přeskakovala v názoru, co se stalo, kdo to mohl udělat a tak. Rozuzlení mne překvapilo. Dopadlo to jinak, než jak jsem si po celou dobu představovala různé závěry.
Tohle je dost povedená kniha. Čtenáře nechává dlouho tápat. Navíc se čte skoro sama jak je čtivě a napínavě napsaná. Mohu každému jen doporučit :)

pingu1
01.03.2019 5 z 5

Moc pěkný emotivní román, dobře se četl, ještě se k němu někdy vrátím :-)

Tylinka
12.01.2019 4 z 5

První kniha od tohoto autora a věřím, že ne poslední. Příběh byl uvěřitelný , líbil se mi a těšila jsem se na rozuzlení.

pavčape
17.04.2018 3 z 5

Na začátku se kniha jevila jako detektivní příběh. Do okamžiku, než jsem na ni přestala nahlížet jako na detektivku nebo nedej bože thriller, jsem byla knížkou víceméně zklamaná. Ve chvíli, kdy jsem ji pojala jako román o jedné rodině, jejiíž osud se shodou nešťastných náhod vydal nesprávným směrem, se mi knížka zalíbila a těšila jsem se na další a další stránky. Rozuzlení příběhu dalo celému smutnému příběhu laskavou tečku.

Babo
07.03.2018 5 z 5

Bylo to moje první setkání s autorem a určitě ne poslední.
Kniha se mi líbila , nebyla to detektivka, spíš příběh jedné rodiny . A nebýt smrti asi by nebyla až tak vyjímečná .
I když ekoterorismus také není příliš obvyklé téma .
Takže takový mix obyčejného s neobyčejným.

intelektuálka
16.01.2018 4 z 5

Je to moje třetí kniha tohoto autora a pořád mi má co sdělit.
Hory, příroda, láska ke zvířeti- to je pojítko jeho příběhů. A hlavně mezilidské vztahy, hodnota života, životní pochybení, smíření a odpuštění.
Tady se jedná o smrt dítěte a to dokáže člověkem pořádně otřást.
Doporučím.
"Oplakávali život, který spolu zplodili, milovali
a nakonec ztratili".

haki34
19.11.2017 4 z 5

knížka se dobře četla, člověka rychle vtáhla do dějě, líbil se mi i styl psaní - retrospektivně se dovídáme o vztahu Bena a Sarah, o jejich společné krizi, nových životech, a o Abbie, jak lehce se nechala zmanipulovat radikálním Rolfem, aby si prožila své malé peklo...mimo jiné i poučné...vymývačů mozků je pořád hodně, a zdá se, že přibývají....

stumpy
25.10.2017 5 z 5

Bavilo a hodně, jako všechny knihy Evanse.

Dandy1
04.10.2017 5 z 5

Jak nevinně se člověk může dostat na špatnou cestu. A než si uvědomí, co se děje, je v pasti z níž není návratu.

bianca5
28.11.2015

Tak dočteno - moc mě to bavilo a budu chtít "vidět" i další autorovy knihy...

Nicholas Evans
britská, 1950 - 2022
2005  88%Zaříkávač koní
2006  80%Hranice zoufalství
2000  88%Vlci
2003  82%Hrdinové ohně
2003  83%Hrdinové ohně / Tango jedna / Svatba v rytmu stepu / P jako pochybnosti