Martin_Eli Martin_Eli komentáře u knih

Hodina děsu Hodina děsu Stephen King

Nuda, nuda nuda...kdyby to nenapsal King, nedočetl bych do konce. Jediná povídka, co mě zaujala, byla Nona (ta mi přišla skvělá), obstojný je ten Prám a Zkratka paní Toddové. Rozhodně se ale nejedná o knihu, kterou bych znovu zvedl do ruky a v zásadě předpokládám, že na její obsah do měsíce zapomenu. Na Kinga ostudně málo!

27.08.2017 1 z 5

Péra a perutě Péra a perutě Iva Pekárková

Uf, jak tuto knihu hodnotit. Příběh je o ničem, hned se vám vykouří z hlavy. Co je na knize ale cenné, je perfektní popis atmosféry komunistického Československa, ta šeď a marnost všedních dnů. Jsem překvapen, že byla Iva Pekárková schopna takto atmosféru postihnout. Kdyby to mělo lepší příběh, mohlo jít o stěžejní dílo moderní české literatury. Takto škoda, nicméně se zájmem jsem dočetl a u některých pasáží i autorku velmi velebil.

27.08.2017 4 z 5

Tatínek je úchyl / Tajemství ohnivých koulí Tatínek je úchyl / Tajemství ohnivých koulí Miloslav Švandrlík

Přečetl jsem "Tatínek je úchyl". Celá knížka je naprosto šílená, ale nikoliv v dobrém slova smyslu. Hlavní hrdina je najednou nadám mnoha talenty (kde k nim v padesáti přišel, zůstává nevysvětleno). Všechny hlavní postavy se chovají zcela nesmyslně (zejména hlavní hrdina). Knihu jsem dočetl zejména z toho důvodu, že jsem prostě pořád nevěřil tomu, že to někdo napsal (a někdo reálně uveřejnil, vytisknul a prodával v knihkupectvích). Dočetl jsem, ale skřípal jsem u toho všemi zuby. Strašná knížka, Švandrlík to umí mnohem lépe!

23.07.2017 odpad!

Vraždy slavných Vraždy slavných Libor Budinský

Na českou knihu příjemné a zajímavé čtení. Trochu mě rušili jen pasáže, kde se snažil autor vyjadřovat politicky nekorektně, přišlo mi to trochu zvláštní a často od tématu. Jinak mě ale úroveň knihy příjemně překvapila.

Jak nevodit policii za nos Jak nevodit policii za nos Donald E. Westlake

Jediná kniha, co se mi od Westlakea líbila. Vtipná, absurdní, odsýpá a má skvělý konec. Žádné náročné čtení, klasická oddechovka.

Šňupec Šňupec Terry Pratchett

O něco méně vtipné, než jsme od Pratchetta zvyklí, o něco více závažné. Ne že by to bylo úplně špatné, ale vymyká se to trochu obvyklému půdorysu Pratchettových knížek. Zase tak moc mě to nebavilo.

16.07.2017 3 z 5

Enderova hra Enderova hra Orson Scott Card

Jedna z nejlepších knih, kterou jsem kdy četl. Nedokážu jí ani vytknout trochu zvláštní konec.

Dlouho jsem přemýšlel, proč je pro mě kniha tak dokonalá a domnívám se, že je to prostě tím, že je zcela jiná, než všechny ostatní knihy, které jsem v životě četl. Snesla se na mě prostě nečekaně shůry jako Termiťan a já zůstal po přečtení jen stát s otevřenou pusou.

16.07.2017 5 z 5

Zvířátka v mé posteli Zvířátka v mé posteli Jacquie Durrell

Jedna ze slabších Durrelových knížek, napsaná jeho manželkou. Příběhy jsou vyprávěny dost zkratovitě, některé odbočky nejsou v textu vysvětleny (smířila se pak rodina manželky s tím, že si vzala takového manžela?). Ze začátku mě docela bavil popis svatby a jejích příprav, ke konci mě kniha ale už nudila, bylo na ní cítit, že byla hlavně napsána za účelem přiživení se na Durrelově pověsti a s cílem získat nějaké peníze. Ze mě zklamání ale dávám 3*, protože Durrell je hrdina mého dětství...

16.07.2017 3 z 5

Želary Želary Květa Legátová (p)

Kniha se může nahlížet ze dvou stran. Jednak má báječnou prokreslenou venkovskou atmosféru, která na člověka přímo dýchá. Jako červená linka se všemi povídkami táhne nevyřčená pravda, že lidé na vesnicích to v této době neměli vůbec lehké. Tato atmosféra a popis dobového venkova je na jedničku a má parametry světové literatury.

Pak je tu rovina druhá, že jde o osm povídek, které jsou sice propojené, ale čtenář se zejména ze začátku ve všech těch postavách ztrácí a vůbec netuší, jaké jsou jejich vzájemné vazby. Celé knize chybí nějaké vyvrcholení, ano, odehrají se tragédie, některé osudy se změní, ale to je vše. Přesně jako v životě, některé postavy postupem času ztratíte z očí a už se nikdy nedozvíte jejich osud, i když by vás zajímal. Asi to patří k životu, ale mě od knihy právě trochu odrazovalo, že jsem se nedozvěděl jak pokračoval osud některých postav dál.

Kdyby dílo nemělo českou autorku, nevím zda bych kvůli zmatkům s hlavními postavami celou knihu dočetl. Ale atmosféře venkova musím dát 100%, ta je skutečně úchvatná.

Nohy z jílu Nohy z jílu Terry Pratchett

Jedna z nejlepších knih o zeměploše. Elánius s elánem sobě vlastním řeší pokus o vraždu lorda Vetinariho, dějem se obratně proplétá Angua s Karotkou, stihneme vyřešit problémy trpasličích žen, které by rády nosili rtěnku a k tomu všemu je ještě leitmotivem knihy palčivá otázka golemů, kdo vlastně jsou tihle hlinění chlapíci, které všichni považují jen za stroje? Body navíc za část zápletky, která se z Nobyho Nóblhócha snaží udělat lidskou bytost, co lidskou bytost, přímo KNÍŽETE Z ANKHU! Plný počet hvězd, v ději se pořád něco děje, všechny oblíbené postavy konají, jak je jejich zvykem a dobro nakonec zvítězí nad upíry, heraldikou a proradnou rybou v něčím znaku!

30.04.2017 5 z 5

Kniha džunglí Kniha džunglí Rudyard Kipling

Když jsem byl malý, byla to moje srdcová kniha, takže musím dát plný počet hvězd:)

27.04.2017 5 z 5

Štěstí.cz Štěstí.cz Valerie Freiová

Že jde o reklamní knihu mi nevadilo, ale je to prostě jedna velká nuda. Z tématu seznamky se dalo vytěžit mnohem více (vlastní zkušenost:). Historky nejsou moc vtipné, defilé různých mužů kteří se naší hrdince vtírají do přízně je prostě nudné, nikdo nezaujme, nikdo nepřekvapí, je jich příliš mnoho a jednotlivé příběhy splývají dohromady. Hlavní hrdinka je jinak pěkně vybíravá, což mě trochu překvapuje, v celé knize jsem nenašel nikde moc zmínek o jejích kvalitách, které partnerům nabízí...ale to jen tak na okraj. Celkově dávám palec dolů!

27.04.2017 1 z 5

Katyně Katyně Pavel Kohout

Nápad dobrý, ale šíleně rozvleklé. Několika stránkové proslovy na téma "Kati a jejich úloha v historii" mě dost otrávily. Zhruba po třetině jsem knihu odložil a už ji nebudu znovu otevírat.

27.04.2017 2 z 5

Čaroborci Čaroborci Terry Pratchett

Tato kniha se také vyskytuje pod názvem Magický Prazdroj, dalo mi tedy práci dohledat, že zde je jako Čaroborci. Jinak upřímně mi tato kniha zase až tolik nesedla, z cyklu od Pratchetta mám raději knihy s Elániem nebo s Vlahošem Von Rosretem. Mrakoplaš je sice fajn kluk (miluju zavazadlo!), ale prostě zbytek postav v této knize mi moc k srdci nepřirostl. V dost trapné pozici je tady Lord Vetinari, který se nechá proměnit v ještěrku (no kde to jsme?:)

20.04.2017 3 z 5

Deník Deník Chuck Palahniuk

Třičtvrtě knihy jde o lehce nadprůměrný román s některými velmi zajímavými prvky a pak přijde famózní vyvrcholení. Těžko říct, co si o tom všem myslet. Nadprůměrné to je, ale žádná kultovka. Možná se k tomu po čase vrátím a dám to znova, ale možná, že taky ne. A to myslím vypovídá o všem:)

16.04.2017 4 z 5

Klub rváčů 2 Klub rváčů 2 Chuck Palahniuk

První polovina komiksu je super, pořád jsem při čtení povědomě šátral po peru, abych podepsal přihlášku do Klubu. V půlce se ale vše zlomí, celý děj se rozpadne a je z toho jedna velká hloupá nabubřelá bublina, kterou nestojí za to číst. Kdyby byl po polovině knihy jediný list, na kterém by bylo napsáno:"Konec si domyslete sami. A teď přestaňte číst a vyražte do města žít svůj vlastní život rváčů!" považoval bych toto dílo za nepřekonatelné. Takto lze dát jen palec dolů.

První polovina knihy 5 hvězd, druhá polovina 0 hvězd.

15.04.2017 2 z 5

Ken Wood: Meč krále D’Sala Ken Wood: Meč krále D’Sala George P. Walker (p)

Když jsem byl malej a tohle vyšlo jako rodokaps, šíleně jsem ten celý příběh miloval. Mělo to prostě všechno, macho hrdinu, velké množství nepřátel a spoře oděné sexy ženy.
Jako dospělý jsem tento příběh (který jsem jako dítě přečetl snad milionkrát!) opět vyhledal a... je to šílená slátanina, která se nedá číst:). Zajímavé, jak se člověk mění:). Tři hvězdy dávám jen z nostalgie!:)

14.04.2017 3 z 5

Memento Memento Radek John

Výborná kniha, nechápu, jak to mohl Radek John takto skvěle napsat. Konec už je trochu nuda, ale jinak výborně vystižená atmosféra feťáckého života. Podle mě by toto měla být povinná literatura na střední škole:)

14.04.2017 5 z 5

Carpe Jugulum Carpe Jugulum Terry Pratchett

Průměrný Pratchett, nebylo to zlé, ale ostatní knížky o Zeměploše mám mnohem raději.

14.04.2017 4 z 5

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

Všichni o téhle knize básní. Tak fajn, přečetl jsem si ji. Ne že by to bylo něco špatného, jde o dobrou knihu, ale že by mě nějak extrémně zaujala, to říct nemůžu. Přečetl jsem, od půlky mě docela vtáhnul i děj a byl jsem zvědavý, jak to dopadne, nicméně znovu rozhodně číst nebudu. Knize by možná pomohlo, kdybych byl angličan a dokázal si užít ty jednotlivé epizody na různých stanicích metra (když o tom tak přemýšlím, kdyby se část knihy odehrávala v Praze na Želivského, nebo na Můstku, asi by mě to bavilo víc:)

14.04.2017 4 z 5