martin6849 martin6849 komentáře u knih

Dr. Krvemsta aneb Jak se nám vedlo po bombě Dr. Krvemsta aneb Jak se nám vedlo po bombě Philip K. Dick

(SPOILER) Divná kniha, stejně jako ty ostatní od P. K. Dicka :-). Škoda toho ujetého konce, to už bylo trošku moc. A taky by mi více líbilo více sci-fi a méně nadpřirozených schopností.

A je vidět, že Dick je dost optimista, společnost relativně vesele funguje, všichni jsou OK, trupíci a uhlíci si pobíhají po světě a maximálně vám někdo sežere koně. V reále by probíhal boj o moc a všechny by terorizovaly tlupy otrapů...

02.08.2020 4 z 5

Příběh 47 róninů Příběh 47 róninů John Allyn

Taková jednohubka na jeden den. Ale dobrá :-).

19.07.2020 5 z 5

Samuraj Samuraj Šúsaku Endó

Knihy o Japoncích je nejlepší číst od Japonce. A tahle byla super.

17.07.2020 5 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Já chápu tu myšlenku, kterou v sobě kniha má, i vztah k době, ve které byla napsaná, ale nemůžu si pomoct, přijde mi to strašně naivní.

13.07.2020 3 z 5

Válkotvůrci Válkotvůrci František Kotleta (p)

Vcelku banální povídky, které se jednoduše čtou, ale většinou nemají žádnou hlubší myšlenku. Takže takový solidní průměr.

12.07.2020 3 z 5

Musaši Musaši Eidži Jošikawa

Tak tenhle cvalík mi dal zabrat víc, než jsem čekal :-). Ale rozhodně byl Musaši přístupnější a čtivější než Taikó (v něm mi ta změť jmen (a jejich změn) dělala místy dost problémy). Z druhé strany mě chvílemi nebavily části, kdy Musaši zmizel ze scény a kniha se věnovala jiným postavám. Třeba Matahači byl dost otravný otrava a myslím, že by si zasloužil víc, než jen pár ran holí přes záda :-P.

Taky mi přišlo, že by to byl vlastně dobrý námět na kolumbijskou telenovelu, protože to, jak na sebe jednotlivé postavy náhodně pořád narážely, bylo dost neuvěřitelné (já vím, já vím, je to legenda, navíc řízlá fikcí :-)).

Je fajn, jak na sebe Taikó, Šogun Jamese Clavella (ten před bitvou u Sekigahary končil, a opět, já vím, tohle je už čistá fikce) a Musaši dějově krásně navazují, je to spousta a spousta stran super čtení.

K překladu: Myslím, že celkem OK, nestávalo se mi, že bych narazil na nějaké věci, které by nedávaly smysl, takže jednoznačně palec nahoru! Z druhé strany mi přijde trošku nešťastné rozhodnutí důsledně překládat všechna tradiční japonská slova a míry. Kdo už toho má načteného více, by překvapený nebyl a ostatní by se aspoň poučili (předpokládám, že tuhle knihu bude číst někdo, kdo má o Japonsko zájem). Myslím si, že mnohem lepší je si přečíst, že někdo dostal 100 koku služné (zvlášť, když by u toho byla vystvětlivka, že 1 koku, je tolik rýže, kolik vystačí člověku na rok), než 18.000 litrů (kde si člověk nepředstaví vlastně nic). Takže za to palec dolů.

Určitě si chci přečíst Musašiho Knihu pěti kruhů, ale rozhodl jsem se, že nebudu věřit překladům a přečtu si ji v originále, takže to bude určitě až za dlouho, moje japonština je dost mizerná :-D. Ale alespoň to bude motivace k dalšímu studiu.

12.07.2020 4 z 5

Advokát Advokát Václav Láska

Opravdu hloupá pohádka...

02.05.2020 odpad!

Jin Ping Mei aneb Slivoň ve zlaté váze. Svazek druhý Jin Ping Mei aneb Slivoň ve zlaté váze. Svazek druhý neznámý - neuveden

Ximen Qing je pěkný ptáček. Celý druhý svazek jen chlastá, baví se a souloží. A když už se dostane do problémů, není to nic, co by dostatečný úplateček nespravil.

Prvních deset kapitol bylo lepších, ale i tohle je zábava. Jen je škoda, že neznám všechny reálie, zážitek ze čtení by byl o hodně větší. Takhle se Google u čtení zapotí :-).

08.04.2020 4 z 5

Černá labuť Černá labuť Nassim Nicholas Taleb

Musím tenhle komentář psát tak, jak tu knihu čtu, protože pak bych zase zapomněl, co všechno jsem chtěl :-). Takže to budu postupně doplňovat (a zase ubírat a měnit) a hodnocení přidám až úplně nakonec.

Hlavní myšlenka knihy by se asi dala shrnout do této věty: "Lidé (a speciálně experti) jsou arogantní a nekompetentní idioti, kteří si ve své aroganci a nekompetentnosti navíc libují." S tím se celkem dá souhlasit, jen je škoda, že na toto tvrzení autor potřeboval tolik stran :-). Nejvíce asi platí bod 1 - obecné principy obecně fungují a není na nich vůbec nic špatného, pokud se používají tam, kde fungují. Ale bohužel spousta lidí jim nerozumí a používají je i tam, kde nefungují a to je celý zakopaný pes.

Celkově mi kniha příjde strašně utahaná a rozvláčná, čte se to špatně, teď jsem ve třetí části a už mě to opravdu nebaví. Dobré myšlenky jsou utopené ve spoustě opakování a samochvály.

1. Taleb říká, jak nefungují různé metody předpovídání, jak špatně interpretujeme minulost, atd. Nicméně já mám pocit, že to není ani tak chyba těch metod. Spoustě lidí unikají základy logiky a fakt, že většina nerozumí tomu, že z implikace obrácená implikace prostě nevyplývá, není chyba logiky, ale těch lidí. Takže to, že někdo řekne "jestliže A pak B" a druhý si odvodí, že to znamená "jestliže B pak A", je smutné.

Taky na indukci není nic špatného. Je to úžasný nástroj, jak z konkrétního odvodit obecné. Pokud se použije správně. Typický příklad (kromě krocana z knihy) špatného použití je důkaz, že se do autobusu vleze nekonečný počet lidí. Nejdříve dokážeme, že do autobusu se vleze jeden člověk - vleze. Pak předpokládáme, že se vleze n lidí a dokážeme, že to platí i pro n+1. No, když chce nastoupit n+1. člověk, tak řidič prostě řekne "postupte si dále do vozu", všichni se posunou a n plus první člověk nastoupí. A tím je důkaz u konce. A stejně jako u krocana, i u autobusu si spousta lidí neuvědomí zásadní zradu, že n z předpokladu je obecné a onen krok od n k n+1 je velmi důležitý a musí být udělaný logicky platným způsobem! Ale opět, tohle není chyba metody.

A do třetice - není nic špatného na normálním rozdělení pravděpodobnosti. Gaussova křivka spolehlivě funguje - tam kde fungovat má. Pokud ji někdo používá špatně, jeho chyba.

2. Taleb sám dělá to, co kritizuje. Vymýšlí si narativ, kterým vysvětluje svá tvrzení (i když ho skrývá za myšlenkový experiment) a přitom si neuvědomuje, že může existovat i jiné (stejně pravděpodobné) vysvětlení. Jako příklad bych uvedl jeho porovnávání ruské mafie zocelené v gulazích v New Yorku s radiací oslabenými krysami. Ano, jeho vysvětlení je možné. Ale stejně tak je možné, že mafiáni možná v gulagu byli oslabení fyzicky, ale psychicky se z nich stali mnohem tvrdší a bezohlednější lidé. Nebo to taky může být úplně jinak. A taky je jasné, že tvrdí byli jen někteří - ostatně ti slabí gulag asi ani nepřežili.

3. Nesouhlasím s tím, že se nedají odhadovat vynálezy do budoucna. Ano, je pravda, že pokud bych předpovídal, že bude vynalezeno kolo, tak ho tím vlastně vynaleznu. Ale i já můžu předpovídat, že bude konečně dotažená jaderná fúze (jistě, už padesát let se říká, že ji budeme mít do třiceti let), že časem někdo vynalezne pohon, pomocí kterého se bude v rozumné době dát doletět k jiné hvězdě, atd. a přitom o těch věcech vlastně nic nevím. Ostatně celá sci-fi literatura je prolezlá vynálezy a popisy různých společností z blízké i vzdálené budoucnosti a některé z nich se i staly realitou (viz třeba tablet Jeana-Luca Picarda). A další se realitou stanou. Jasně, je blbost předpovídat, co přesně bude za 30 let, protože to neví nikdo, v tom s autorem souhlasím.

4. Za co musím autora pochválit, je povídání o němých svědcích minulosti. Za to určitě palec nahoru, líbilo se mi to a navíc s tím souhlasím.

Jako u spousty jiných knih, i u této si musím rýpnout do překladu. Bohužel jsem udělal tu chybu, že jsem si knihu koupil česky. Ne, že by se to nedalo číst, už jsem měl v ruce i horší kousky, ale překlad je kostrbatý a neohrabaný. Čekal jsem, že budu muset přemýšlet nad myšlenkami a obsahem, ale bohužel jsem často musel přemýšlet i nad formou. Je blbé, když člověk musí pomaličku a několikrát číst některé věty jen proto, aby pochopil, co tím chtěl básník vlastně říct. Nakonec jsem někdy na začátku druhé části musel sáhnout po originálu. A zjistil jsem, že překladatel se s tím nemaže. Když má s nějakou větou problém, tak si ji prostě upraví po svém, co na tom, že to pak nedává smysl. Ale zase má plus, že umí používat správné časování sloves ve třetí osobě čísla množného.

Dva příklady za všechny:
"Projevuje se tu pravděpodobně klasický mentální mechanismus známý jako ukotvení. Vytvoříte-li číslo a poté se k němu, podobně jako objekt uprostřed vakua, 'ukotvíte', snížíte tím úzkost, kterou ve vás neurčitost vzbuzuje." Cože? Jak se objekt uprostřed vakua ukotví k číslu??? Vždyť ta věta nedává smysl. A originál?

"A classical mental mechanism, called anchoring, seems to be at work here. You lower your anxiety about uncertainty by producing a number, then you 'anchor' to it, like an object to hold on to in the middle of a vacuum." Tohle už dává smysl.

Příklad dvě. "V roce 1998 však nastala událost, se kterou v předchozím pětiletém plánu nepočítali - 'černá labuť' v podobě nesolventního Ruska, doprovázená navíc propadem jihoamerických trhů s dluhopisy." V originále pak: "But then an event occured that was not in the previous five-year plan: the Black Swan of Russian financial default of 1998 and the accompanying melt-down of the values of Latin American debt markets." Česky je to prostě neohrabané, vidím dost rozdíl v nesolventním Rusku v roce 1998 a v bankrotu Ruska v roce 1998.

Ne, že by se to nedalo pochopit, ale zbytečně to odvádí pozornost od myšlenek autora. Představte si "Not great, not terrible" meme, to by asi tak vysvětlovalo můj pocit z překladu.

25.03.2020

Myslím si, že humoristický romám by měl být v prvé řadě vtipný. Ovšem ze staříka se stala absolutně nevtipná politická agitka. Takže palec dolů!

16.01.2020 odpad!

Vědecká vysvětlení nejbizarnějších způsobů smrti Vědecká vysvětlení nejbizarnějších způsobů smrti Cody Cassidy

Slabé. Pár smrtí bylo zajímavých, sem tam to bylo vtipné, ale celkem žádná sláva.

A vadily mi blbosti, zajímalo by mě, jestli vznikly překladem, nebo jak, ale zase mě to nezajímá tak moc, abych si to hledal v originále. :-) (například ve vystřelení z děla: "To se rovná přetížení 17 G, tedy 2000x víc, než kdy zažil kterýkoliv kosmounaut." Nebo se mi nezdá to, že netrénovaný člověk prý nevydrží zadržet dech déle, než 30 vteřin. A tak dále.)

02.01.2020 3 z 5

Dost bylo kokotů! Dost bylo kokotů! Xavier Crement

Není to nic objevného, ale je to místy celkem vtipné. Jinak slovo kokot mi příjde o několik levelů sprostší, než asshole. A je to smutné, ale pár kokotů znám, asi by si to měli přečíst :-).

Škoda chvílemi pěkně pomrveného překladu, některé věty nedávají vůbec smysl.

Další díly číst nebudu.

30.12.2019 3 z 5

Písečníci (3 povídky) Písečníci (3 povídky) George R. R. Martin

Bohužel musím hodnotit 3*. První dvě povídky super, jen jejich závěr byl už dlouho dopředu jasný a ta třetí šla docela mimo mě (nelíbila se mi a nebavila mě).

22.12.2019 3 z 5

Hegemonův stín Hegemonův stín Orson Scott Card

!!!Možné drobné SPOILERY!!!

Ve chvíli, kdy se ze sci-fi stalo pseudo politické drama o dobývání světa, to ztratilo úplně všechno, čím byla tato série zajímavá. Navíc to univerzum, ve kterém se kniha odehrává, je jedno klišé navršené přes druhé, doplněné pěkným kopcem hloupostí a nelogičností.

Jeden příklad za všechny - příběh se odehrává cca 300 let v budoucnu, lidstvo muselo technologicky neskutečně pokročit kupředu (už jen proto, že bylo schopné poslat flotilu x světelných let daleko) a přitom se válka vede stejnými prostředky jako v 80. letech 20. století. A všichni si mezi sebou posílají emaily.

Jedna hvězdička je maximum, do odpadu moc nechybělo, protože tohle je opravdu škvár. Myslím, že další dva kousky této série s radostí vynechám.

21.11.2019 1 z 5

Enderův stín Enderův stín Orson Scott Card

No, co si budeme povídat, je to slabší, než Enderova hra, je vidět, že je to napsáno později a napasované, aby to sedělo. Ale pořád se to čte celkem fajn.

15.11.2019 4 z 5

Enderova hra Enderova hra Orson Scott Card

(SPOILER) Líbilo se mi to, co víc je třeba říct :-).

!!! SPOILERY !!!
Jestliže závěr měl být šokující, tak nebyl. Vlastně to bylo tak nějak logické. Akorát nechápu, proč i ti piloti nemohli řídit lodě na dálku. Je přce jedno, jestli sedím v kraksně v jiné planetární soustavě, nebo doma v obýváku na zadku, zvlášť, když ovládání nemá žádný lag.

A malé bezvýznamné plus za Eros, v krátké době je to druhá kniha, ve které se této planetce stane něco divného (druhá viz Leviatan se probouzí).

EDIT: Opět jsem udělal chybu a podíval se na film. A zcela nepřekvapivě - je to odpad. Chápu, že kniha je složitá a film krátký, ale to, co s tím provedli, je děs a běs.

13.11.2019 5 z 5

Povznesení Povznesení Stephen King

Po pravdě jsem na tenhle kousek úplně zapomněl a narazil na něj, když jsem zpět do knihovničky vracel přečtený Institut (taky 5* záležitost). Je to taková příjemná jednohubka (vlastně dvojhubka, protože jsem to přečetl na dvakrát), příběh je mírně ujetý a reference na jiné Kingovy knihy oceňuju. Takže plný počet.

EDIT: Co máte (někteří) proti lesbičkám? Ano, King je demokrat a je vidět, že republikány nemá moc rád. Nemůžu říct, že bych zrovna dvakrát souhlasil se všemi jeho politickými názory, ale nemám pocit, že by v této knize ventiloval něco, s čím bych nesouhlasil, nebo něco, co by bylo přes čáru.

10.11.2019 5 z 5

Pac & Pussy Pac & Pussy Albrecht Smuten

Pseudofilozofický komix dobrý k přečtení během jedné seance na záchodě. Pár dobrých vtípků, ale jinak prachy spláchnuté do hajzlu...

27.08.2019 1 z 5

Leviatan se probouzí Leviatan se probouzí James S. A. Corey

První dvě třetiny čistých 5*, od Erosu to trošku ztrácí dech, ale závěr je zase super. Takže jsem spokojený, jdu si objednat druhý díl.

EDIT: Byl jsem namlsaný z recenzí a pustil si i seriál a ten je teda odpad (proti knize)!

23.08.2019 5 z 5

Městečko Pines Městečko Pines Blake Crouch

POKUD CHCETE TUTO KNIHU ČÍST, PROTOŽE SI MYSLÍTE, ŽE JE TO PŘEDLOHA K TWIN PEAKS, NEDĚLEJTE TO, BUDETE ZKLAMANÍ!!! :-)

Ano, byl jsem nepozorný, nechal jsem se nachytat, knihu jsem si koupil kvůli nápisům "Předloha ke kultovnímu seriálu" a "Thriller pro milovníky Městečka Twin Peaks" (vydání z roku 2018). A celou dobu čtení jsem si říkal, že kromě jakés-takés atmosféry to s Twin Peaks nemá vůbec nic společného, tak co to ti seriáloví tvůrci hulili (to není výtka, podle mě je Twin Peaks skvělý seriál). A on to něco hulil vydavatel, protože je to jen lákadlo, ukazující na jiný seriál. Uznávám, že bez toho bych si knihu nekoupil. A ať už je dobrá, nebo špatná, tak takové manipulace mě štvou. Takže pro vydavatele několikrát PALEC DOLŮ!!! Příště si koupi knihy od nich dobře rozmyslím.

!!! MOŽNÉ SPOILERY !!!
Ke knize samotné: Až na ten závěr se mi to celkem líbilo. Drobná škoda je, že Ethan je vlastně takový Conan Nepřemožitelný - o hladu, s horečkou, rozbitým ksichtem, dlouhými a hlubokými ranami po celém těle, krvavýma nohama a s dalšími zraněními je schopný běhat, plavat, bojovat, šplhat po skalách jako by se nechumelilo. Možná má za předky Ramba nebo Rockyho, takže mu opakované tupé údery do hlavy neudělají žádnou újmu. Při čtení jsem si samozřejmě všímal časových nesrovnalostí a celé vysvětlení na závěr je docela jasné, bohužel dost přitažené za vlasy.

Možná bych si i přečetl další díly, nicméně i kdyby je Laser-books nakonec vydali česky, potrestám je a od nich si to nekoupím :-). Raději využiju služeb nejmenovaného britského knihkupectví, které posílá do České republiky zadarmo a kde jsou ceny většinou mnohem lepší, než tady u nás.

EDIT: @hanzmb - koukám, že se na Conanovi celkem shodneme :-D

29.05.2019