martin6849 martin6849 komentáře u knih

Rok poté Rok poté William R. Forstchen

(SPOILER) !!!MOŽNÉ DROBNÉ SPOILERY!!!
Budu jen opakovat to, co psalo už hodně lidí přede mnou. První díl byl mnohem lepší. Pokračování je takové nemastné neslané, míchá se do toho politika a už mě to tak nebavilo.

Ale plusem určitě je, že to nejsou USA, kdo je nejlepší na světě. Západní Evropa to rozdýchala a funguje, Čína dokonce kusy USA okupuje a asi budou i další státy, které žádný EMP nezasáhl.

Druhý díl jsem koupil asi za 3 pětky, pokud za stejné peníze seženu i třetí, tak si ho taky přečtu :-).

07.11.2021 3 z 5

Pošťák Pošťák David Brin

(SPOILER) !!!MOŽNÝ SPOILER!!!
Jako oddechovka je to fajn, ale jinak je to asi těžký průměr. Už jsem četl mnohem lepší postapo sci-fi.
Hlavní hrdina je dost nesympatický a závěr knihy s mutanty docela úlet.
A jak tak koukám, obálka je taky úlet, když je na ní Socha Svobody a přitom se děj odehrává na západním pobřeží. Ale to je jen detail.

21.10.2021 3 z 5

(SPOILER) MOŽNÉ SPOILERY!!!
Ono je to vlastně jednoduché. Hadžime je buď blbec, anebo je duševně nemocný. Pokud je to to první, tak to to není nic zvláštního, taková je spousta lidí. A pokud je to to druhé, tak je to sice smůla, ale to se taky stává.

Ze začátku mi kniha přišla taková šedá, nemastná, neslaná a to do chvíle, kdy se Hadžime znovu potkává s Šimamoto, pak už to bylo lepší.

Zvláštní je, že v jiných Murakamiho knihách mi hlavní hrdinové jsou sympatičtí a fajndím jim. Tady Hadžimeho docela chápu, ale to je tak vše. A Šimamoto (pokud není jen výplodem Hadžimeho chorého mozku) škoda mluvit...

07.10.2021 4 z 5

Útok na pekárnu Útok na pekárnu Haruki Murakami

Malinkatá jednohubka, taková dobře vypečená slaná banketka, jsem spokojený.

04.10.2021 5 z 5

Nezbytná smrt Lewise Wintera Nezbytná smrt Lewise Wintera Malcolm Mackay

Tak tohle je prý nejlepší skotská detektivka roku (těžko říct kterého). Pokud to tak opravdu je, tak potěš noha! Naštěstí je kniha krátká a stála mě jen tři pětky. Předpokládám, že to je ležák, který skoro nikdo nekupuje, když ho přidávají za pár šupů jako "dárky". A asi i tohle se vyplatí.

Děj tak nějak o ničem, postavy klišoidní, nic extra. A opravdu nemám rád, když vyprávění probíhá v přítomném čase. I proto jsem hodnotil, jak jsem hodnotil.

Nicméně jako předěl, kdy si chce člověk vyčistit hlavu od jiné knihy, než se pustí do další (a na tuhle úspěšně velmi rychle zapomene), je to OK.

02.10.2021 1 z 5

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

Kafka byl mým čtvrtým setkáním s Murakamim. A musím říct, že knihy, které neobsahují prapodivnou fantastiku (Bezbarvý Cukuru a Norské dřevo) se mi líbily mnohem více. Ale zase z druhé strany tady to bylo mnohem snesitelnější, než ve Wonderlandu. Nebudu dumat nad filozofickými hloubkami, to určitě mnohokrát v komentářích udělali jiní. Trvalo mi zhruba 200 stran se začíst, ze začátku mě to moc nebavilo, pak se to ale prudce zlepšilo. Závěr tradičně nechává spostu věcí otevřených a odpovědi na otázky nedává, ale to je v pořádku.

01.10.2021 4 z 5

Veterán Veterán Miroslav Žamboch

Špatné. Bohužel jsou Žambochovy knihy horší a horší. Tohle je takový kočkopes, který se odehrává napůl ve městě a napůl v armádě a ani jedna z těch částí není extra zajímavá. Postavy taky nejsou nic extra, hlavnímu hrdinovi není proč nějak držet palce.

Navíc už to bylo na jednu knihu asi dlouhé a vydělávat je třeba, takže je děj useknutý bez jakéhokoliv zakončení nebo předělu. Prostě člověk čte a najednou je na další straně "pokračování příště". Za tohle teda palec a hvězdička dolů. Až nemám chuť si nějaký další díl kupovat. Rozdělení do více dílů klidně, ale takhle necitlivě určitě ne.

18.09.2021 2 z 5

Stmívání nad sakurami Stmívání nad sakurami Takashi Matsuoka

(SPOILER) !!!Možné SPOILERY!!!
Těžké hodnotit tuto knihu. Obsahovala všechny potřebné jednotlivosti, ale vlastně ničím nevynikala (je to takový lehčí případ Rimmerovy verze sendviče se smaženkou, chilli omáčkou a chutney). Štvala mě zbytečná fantastika s vizemi budoucnosti a děj byl průhledný a předvídatelný (až na to, že Heiko byla Eta), postavy mi nějak extra nepřirostly k srdci. Přitom se to ale nečetlo špatně a určitě si přečtu druhý díl.

Nemůžu nic psát o překladu, protože jsem četl v anglickém originále, ale vadí mi český název. Originální název Cloud of Sparrows má význam, Stmívání nad sakurami vůbec. Chápu, že sakura má více japonský nádech než vrabec a tedy se to lépe prodává, ale bohužel vrabci mají v knize prostě velkou důležitost. Mohl se vydavatel trošku zamyslet.

14.07.2021 3 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Nemůžu si pomoct, ale Bezbarvý Cukuru se mi líbil více. Ale možná to bude tím, že jsem ho četl dříve. A jednu velkou vadu ta kniha má - teď si budu muset něco najít a přečíst o všech reáliích, které neznám. I když to asi není chyba knihy :-D.

02.07.2021 5 z 5

(SPOILER) Mně se to hodně líbilo. Na rozdíl od jiných Murakamových knih (ne že bych jich zatím četl tak hodně ;-)) to nebyla fantasmagorie, dokonce se spousta věcí vyřešila a celé to někam vedlo. Murakamiho styl je prostě super.

!!!Můžou následovat spoilery!!!
Poslouchal jsem audioknihu. Celkově se mi styl čtení líbil, ale velmi mě štvaly 4 věci:
1. Nechápu, proč se do tolika audioknih cpou tak vyloženě otravné zvuky jako předěly mezi kapitolami (a tím nemyslím ten kousek Le mal du pays).
2. Nevím, jestli to byla chyba v překladu, nebo ve čtení, ale ve chvíli, kdy se Cukuru baví s Akem, tak místo toho asi pětkrát (možná i více) zazní Ao. Podobné chyby byly na více místech (třeba se z Kury na jednom místě stal chlap), rušilo to.
3. Nelíbilo se mi čtení finských jmen, opět to rušilo.
4. Nemám nic proti slovu "ženská", ale tady mě to vyloženě otravovalo. Nevím, jestli to vychází z originálu, ale na hodně místech by se prostě hodilo "žena", taky to tahalo za uši.

A bohužel jsem zjistil ještě pátou věc a ta celou audioknihu shazuje dolů. Nevím, jestli to je proto, aby se vlezli do nějakého rozsahu, ale vesele proti textu vynechávají věty, odstavce i více! Za tohle obrovský palec dolů :-(. Zas tak moc audioknih jsem neposlouchal, ale jestli je tohle normální praktika, tak s nimi končím.

26.06.2021 5 z 5

Konec civilizace Konec civilizace Aldous Huxley

(SPOILER) Myšlenky dobré, jen ten děj je vlastně krátký a primitivní. A těch pár kverulantů se odstraní (a nebo se odstraní sami) a jede se dál :-).

Zajímalo by mě, jak se na knihu dívají třeba takoví Japonci. Pro ty už stovky let platí, že jedinec musí ustoupit potřebám všech, nedivil bych se, kdyby pro ně nebyla představa společnosti nastíněné v knize tak odpudivá jako nám individualistickým Evropanům. Obyčejný rolník v Tokugawském šogunátu vlastně byl taková gamma mínus, samuraj by byl tak beta a daimjó alfa. Predestinace byla dána tím, kde se člověk narodil, protože přecházet mezi třídami nebylo možné (trestem za porušení byla smrt klidně pro celou vesnici). A jak byla ta společnost stabilní - zakonzervovaná, nevyvíjející se, ale bylo to nejdelší několikasetleté období míru v dějinách Japonska. Nebýt vnějších vlivů, tak věřím, že by ten šogunát mohl fungovat krásně dodnes. Takže evidentně by taková (anti)utopistická společnost mohla reálně fungovat.

Poslouchal jsem audioknihu a speciálně třetí kapitola byla strašlivě otravná. Větve příběhu se střídaly skoro po větách a pokaždé zazněl opravdu protivný zvuk. Za to určitě palec dolů (ale ne hvězdička, není to chyba knihy jako takové).

21.02.2021 4 z 5

Barbora a Zlatý robot Barbora a Zlatý robot Ondřej Neff

Je to pohádka a tak je třeba se k tomu tak stavět. Tupost některých postav (a robotů) z toho úplně čiší, ale četlo se to pěkně. Škoda useknutého závěru a taky nezodpovězených otázek, hlavně za konec je ta hvězdička dolů. Naopak palec nahoru za hezké obrázky.

18.01.2021 4 z 5

Senátor Senátor Václav Láska

Bohužel musím hodnotit stejně jako první díl. Jedná se o pohádku z alternativní reality, která nemá s tou naší nic moc společného. Hlavní hrdina je klaďas a správňák, že by se Mirek Dušín mohl vedle něj červenat hanbou a všechny postavy jsou strašně ploché. Buď jsou absolutně dobré, absolutně zlé nebo absolutně blbé. A příběh... slabý. Takže palec dolů.

16.01.2021 odpad!

Megapolis Megapolis Miroslav Žamboch

Začal jsem rok odpadem a končím ho bohužel stejně.
Už jsem to psal několikrát, Mirda Žambochů by se na fantasmagorické pseudo scifi měl vykašlat a psát jen to, co mu jde - fantasy.

31.12.2020 odpad!

Pole šťastných náhod Pole šťastných náhod Ondřej Neff

Několik zajímavých okamžiků v poli banalit a předvídatelností :-). Ale jinak jo, jako oddechovka, která zabaví na pár hodin, se to dalo.

05.12.2020 3 z 5

(SPOILER) Je to taková divná kniha a celkem dlouho jsem nevěděl, co si o ní mám vlastně myslet :-). Nevím, která z těch dvou linek se mi líbila více, chvílemi jedna, chvílemi druhá. Nebudu vypisovat o nějakém poselství o konzumním světě, to si můžete přečíst v doslovu, ale ta ujetina okolo (v "reálné" lince) byla docela zajímavá. Čtu divnosti rád, takže jsem spokojený.

Závěr nezávěr mě moc nepřekvapil, člověk vlastně neví nic, ale tak to má být :-).

01.12.2020 4 z 5

Královna smrti Královna smrti Miroslav Žamboch

Druhý díl je méně vaty a více fantasmagorie... Je to o chloupek lepší než jednička, ale pořád celkem špatné. Pan Žamboch by měl zůstat u fantasy, to mu jde mnohem lépe...

16.09.2020 3 z 5

Smrt zrozená v Praze Smrt zrozená v Praze Miroslav Žamboch

Ze začátku super, ale časem to byla čím dál tím větší nuda. Je to takové trošku moc roztahané. Sem tam nějaká akce a mezí tím hromada vaty. Autor napsal mnohem lepší knihy (ale zase i horší :-)).

05.09.2020 3 z 5

Stalingrad Stalingrad František Kotleta (p)

Mám knihy od Kotlety rád, tohle je ovšem úlet hodně špatným směrem. Nevím, na kolik moje hodnocení ovlivňuje fakt, že jsem nečetl, ale poslouchal audioknihu, nicméně mě to nebavilo a přišlo mi to dost hloupé (a to samozřejmě počítám s tím, že je to brak a jako takový ho čtu a většinou se mi i líbí).

Z druhé strany plusem je, že je to ideální kniha k řízení, protože se nad ní nemusí vůbec přemýšlet a proto nerozptyluje.

31.08.2020 1 z 5

Ústav Ústav Stephen King

(SPOILER) Na pět hvězdiček to nebylo, ale kniha se mi líbila.

Trošku mi přišlo zvláštní, že byli schopní unést jakékoliv dítě nebo vyslat tým kamkoliv během krátkého času, ale nebyli schopní si zabezpečit pitomý plot. Řekněme, že chápu důvody, proč neměli v institutu špičkovou techniku, atd., ale tohle je prostě idiocie. King většinou nemá potřebu používat pro příběh hloupou idiocii postav a tady to udělal a za to je hvězdička dolů.

Četl jsem anglicky a český překlad si rozhodně kupovat nebudu, s Betou jsem definitivně skončil, protože se ty jejich paskvily nedají číst, doufám, že to tak udělá co nejvíce lidí, aby byli donucení se aspoň trošku chytit za nos.

08.08.2020 4 z 5