Dr. Krvemsta aneb Jak se nám vedlo po bombě

Dr. Krvemsta aneb Jak se nám vedlo po bombě https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/25222/bmid_dr-krvemsta-aneb-jak-se-nam-vedlo-p-gKx-25222.jpg 4 87 10

Postkatastrofický román velmistra žánru sci-fi se odehrává v okolí kalifornského Berkeley a popisuje osud jedné z komunit, které se po atomovém výbuchu snaží přežít na troskách civilizace mezi hordami zmutovaných zvířat. Jediným pojítkem mezi izolovanými komunitami je astronaut Dangerfield uvězněný na orbitě, jenž přeživším lidem přeposílá vzkazy, pouští hudbu a čte romány. Přes katastrofické ladění jde o jeden z nejutopičtějších a nejoptimistič­tějších Dickových románů, ve kterém autor vyjadřuje svou víru v dobro a lidskost.... celý text

Literatura světová Sci-fi
Vydáno: , Argo
Originální název:

Dr Bloodmoney, or How We Got Along After the Bomb , 1965


více info...

Přidat komentář

Luigi1
16.08.2023 4 z 5

Tak jsem si spravil chuť

opic 12
11.08.2023 4 z 5

Natolik aktuální Dickovka,kdo by to byl řekl.
Podobně jako ve své době,tak i v té naší je stále dost a ještě více šulínů co to můžou tzv:
Zmáčknout !!!
A staniž se,vlastně se to stalo.Něco se šustlo.Něco se pokazilo.A poté se to posralo.
Jak jen mohli ? Oni to dokázali.
Pár let nato a poté ...
Podobně zacházel s lidstvem Dick v Muži z vysokého zámku.
Lidstvo si tak nějak muselo zvyknout a žije si na svý hroudě.Každý den je to vidět.
Mají své velké a malé starosti.Všední den se vším všudy.
Nebyl by to náš oblíbenec,aby tu zas těch věcí všedních nebylo tolik.
Hemží se to tu a to doslova zvláštními existencemi,tvory i svéráznými komunitami :)
A pak je tu ten Dangerfield,který krouží neúnavně nad našimi hlavami na orbitu.
Je to taky jenom člověk a tak ...
Jenže nemá cenu pokračovat,poněvadž už určitě čujete,že všechno je jinak.
Je tu tolik linek a fint,které by leckteré mu žánristovy stačilo na pěknou řádku románů. dráhu.
Pékádéčko to zabalí a tasí nápady.Nafušuje myšlenky a pocity do jedné knížky.
Nemusí jít o nějaké silné stěžejní dílo,ale je to on na první dobrou.To se někdy cení.
Nepředvídatelné,nezvykle optimisticky nadějné.
Žít se musí.


bertrand
06.04.2021 4 z 5

"Tak se nám Filip zase zbláznil, jemnostpane. "
"A kterej? Já zmám dva. Jednoho geniálního spisovatele, který nahazuje do svých knížek zdánlivě bláznivé nápady, které ostatní spisovatele nenapadly nebo se je báli napsat. On se nebál a k jeho cti je třeba říci, že je vždycky zvládal ukočírovat ve smysluplný celek.Pro každého je v něm něco.
Druhej je citlivej pozorovatel lidí a vztahů mezi nima, ne vždycky je popíše srozumitelně nebo uspokojivě, ale je vidět, že dobře ví, o čem píše i když to vypadá na první, druhý nebo třetí pohled jako zmatený nesmysl.
Navíc oba žili v jednom těle a v jedné hlavě, možná ještě s jinejma entitama, takže se není čemu divit. Každopádně i kdyby psali jenom proto, aby neskončili ve cvokhauzu, tak pro čtenáře jedině dobře....každej z nich umřel sice mladej, ale aspoň se nedočkal, jak se ty jeho věci plněj...."

martin6849
02.08.2020 4 z 5

(SPOILER) Divná kniha, stejně jako ty ostatní od P. K. Dicka :-). Škoda toho ujetého konce, to už bylo trošku moc. A taky by mi více líbilo více sci-fi a méně nadpřirozených schopností.

A je vidět, že Dick je dost optimista, společnost relativně vesele funguje, všichni jsou OK, trupíci a uhlíci si pobíhají po světě a maximálně vám někdo sežere koně. V reále by probíhal boj o moc a všechny by terorizovaly tlupy otrapů...

ludek.n
28.06.2020 3 z 5

Romány Philipa Kendreda Dicka jsou velmi často pitoreskní přehlídkou těžko uchopitelných vizí a halucinogenních světů. Dr. Krvemsta není výjimkou, byť je na spisovatelovy poměry nebývale optimistický a ve své základní myšlence nekomplikovaný. Přesto je zápletka, jíž nám zde Dick nabízí, mimo běžné žánrové hranice i ustálené konzumní představy. Dicka až tolik nezajímá dějová linka, takže se ani nesnaží předstírat směrování k nějakému konkrétnímu cíli, ale předkládá nám podivnou postkatastrofickou utopii, v níž se zaměřuje na jednotlivé postavy a jejich charaktery. Ty pak podrobuje ostrému testu přežití jaderné katastrofy a s nadhledem je provází budováním nového světa. Samotná válka a její následky nemají punc depresivního orákula a přeživší nejsou živořící trosky, spíše naopak. S humornou nadsázkou řeší problémy izolovaných komunit, které se snaží zajistit svým lidem ty nejlepší životní podmínky. Dickovy světy jsou vždy zvláštní, takže nepřekvapí, že nejinak je tomu i na Zemi po jaderné katastrofě. Námětů k přemítání je rozhodně povícero…

Finn69
30.05.2019 4 z 5

Další, zase úplně jiná Dickova dystopie, mě se to líbilo. Není to tak pochmurné jako třeba Blade Runner, spíš tak nějak mile absurdní. Posuďte sami: po atomové válce přeživším pozemšťanům dělá přes rádio diskžokeje opuštěný astronaut na orbitě, holčičky si povídají se svými brášky, které si nosí v bříšku, do toho mluvící psi, z bezmocných mrzáků se stávají všemocní mutanti... proč ne?

evismaior
17.09.2018 3 z 5

65% - Tenhle kousek se mi četl nějak hůř. Asi že už jsem od Dicka četla řadu povídek, které se tak či onak věnovaly různým scénářům fungování společnosti po nukleární válce i mutantům a přišlo mi, že v nich byla tato témata zpracována mnohem svižněji, nápaditěji a zajímavěji. Tohle se dost táhlo, po většinu knihy jsem měla zmatek v postavách a většina z nich mi byla jedno nebo mě rovnou dost otravovala. Nutno ale uznat, že posledních padesát stránek se to dost dramaticky rozjelo a objevilo se pár celkem hustých nápadů a zvratů. "Trupík" Hoppy byl osinou v zadku po celou dobu, takže tam vývoj charakteru moc nepřekvapil, ale zápletka s ním, DJ astronautem na orbitě, šíleným vědcem a bráškou v bříšku malé dívenky, to byla celkem schíza i na Dicka, a to už je co říct:-)

Streva
04.08.2017 5 z 5

Zábavné, vtipné, překvapující postapo.

fmash
20.08.2012 4 z 5

Kultivovaná postapokalypsa. Bez přemíry popisů samotné katastrofy a hrůz, což je balzám při dnešní produkci naturalistických rádoby filmových příběhů, plných barvitých obrazů připravených k rychlé konzumaci, nebo ještě lépe k povšimnutí producentů. Zároveň na Dickovy poměry docela "mysticky usedlé". Rozhodně jedna z jeho obecně čtivějších knih, i když ne z mých nejoblíbenějších.

s-reader
03.03.2011 3 z 5

Dickovi optimismus a utopie nesluší. Jeho pokus vidět člověka jako v podstatě slušného a poctivého vede k tomu, že jeho román je namastný, neslaný. Asi by to člověk u jiného autora toleroval, ale na Dicka je to trochu málo...